Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-16, 20:43
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Πρόβλημα εκκίνησης: διαρροή (λύθηκε) / μίζα

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Αφού διάβασα κάποια παλιά thread είπα να δημιουργήσω ένα νέο μιας και δεν ήξερα ποιο να συνεχίσω...
Αυτοκίνητο: compact, '02, 1800cc, n42b18, 222k χλμ
Τις τελευταίες βδομάδες είχα τα εξής προβληματάκια με τυχαία συχνότητα και άσχετα το ένα με το άλλο:
1. Γυρνούσα τον διακόπτη και δεν έκανε τίποτα! Ρεύμα είχε και δεν έκανε ούτε ακουγόταν κάτι. Σα να μην γυρνούσα τον διακόπτη ποτέ!
Έκλεινα- άνοιγα και έπαιρνε. Πότε με την πρώτη και πότε με την δεύτερη.
Άλλος μου είπε "επαφές διακόπτη", άλλος "μίζα", άλλος "δεν ξέρω".
Η μπαταρία είναι αλλαγμένη σχετικά πρόσφατα - κάνα χρόνο.
2. Κάποιες φορές με το που έπαιρνε, μπέρδευε, έπεφταν οι στροφές, πατώντας γκάζι δεν έκανε τίποτα κι έσβηνε! Τελικά σήμερα έσβησε και δεν ξανά πήρε! Οδική, συνεργείο: διαρροή βενζίνης απ'το φίλτρο (το οποίο είχα αλλάξει τον Αύγουστο στο σέρβις)! Καταγεγραμμένη βλάβη: μπεκ. Άλλαξα φίλτρο, διαρροή τέλος το αμάξι οκ!
Όμως! Όταν μου έσβησε σήμερα και προσπαθούσα να το ξαναβάλω τρεις φορές μου παρουσίασε το πρόβλημα 1.

Θα ήθελα τα σχόλια σας κι αν υπάρχει περίπτωση να σχετίζονται το 1 με το 2.
Ευχαριστώ. Συγνώμη αν κούρασα.

Χρόνια πολλά και πάλι.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη s1fis : 28-12-16 στις 20:46 Αιτία: Ξέχασα να βάλω στοιχεία αυτοκινήτου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-16, 23:17
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
το λουρί του δηναμού σε τι κατάσταση βρίσκεται;
μου είχε κάνει εμένα κάτι κουλά όπως αναφέρεις στο ένα αλλά το λουρί ήταν χάλια έφευγαν κάτι μικρές λουρίδες και είχαν κόψει κάτι καλωδιάκια που περνάνε από την αριστερή πλευρά του λουριού όπως το κοιτάζεις

όχι ότι έχουν να κάνουν όλα αυτά με το δικό σου πρόβλημα αλλά γράφω την δική μου εμπειρία που πέρασα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 28-12-16 στις 23:25
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-16, 01:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Αφού διάβασα κάποια παλιά thread είπα να δημιουργήσω ένα νέο μιας και δεν ήξερα ποιο να συνεχίσω...
Αυτοκίνητο: compact, '02, 1800cc, n42b18, 222k χλμ
Τις τελευταίες βδομάδες είχα τα εξής προβληματάκια με τυχαία συχνότητα και άσχετα το ένα με το άλλο:
1. Γυρνούσα τον διακόπτη και δεν έκανε τίποτα! Ρεύμα είχε και δεν έκανε ούτε ακουγόταν κάτι. Σα να μην γυρνούσα τον διακόπτη ποτέ!
Έκλεινα- άνοιγα και έπαιρνε. Πότε με την πρώτη και πότε με την δεύτερη.
Άλλος μου είπε "επαφές διακόπτη", άλλος "μίζα", άλλος "δεν ξέρω".
Η μπαταρία είναι αλλαγμένη σχετικά πρόσφατα - κάνα χρόνο.
Μπαταρία.. δεν έχεις αρκετό ρευμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-16, 01:30
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαταρία.. δεν έχεις αρκετό ρευμα..
Αυτό δε σημαίνει πως η μπαταρία είναι ψόφια; άρα δε θα μου το έκανε όλο και πιο συχνά; αυτό μου συμβαίνει τους τελευταίους 3 μήνες μια στο τόσο χωρίς να αυξάνεται η συχνότητα.
Αλλά και πάλι πως μπορώ να σιγουρέψω πως φταίει η μπαταρία;
Περιμένοντας το τέλος της και να μην ξαναπάρει;
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-16, 22:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δε σημαίνει πως η μπαταρία είναι ψόφια; άρα δε θα μου το έκανε όλο και πιο συχνά; αυτό μου συμβαίνει τους τελευταίους 3 μήνες μια στο τόσο χωρίς να αυξάνεται η συχνότητα.
Αλλά και πάλι πως μπορώ να σιγουρέψω πως φταίει η μπαταρία;
Περιμένοντας το τέλος της και να μην ξαναπάρει;
Μετράς απλά την μπαταρία να δεις αν έχει 14.2-13.8volt
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-17, 21:48
Το avatar του χρήστη Harisp
Harisp Ο χρήστης Harisp δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Μηνύματα: 271
Harisp is on a distinguished road
ακριβώς το ίδιο ΄πρόβλημα ειχα, Με μπαταρια ενός χρόνου και το ρευμα μετρουσε 10 - 11.
Ήταν δυναμο. Άλλαξα τα πάντα, εσωτερικά, με 70 € και όλα λύθηκαν.
__________________
Οδηγώ με ασφάλεια γιατί με περιμένει να παίξουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-17, 23:13
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ή μπαίνεις στο κρυφό μενού στο καντράν σου πριν βάλεις μπροστά και βλέπεις την τάση της.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-18, 07:10
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Unhappy πρόβλημα εκκίνησης που δε λύθηκε ποτέ τελικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Γυρνούσα τον διακόπτη και δεν έκανε τίποτα! Ρεύμα είχε και δεν έκανε ούτε ακουγόταν κάτι. Σα να μην γυρνούσα τον διακόπτη ποτέ!
Έκλεινα- άνοιγα και έπαιρνε. Πότε με την πρώτη και πότε με την δεύτερη.
Καλημέρα σε όλους. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά (και καλά κρασιά σε μένα)!

Κοίτα να δεις σύμπτωση - εντελώς τυχαία επανέρχομαι στο θέμα μετά από 2 χρόνια ακριβώς και με 245k χλμ!!

Το πρόβλημα που παραθέτω παραπάνω δε λύθηκε ποτέ. Τότε, το '16, είχα αλλάξει μπαταρία και για λίγους μήνες δεν είχα πρόβλημα. Μου το ξαναπαρουσίασε αλλά πιο αραιά.
Τους τελευταίους μήνες έκανε και κάτι καινούργιο, μίζαρε αλλά δεν επαιρνε.
Δηλ κάποιες φορές γύριζα το κλειδί και δεν έκανε τίποτα και κάποιες μίζαρε και δεν επάιρνε.
Τελικά την προηγόυμενη βδομάδα με αφήνει στο κέντρο του πειραιά 2 φορές. Και όταν λέω με αφήνει - το αμάξι έκοψε ακαριαία. Το βάζω στην άκρη. Πάω σπίτι, κάνω Χριστούγεννα, και στις 27 του μήνα φωνάζω οδική και το πάω στην αντιπροσωπεία...στη Συγγρού.
Όσο περιμένα την οδκή εν τω μεταξύ το αυτοκίνητο δεν πήρε ποτέ μπρος. Με το που φτάνουμε στην αντιπροσωπεία τσακμάκι το bmwδάκι (ειρωνεία έτσι.
Μου λένε: αισθητήρα στροφάλου και εκκεντροφόρου. Καλημέρα σας...400€.
Για κακή μου τύχη (ή για καλή μου) την παρασκεύη δεν πρόλαβα να το πάρω και αγγάρεψα ένα φίλο μου να πάει να πληρώσει και να μου πάρει το κλειδί. Το Σάββατο λοιπόν το πρωί (χθες δηλ) πάω να το πάρω. Πάω να βάλω μπρος...τίποτα! Το ίδιο πρόβλημα. Μετά από 10 αποτυχημένες μιζιές πήρε και έφυγα γιατί το χρειαζόμουν. Το απόγευμα πάω να το βάλω μπρος...το πρώτο σύμπτωμα, να γυρίζω κλείδι και να είναι νεκρό. Τελικά πήρε και ήρθα σπίτι.
Την Δευτέρα εννοείται πως θα το πάω πίσω αλλά το παράπονο μου είναι γιατί δεν έβγαλαν άκρη εκεί πέρα....δηλ αποφεύγω τα συνεργεία της γειτονιάς για αυτό το λόγο και μου συμβάινει με την αντιπροσωπεία;;;
Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι το μέλλον μου;;; Θα με γδύσουν κι άλλο ή θα αντισταθμιστεί το κόστος με τυχόν περαιτέρω εργασίες μέχρι να βρεθεί η βλάβη;

Μέ έχει φάει το παράπονο με αυτό το αμάξι....πριν 9 μήνες ξεκόλλησε ο μεσαίος καθρέφτης..πάω σε παρ-μπριζά και μου λέει ευτυχώς που δε το κόλλησες μόνος σου γιατί αν δε βάλεις τη σωστή κόλλα μπορεί και να σπάσει....σε 6 μήνες ραγισμένο το παρ-μπρίζ έτοιμο να μου έρθει στη μούρη! Ευτυχώς είχα θράυση κρυστάλλων. Το πρωΐ που πήγαινα να αλλάξω παρ-μπριζ βρίσκω το αμάξι με ξηλωμένο τον μπροστινό προφυλακτήρα...κοιτάω τον ουρανό και συνεχίζω...άλλα 200€ εκεί.
Σόρρυ για το τελευτάιο ήταν άσχετο.

Ευχαριστώ πολύ τους αναγνώστες. Είχα ανάγκη να μιλήσω σε έναν αυτοκινητοψυχολόγο και εδώ πέρα είναι ότι πρέπει νομίζω!
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-18, 18:32
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Ρυθμιστης πιεσης βενζινης
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-18, 23:15
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρυθμιστης πιεσης βενζινης
Και τις φορές που γυρίζω το κλειδί και δεν κάνει απολύτως τίποτα;; μόνο ρεύμα έχει. Η μίζα ουτε τσικ δεν κάνει.
Αύριο ξανα αντιπροσωπεία και βλέπουμε. Ελπίζω να πάρει μπρος και να μη φωνάζω πάλι οδική!
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.