Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-13, 18:28
vasw Ο χρήστης vasw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Μηνύματα: 12
vasw is on a distinguished road
Είχα ατύχημα - σύγκρουση

Έπειτα από σύγκρουση που είχα μέσα στην πόλη με την 116 μου, (ευθύνεται οδηγός ταξί που πέρασε με πορτοκαλί φανάρι) ξεκινάω τρεξίματα με τις ασφαλιστικές.
Eγώ έχω interamerican και ο άλλος Intersalonica (την πάτησα...)
Οι ζημιές όπως φαίνονται (δεν έχω πάει σε συνεργείο, περιμένω τον πραγματογνώμονα όπως μου είπαν) είναι εξωτερικά οι εξής:

Εμπρός καπώ, φτερό, προφυλακτήρας, φανάρι, μάσκα, και δυστυχώς και οι δύο μπροστινοί αερόσακοι.
Αλήθεια, ενώ δεν είχα συνεπιβάτη, γιατί άνοιξε ο αερόσακος του συνοδηγού;;;
Υγρά δεν έτρεξαν από το αυτοκίνητο (νερά κτλ) και επίσης δεν είχε σε πρώτη ματιά πρόβλημα στην κύλιση όπως φορτώθηκε στην οδική.
Με τη σύγκρουση άναψαν τα αλάρμ και αποκόπηκε η μίζα. Έπειτα, αν και δεν μπορούσε να πάρει μπρος, τα ηλεκτρικά της λειτουργούσαν (ράδιο φώτα).

Σήμερα που προσπάθησα να ανοίξω τις πόρτες, δεν λειτουργούσε το κεντρικό ξεκλείδωμα και επίσης δεν άναβε το ράδιο, ενώ τα αλάρμ ενεργοποιούνταν κανονικά...

Τέλος πάντων. Αν δεν έχει κάποια άλλη εσωτερική ζημιά, τι περίπου (πολύ πολύ χοντρικά) να περιμένω για κόστος;

Πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα; Πρώτη φορά εμπλέκομαι σε ατύχημα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-13, 19:37
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Δυστυχώς το φανάρι δεν αποδεικνύεται κι ας ήταν και κόκκινο. Με πορτοκαλί μάλιστα επιτρέπεται να περάσει, εσύ έχεις κόκκινο, οπότε αν ισχυρίστηκες αυτό και γράφτηκε στην δήλωση δυστυχώς θα πληρώσεις εσύ τις ζημιές...

Αν δεν έχει πάρει μετώπη, 1000-1800€. Αν έχει πάρει, 2000-2500€. Δεν ξέρω πόσο ακριβοί είναι οι αερόσακοί σου. Όχι σε αντιπροσωπεία, σε τυπικό φανοποιό.

Του συνοδηγού άνοιξε γιατί μάλλον δεν έχει αισθητήρα θέσης το αυτοκίνητό σου. Αν έχει, τότε είναι χαλασμένος. Το κλείδωμα και το ράδιο μάλλον είναι σε κύκλωμα που έχει διακοπεί, δεν νομίζω να έχουν ζημιά.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι δήλωση (υποθέτω έχεις ήδη κάνει) και να κλείσεις ένα ραντεβού με τον πραγματογνώμονα σε συνεργείο της επιλογής σου. Αν ο άλλος κάνει δήλωση πως 100% φταίει αυτός (που αμφιβάλλω), υπάρχουν μερικά συνεργεία που αναλαμβάνουν την επισκευή και μετά πληρώνονται από την ασφάλεια χωρίς να δώσεις εσύ μία. Ίσως να υπάρχει κάποιος καλός στην περιοχή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-13, 20:41
vasw Ο χρήστης vasw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Μηνύματα: 12
vasw is on a distinguished road
Ο άλλος είχε πορτοκαλί παλλόμενο. Το δικό του φανάρι είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί παλλόμενο. Δεν πρασινίζει ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-13, 21:19
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasw Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άλλος είχε πορτοκαλί παλλόμενο. Το δικό του φανάρι είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί παλλόμενο. Δεν πρασινίζει ποτέ.
Α, εντάξει, τότε αλλάζει το πράγμα. Τουλάχιστον αν δεν είναι κανένας τρελός ή κάθαρμα, θα σου κάνει θετική να πάρεις τα χρήματά σου (σχετικά) άμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-13, 21:41
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Νομίζω θα παίξει ρόλο και το ποιός είχε δεξιά ποιόν. Αλλά και ταξιτζής και να το παραδεχτεί είναι λίγο δύσκολο. Στην ασφαλιστική σου θα σου πουν αύριο πρωί. Όσο για τα συνεργεία των ασφαλιστικών δυό φορές που μου έτυχε μου έκαναν χάλια δουλειά...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-13, 22:02
vasw Ο χρήστης vasw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Μηνύματα: 12
vasw is on a distinguished road
Εκτός το πράσινό μου, ήμουν και στα δεξιά του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-13, 22:43
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Έμπλεξες !
Έχεις ARAG η DAS ? Αλλιώς ψάχνε για καλό δικηγόρο ! Η ασφαλιστική θα προσπαθήσει ΜΕ ΚΑΘΕ τρόπο να σε ρίξει να σου κόψει λεφτά !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-13, 23:59
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Δεν έχει σημασία ποιος είναι δεξιά ή αριστερά. Παλλόμενο φανάρι σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος να παραχωρήσει προτεραιότητα. Οπότε και στη μία και στην άλλη περίπτωση (κόκκινο ή παλλόμενο αντίστοιχα) φταίει εκείνος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-13, 01:14
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω θα παίξει ρόλο και το ποιός είχε δεξιά ποιόν.
Ακριβως οτι ειπε ο απο πανω. Εφ΄οσον υπαρχουν τα φαναρια, η προτεραιοτητα ειναι ξεκαθαρη κ δεν εχει ουδεμια σημασια ποιος ηταν απο δεξια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-13, 09:45
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
πως δεν έχει σημασία πχ αν κ οι δύο έχουμε πράσινο κ θέλουμε να μπούμε στ ίδια λωρίδα από διαφορετικούς δρομους τ προτεραιότητα τ έχει αυτος που είναι στ δεξιά εάν δεν υπάρχει άλλη σήμανση. για αυτό σ τέτοια σημεία συνήθως βάζουν παλλόμενο ναι μεν μπορείς να περάσεις αλλά σύμφωνα με την προτεραιότητα
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.