Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-03-13, 08:42
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Για τα Μ3 η λύση είναι τσάμπα και ΟΕΜ
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-13, 09:19
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορά έιναι μόνο στον δίσκο ή εστιάζεται και στο μεγαλύτερο έμβολο πιστονιού???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-13, 09:26
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Είναι τα φρένα του CSL
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-03-13, 09:43
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Έχω κάνει μια αλλαγή στα μπροστινά μου φρένα.

Ο λόγος ήταν ότι τα εργοστασιακά, ενώ δεν είχαν θέμα δύναμης (θέμα αίσθησης στο πενταλ πάντως είχαν!!), με είχαν "αφήσει" δυο τρεις φορές σε καταβάσεις ορεινών διαδρομών, (ξαφνικά το πόδι σανίδωνε το φρένο και ο γκρεμός ερχόταν!!).

Έβαλα μπροστά αεριζόμενους δίσκους και δαγκάνες της Brembo. Είναι περίπου ίδια με τα φρένα που φορούσε από το εργοστάσιο η 323i, μόνο που οι δαγκάνες αυτές είναι από Alfa GTV και είναι αλουμινίου, με το μισό περίπου βάρος εκείνων της 323i που ήταν χαλύβδινες. (μην με ρωτήσετε, διάμετρο δίσκων, νομίζω είναι ό,τι φοράει και η 323i). Διπίστονες πάντως.

Πίσω έχω τα εργοστασιακά τύμπανα (αλλά νομίζω ότι για τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μου τα φρένα μου τώρα είναι πολύ πάνω από ότι χρειάζεται.)

Η χρωματική επιλογή ήταν του προηγούμενου ιδιοκτήτη ...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg AlfaCalipersSmall.JPG (141,5 KB, 73 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-03-13, 09:54
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Μπαίνει και σε E30 αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-03-13, 12:39
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κάνει μια αλλαγή στα μπροστινά μου φρένα.

Ο λόγος ήταν ότι τα εργοστασιακά, ενώ δεν είχαν θέμα δύναμης (θέμα αίσθησης στο πενταλ πάντως είχαν!!), με είχαν "αφήσει" δυο τρεις φορές σε καταβάσεις ορεινών διαδρομών, (ξαφνικά το πόδι σανίδωνε το φρένο και ο γκρεμός ερχόταν!!).

Έβαλα μπροστά αεριζόμενους δίσκους και δαγκάνες της Brembo. Είναι περίπου ίδια με τα φρένα που φορούσε από το εργοστάσιο η 323i, μόνο που οι δαγκάνες αυτές είναι από Alfa GTV και είναι αλουμινίου, με το μισό περίπου βάρος εκείνων της 323i που ήταν χαλύβδινες. (μην με ρωτήσετε, διάμετρο δίσκων, νομίζω είναι ό,τι φοράει και η 323i). Διπίστονες πάντως.

Πίσω έχω τα εργοστασιακά τύμπανα (αλλά νομίζω ότι για τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μου τα φρένα μου τώρα είναι πολύ πάνω από ότι χρειάζεται.)

Η χρωματική επιλογή ήταν του προηγούμενου ιδιοκτήτη ...
στις δαγκανες του 323...υπαρχει ενα πλακακι αναμεσα...που απλα αυξανει το πλατος τους, ωστε να μπαινει η παχυτερη αεριζομενη δαγκανα! κατα τα αλλα ειναι ιδιες με των απλως ε21..! η αεριζομενη δαγκανα ειναι που κανει την διαφορα στην 323...βεβαια με τις brembo...πλεον εχεις ακομα καλυτερο φρενο!
ωραια λυση απο την gtv..πρεπει να μπαινουν κουτι...και κυριως γλυτωνεις αρκετο βαρος.....
μαλλον θα το ψαξω και για το δικο μου...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-13, 14:36
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
@ petrosD : Δεν ξέρω, ειλικρινώς αν μπαίνει και σε Ε30

@ paganis : Λευτέρη, θέλει το "πιάτο" από πίσω κάτι δέκατα του χιλιοστού (? ίσως και κάτι ακόμα) "φάγωμα" γιατί οι Alfa δαγκάνες είναι κατά τι μεγαλύτερες (για ελάχιστο μιλάμε) από αυτές της 323i. Βέβαια μιλάω για Μ10 μοτέρ (που φοράει διαφορετικά "γόνατα" μπροστά από το 6κύλινδρο)
Επίσης πολλοί βάζουν στα Ε21 από όσο ξέρω τετραπίστονες από Volvo, αλλά δεν θυμάμαι από ποιό μοντέλο. Θεωρείται πάντως μια καλή λύση επίσης (και πρέπει να βρίσκονται εύκολα)

Έχω πάντως και μια ακόμα καλύτερη λύση, θα την κουβεντιάσουμε από κοντά...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-03-13, 14:49
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
στο δικο μου εχει μπροστινα ακρα απο 323..αλλα μιας και εχω θεμα με την μια δαγκανα...ειδα πως η διαφορα στις δαγκανες..ειναι μονο το πλακακι...που μπαινει αναμεσα στην δαγκανα σαν σαντουιτσ...κατα τα αλλα ειναι ιδια με την μονη...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-03-13, 16:07
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τα φρένα του CSL
Το ξέρω απλά την διαφορά δεν ξέρω εκτός απο την μεγαλύτερη δισκόπλακα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-13, 18:02
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω απλά την διαφορά δεν ξέρω εκτός απο την μεγαλύτερη δισκόπλακα...
Kαμία, μόνο η βάση της δαγκάνας αλλάζει, μεταφέρει την δαγκάνα 1cm πιο έξω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.