Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-09-11, 11:16
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα την εμπειρια μου η οικονομικοτερη οδηγηση ειναι οταν χρησιμοποιηται η Μεγαλητερη δυνατη ταχυτητα με τις λιγοτερες δυνατες στροφες.
Παιζει βεβαια πολυ σημαντικο ρολο η ροπη του καθε κινητηρα.
πχ θα μπορουσε η τεταρτη ταχυτητα στην προκειμενη περιπτωση να βοηθησει-πριν την ανηφορα-τον κινητηρα να κερδισει ροπη βαζωντας την για μερικα δευτερολεπτα ετσι ωστε να αντεξει ο κινητηρας την 5η σε ολη την ανηφορα χωρις να δειξει σημεια κουρασης.
Σωστός.

Εάν προσπαθήσεις να ανέβεις μία ανηφόρα με 5η, 1500 στροφές και τέρμα το γκάζι, σαφώς με 4η και 2500 στροφές με 1/2 γκάζι θα κάψεις πολύ λιγότερο.

Εάν πάλι το αυτοκίνητο ανεβαίνει την ανηφόρα με 5η, 3000 στροφές και 3/4 γκάζι, το να πας σε 4η με 4000+ στροφές και 1/2 γκάζι είναι χειρότερο. Και αυτό ακόμα σχετικό όμως είναι, εάν έχεις κανένα ταχύστροφο κινητήρα (βλέπε κόφτη 8000+ στροφές με φάσμα ροπής μετά τις 4000 στροφές) πιθανόν και πάλι η 4η να είναι καλύτερη.

Κατά μέσο όρο την μικρότερη κατανάλωση έχει κανείς με την μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα μέσα στο φάσμα ροπής του κινητήρα. Στα νεότερα αυτοκίνητα το φάσμα ροπής είναι πολύ ευρύ οπότε συνήθως (σε λογικά πλαίσια) η μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα είναι και η καλύτερη. Στα παλαιότερα το φάσμα ροπής μπορεί να είναι μόνο μεταξύ 2000 στροφών ή και λιγότερο, στο δικό μου π.χ. είναι μεταξύ περίπου 2750-5000 στροφών. Εάν εγώ προσπαθήσω να ανέβω μία "σοβαρή" ανηφόρα με 5η και 2000 στροφές, με 4η (ίσως και με 3η, δεν το έχω δοκιμάσει!) έχω πολύ χαμηλότερη κατανάλωση στις ίδιες συνθήκες (φορτίο, ταχύτητα). Ακόμα και στην ευθεία έχω μικρότερες καταναλώσεις με 4η όταν η 5η πέφτει στις 2000 και κάτω στροφές, μόνο στην κατηφόρα αλλάζει το πράγμα. Ένας με Valvetronic κινητήρα ή παρόμοιας τεχνολογίας πιθανόν να είχε καλύτερη κατανάλωση με την 5η ταχύτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-11, 11:24
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Σε γενικές γραμμές ο race535 έχει δίκιο. Το "μυστικό" στην οικονομική οδήγηση είναι να σε πηγαίνει η σχέση στο κιβώτιο και όχι το γκάζι, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση της ανηφόρας δε γίνεται να μην πατήσεις γκάζι οπότε βάζεις την σχέση που χρειάζεται λιγότερο βύθισμα γκαζιού. Στην περίπτωση υποστροφαρίσματος του κινητήρα....από τη μια δεν πρέπει να φτάσεις ποτέ και γι αυτό πρέπει να φροντίσεις από νωρίτερα είτε παίρνοντας σχετική φόρα είτε κατεβάζοντας σχέση. Αλλά από την άλλη δε πρέπει να προβείς σε κατέβασμα που θα σε οδηγήσει σε πολλές στροφές του κινητήρα. Άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι η 4η "τραβάει" καλύτερα από την 5η στις ίδιες στροφές (πχ 2500) λόγω φιλοσοφίας των περισσότερων κιβωτίων αν όχι όλων.

Οπότε καταλήγοντας η δική μου λογική οικονομίας λέει ότι κάνεις το εξής:
Περιμένεις με σταθερό γκάζι με 5η σχέση στο κιβώτιο --> θυσιάζεις 20-40χλμ λόγω ανηφόρας --> κατεβάζεις σε τετάρτη σε εύρος στροφών 2500-3500 και πάντα σταθερό πόδι στο γκάζι --> αν η ανηφόρα συνεχίζεται και χάνεις ξανά ταχύτητα το αφήνεις να την χάσει με σταθερό γκάζι πάντα και κατεβάζεις και σε τρίτη αν χρειαστεί.

Αυτή είναι η θεωρία της οικονομίας. Δε γίνεται να πηγαίνεις με 120 ευθεία και ανηφόρα και να καις το ίδιο. Αυτό σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεσαι τόσο για την οικονομία αλλά απλά ότι βιάζεσαι. Οπότε απλά πήγαινε για να προλάβεις και τη δουλειά σου
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-11, 13:59
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός.

Εάν προσπαθήσεις να ανέβεις μία ανηφόρα με 5η, 1500 στροφές και τέρμα το γκάζι, σαφώς με 4η και 2500 στροφές με 1/2 γκάζι θα κάψεις πολύ λιγότερο.

Εάν πάλι το αυτοκίνητο ανεβαίνει την ανηφόρα με 5η, 3000 στροφές και 3/4 γκάζι, το να πας σε 4η με 4000+ στροφές και 1/2 γκάζι είναι χειρότερο.
Και αυτό ακόμα σχετικό όμως είναι, εάν έχεις κανένα ταχύστροφο κινητήρα (βλέπε κόφτη 8000+ στροφές με φάσμα ροπής μετά τις 4000 στροφές) πιθανόν και πάλι η 4η να είναι καλύτερη.

Κατά μέσο όρο την μικρότερη κατανάλωση έχει κανείς με την μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα μέσα στο φάσμα ροπής του κινητήρα. Στα νεότερα αυτοκίνητα το φάσμα ροπής είναι πολύ ευρύ οπότε συνήθως (σε λογικά πλαίσια) η μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα είναι και η καλύτερη. Στα παλαιότερα το φάσμα ροπής μπορεί να είναι μόνο μεταξύ 2000 στροφών ή και λιγότερο, στο δικό μου π.χ. είναι μεταξύ περίπου 2750-5000 στροφών. Εάν εγώ προσπαθήσω να ανέβω μία "σοβαρή" ανηφόρα με 5η και 2000 στροφές, με 4η (ίσως και με 3η, δεν το έχω δοκιμάσει!) έχω πολύ χαμηλότερη κατανάλωση στις ίδιες συνθήκες (φορτίο, ταχύτητα). Ακόμα και στην ευθεία έχω μικρότερες καταναλώσεις με 4η όταν η 5η πέφτει στις 2000 και κάτω στροφές, μόνο στην κατηφόρα αλλάζει το πράγμα. Ένας με Valvetronic κινητήρα ή παρόμοιας τεχνολογίας πιθανόν να είχε καλύτερη κατανάλωση με την 5η ταχύτητα.
Έτσι ακριβώς!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-11, 20:39
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιό οικονομικό είναι να κρατήσεις πέμπτη και να χάσεις χιλιόμετρα..
Το αμέσως οικονομικότερο είναι να πατήσεις γερά στην κατηφόρα πριν την ανηφόρα,
και να εκμεταλευτείς την ορμή για την ανηφόρα..
Το επόμενο οικονομικότερο να μείνεις με πέμπτη και να πατήσεις όσο χρειάζεται για να
μη χάσεις χιλιόμετρα, αλλά να μην επιταχύνεις
Και το λιγότερο οικονομικό, να κατεβάσεις ταχύτητα..
Συμφωνώ σε όλα . Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.