Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-12-06, 09:32
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
ΟΚ όλα όμορφα και καλά με αυτά που λέτε (με αρκετούς συμφωνώ)

Γιατί δεν αναφέρεστε και στα μπουζοκαλώδια τα οποία ορισμένα από αυτά έχουν στις πίπες αντίσταση και όταν τα αλλάζουμε με καλύτερα δεν υπάρχει αντίσταση με αποτέλεσμα να περνάει περισσότερο ρεύμα στα μπουζί, άρα να φθείρονται περισσότερο και πιο γρήγορα…
Αν κάνω λάθος σε αυτό παρακαλώ πολύ να με διορθώσετε γιατί το θέμα ρεύματα, μπουζί με ενδιαφέρει.

Πχ το ψυχρό μπουζί σου δίνει τρελή ροπή αλλά απότομα (αυτό μου έχει τρυπήσει στο cart 2 πιστόνια) ενώ το θερμό το βάζω για 30 λεπτά ίσα ίσα για να πάρουν τα καινούρια μέταλλα τις ανοχές που πρέπει (στρώσιμο) μιλάω πάντα για cart και 2χρονο μοτέρ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M3Convertible : 06-12-06 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-10-07, 13:02
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό μήπως δεν είναι φυσιολογικό; Δεν ξέρω βέβαια και πολλά για τους Μ40, αλλά για τον Μ43 που έχω, η BMW δίνει τα NGK BKR6EK σε δυάκιδα, και τα BKR6EQUP σε τετράκιδα, τα οποία μάλιστα μέσα στο realoem αναφέρει ως "high power", και επίσης τα τετράκιδα η BMW τα δίνει και ως longlife, εως και 80.000 χιλ..
Όταν είχα βάλει τα BKR6EQUP, δεν είχα καμία δυσλειτουργεία, ούτε μαύρισαν, αλλά επειδή δεν μου αρέσει η ιδέα να κρατάω τα μπουζί τόσο πολύ και επειδή τα τετράκιδα είναι πολύ ακριβά για να τα αλλάζω κάθε 15.000km,βάζω τα δυάκιδα και τα αλλάζω πάντα σε κάθε service για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και να βλέπω τι γίνεται μέσα στον κύλινδρο.
Μια γρήγορη ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο thread αφού αυτό ήδη υπάρχει:

Είναι η πρώτη φορά σήμερα το απόγευμα σε 4 ώρες που μαζί με ένα γενικό service θα μου αλλάξει και μπουζί ο μηχανικός, συνήθως τα άλλαζα μόνος μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Δεν δέχεται να μου βάλει τα 4κιδα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
-"Γιώργο τα 4κιδα NGK θα πάρεις έτσι? Αυτά φοράω και τώρα"
-"ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Σε Μ43 ΜΟΝΟ 2ακιδα"
-"Βρε Γιώργο αφού το ΕΤΚ και το Realoem τα δίνουν και τα δύο"
-"Είπαμε, ΜΟΝΟ 2ακιδα"
-"Μα και αντιπροσωπείες όταν τα αγόραζα μόνος μου και δεν ήξερα τι να ζητήσω, αυτά μου έδιναν"
-"Το παίρνω όλο πάνω μου, η ευθύνη δικιά μου, μόνο 2άκιδα και να πάνε να #$^%θούν όλοι. Αν θέλεις 4κιδα να τα βάλεις μόνος σου και ας λέει το ΕΤΚ και οι αντιπροσωπείες ότι θέλουν"
-"..."

Πως το βρίσκετε? Ο τύπος δεν το έβγαλε από το κεφάλι του, έχει το λόγο του και αυτός δεν είναι ότι πουλάει μπουζί. Συνήθως μάλιστα δεν μου πουλάει τίποτα, του πηγαίνω τα ανταλλακτικά και τα βάζει οπότε δεν παίζει ο παράγοντας χρήμα στη μέση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-10-07, 14:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια γρήγορη ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο thread αφού αυτό ήδη υπάρχει:

Είναι η πρώτη φορά σήμερα το απόγευμα σε 4 ώρες που μαζί με ένα γενικό service θα μου αλλάξει και μπουζί ο μηχανικός, συνήθως τα άλλαζα μόνος μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Δεν δέχεται να μου βάλει τα 4κιδα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
-"Γιώργο τα 4κιδα NGK θα πάρεις έτσι? Αυτά φοράω και τώρα"
-"ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Σε Μ43 ΜΟΝΟ 2ακιδα"
-"Βρε Γιώργο αφού το ΕΤΚ και το Realoem τα δίνουν και τα δύο"
-"Είπαμε, ΜΟΝΟ 2ακιδα"
-"Μα και αντιπροσωπείες όταν τα αγόραζα μόνος μου και δεν ήξερα τι να ζητήσω, αυτά μου έδιναν"
-"Το παίρνω όλο πάνω μου, η ευθύνη δικιά μου, μόνο 2άκιδα και να πάνε να #$^%θούν όλοι. Αν θέλεις 4κιδα να τα βάλεις μόνος σου και ας λέει το ΕΤΚ και οι αντιπροσωπείες ότι θέλουν"
-"..."

Πως το βρίσκετε? Ο τύπος δεν το έβγαλε από το κεφάλι του, έχει το λόγο του και αυτός δεν είναι ότι πουλάει μπουζί. Συνήθως μάλιστα δεν μου πουλάει τίποτα, του πηγαίνω τα ανταλλακτικά και τα βάζει οπότε δεν παίζει ο παράγοντας χρήμα στη μέση.
O αριθμος των ακιδων σε ιδιου τυπου μπουζι το μονο που επηρρεαζει ειναι την ζωη του μπουζι. Οποτε ολιγον τι θεωρω οτι ειναι ο γνωστος τυπος του 'ξερολα μηχανικου, γ@μ@ω και τις αντιπροσωπειες και την BMW αμα λαχει, θα εφτιαχνα δικο μου κινητηρα αλλα με φαγαν τα κυκλωματα'.

Δεν εχει κανενα προβλημα ειτε του βαλεις 2-ακιδα ειτε 4-κιδα. Τα πρωτα θα τα αλλαξεις στα 12000-15000χλμ και τα δευτερα στα 25000-35000. Τιποτα παραπανω. Αρκει φυσικα να βαζεις αυτα που γραφει η λιστα, οχι αλλου τυπου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-10-07 στις 14:37
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-10-07, 14:43
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο εδώ θα διαφωνήσουμε...
Το ότι ένα μπουζί έχει ακίδα ή και γείωση ιριδίου δεν νομίζω ότι σε καμία περίπτωση είναι επικίνδυνο. Αν δεν ξεφύγεις από τα specs του κατασκευαστή όσον αφορά την ψυχρότητα και άλλα σοβαρά χαρακτηριστικά δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο!
Αντιθέτως το ιρίδιο είναι ένα μέταλλο το οποίο έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά από την ήδη τέλεια πλατίνα. Πολύ υψηλότερη αντοχή στις θερμοκρασίες, καλύτερη αγωγιμότητα (κοινώς πιο εγγυημένο σπινθήρα και λιγότερα misfires), και μικρότερη φθορά από τον ίδιο τον σπινθήρα (κοινώς μεγαλύτερη αντοχή και διάρκεια ζωής)
Θα συμφωνησω... εχω εδω και 80.000 χλμ μπουζι ιριδιου με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη και δεν εχω κανενα προβλημα...

Παντως οπως ειπε και ο GOD ετσι και εγω θα καταληξω στα μαμα...

Παιδες...ο Γερμανακος για να εβαλε αυτο το μπουζι κατι ξερει δεν το εβαλε τυχαια...ηταν χαζος δηλαδη εκεινος που δεν εβαλε ιριδιου η τετρακιδο η η η η κλπ κλπ? κατι ξερει... οποτε ας το αφησουμε ετσι....ετσι κι αλλιως σε ενα μαμα μοτερ μπεμβε απο το μπουζι δεν κερδιζεις σχεδον τιποτα οποτε δεν υπαρχει λογος.....αφηστε το μαμακα....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-10-07, 16:37
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Μάλιστα, κατάλαβα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Έτσι φανταζόμουνα και ήξερα και εγώ από τη θεωρία, απλά είπα να ρωτήσω. Αφού δεν έχουν διαφορά στην απόδοση τα δυό τους (η εταιρία δίνει bosch 2άκιδα και ngk 4άκιδα) θα βάλω αυτά που θέλει η μηχανικάρα μου που προφανώς θα είναι και πιο φθηνά και θα τον πρήξω να μου πει το σκεπτικό του. Θα σας πω τι μου είπε!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-10-07, 17:34
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
τελικά για Μ40Β16 πιο μπουζί να προτιμήσω που ίσως μου ρίξει την κατανάλωση??? υπάρχει κανένα ειδικό μπουζί μήπως για 2χρονα, για να κάνει καλύτερη ανάφλεξη μαζί με τα λάδια???? (πλάκα κάνω εννοείται για το τελευταίο!!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-10-07, 18:31
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά για Μ40Β16 πιο μπουζί να προτιμήσω που ίσως μου ρίξει την κατανάλωση??? υπάρχει κανένα ειδικό μπουζί μήπως για 2χρονα, για να κάνει καλύτερη ανάφλεξη μαζί με τα λάδια???? (πλάκα κάνω εννοείται για το τελευταίο!!)
Κοιτα να δεις, μπουζι αυτουσια να ριξει την καταναλωση ΔΕΝ θα την ριξει. Για να πεσει η καταναλωση πρεπει να αλλαξει τις επιδοσεις του κινητηρα. Και να αλλαξουν απειροελαχιστα, δεν θα σου δωσει διαφορα στην καταναλωση. Εκτος αν βαλεις εντελως ακυρο μπουζι και την μιση την πεταει ακαυτη, εκει να δεις διαφορα στην καταναλωση!

Για τα λαδια, λενε οτι βαζοντας ενα βαθμο θερμοτερα μπουζι βοηθαει την κατασταση επειδη η ακιδα διατηρει υψηλοτερη θερμοκρασια και διαλυει τα καταλοιπα ευκολοτερα. Αλλα νομιζω οτι το Μ40 φοραει ηδη το θερμοτερο μπουζι του ειδους του!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-10-07, 21:47
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Λοιπόν, έχουμε γκολ:
Για ρίξτε μια ματιά στο τελευταίο ΕΤΚ! Ναι, δίνει μόνο τα 2άκιδα. Γιατί? Γιατί η BMW σε αυτούς τους κινητήρες που είναι κάποιας ηλικίας και έχουν χιλιόμετρα δεν προτείνει πια 4κιδα. Δεν ξέχασαν απλά να τα γράψουν, ήρθε ΟΔΗΓΙΑ!
Τώρα μη με ρωτήσετε για ποιόν τεχνικό λόγο δεν τα προτείνουν, δεν ξέρω να σας πω και αν ξέρει κανείς ας βοηθήσει.

Πολύ μπροστά η μηχανικάρα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-10-07, 22:01
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να βγάλω το μπουζί να δω τι είναι ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα???
να φανταστώ ότι πρέπει να είναι κρύο το μοτέρ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-10-07, 22:18
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παιδια να μπω και εγω στην συζητηση και να πω την αποψη μου.
Θεωρω μακραν τα καλυτερα μπουζι τα brisk ως προς την αποδοση και μονο ενω αυτα που παραδεχομαι ειναι τα denso (αν κοιταξει κανεις ποσο ποιοτικα ειναι και ποσο μικρες ανοχες εχουν) και λιγοτερο ngk.
Εχω δοκιμασει για πολλα χρονια brisk, denso zu platinum, denso ιριδιου, bosch τετρακιδα.
Η διαφορα ως προς την αποδοση στο προηγουμενο αμαξι (charade gtti) των brisk και denso zu platinum σε συνδιασμο με σιλικονης καλωδια με τα bosch ηταν ΑΠΕΙΡΗ...!!!
Στο τωρινο μου αμαξι εβαζα τα τελευταια χρονια denso ik24 και πηγαινε καλα και στρωτα σε ολες τις συνθηκες.Η διαφορα ηταν οτι μαυριζαν οταν οδηγουσα νορμαλ για μεγαλο χρονικο διαστημα λογω της ψυχροτητας που ειχαν με συνεπεια το λιγο ασταθες ρελαντι.
Τα αλλαξα και δοκιμασα υστερα απο τεραστιο ψαξιμο στο νετ τα nology silver χωρις εσωτερικη αντισταση.Ειδα ρελαντι βραχο, γρηγορο ζεσταμα του μπουζι και πιο γεματη δυναμη στις μεσαιες.
Τωρα , για τρυπες πιστονιων, ρευματα κτλπ απλα ειναι ο μεγαλυτερος μυθος που πλαναται και με βρισκει απολυτα συμφωνο mε αυτα που εχουν ειπωθει εκτενως στο power technics.
Τα πιστονια τρυπιουνται απο προαναφλεξει, αυταναφλεξει λογω μιγματος ,πολυ πιεση (λουκια) μεγαλη συμπιεση ή το εξαιρετικα σπανιο να ξεσπασει σπινθηρας μεταξυ ηλεκτροδιο μπουζιου και πιστονιου (ως γειωση) , μονο σε πολυ συμπιεση οποτε το πιστονι στο ΑΝΣ να φτανει απιστευτα κοντα με το ηλεκτροδιο του μπουζιου.
Απο καταναλωση θεωρητηκα μπορει να κερδισεις και να χασεις οχι μονο απο μπουζι αλλα και απο advance δηλαδη οταν ριχνεις μιγμα να αυξησεις θεωρητικα advance για να προλαβει να καει ολο το μιγμα.Οποτε θεωρητικα μπορεις να πεις πως ενα θερμο μπουζι μπορει να σου κανει καποια οικονομια λογω της καλυτερης καυσης οταν δεν τσιτωνεται το μοτερ αλλα απο την αλλη στα τσιτωματα μπορει να υπερθερμανθει χωρις να αποδιδει ενω μπορει να δημιουργησει πειρακια λογω θερμης ακιδας με το χειροτερο να σπασει η ακιδα και ο κινητηρας.Αρα χρειαζεται μια ισοροπια στη ψυχοτητα που επιλεγουμε.
Τελικως μην παρασυρομαστε απο διαφημησεις πιο ειναι καλο και πιο οχι.Ολα ειναι καλα για συμβατικα τουτου.Οταν ομως τα τσιγκλιζουμε τα αμαξια τοτε παιζει μελετη....
Εγω παντως εχω ηδη παραγειλει παλι nology(made by brisk) και δεν εχω και παρασιτα λογω ελλειψης εσωτερικης αντιστασης...τελεια!
Γνωμη μου παντα.
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.