Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-10-07, 16:06
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παιδες θα σας πω και εγω την αποψη μου.Οταν ενα αμαξι το κλεβουν τοτε η αποζημιωση που λαμβανεις απο την ασφαλιστικη ως αποζημιωση μετα το περας του τριμηνου ειναι απο τη μεση τιμη αγορας -πωλησης που εμφανιζεται στο περιοδικο auto triti για την αναλογη χρονολογια ,ανεξαρτητου ποσου που το εχεις ασφαλισει ,και συνεπως πληρωνεις ασφαλιστρα για αυτο το ποσο.Εγω οταν αγορασα το δικο μου ιχ,συμφωνα με τη χρονολογια του ,η τιμη που εμφανιζοταν στο περιοδικο για εκεινη τη χρονια ηταν ενα εκατομμυριο κατω απο τη πραγματικη τιμη που εδωσα να το αγορασω.Αλλα τα επιπλεον χρηματα που εδωσα εις γνωση μου για να αγορασω το συγκεκριμενο αμαξι ηταν κατ εμε τα εξτρα που φορουσε (τουρμπο Μ3 κλπ....) οποτε θα επρεπε με καποιο τροπο να το δηλωσω στην ασφαλιστικη ετσι ωστε σε περιπτωση κλοπης να μην αποζημιωθω με βαση το περιοδικο (1 εκατομμυριο κατω) αλλα με τα λεφτα που εδωσα.Το αποτελεσμα ηταν να το παω στην ασφαλιστικη και να μου φωτογραφησουν ενα ενα τα εξτρα ,μηχανη,προφυλακτηρες ζαντες,κλπ με αντιστοιχη καταγραφη επιμερους κοστους οποτε σε περιπτωση κλοπης να αποζημιωθω με το καταγραφεν κοστος ,ιδιο με την αξια ασφαλησης και οχι με αυτη της αξιας που εμφανιζετο στο περιοδικο.
Στην οικογενεια μας εχουν κλεψει δυστηχως δυο αμαξια.Και στις δυο περιπτωσεις αποζημιωθηκαμε με τον τροπο που περιγραφω πιο πανω (περιοδικο)!
Τωρα το βεμβε ακομα το εχω...για ποσο και τι αποζημιωση θα παρω ????????
Ουδεις γνωριζει
Πληροφοριακα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-07, 16:12
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
...Στην οικογενεια μας εχουν κλεψει δυστηχως δυο αμαξια...
Πού μένεις ρε φιλαράκι;
__________________
DIESEL POWER...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-07, 16:20
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες θα σας πω και εγω την αποψη μου.Οταν ενα αμαξι το κλεβουν τοτε η αποζημιωση που λαμβανεις απο την ασφαλιστικη ως αποζημιωση μετα το περας του τριμηνου ειναι απο τη μεση τιμη αγορας -πωλησης που εμφανιζεται στο περιοδικο auto triti για την αναλογη χρονολογια ,ανεξαρτητου ποσου που το εχεις ασφαλισει ,και συνεπως πληρωνεις ασφαλιστρα για αυτο το ποσο.Εγω οταν αγορασα το δικο μου ιχ,συμφωνα με τη χρονολογια του ,η τιμη που εμφανιζοταν στο περιοδικο για εκεινη τη χρονια ηταν ενα εκατομμυριο κατω απο τη πραγματικη τιμη που εδωσα να το αγορασω.Αλλα τα επιπλεον χρηματα που εδωσα εις γνωση μου για να αγορασω το συγκεκριμενο αμαξι ηταν κατ εμε τα εξτρα που φορουσε (τουρμπο Μ3 κλπ....) οποτε θα επρεπε με καποιο τροπο να το δηλωσω στην ασφαλιστικη ετσι ωστε σε περιπτωση κλοπης να μην αποζημιωθω με βαση το περιοδικο (1 εκατομμυριο κατω) αλλα με τα λεφτα που εδωσα.Το αποτελεσμα ηταν να το παω στην ασφαλιστικη και να μου φωτογραφησουν ενα ενα τα εξτρα ,μηχανη,προφυλακτηρες ζαντες,κλπ με αντιστοιχη καταγραφη επιμερους κοστους οποτε σε περιπτωση κλοπης να αποζημιωθω με το καταγραφεν κοστος ,ιδιο με την αξια ασφαλησης και οχι με αυτη της αξιας που εμφανιζετο στο περιοδικο.
Στην οικογενεια μας εχουν κλεψει δυστηχως δυο αμαξια.Και στις δυο περιπτωσεις αποζημιωθηκαμε με τον τροπο που περιγραφω πιο πανω (περιοδικο)!
Τωρα το βεμβε ακομα το εχω...για ποσο και τι αποζημιωση θα παρω ????????
Ουδεις γνωριζει
Πληροφοριακα
Δίπλα απο την παροχή ¨κλοπή ολική¨ στο συμβόλαιο σου υπάρχει ένα ποσό πχ 7000 και δίπλα το ποσό του ασφαλίστρου που αντιστοιχεί στο ποσό αυτό.Ε το πρώτο ποσό είναι αυτό που θα διεκδικήσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-07, 16:21
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού μένεις ρε φιλαράκι;
οχι την επιτυχία του δεν την παρατήρησες?????¨τώρα το bmw μου το έχω ακόμα....¨

Μπραβοοοο!! αλήθεια που μένεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-07, 16:53
Thronos Ο χρήστης Thronos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 673
Thronos will become famous soon enoughThronos will become famous soon enough
Ρε παιδια συγνωμη αλλα αυτα που αναφερεται ειναι, σαν να αφορουν τα χρηματα που θα αποζημιωθω απο την ασφαλιστικη μου,ειναι σα να μου μιλατε για μεικτη ασφαλεια δηλαδη.Το θεμα δεν ειναι με την ασφαλιστικη τη δικη μου και σε τι θα με καλυψει αλλα με την ασφαλιστικη καποιου αλλου που θα με τρακαρει,στο κατω κατω εγω αν δεν εχω κανει μεικτη μπορει να μη θελω να τα δηλωσω για να μην πληρωσω περισσοτερα.Η ασφαλιστικη του αλλου λοιπον θα ζητησει το συμβολαιο μου απο την ασφαλιστικη μου, για να δει αν τα μπαξιματα ειναι δηλωμενα για να δει τι θα πληρωσει? Ενα αυτο και δευτερον το πλαισιο του αυτοκινητου που ανεφερε ενας φιλος μαρτυρα αν ενα αμαξι ειναι m pack ????!!!Για βοηθειστε με λιγο σε αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-07, 17:01
Thronos Ο χρήστης Thronos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 673
Thronos will become famous soon enoughThronos will become famous soon enough
Επισης αρκετοι εχουν τοποθετησει καποια πραγματα στο αυτοκινητο τους που δεν ειναι τα γνησια π.χ φαναρια LED,καθρεπτες M3,μαιμου προσθαιτικα σχεδιου schnizter....κτλ.Αυτα θα τους τα κοστολογισει ως γνησια?Οπως βλεπεται ειναι πολλα τα ερωτηματα και μπερδεμενη η κατασταση(ετσι το βλεπω εγω)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-07, 18:22
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Φίλε victor σε περίπτωση ατυχήματος θα έρθει ο εμπειρογνώμονας της ασφαλιστικής αυτού που σε χτύπησε και θα βγάλει το ποσό σε συνάρτηση με αυτά που θα δεί, αν δει δηλαδή κανονικό προφυλακτήρα τρακααρισμένο αποκλείεται να σου πληρώσει m-pack, αυτοί οι άνθρωποι έχουν μεγάλη εμπειρία (για να μην πω και τίπτα άλλο!) και είναι χρόνια στο κουρμπέτι...
__________________
DIESEL POWER...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-07, 18:34
Thronos Ο χρήστης Thronos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 673
Thronos will become famous soon enoughThronos will become famous soon enough
Φιλε Αριστομενη ενοοω ακριβως το αντιθετο.Δηλαδη εχω m pack το οποιο δεν το εχω δηλωσει στην εταιρεια μου,με χτυπαει ενας τυπος και ερχεται ατομο απο την ασφαλιστικη του.Μου πληρωνει το m pack που εχω η μου πληρωνει απλο προφυλακτηρα επειδη δεν το εχω δηλωσει?
Γιατι αν ειναι να μου πληρωσει οτι ακριβως βλεπει τοτε ΟΚ!! αρα δεν χρειαζεται να το δηλωσουμε στην εταιρεια μας και να επιβαρυνθουμε, μονο στην περιπτωση που εχουμε κανει μεικτη αλλα εγω δε μιλαω για μεικτη.Αυτο ειναι το ερωτημα μου.Οπως επισης εχω και κατι δοντακια schnizter στον προφυλακτηρα τα οποια δεν τα εχω δηλωσει στην εταιρεια μου.Θα μου τα φτιαξει και αυτα? Το ερωτημα δηλαδη δεν εχει να κανει με τη δικη μας ασφαλιστικη αλλα με του αλλου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-07, 18:48
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού μένεις ρε φιλαράκι;
Εμενα Αργυρουπολη....
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-07, 18:49
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από victor130 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Αριστομενη ενοοω ακριβως το αντιθετο.Δηλαδη εχω m pack το οποιο δεν το εχω δηλωσει στην εταιρεια μου,με χτυπαει ενας τυπος και ερχεται ατομο απο την ασφαλιστικη του.Μου πληρωνει το m pack που εχω η μου πληρωνει απλο προφυλακτηρα επειδη δεν το εχω δηλωσει?
Γιατι αν ειναι να μου πληρωσει οτι ακριβως βλεπει τοτε ΟΚ!! αρα δεν χρειαζεται να το δηλωσουμε στην εταιρεια μας και να επιβαρυνθουμε, μονο στην περιπτωση που εχουμε κανει μεικτη αλλα εγω δε μιλαω για μεικτη.Αυτο ειναι το ερωτημα μου.Οπως επισης εχω και κατι δοντακια schnizter στον προφυλακτηρα τα οποια δεν τα εχω δηλωσει στην εταιρεια μου.Θα μου τα φτιαξει και αυτα? Το ερωτημα δηλαδη δεν εχει να κανει με τη δικη μας ασφαλιστικη αλλα με του αλλου.


Σε αυτήν τη περίπτωση νομίζω θα εξαρτηθεί από τα εξής:

Εάν γίνει ατύχημα και έρθει η αστυνομία να κάνει καταγραφή γεγονότων, αυτός που σε χτύπησε είναι υποχρεωμένος να πάει με το χαρτί της αστυνομίας στην ασφάλειά του, να κάνει δήλωση ατυχήματος και μετά η ασφάλεια του θα κινήσει τις διαδικασίες αποζημίωσής σου (εμπειρογνώμονας κτλ που ανέφερα πριν).

Εάν όμως επιλέξεις να κάνεις φιλική δήλωση ατυχήματος, τότε κατα πάσα πιθανότητα την πατας διότι η δική σου ασφάλεια είναι αυτή που θα σε αποζημιώσει (και μετά θα τα πάρει από τη ασφάλεια αυτού που προκάλεσε το ατύχημα), οπότε αυτή έχει το συμβόλαιο και θα σε πληρώσει σύμφωνα με το συμβόλαιο

Αυτά τα γνωρίζω από μικροατυχήματα δικά μου και γνωστών, μπορεί να διαφέρει κάτι από εταιρία σε εταιρία
__________________
DIESEL POWER...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aristomenis : 12-10-07 στις 18:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.