Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-08-09, 16:46
Το avatar του χρήστη KATSAMPOXAKIS
KATSAMPOXAKIS Ο χρήστης KATSAMPOXAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Μηνύματα: 514
KATSAMPOXAKIS is on a distinguished road
φιλε μου το σασμαν πριν σου σπασει, σου παρουσιαζε τιποτα προβληματα??? δηλαδη αποτομες αλλαγες , να μην αλαζει οταν πρεπει , να πρεπει να του πατησεις πολυ γκαζι για να αλαξει , η τιποτα θοριβο??

δωσε μας αν θελεις καμοια πληροφορια να εχουμε το νου μας και εμεις με τα αυτοματα μηπος προλαβουμε το κακο...
__________________
το υπογράφω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-09, 21:18
asteros Ο χρήστης asteros δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 31-10-2007
Μηνύματα: 2
asteros is on a distinguished road
Εάν το αμαξι σου ειναι diesel με 5αρι GM σασμάν , αυτό ειναι συνηθησμένο να σπάει την τρόμπα η ενα τύμπανο και να μην κινήται. Εάν ειναι 6αρι ZF το πιό πιθανό ειναι η τρόμπα. Ειναι δύσκολο να σου δώσουν < καινούργιο> σασμάν ,δεν υπάρχουν.Ειναι ανακατασκευής και το κόστος ειναι υπερβολικό. Το 5αρι επισκευάζετε με περίπου 2600-2800 και με αναβάθμηση του βαλβιδοφόρου. Το 6αρι με λιγότερα ανάλογα το τι εχει σπάσει ακριβώς.Ανταλλακτικά υπάρχουν για όλα. Θελουν προσοχή στο κατέβασμα γιατί το diesel εχει ροπές μεγάλες και αν κατεβάσεις με κλειστό γκάζι 2 στις 10 το έσπασες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-09, 21:34
Το avatar του χρήστη panose30
panose30 Ο χρήστης panose30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 437
panose30 is on a distinguished road
εγω το βρισκω αδικαιολογητο!!μιλαμε για αμαξι τετραετιας κΑΙ οχι 20ετιας..και θεωρειται και εν ολιγο off road,,, σκεφτειται οτι τα χιλιομετρα του τα εχει κοψει σε εθνικες οδους ,,αν ηταν σε χωραφια και σκαμπανεβασματα τι θα παθαινε,θα εβγαζε τα 10 χιλιαδες χιλιομετρα...δεν μιλαμε για λαμπα καμενη αλλα για σασμαν..ενα απο τα πιο ανθεκτικα μερη ενος αμαξιου που ειναι υποχρεο να σε βγαλει πολλα χιλιομετρα ...να τους υποχρεωσεις να στο φτιαξουν φιλε,,μην το αφησεις ετσι//αρκετα με αυτη την κοροιδια της BMW πλεον..δινεις 50000 χιλιαρικα για BMW και τρεχεις τους μηχανικους καθε τρις και λιγο ειναι αδικαιολογητο!!!τι να την κανω την οδηγικη ασφαλεια και το κρατημα που μου δινει στον δρομο οταν ειμαι συνεχεια με το αγχος μην σπασει ,,μην αναψει κανα λαμπακι και παει λεγωντας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-10, 22:47
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
http://automatiktransmissions.car.gr/cars/view/546984/
νομιζω εχει ενδιαφερων...Θεσσαλονικη...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-06-11, 21:44
DRAGOROSI Ο χρήστης DRAGOROSI δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-06-2011
Μηνύματα: 10
DRAGOROSI is on a distinguished road
Φιλε μου οδηγω πολυ καιρο λογο της δουλειας μου αυτοματα αυτοκινητα.Αυτο που θα σου πω ειναι τι μας ειπαν απο την ΕΛΒΟ οταν τα παραλαβαμε.Δεν ξερω αν ισχυει και αν σου ειπαν κατι παρομοιο απο την BMV.(τα οχηματα εινα merscedes 290CDT).Μας ειπαν οτι για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και για να αποφευγουμε τις βλαβες οταν ειναι σταματημενο να εχουμε την D και πατημενο φρενο και να μην βαζουμε Ν(νεκρα) και ξανα D.Να σου πω πως η ΕΛΒΟ εχει 150000χλμ εγγυηση για τα αυτοματα και σκεψου οτι ειναι με συμβαση δημοσιου. σε καθε παιριπτωση δεν πιστευω οτι δικαιολογηται η ζημια σε τοσο λιγο χρονο.
__________________
Οποιος φοβαται....πεφτει και κοιμαται!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-06-11, 00:11
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DRAGOROSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου οδηγω πολυ καιρο λογο της δουλειας μου αυτοματα αυτοκινητα.Αυτο που θα σου πω ειναι τι μας ειπαν απο την ΕΛΒΟ οταν τα παραλαβαμε.Δεν ξερω αν ισχυει και αν σου ειπαν κατι παρομοιο απο την BMV.(τα οχηματα εινα merscedes 290CDT).Μας ειπαν οτι για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και για να αποφευγουμε τις βλαβες οταν ειναι σταματημενο να εχουμε την D και πατημενο φρενο και να μην βαζουμε Ν(νεκρα) και ξανα D.Να σου πω πως η ΕΛΒΟ εχει 150000χλμ εγγυηση για τα αυτοματα και σκεψου οτι ειναι με συμβαση δημοσιου. σε καθε παιριπτωση δεν πιστευω οτι δικαιολογηται η ζημια σε τοσο λιγο χρονο.
Οι Καναδέζες είναι μεγάλοι σκύλοι και δεν παθαίνουν τίποτα. Δυστυχώς αυτό είναι σχεδιαστική ( ; ) παθογένεια που το έχουν βγάλει πολλά ντίζελ Χ5. Θα ήθελα πάντως να μάθω πως είχε καταλήξει αυτή η ιστορία γιατι το θρεντ είναι παλιό.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-06-11, 00:18
Το avatar του χρήστη individual
individual Ο χρήστης individual δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 251
individual will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteros;315663[SIZE=5
]Εάν το αμαξι σου ειναι diesel με 5αρι GM σασμάν , αυτό ειναι συνηθησμένο να σπάει την τρόμπα η ενα τύμπανο και να μην κινήται.[/SIZE] Εάν ειναι 6αρι ZF το πιό πιθανό ειναι η τρόμπα. Ειναι δύσκολο να σου δώσουν < καινούργιο> σασμάν ,δεν υπάρχουν.Ειναι ανακατασκευής και το κόστος ειναι υπερβολικό. Το 5αρι επισκευάζετε με περίπου 2600-2800 και με αναβάθμηση του βαλβιδοφόρου. Το 6αρι με λιγότερα ανάλογα το τι εχει σπάσει ακριβώς.Ανταλλακτικά υπάρχουν για όλα. Θελουν προσοχή στο κατέβασμα γιατί το diesel εχει ροπές μεγάλες και αν κατεβάσεις με κλειστό γκάζι 2 στις 10 το έσπασες.

τις τελευταιες μερες ''κατεβασα'' και εγω το δικο μου σασμαν......
και το προβλημα ηταν στα δισκακια.......ειναι το GM το 5αρι....
και απο οσους ξερω με BMW diesel......την εφαγαν την φολα με το σασμαν....
απο αυτα που γνωριζω,τα diesel φορανε GM.......και τα βεζινοκινητα ZF.....
ειδικα στα Χ5....ειναι πλεον κοινο μυστικο!!!!!.......γιατι ειναι και περισσοτερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-06-11, 07:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DRAGOROSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου οδηγω πολυ καιρο λογο της δουλειας μου αυτοματα αυτοκινητα.Αυτο που θα σου πω ειναι τι μας ειπαν απο την ΕΛΒΟ οταν τα παραλαβαμε.Δεν ξερω αν ισχυει και αν σου ειπαν κατι παρομοιο απο την BMV.(τα οχηματα εινα merscedes 290CDT).Μας ειπαν οτι για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και για να αποφευγουμε τις βλαβες οταν ειναι σταματημενο να εχουμε την D και πατημενο φρενο και να μην βαζουμε Ν(νεκρα) και ξανα D.Να σου πω πως η ΕΛΒΟ εχει 150000χλμ εγγυηση για τα αυτοματα και σκεψου οτι ειναι με συμβαση δημοσιου. σε καθε παιριπτωση δεν πιστευω οτι δικαιολογηται η ζημια σε τοσο λιγο χρονο.
Καλά σου είπανε λεβέντη. Οι άνθρωποι εκεί γνωρίζουν.
Η μετάβαση απο D σε N και ξανά σε D καταστρέφει τα δισκάκια της πρώτης χωρίς λόγο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-06-11, 09:12
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από individual Εμφάνιση μηνυμάτων
τις τελευταιες μερες ''κατεβασα'' και εγω το δικο μου σασμαν......
και το προβλημα ηταν στα δισκακια.......ειναι το GM το 5αρι....
και απο οσους ξερω με BMW diesel......την εφαγαν την φολα με το σασμαν....
απο αυτα που γνωριζω,τα diesel φορανε GM.......και τα βεζινοκινητα ZF.....
ειδικα στα Χ5....ειναι πλεον κοινο μυστικο!!!!!.......γιατι ειναι και περισσοτερα...
To προβλημα με το αυτόματο κιβώτιο το έχουν και στην Αμερική όπου δεν υπάρχουν τα ντιζελ μοντελα. Νομίζω οτι καποια εχουν ΖF και κάποια GM, απλά ειναι να μη σου κάτσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-06-11, 10:06
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης να σημειώσουμε και τη μη σωστή χρήση που κάνουν πολλοί με τα αυτόματα...Όταν το αμάξι είναι σταματημένο πρέπει να βγάζεις τελείως και όχι να το αφήνεις έτοιμο για να ξεκινήσει γιατί καταπονείται παραπάνω το σασμάν...
ΠΟλύ μεγάλο λάθος.Μαλιστα επικρατεί σαν αποψη απο στόμα σε στόμα και αυτό γιατι ολοι εχουν στο μυαλό τους το συμβατικό σασμαν οπου εαν εχεις πατημενο συμπλέκτη ,τον τρώς.Η πραγματικότητα είναι η ακριβώς αντίθετη.Σε αυτόματο σασμάν ΔΕΝ βγάζεις ταχύτητα (D) οταν σταματάει το αυτοκίνητο,απλά πατας φρενο.Επιλέγεις P ή N μόνο οταν ακινητοποιειται το οχημα για ΄παρα πολύ ωρα(σταθμευση) και οχι σε στασεις ,φανάρια κτλ..
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.