Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-18, 17:30
manos m Ο χρήστης manos m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Μηνύματα: 14
manos m is on a distinguished road
e46 προβλημα ρελαντι

χαιρετώ την παρέα σας κ καλη χρονια σε ολους.. ειμαι νεος κατοχος ενος 316ti '04, τα προβληματα πολλα και ομολογω πως εχω απογοητευτει απο την bmw αλλα φυσικα και απο τα συνεργεια τα οποια δεν μπορουνε να λυσουν το προβλημα μ.. στο θεμα τωρα, βαζω μπροστα τον κινητηρα κρυο και περνει τσακμακι, (για 1-2 δευτ ακουγετε κατι σαν χτυπιμα καδενας η οστηρια, ασχετο με το θεμα πιστευω) μετα απο 20-30 λεπτα δεν μπορει να κρατησει ρελαντι και σβηνει, εχω αλλαξει πολλαπλασιαστες, μπουζι, εχω καθαρισει πεταλουδα, το maf οταν το ξεσυνδεω σβηνει οποτε δεν πρεπει να φταιει, το κολλαρο ειχε δυο τρυπες τις οποιες δεν τις βρηκαν οι μηχανικοι που το εχω παει!! τις εκλεισα μεχρι να το αντικαταστησω (συντομα φυσικα) και πλεον ειμαι σχεδον σιγουρος πως φταιει η βαλβιδα ρελαντι την οποια δεν βρισκω στο internet ιδια με την δικια μου με τιποτα!! επισης να σας πω πως δεν ειναι απο τρομπα, ανακυκλοφορια καυσαεριων κλπ γιατι το κανει και στο αεριο! ευχαριστω εκ΄των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο post
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-18, 19:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos m Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιρετώ την παρέα σας κ καλη χρονια σε ολους.. ειμαι νεος κατοχος ενος 316ti '04, τα προβληματα πολλα και ομολογω πως εχω απογοητευτει απο την bmw αλλα φυσικα και απο τα συνεργεια τα οποια δεν μπορουνε να λυσουν το προβλημα μ.. στο θεμα τωρα, βαζω μπροστα τον κινητηρα κρυο και περνει τσακμακι, (για 1-2 δευτ ακουγετε κατι σαν χτυπιμα καδενας η οστηρια, ασχετο με το θεμα πιστευω) μετα απο 20-30 λεπτα δεν μπορει να κρατησει ρελαντι και σβηνει, εχω αλλαξει πολλαπλασιαστες, μπουζι, εχω καθαρισει πεταλουδα, το maf οταν το ξεσυνδεω σβηνει οποτε δεν πρεπει να φταιει, το κολλαρο ειχε δυο τρυπες τις οποιες δεν τις βρηκαν οι μηχανικοι που το εχω παει!! τις εκλεισα μεχρι να το αντικαταστησω (συντομα φυσικα) και πλεον ειμαι σχεδον σιγουρος πως φταιει η βαλβιδα ρελαντι την οποια δεν βρισκω στο internet ιδια με την δικια μου με τιποτα!! επισης να σας πω πως δεν ειναι απο τρομπα, ανακυκλοφορια καυσαεριων κλπ γιατι το κανει και στο αεριο! ευχαριστω εκ΄των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο post
Νέε κάτοχε.. ο προηγούμενος δεν το συντηρούσε...
Λύσε το πρόβλημα με τα κολάρα υποπίεσης.
Εχεις και σε άλλο σημείο τρύπιο κολάρο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-18, 19:46
manos m Ο χρήστης manos m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Μηνύματα: 14
manos m is on a distinguished road
εχεις δικιο πως δεν το συντηρουσε, ανοιξαμε το μοτερ γιατι χτυπησε καδενα και τραβουσαμε τα μαλλια μας.. ποσα κολαρα δηλ μπορει να ευθύνονται, εκτος απο της εισαγωγης που το κολλησα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-18, 18:30
manos m Ο χρήστης manos m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Μηνύματα: 14
manos m is on a distinguished road
καποιος καμια ιδεα παρακαλω; πριν σε πορεια αναψε το EML και δεν σβηνει τωρα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-18, 22:12
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ολα τα κολάρα απο το MAF και πίσω θέλουν κοίταγμα...
Μικρά μεγάλα μεσαία και διακλαδώσεις...
Για το EML θα βάλεις διαγνωστικό, πρίν σβήσει, να δείς τι το κάλεσε...
Διαφορετικά θα έχεις το πρόβλημα πάντα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-18, 15:27
manos m Ο χρήστης manos m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Μηνύματα: 14
manos m is on a distinguished road
υποψιαζομαι ενα πολυ ψιλο σωλινακι που φευγει απο το κολαρο εισαγωγης και καπου παει..δεν μπορω να δω που, επισης γνωρίζετε που ειναι η βαλβιδα ρελαντι στα e46;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-18, 19:38
manos m Ο χρήστης manos m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Μηνύματα: 14
manos m is on a distinguished road
τελικα μετα απο τοσο ψαξιμο το μονο που αλλαξε ειναι που ταποσαμε την επανακυκλοφορία καυσαεριων στην εισαγωγη και για λιγο εστρωσε καπως το ρελαντι.. μετα απο λιγες μερες παλι σβηνει μολις ζεσταθει.. η πιεση στους κυλινδρους ειναι στα 6-7 με ζεστο μοτερ, εχει καποιος καποια ιδεα; ευχαριστω
__________________
Κανένας μάστορας δεν θα το προσέξει περισσότερο από εσένα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.