Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-04-06, 12:10
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer Ο χρήστης ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Μηνύματα: 588
ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer is on a distinguished road
Χμμμ. θα δείξει σύντομα σχετικά... Θα περιμένω να έρθουν κουπέ κτλ και μετά θα αποφανθώ!!!
__________________
New pics:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...o=view&id=1615

---Πουλήθηκε---
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-06, 12:19
konstantinos Ο χρήστης konstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Μηνύματα: 463
konstantinos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
Χμμμ. θα δείξει σύντομα σχετικά... Θα περιμένω να έρθουν κουπέ κτλ και μετά θα αποφανθώ!!!

Τα κουπε καμπριο θα ειναι πιο καινουργια στην αγορα με νεα σχεδιαση και επισης θα ξεκινουν αν δεν κανω λαθος απο τα 2,5 λιτρα.Επισης ειναι πιο νεανικα απο την τετραπορτη 3αρα η οποια δειχνει πιο οικογενειακη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-06, 12:49
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Και επειδη εισαι τυπος των βελτιωσεων,απλα να ξερεις οτι τεχνολογικα επιτευγματα οπως Vanos,Valvetronic και αλλα σχετικα,λαμπουν δια της απουσιας τους.Ενας "απλος" διλιτρος κινητηρας,που σημαινει οτι σηκωνει πολυ πραμα επανω
Δηλαδή ας πούμε ο δικός μου που είναι διλιτρος και valvetronic και διπλό vanos σηκώνει καμια σοβαρή βελτίωση? γιατί άκουσα οτι οι 4κίλυνδροι της bmw δεν έχουν προοπτικές βελτίωσης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-04-06, 19:23
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Lightbulb Τώρα πληρώνεις την επιλογή σου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysis
Δηλαδή ας πούμε ο δικός μου που είναι διλιτρος και valvetronic και διπλό vanos σηκώνει καμια σοβαρή βελτίωση? γιατί άκουσα οτι οι 4κίλυνδροι της bmw δεν έχουν προοπτικές βελτίωσης
Χμ... κάπου... κάτι διάβασες λάθος στα γραφόμενα του geo. Για ξαναπάρτο πιο προσεκτικά!!!
Το κυριότερο πρόβλημα των Valvetronic είναι ότι το σύστημα έχει όριο περιστροφής κινητήρα τις 7.000 στρ/λεπτό. Αν προσθέσεις ότι δεν συναινούν σε ροικές βελτιώσεις κεφαλής αλλά ούτε και επιτρέπουν την χρήση μεγαλύτερων βαλβίδων (εκκεντροφόροι δεν παίζουν...) δεν μένουν και πολλά!!!
Ουσιαστικά μόνο γύρω-γύρω μπορείς να κάνεις κάτι...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-06, 15:25
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Πολύ όμορφο αμάξι,αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο αργό..........ειναι άστρωτο βέβαια.....οταν στρωθεί θα καταλάβω καλύτερα!
Πάντως είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!!!!!
Φωτογραφίες θα ποσταρω αργότερα!
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-05-06, 15:49
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man
Πολύ όμορφο αμάξι,αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο αργό..........ειναι άστρωτο βέβαια.....οταν στρωθεί θα καταλάβω καλύτερα!
Πάντως είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!!!!!
Φωτογραφίες θα ποσταρω αργότερα!
Φοράει 18αρες ζάντες και στο κέντρο έχουν λογότυπο "BMW MOTORSPORT".
Το καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακόνιμα.
Εχει διπλό vanos.
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-06, 17:32
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysis
Δηλαδή ας πούμε ο δικός μου που είναι διλιτρος και valvetronic και διπλό vanos σηκώνει καμια σοβαρή βελτίωση? γιατί άκουσα οτι οι 4κίλυνδροι της bmw δεν έχουν προοπτικές βελτίωσης
H μόνη βελτίωση που γνωρίζω είναι κομμπρέσσορας (έχει ο Breyton που το πάει 220 ίππους). Οτιδήποτε άλλο δεν έχει αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-06, 17:37
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Thumbs up 320si

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man
Φοράει 18αρες ζάντες και στο κέντρο έχουν λογότυπο "BMW MOTORSPORT".
Το καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακόνιμα.
Εχει διπλό vanos.
Eίδα την si απο κοντά στον τοπικό αντιπρόσωπο και την περιεργάστηκα με την ησυχία μου φοράει το πακέτο Μ με τις 18άρες Μ όπως είπες tο καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακονήματα, εσωρικά o ουρανός είναι individual, πιο σφικτή ανάρτηση, στους μαρσιπιέδες γράφει 320 SI, τα καθίσματα σαφώς καλύτερη πλευρική στίριξη και πιο άνετα απο τα κοινά σπόρ της BMW, το χρώμα carbon black και διατίθεται μόνο σε si και είναι σαφώς ακριβότερο 1000+€, ξένον στον βασικό εξοπλισμό,και οι σχέσεις του κιβωτίου πιο κοντές. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το νεο τιμόνι Μ το πιάνεις και γεμίζει το χερι σου και γενικά πάρα πολύ καλό σε αίσθηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysis : 18-05-06 στις 18:01
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-05-06, 19:24
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysis
Eίδα την si απο κοντά στον τοπικό αντιπρόσωπο και την περιεργάστηκα με την ησυχία μου φοράει το πακέτο Μ με τις 18άρες Μ όπως είπες tο καπάκι του μοτέρ ειναι απο ανθρακονήματα, εσωρικά o ουρανός είναι individual, πιο σφικτή ανάρτηση, στους μαρσιπιέδες γράφει 320 SI, τα καθίσματα σαφώς καλύτερη πλευρική στίριξη και πιο άνετα απο τα κοινά σπόρ της BMW, το χρώμα carbon black και διατίθεται μόνο σε si και είναι σαφώς ακριβότερο 1000+€, ξένον στον βασικό εξοπλισμό,και οι σχέσεις του κιβωτίου πιο κοντές. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το νεο τιμόνι Μ το πιάνεις και γεμίζει το χερι σου και γενικά πάρα πολύ καλό σε αίσθηση.
Dionysi συμφωνώ σε ολα εκτος απο τα καθίσματα....έχω την εντύπωση οτι τα σπορ καθίσματα της ε46 έχουν καλύτερη πλευρική στήριξη!


__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-05-06, 11:05
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man
Dionysi συμφωνώ σε ολα εκτος απο τα καθίσματα....έχω την εντύπωση οτι τα σπορ καθίσματα της ε46 έχουν καλύτερη πλευρική στήριξη!


Action man για της Ε46 μπορεί γιατι δεν γνωρίζω αλλά απο τα δικά μου σπόρ(ε90 Dynamic) έχουν σίγουρα καλύτερη πλευρική στίριξη.
Θα ήθελα πάρα πολύ να την οδηγήσω δυστηχώς όμως δεν την έχουν test drive αλλά απο ότι άκουσα απο ανθρώπους που την έχουν οδηγήσει, στις επιδώσεις δεν έχει αισθητές διαφορές απο την 320i E90 και ας βγάζει 23 άλογα παραπάνω.
Πάντως εγώ δεν πιστεύω οτι δεν έχει αισθητή διαφορά στις επιδώσεις

η 320i E90 στα χαρτιά οι γερμανοί υπόσχονται 0 - 100 σε 9 δεύτερόλεπτα αλλά σε μετρήσεις που έχουν γίνει έδειξαν 9,7 δεύτερα αυτό ίσως γιατί το αυτοκίνητο δοκιμής φορούσε 17άρες (εμπρός 8,0J x 17", ελαστικά 225/45 R17 και πίσω: 8,5J x 17", ελαστικά 255/40 R17)
ενω για την 320si E90 οι γερμανοί υπόσχονται 0 - 100 σε 8,1 δεύτερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysis : 19-05-06 στις 11:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
320si

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.