Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-12, 11:07
Το avatar του χρήστη TAKIS-BMW
TAKIS-BMW Ο χρήστης TAKIS-BMW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Μηνύματα: 136
TAKIS-BMW is on a distinguished road
E46 M3 ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Καλησπέρα παιδιά.. θέλω να βάλω καθρέφτες M3 γνήσιους και θέλω να με βοηθήσετε κάπου.
έμενα η δική μου (της μάνας του) δεν είναι ηλεκτρική αναδιπλούμενη είναι με το χέρι.
μου είπαν όμως ότι αν βάλω καθρέφτες άλλους να βάλω ηλεκτρικούς αναδιπλούμενους.
και εδώ είναι η ερώτηση τώρα......
μου είπαν ότι τα e46 τα facelift έχουν αναμονή για ηλεκτρικούς αναδιπλούμενους
δηλαδή θέλει το διακόπτη που έχει το κουμπί επάνω και ένα προγραμματισμό και είσαι οκ...
μισοί λένε αυτό και μισοί λένε δεν υπάρχει αυτό!!!!! τώρα τι γίνεται???
επειδή έχω βρει 2 ζευγάρια καθρέφτες και ηλεκτρικούς και χειροκίνητους αναδιπλούμενους και
ψάχνω να δω τι να πάρω..
αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει ευχαριστώ... (δεν θέλω να μπλέξω σε συνδεσμολογίες και καλόδια)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-12, 11:55
kostis47 Ο χρήστης kostis47 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 83
kostis47 is on a distinguished road
φιλαράκι δε ξέρω αυτό που λες αλλά άμα δεν πάρεις τους ηλεκτρικούς πες μου μια τιμά να τους πάρω εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-12, 13:13
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostis47 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαράκι δε ξέρω αυτό που λες αλλά άμα δεν πάρεις τους ηλεκτρικούς πες μου μια τιμά να τους πάρω εγώ
ορίστε 5 ζευγάρια με "λογικές" τιμες που υπάρχουν στο car.gr:
Μηχανικά ανακλινόμενοι -->http://www.car.gr/parts/view/2269264/
Μηχανικά ανακλινόμενοι -->http://www.car.gr/parts/view/2285932/
Μηχανικά ανακλινόμενοι --> http://www.car.gr/parts/view/1119456/

Ηλεκτρικά ανακλινόμενοι -->http://www.car.gr/parts/view/2197285/
Ηλεκτρικά ανακλινόμενοι -->http://www.car.gr/parts/view/1946945/
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-12, 13:53
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAKIS-BMW Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά.. θέλω να βάλω καθρέφτες M3 γνήσιους και θέλω να με βοηθήσετε κάπου.
έμενα η δική μου (της μάνας του) δεν είναι ηλεκτρική αναδιπλούμενη είναι με το χέρι.
μου είπαν όμως ότι αν βάλω καθρέφτες άλλους να βάλω ηλεκτρικούς αναδιπλούμενους.
και εδώ είναι η ερώτηση τώρα......
μου είπαν ότι τα e46 τα facelift έχουν αναμονή για ηλεκτρικούς αναδιπλούμενους
δηλαδή θέλει το διακόπτη που έχει το κουμπί επάνω και ένα προγραμματισμό και είσαι οκ...
μισοί λένε αυτό και μισοί λένε δεν υπάρχει αυτό!!!!! τώρα τι γίνεται???
επειδή έχω βρει 2 ζευγάρια καθρέφτες και ηλεκτρικούς και χειροκίνητους αναδιπλούμενους και
ψάχνω να δω τι να πάρω..
αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει ευχαριστώ... (δεν θέλω να μπλέξω σε συνδεσμολογίες και καλόδια)
Αγαπητέ φίλε μάλλον σου λένε να προτιμήσεις ηλεκτρικά αναδιπλούμενους κ όχι μηχανικά....επειδή οι ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι κοστίζουν ακριβότερα..κ άρα θα έχουν περισσότερο κέρδος προφανώς.Εσύ απο τη στιγμή που δεν έχεις ηλεκτρική αναδίπλωση γιατί να δώσεις 100-150 ευρώ παραπάνω γ τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενους σε σχεση με τους μηχανικά αναδιπλούμενους?Μετά πρεπει να αγοράσεις κ το διακοπτάκι(σε μεταχειρο λίγο δύσκολο να βρεις..άρα καινούργιο....άρα ακριβό!)....και φυσικά μάλλον δεν ισχύει αυτό περι αναμονών.....κ εξηγώ:
οι μηχανικά αναδιπλούμενοι καθρεπτες των απλών Ε46(χωρίς ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες) εχουν 6πινη φισα που στην μεριά του οδηγού στην 6πινη υπάρχουν 3 καλώδια(κοκκινο,πρασινο,γκρι), στη μεριά του συνοδηγού στην 6πινη υπάρχουν 5καλώδια(κοκκινο,πρασινο,γκρι και 2 μαυρα για τη θερμανση του κρυσταλλου) ενω των Μ3 εχουν 12πινη φισα με 10 καλώδια(χρησιμοποιούνται απο αυτά τα 10 καλώδια κάποια για ναχουν ρυθμίσεις οι καθρέπτες αναλογα ρυθμισεων καθισματων μιας κ ολα τα Μ3 εχουν ηλεκτρικα καθισματα).Δεν πιστεύω να υπάρχει αναμονή καλωδίων ή φίσας σε απλα Ε46(χωρις ηλεκτρικα καθισματα, αυτοματη αναδιπλωση) γ τους καθρέπτες(μήπως είναι γ τπτ άλλο?)που σούπαν...Και εγώ όντως άκουγα απο διάφορους αλλα μάλλον δεν ευσταθούν οι ισχυρισμοί τους!Αλήθεια τι έξτρα φίσα είναι αυτή?Πόσα καλώδια έχει?.........

Υ.Γ Κατα την ταπεινή μου άποψη προτίμησε χειροκινητα αναδιπλούμενους.....το ίδιο αισθητικό αποτελεσμα θαχεις κ θα γλυτώσεις χρήματα κ ταλαιπώρια απο πατέντες με έξτρα καλώδια γ να κανεις να δουλέψει η αναδίπλωση............
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 19-03-12 στις 14:02
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-12, 15:48
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Tάκη (συνονόματος) εγώ πήρα αυτούς που βλέπεις παρακάτω 400 euro. Είναι ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι, θερμανόμενοι και ηλέκτρικά αναδιπλούμενοι. Να σου εξηγήσω τώρα σχετικά. Όπως σου είπε ο Δημήτρης (makos), αυτοί που έχουν 12πινη φύσα είναι για τα αυτοκίνητα που έχουν ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες. Αυτούς που πήρα έχουν (όπως βλέπεις), μία 6πινη και μια 2πινη φύσα. Η 6πινη κουμπόνη στην 6πινη που είχα τους παλιούς και η 2πινη σε μια άλλη 2πινη που είναι για την αναδίπλωση. Εμένα το αμάξι μου είχε την 2πινη αναμονή,ξέρω ότι φαίνετε παράξενο σε πολλούς, αλλά την είχε και την κούμπωσα. Τώρα μπορείς να τους κάνεις να διπλώνουν με το κλείδωμα και ξεκλείδωμα αλλά για εμένα είναι καλύτερο να το κάνεις με διακοπτάκι. Ενας φίλος το είχε με το κλειδί και τελικά έβαλε διακόπτη. Ετσι θα το κάνω και εγώ γιαυτό έψαχνα εχθές το e-bay για διακόπτη και βρήκα θα δείς παρακάτω. Τώρα για τον διακόπτη έχουμε δύο λύσεις: α') εδώ τον είχαν 40 euro και β') από το e-bay που τον έχουν 13,00 euro. Αύριο θα ξέρω πόσο μπορώ να τον πάρω από κάποιον γνωστό από εδώ και θα κανονίσω, αν έχει μεγάλη διαφορά θα τον πάρω απ΄έξω. Ελπίζω να σε βοήθησα...
http://www.ebay.de/itm/BMW-E46-Schal...item43ae1a1b81
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 22122011760.jpg (242,2 KB, 26 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 22122011759.jpg (261,2 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-12, 15:52
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Tάκη (συνονόματος) εγώ πήρα αυτούς που βλέπεις παρακάτω 400 euro. Είναι ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι, θερμανόμενοι και ηλέκτρικά αναδιπλούμενοι. Να σου εξηγήσω τώρα σχετικά. Όπως σου είπε ο Δημήτρης (makos), αυτοί που έχουν 12πινη φύσα είναι για τα αυτοκίνητα που έχουν ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες. Αυτούς που πήρα έχουν (όπως βλέπεις), μία 6πινη και μια 2πινη φύσα. Η 6πινη κουμπόνη στην 6πινη που είχα τους παλιούς και η 2πινη σε μια άλλη 2πινη που είναι για την αναδίπλωση. Εμένα το αμάξι μου είχε την 2πινη αναμονή,ξέρω ότι φαίνετε παράξενο σε πολλούς, αλλά την είχε και την κούμπωσα. Τώρα μπορείς να τους κάνεις να διπλώνουν με το κλείδωμα και ξεκλείδωμα αλλά για εμένα είναι καλύτερο να το κάνεις με διακοπτάκι. Ενας φίλος το είχε με το κλειδί και τελικά έβαλε διακόπτη. Ετσι θα το κάνω και εγώ γιαυτό έψαχνα εχθές το e-bay για διακόπτη και βρήκα θα δείς παρακάτω. Τώρα για τον διακόπτη έχουμε δύο λύσεις: α') εδώ τον είχαν 40 euro και β') από το e-bay που τον έχουν 13,00 euro. Αύριο θα ξέρω πόσο μπορώ να τον πάρω από κάποιον γνωστό από εδώ και θα κανονίσω, αν έχει μεγάλη διαφορά θα τον πάρω απ΄έξω. Ελπίζω να σε βοήθησα...
http://www.ebay.de/itm/BMW-E46-Schal...item43ae1a1b81
Τους ίδιους με σένα καθρέπτες είχα και εγώ...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-12, 18:15
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτούς που πήρα έχουν (όπως βλέπεις), μία 6πινη και μια 2πινη φύσα. Η 6πινη κουμπόνη στην 6πινη που είχα τους παλιούς και η 2πινη σε μια άλλη 2πινη που είναι για την αναδίπλωση. Εμένα το αμάξι μου είχε την 2πινη αναμονή,ξέρω ότι φαίνετε παράξενο σε πολλούς, αλλά την είχε και την κούμπωσα. Τώρα μπορείς να τους κάνεις να διπλώνουν με το κλείδωμα και ξεκλείδωμα αλλά για εμένα είναι καλύτερο να το κάνεις με διακοπτάκι. Ενας φίλος το είχε με το κλειδί και τελικά έβαλε διακόπτη. Ετσι θα το κάνω και εγώ γιαυτό έψαχνα εχθές το e-bay για διακόπτη και βρήκα θα δείς παρακάτω. Τώρα για τον διακόπτη έχουμε δύο λύσεις: α') εδώ τον είχαν 40 euro και β') από το e-bay που τον έχουν 13,00 euro. Αύριο θα ξέρω πόσο μπορώ να τον πάρω από κάποιον γνωστό από εδώ και θα κανονίσω, αν έχει μεγάλη διαφορά θα τον πάρω απ΄έξω. Ελπίζω να σε βοήθησα...
Παναγιώτη δεν ήξερα ότι είχες εσύ αναμονή στη πόρτα φισάκι 2πινο!Και απο τις 2 μεριές(πορτα οδηγού,πόρτα συνοδηγου)?Εγώ δεν βρήκα στο δικό μου τέτοιες αναμονές!Ούτε ήξερα ότι οι καθρέπτες σου πως είχαν κ 6πινη και 2πινη φίσα!
Άρα και στους ΟΕΜ Μ3 καθρέπτες αν έχει το αυτοκίνητο αναμονές, όπως σε εσένα, αν συνδέσεις το μπλε και το χοντρο ασπρο καλωδιακι της 12πινης φίσας τους(αυτά τα 2 καλωδιάκια είναι γ την αναδίπλωση) καλώδιο-καλώδιο με αυτά της αναμονής κ αλλάξεις και το διακοπτάκι στη πόρτα που κανει 13Ε απο ebay...θα λειτουργησει η αναδιπλωση θεωρητικά!Εκτός κ αν θελει και προγραμματισμό.............
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-12, 18:40
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Ετσι μου είπαν Δημήτρη γιαυτό θα πάρω το διακόπτη και με τον φίλο τον ηλεκτρολόγο θα το φτιάξουμε...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-12, 20:36
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
ωπα ωπα παλικαριαααα. λοιπον με τα υπαρχοντα φυσακια (2πινα) δεν μπορεις να προγραμματισεις να κλεινουν και να ανοιγουν με το κλειδωμα/ξεκλειδωμα ουτε να κανουν ανακληση στην οπισθεν. μονο με το κουμπι ανοιγοκλεινουν. αν το αμαξι δεν εχει αναμονη τοτε θελει και το εγκεφαλακι και καλωδιωση στις πορτες και στο αμαξωμα. αν δεν εχεις αναμονες φιλε ΜΑΚΟ και δεν εχεις καποιον να στο περασει(αν δεν ξερεις ο ιδιος η δεν εχεις τα υλικα) τοτε καλυτερα βαλε χειροκινητους!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-12, 21:22
Το avatar του χρήστη TAKIS-BMW
TAKIS-BMW Ο χρήστης TAKIS-BMW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Μηνύματα: 136
TAKIS-BMW is on a distinguished road
και πώς μπορώ εγώ να δω αν έχει αναμονές???
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.