Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-10, 19:59
xenophon74 Ο χρήστης xenophon74 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 9
xenophon74 is on a distinguished road
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ-Χ1 1,8

Γεια σας.

Πριν από περίπου 20 ημέρες αγόρασα μια Χ1 1,8 S DRIVE.

Το αυτοκίνητο αυτή την στιγμή έχει 1600 χλμ όλα σε εθνική οδό.

Μόλις πριν μερικές ημέρες ανακάλυψα πως με όπισθεν και το τιμόνι στριμμένο στα δεξιά ακούγεται ένας χτύπος επαναλαμβανόμενος στην ιδία συχνότητα (με απλά λόγια κάτι σαν να κτυπάει)

Σήμερα 27 Οκτ. 10 επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία όπου τον θόρυβο τον άκουσε ο ίδιος ο κύριος διευθυντής του συνεργείου. Κράτησαν το αυτοκίνητο περίπου μια ώρα μέσα στο συνεργείο και με ενημέρωσαν πως δεν βρίσκουν τίποτα και δεν ξέρουν από πού προέρχεται ο θόρυβος. Προσπάθησαν να επικοινωνήσουν με Γερμανία και μου είπαν πως δεν είναι δυνατή η επικοινωνία. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα δίχως να έχει επιδιορθωθεί τίποτα και πλέον εφόσον το αυτοκίνητο ελέγχτηκε και δε μπορούν να βρουν ούτε την βλάβη αλλά ούτε και να την λύσουν.

Πειτε μου τι να κάνω, να κινηθώ νομικά ή ειναι κάτι που δεν γνωρίζω;

Υ.Γ. Πρώτη μου BMW, αν παμε έτσι......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-10, 20:23
Το avatar του χρήστη Leonidas_Thess
Leonidas_Thess Ο χρήστης Leonidas_Thess δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Μηνύματα: 558
Leonidas_Thess will become famous soon enough
Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρεα μας καταρχας.

Σε πρώτη φάση αλλαξε συνεργειο αν ειναι δυνατόν για να παρεις μια δευτερη γνωμη και αν δεν εχεις τετοια δυνατοτητα να τους γινεις στενος κορσες μεχρι την επιλυση του προβληματος σου.

Εισαι ο πρωτος που με Χ1 παρουσιαζεις προβλήματα μετά απο τους κατόχους σειρας 1 και 3.
__________________

Οι βλάκες και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-10, 20:28
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Να επιμέινεις φίλε μου, από τη στιγμή που έχεις καινούργιο αμάξι και είναι σε εγγύηση. Αυτά τα "δεν είναι δυνατή η επικοινωνία" μου φαίνονται παράξενα. ΄Στην 520 που έχω του 1998, με το που κλείδωνα το αμάξι απο τη κλειδαριά του πορτ μπαγκάζ.τελειώνε η μπαταρία σε μια μέρα. Και η αντιπροσωπεία, που δεν το έβρισκε βεβαίως, ενώ το πρόβλημα ήξερα από που προερχόταν, μου είχε πει ότι μίλησε με Γερμανία και μου είπανε να μην το κλειδώνω το αμάξι από τη κλειδαριά του πορτ μπαγκάζ. Σε άλλη Αθηναϊκή αντιπροσωπεία που πήγα βέβαια, το πρόβλημα το εντοπίσανε σε μία μέρα και λύθηκε, αλλαγή του ΖΚΕ. Το "μειονέκτημα" φίλε μου είναι ότι ήταν εκτός εγγύησης το αμάξι και πλήρωσα στο βρόντο 300 για τις μ@λ@κίες διαγνώσεις της πρώτης αντιπροσωπείας. Οπότε να επιμείνεις κατά τη γνώμη μου και για το νομικό θέμα, καλό είναι να συμβουλευτείς το δικηγόρο σου.

ΥΓ. Ξέχασα να γράψω αλλά με πρόλαβε άλλος συμφορουμίτης πως καλό θα είναι να πάρεις και μια γνώμη από άλλη αντιπροσωπεία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-10, 20:46
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες στο φορουμ μας,και να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου!

Απο εκει και περα να σε ενημερωσω για το εξης.Οποιος και αν το βρει,σε οποιο συνεργειο και αν πας,θα ειναι απο τυχη και μονο.Αμα αρχισει να ακουγεται και σε αλλα πλην του δικου σου,τοτε θα μαθευτει και αλλου.Κοινως μιλαμε για ενα καινουργιο αμαξι παραγωγης,που ακομα και αν εχει βγαλει η ιδια η BMW διορθωτικες ενεργειες (τις λεγομενες καμπανιες),δεν μπορει να εχει προβλεψει/παρατηρησει καποια λιπανση σε καποιο σημειο που τριβονται 2 μεταλα πιθανον και κανουν αυτον τον θορυβο που περιγραφεις.Δεν μιλαμε για ηλεκτρονικα,μηχανολογικα προβληματα....Αρα το να κινηθεις νομικα,το βρισκω υπερβολικο και περιττο...

Ακριβως το ιδιο πραγμα εγινε και με τα Ε9χ οπου ακουγοταν θορυβος οταν απο 1η εβαζες οπισθεν και το αναποδο...το ολο θεμα ηταν μια απλη λιπανση του καρε του διαφορικου!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-10, 20:59
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw_trelamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα "δεν είναι δυνατή η επικοινωνία" μου φαίνονται παράξενα.
Κοιτα τρελαμενε...και μενα bmw κυλαει στο αιμα μου,αλλα ειμαι και ο μεγαλυτερος κραχτης της.Και θεωρω οτι μπορω να εχω και μια αποψη παραπανω και τεκμηριωμενη καλυτερα απο μερικους αλλους φιλους.Απο εκει και περα,οπως εγραψα και πιο πανω,οπου πρεπει να κραζουμε να το κανουμε και οπου πρεπει να ειμαστε λογικοι,να ειμαστε λογικοι και οχι υπερβολικοι.Η επικοινωνια γινεται με ενδοεπικοινωνιακα προγραμματα μεταξυ αντιπροσωπειων-BMW Hellas και BMW Γερμανιας τα οποια στηριζονται στο ιντερνετ.Το να πεσει ενας σερβερ ή να γινεται αναβαθμιση εκεινες τις ωρες και να μην μπορει να υπαρξει επικοινωνια (ή ακομα και ενα update προγραμματος σε καποιο αμαξι που περιμενει να συνδεθει η κεφαλη του διαγνωστικου στον εγκεφαλο) ειναι συχνο φαινομενο και μπορει να τυχει οποτεδηποτε στο καθενα.
Οπως ακριβως οταν δεν εχεις και εσυ και εγω καμια φορα ιντερνετ.Λες και εκει οτι ειναι υποπτο που η HOL,OTE,Forthnet και οποιος αλλος παροχος ιντερνετ υπαρχει δεν μας δινει γραμμη???

Ξαναλεω...Μην ειστε υπερβολικοι...
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-10, 21:16
xenophon74 Ο χρήστης xenophon74 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 9
xenophon74 is on a distinguished road
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. το θέμα με την επικοινωνία ήταν μάλλον θέμα σερβερ, να υποθέσω, αλλά δεν δέχομαι πως 24 μηχανικοί που υποτίθεται πως δουλεύουν σε μια αντιπροσωπεία αυτοκίνητων να μην γνωρίζουν για το πρόβλημα η οκ να το δεχτώ αυτό, να μη μπορούν να το βρουν!

Το θέμα είναι ότι σου την σπάει να έχεις σκάσει τόσα λεφτά και να χαλιέσαι ψυχολογικά.

Όσον αφορά το θέμα, το κοίταξε φίλος ευθιγραμισας σε μηχανήματα και από κάτω και μου είπε πως όλα είναι τέλεια.

Επίσης την Παρασκευή θα το δει ένας άλλος φίλος μου μηχανικός απόλυτα έμπειρος που άκουσε τον ήχο σήμερα και μου είπε να μην ανησυχώ και πως κάπου κάτι είναι στην αριστερή ρόδα-θόλο.

Πάντως μόλις λυθεί το θέμα θα φάει κράξιμο η αντιπροσωπεία διότι η απάντηση κάποιο κύριου εκεί μέσα ήταν, τι περιμενατε,να σας έχω απάντηση έτοιμη;

Τι να πω εγώ τώρα…
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-10, 21:23
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Η αληθεια ειναι οτι σιγουρα χαλιεσαι,ειδικοτερα αν ειναι κατι τετοιες ψιλομ@λ@κιες που δεν τις βρισκεις και ευκολα.Παρ'ολα αυτα,θα πρεπει να χαιρεσαι κιολλας,που αν τα προβληματα σου,αν ποτε προκυψουν στο μελλον,να ειναι τετοιου επιπεδου...αν διαβασεις για τους υπολοιπους ασσους και τριαρες εδω θα καταλαβεις τι εννοω.
Τελος,και παλι χωρις παρεξηση,εγω προσωπικα συμφωνω με την απαντηση του κυριου απεναντι σου...
Και ξαναλεω,δεν εχω ιδεα που πηγες,αλλά και να ηξερα,ετσι οπως μας τα εχεις περιγραψει τα πραγματα,παλι θα συμφωνουσα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-10, 21:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xenophon74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας.

Πριν από περίπου 20 ημέρες αγόρασα μια Χ1 1,8 S DRIVE.

Το αυτοκίνητο αυτή την στιγμή έχει 1600 χλμ όλα σε εθνική οδό.

Μόλις πριν μερικές ημέρες ανακάλυψα πως με όπισθεν και το τιμόνι στριμμένο στα δεξιά ακούγεται ένας χτύπος επαναλαμβανόμενος στην ιδία συχνότητα (με απλά λόγια κάτι σαν να κτυπάει)

Σήμερα 27 Οκτ. 10 επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία όπου τον θόρυβο τον άκουσε ο ίδιος ο κύριος διευθυντής του συνεργείου. Κράτησαν το αυτοκίνητο περίπου μια ώρα μέσα στο συνεργείο και με ενημέρωσαν πως δεν βρίσκουν τίποτα και δεν ξέρουν από πού προέρχεται ο θόρυβος. Προσπάθησαν να επικοινωνήσουν με Γερμανία και μου είπαν πως δεν είναι δυνατή η επικοινωνία. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα δίχως να έχει επιδιορθωθεί τίποτα και πλέον εφόσον το αυτοκίνητο ελέγχτηκε και δε μπορούν να βρουν ούτε την βλάβη αλλά ούτε και να την λύσουν.

Πειτε μου τι να κάνω, να κινηθώ νομικά ή ειναι κάτι που δεν γνωρίζω;

Υ.Γ. Πρώτη μου BMW, αν παμε έτσι......
Το μόνο που χρειάζεται, είναι να συμπληρώσεις τη φόρμα περιγραφής του προβλήματος,
και φευγοντας να πάρεις μαζί αντίγραφο..
Ετσι τεκμηριώνεις θέση, ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντός εγγύησης..
Παρεπιπτόντως, αυτόματο είναι??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-10, 21:29
xenophon74 Ο χρήστης xenophon74 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 9
xenophon74 is on a distinguished road
Την φορμα την πηρα αλλα εγραψε πανω πως δεν εντοπίστηκε προβλημα. Και οταν τον ρωτησα γιατι γραφει κατι τετοιο μου απαντησε πως δεν ξερει καν εαν ειναι προβλημα η feature του αμαξιου. Και στο κατω κατω οταν μου δινει την απαντηση που ειπα προηγουμενωσ υποτιθετε πως το εχουν κοιταξει το αμαξι οι μηχανικοι του επι 3 ωρες.Τελος παντων, καλο αμαξι δεν λεω, το χαιρομαι αλλα πιστευω να με καταλαβενετε οτι χαλιεμαι κιολας. Δεν ειναι αυτοματο, ειναι το διλιτρο χειροκινητο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-10, 21:33
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xenophon74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την φορμα την πηρα αλλα εγραψε πανω πως δεν εντοπίστηκε προβλημα. Και οταν τον ρωτησα γιατι γραφει κατι τετοιο μου απαντησε πως δεν ξερει καν εαν ειναι προβλημα η feature του αμαξιου. Και στο κατω κατω οταν μου δινει την απαντηση που ειπα προηγουμενωσ υποτιθετε πως το εχουν κοιταξει το αμαξι οι μηχανικοι του επι 3 ωρες.Τελος παντων, καλο αμαξι δεν λεω, το χαιρομαι αλλα πιστευω να με καταλαβενετε οτι χαλιεμαι κιολας. Δεν ειναι αυτοματο, ειναι το διλιτρο χειροκινητο.
Και στο κάνει οταν κινείσαι με όπισθεν και το τιμόνι τέρμα στριμένο??
ή ακόμα και ακίνητος με τιμόνι στριμένο, αλλά μόνο με όπισθεν στο κιβώτιο??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.