Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 23-12-11, 22:46
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Συμπτώματα vanos , κατανάλωση, απροθυμία, νωθρότητα…
Το vanos τελικά ήταν Ο.Κ.
Και ενώ δεν έβγαζε σφάλμα στο διαγνωστικό ο τεχνικός διαβάζοντας τις τιμές του MAF ανησύχησε λίγο γιατί τα νούμερα ήταν φτωχά για τα κυβικά του …οπότε μπήκε στον κόπο να το κοιτάξει λίγο καλύτερα και αφού βεβαιώθηκε ότι όλα ήταν Ο.Κ. το έψαξε λίγο στην μηχανή.
Κάτι που δεν είχε κάνει κανείς νωρίτερα.. και τελικά βρήκε τον σωλήνα εισαγωγής να έχει τρεις μεγάλες σχισμές επάνω από τις οποίες τράβαγε μπόλικο αέρα και μπέρδευε το λουφτ..
Αντικαταστάθηκε και όλα Ο.Κ.
Ο MAF σκαρφάλωσε στα ύψη οι τιμές ήρθαν στα ίσια τους και το αμάξι πάει πάλι μια χαρά στο δρόμο…
Απλά όλοι οι άλλοι μένανε στο διαγνωστικό που δεν έβγαζε σφάλμα... και μου πετάγανε κατάμουτρα την ατάκα “μια χαρά είναι, απλά χόρτασες τα άλογα, δεν είναι τίποτα το αμάξι σου είναι Ο.Κ…”
Από πείσμα δεν το πίστευα τόσο καιρό τώρα…

Το συνεργείο είναι καινούριο, στο Καματερό
Οι ιδιοκτήτες του (Ο Γιάννης και ο αδερφός του) ήταν παλαιότερα σε πολύ γνωστό εξουσιοδοτημένο στην Αθήνα και το μόνο που έχω είναι το τηλέφωνό τους
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-12-11, 23:09
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καποια στιγμη θελω και γω να κανω ενα τσεκ στο συνεργειο αυτο.ετσι απο περιεγεια θα παω μονος μου να δω αμα ολα ειναι οκ.
εμενα με ενοχλει οταν τους λες οτι μου κανει αυτο και απαντανε π.χ. ολα ετσι κανουν.
ε εγω δεν θελω ρε μεγαλε να κανει ετσι.θελω να δουλευει χαρτι!
μπραβο στον γιωργο και μενα απο που βοηθαει οπου μπορει.+1!
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-12-11, 23:31
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Να'στε καλα παιδια πραγματικα χαρα μου ειναι να μπορω να βοηθαω!
Απλα ειναι τραγικο και συγχρονως αστειο,οταν εισαι απο μεσα και τα βλεπεις και ξερεις απο πρωτο χερι τι και πως....να βλεπεις οτι καποια απλα και στοιχειωδη πραγματα δεν γινονται απο αλλους μηχανικους που δουλευουν πανω στα bmw και δεν τους ειναι αγνωστα

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι ο Μακης μπορει πλεον καθημερινα να απολαμβανει πραγματικα και παλι το αμαξι που αγορασε και οχι αυτο που οδηγουσε μεχρι τωρα...το κακο ειναι οτι επρεπε να ερθει απο Θεσσαλονικη στην Αθηνα και αφου πρωτα ειχε γυρισει ενα σωρο αλλα συνεργεια για να το φτιαξει...

Καλα Χριστουγενα σε ολους!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-12-11, 23:47
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοια συνεργεία

δέχομαι π.μ. με διεύθυνση και τηλέφωνο
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-12-11, 23:51
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
επετρεψε μου να πω και εγω μια κουβεντα...

Απο σταση ησουν πισω!!!Τωρα αυτα που λες περι βαρους,κουλαμαρας απο σταση τα ακουω βερεσε και ειναι δικαιολογιες!!!Αμα δεν μπορουσες ας μην εβαζες!!!
Μπράβο ρε Γιώργη που βοηθάς μιας κ πραγματικά γνώστης είσαι!
Απλά όλο κόντρες θέλεις να βάζεις....αλλά αυτό δεν είναι κακό....ΕΙΣΑΙ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ ΚΟΝΤΡΑΚΙΑΣ
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-12-11, 10:19
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
καποια στιγμη θελω και γω να κανω ενα τσεκ στο συνεργειο αυτο.ετσι απο περιεγεια θα παω μονος μου να δω αμα ολα ειναι οκ.
εμενα με ενοχλει οταν τους λες οτι μου κανει αυτο και απαντανε π.χ. ολα ετσι κανουν.
ε εγω δεν θελω ρε μεγαλε να κανει ετσι.θελω να δουλευει χαρτι!
μπραβο στον γιωργο και μενα απο που βοηθαει οπου μπορει.+1!
Ακριβώς έτσι είναι…
Δεν λέω και εμένα έχει πολλή δύναμη το αμάξι. Δεν μου στέρησε ούτε δύναμη ούτε ταχύτητα στο δρόμο.
Όμως αυτός ο στιγμιαίος δισταγμός, αυτό το κόμπιασμα, αυτή η νωθρότητα …ήταν ξενέρωμα.
Δεν με είχε συνηθίσει έτσι το αμάξι… Το ήξερα ότι πήγαινε καλύτερα όσο και αν οι άλλοι δεν το έβλεπαν. Ο ιδιοκτήτης ξέρει καλύτερα από τον καθένα το αμάξι του και αυτό πρέπει να το σέβονται στα συνεργεία…
Και σήμερα πλέον τα αυτοκίνητά μας μπορούν να δώσουν άπειρες πληροφορίες μέσω των διαγνωστικών.. Αρκεί να ξέρει ο μάστορας να τις πάρει…
Πιστεύω δλδ πως ένας σωστός μάστορας που ξέρει να βρίσκει και να διαχειρίζεται σωστά όλες αυτές τις πληροφορίες που μπορεί να του δώσει το όχημα θα μπορούσε να τους δώσει αιώνια ζωή…

M535 E28 έχεις πμ άν και ο Γιώργος τους γνωρίζει καλύτερα..
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Makis_ : 24-12-11 στις 10:21
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-01-12, 07:22
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,υστερα απο μια αλλαγη λαδιων και ενα τεστ vanos,επηλθε μια σχετικη ηρεμια οποτε....το τι μπορει να εχω εγω με τον Νικο κομπακτ,αφορα εμενα και τον Νικο και κανεναν αλλον.
Οποτε ζηταω συγνωμη δημοσιως και απο τους συμφορουμιτες που διαβασαν ολα τα προηγουμενα απτην μερια μου τουλαχιστον,και απτον Νικο για την οποια δημοσια αντιπαραθεση μας.Με τον Νικο αλλωστε γνωριζομαστε και μπορουμε να τα πουμε και απο κοντα χωρις να υπαρχει ολη αυτη η αυξηση επιθετικοτητας των γραφομενων που εχει ενας γραπτος λογος πισω απο μια γαμωοθονη.Οποτε απο εμενα ληγει εδω το συγκεκριμενο θεμα.

Επι του αλλου θεματος,του βανος δηλαδη,οπως προανεφερα εκανα πριν απο λιγο ενα επαναληπτικο τεστ και τα αποτελεσματα ειναι ακρως ενθαρυντικα.Οπως ειχα πει,παλαιοτερα στο εν λογω τεστ,τα βανος εισαγωγης και εξαγωγης εβγαιναν εκτος οριων.Χαρακτηριστικα να πω λοιπον οτι τα ορια ειναι -5 εως +5 και το εισαγωγης εβγαινε 14 φευγα και το εξαγωγης -6,75
Στο τεστ που εγινε τωρα,το εισαγωγης πλεον παιζει στο 5,25 (εξου και η διαφορα που οντως ειδαμε με τον Στελιο στον δρομο) και το εξαγωγης παρεμεινε ακριβως το ιδιο,-6,75 δηλαδη.Με την παροδο των χλμ πιστευω οτι θα αλλαξουν και αλλο τα νουμερα(μολις 350 χλμ εχω κανει),το εξαγωγης βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα αλλαξει μιας και αλλαγη δεν ειδαμε τωρα,αλλά ειναι στο προγραμμα να αλλαχτει και η βαλβιδα του βανος μαζι με το ελατηριο επαναφορας της,που επισης παιζουν πολυ σημαντικο ρολο.Κοστος των συγκεκριμενων ανταλλακτικων ειναι περιπου στα 60-65 ευρω και αλλαζονται πολυ ευκολα (λυνεις βαλβιδα με το ελατηριο στο πλαι πισω απτο βανος,βγαζεις την παλια,βαζεις την καινουργια,σφιγγεις και εισαι ετοιμος,3 λεπτα υποθεση δηλαδη).Απλα θα κανω κι'άλλα χλμ και θα ξανακανω το τεστ να δουμε μεχρι ποιο σημειο εφτασαν την επισκευη τα vanos seals και μετα θα αλλαξω και την βαλβιδα με το ελατηριο,την οποια η bmw την εχει καταργησει την παλια και εχει βγαλει καινουργια,που σημαινει κατι αλλαξε,προφανως προς το καλτυερο (ειναι το Ν.4 στο σχεδιαγραμμα)



Καλο θα ηταν ολοι με Μ54 να κανουν καποια στιγμη ενα τεστ βανος να δουνε που βρισκονται...μην περιμενετε να πεσει στο πατωμα η δυναμη του μοτερ για να εχουν προβλημα τα o-rings (aka vanos seals).Και αυτο γιατι αν θελετε ο κινητηρας σας να δουλευει ρολοι,αντι να δωσετε 750 ευρω για ολοκληρη καινουργια μοναδα βανος,που μετα απο 25-30000 χλμ θα ξαναχαλασουν....θα δωσετε 55 ευρω για τα vanos seals,35-40 ευρω φλατζα ψευτοκαπακου,60-65 ευρω βαλβιδα βανος με ελατηριο και οτι εργασια σας παρει ο μηχανικος για να τα αλλαξει αν δεν το κανετε μονοι σας,που αν πιανουν λιγο τα χερια σας,ειναι σχετικα ευκολα ολα!
Και σε αυτη την περιπτωση 150>750 euros!!!

P.S.-Δεν τα ξεκαθαριζει κανενας mod,να βαλουμε διαδικασια επισκευης vanos σε ξεχωριστο thread???


Toσο ευκολα φθειρονται αυτα?? 25-30.000 Χιλιομετρα?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-01-12, 11:02
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xristis_Smpena Εμφάνιση μηνυμάτων
Toσο ευκολα φθειρονται αυτα?? 25-30.000 Χιλιομετρα?
Τα γνησια τσιμουχακια..

Οταν κανεις αλλαγη στα vanos seals (Beisan kit), θα κρατησουν πολυυυυυ παραπανω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-01-12, 11:19
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Οταν λεμε φθορα στα τσιμουχακια,δεν εννοουσα οτι κοβονται...ισως δεν το διευκρινησα εγω καλα.Κοκκαλωνουν τελειως με αποτελεσμα να μην κανουν σωστη στεγανοποιηση και σαν συμπτωματα προκαλουν ολα τα παραπανω που ειχα γραψει
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-01-12, 16:03
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λεμε φθορα στα τσιμουχακια,δεν εννοουσα οτι κοβονται...ισως δεν το διευκρινησα εγω καλα.Κοκκαλωνουν τελειως με αποτελεσμα να μην κανουν σωστη στεγανοποιηση και σαν συμπτωματα προκαλουν ολα τα παραπανω που ειχα γραψει
Μαλιστα να ρωτησω κατι, επειδη οπως εχω γραψει το αυτοκινητο μου φοραει καινουργιο μοτερ μαμα 1,6.
το προηγουμενο για καποιο λογο εχασε τον χρονισμο του, Ο ιδιοκτητης το πηγαινε για σερβις στη
Bmw καθε 20.000 και στα 86.000 Μπουμ. Μπορει η ζημια να προηλθε απο το βανος? Στις εργασιες δεν ξερω τι του εκαναν, το τυπικο σερβις της αντιπροσωπειας και οτι ελεγε το μανυαλ φανταζομαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.