Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-09, 10:38
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Σωστό ηχοσύστημα σε Ε36

Πρόσφατα αγόρασα κι εγώ το 36άρι μου και θέλω σιγά σιγά να βάλω κάποια πράγματα όσον αφορά τον ήχο. Μου είπαν πως το 36αρι είναι ζόρικο για να αποδόσει κανείς σωστά τον ήχο γι αυτό και ανοίγω αυτό το thread (όπως πολύ σωστά μου πρότεινε ο graphe36 και που τον ευχαριστώ πολύ), ώστε να ακούσω γνώμες και αποτελέσματα από άλλους που έχουν βάλει κάτι παραπάνω από τα μαμά ηχεία, αλλά και για να επωφεληθούν κι άλλοι.
Σκέφτομαι να βάλω ένα καλό διαιρούμενο σετ μπροστά οδηγούμενο από ενισχυτή και ένα 15ιντσο πίσω για αρχή. Δεν θέλω να πηγαίνει σε διαγωνισμούς αλλά θέλω να παίζει αρκετα δυνατά όταν το θελήσω αλλά και καθαρά, με στιβαρό και κοφτό μπάσο. Για πηγή θα μπει απαραιτήτως pioneer. Ότι συμβουλές έχει να αναφέρει ο καθένας είναι καλοδεχούμενες αλλά παρακαλώ να αναφέρετε τιμές, watt, τυχόν μετατροπές στο αυτοκίνητο για τοποθέτηση, αλλά και μάρκες που χρησιμοποιήσατε.

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου (hatchback), είχα μπροστά ένα διαιρούμενο σετ της DLS στις πόρτες και δύο 12άρια subwoofer της Cadence πίσω. Επίσης είχα αφαιρέσει την εταζέρα πίσω και είχα τοποθετήσει 2 οβάλ ηχεία στις πίσω ταπετσαρίες τα οποία έπαιζαν πολύ χαμηλά από την πηγή. Όλα τα άλλα ήταν οδηγούμενα από ενισχυτές και γενικά είχα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-09, 11:32
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Φιλε μου οντως το 36αρι ειναι δυσκολο στον ηχο γιατι εχει μικρες θεσεις για μεγαφωνα (13cm) αλλα εκτος αυτου ειναι χαμηλα κατω στα ποδια με αποτελεσμα να μην εχουμε καθολου σκηνη εμπρος μας. Ασε που εκει κατω χωμενα ο ηχος του μεγάφωνου συναντα ενα σωρο εμποδια (τα ποδια σου, αποσταση, ανακλάσεις κτλ) με αποτελεσμα οι χροιες που φτανουν στο αυτι σου δεν εχουν καμια σχεση με την καθαρη αποδοση του μεγαφωνου και τα specs του.

Ετσι εχεις 3 επιλογες. Η πρωτη ειναι να σφαξεις την λαμαρινα και τα πλαστικα στο Kick panel να χωρεσεις 16.5 cm μεγαφωνο ωστε να εχεις πιο πολυ σωμα στον ηχο αλλα και ενταση. Υπ οψην η λαμαρινα που θα σφαξεις ειναι σασι οχι καμια πορτα που αλλαζει κτλ.

Δευτερη λυση ειναι κατασκευη door panel και τοποθετηση οτι μεγαφωνου θες 16,5 η και 8 αρι ακομα. Εκει παιζεις δυνατα καθαρα και ποιοτικα. Αλλα κοστιζει και θελει μαστορα καλο και καλλιτεχνη ωστε να παρεις το αποτελεσμα που αρμοζει σε ενα 36 αρι (αναφερομαι στο αισθητικο μερος).

Τριτη λυση κρατας τις εργοστασιακες θεσεις βαζοντας καλο βαρβατο 13 αρι. Τοποθετεις ενα επισης βαρβατο tweeter στο κολονακι του παρμπριζ στο υψος των αυτιων το οποιο θα πρεπει να σηκωνει πολλη ενταση και να εχει την ταση να αναπαραγει συχνωτητες απο το μεσαιο φασμα. Κατι σαν mid δηλαδη αλλα θελουμε να ανεβαινει εξισου ψηλα οπως ενα καλο tweeter. Τετοια προιοντα κατασκευαζει η scanspeak, vifa κτλ. Εγω βρηκα ενα αρκετα οικονομικοτερο απο αυτες αλλα κατα γενικο κανονα ακριβο, Ειναι το ETON CX280. Αυτο θα καταφερει να σου ανεβασει την σκηνη πολυ ψηλα.

Οπως καταλαβες επελεξα την τριτη λυση. Το συστημα θα πρεπει να ειναι ενεργο και να κροσσαρεται απο την πηγη. Αρα θες καλη πηγη με καλο eq και DSP. Προτείνω την Pionner P88 RS. Για ενεργο συστημα θες ενισχυτη που να οδηγα τα παντα σε ξεχωριστο καναλι. Πχ 2 δρομο 4 καναλος, 3δρομο 6καναλος Για sub ξεχωριστος Η για 2 δρομο και sub 6καναλος. Μην τσιγγουνευτεις θα το μετανοιωσεις. Τωρα μαρκες καλες ειναι Genesis, Audison, Helix, Eton, Phase evolution, soundstream κτλ Σε κατι καλο τιμη αποδοση δες σε ESX. Εγω προτίμησα ΕΤΟΝ 6καναλο.

Στο cros τα mid θα παιζουν χαμηλομεσαια κοντα στους 200 κυκλους και τα tweeters ηψηλομεσαιο στην μπαντα που τελειωνει το mid. Κανονικα για να ρυθμιστει το P88 θελει ψηφιακο RTA. Με το χερι δεν βρισκεις την σωστη χροια ουτε σε 5 μερες.

Τωρα μεγαφωνα καλα υπαρχουν παρα πολλα, Rainbow, focal, eton, DLS, Peerless, helix ktl
Εγω προτίμησα Rainbow 13cm slc kick. Για τα κυβικα του πυροβολαει. Αμα θες ομως τσιτες να ακουγεσαι κτλ δεν σου κανει οπως και να το κανουμε 13 αρι ειναι.

Τελος 15αρι sub το θεωρω πολυ θηριωδες και πολυ σαματωδες με εντονο και βαρυ μπασο με μεγαλη ουρα και πολυ κακη ταχυτητα στα γρηγορα beat (λογω μεγαλου κωνου). 12 αρι ειναι καλο αμα εχει ευαισθησια και αποθεματα ισχυως θα εχεις καλο μπασο. Τωρα αμα θες πολυ σαματα ισως προσανατολιστουμε σε αλλη προταση. Αυτη ειναι για ποιοτητα καθαρα.

Παντως μιας και σε εμενα το μικροβιο ειναι ανιατο εγω σκεφτομαι να παω σε 3 δρομο ενεργο με κατασκευη door panel. Ειναι το καλυτερο και εγω θελω το καλυτερο σε συναρτηση με την τσεπη μου παντα.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-09, 11:35
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσφατα αγόρασα κι εγώ το 36άρι μου και θέλω σιγά σιγά να βάλω κάποια πράγματα όσον αφορά τον ήχο. Μου είπαν πως το 36αρι είναι ζόρικο για να αποδόσει κανείς σωστά τον ήχο γι αυτό και ανοίγω αυτό το thread (όπως πολύ σωστά μου πρότεινε ο graphe36 και που τον ευχαριστώ πολύ), ώστε να ακούσω γνώμες και αποτελέσματα από άλλους που έχουν βάλει κάτι παραπάνω από τα μαμά ηχεία, αλλά και για να επωφεληθούν κι άλλοι.
Σκέφτομαι να βάλω ένα καλό διαιρούμενο σετ μπροστά οδηγούμενο από ενισχυτή και ένα 15ιντσο πίσω για αρχή. Δεν θέλω να πηγαίνει σε διαγωνισμούς αλλά θέλω να παίζει αρκετα δυνατά όταν το θελήσω αλλά και καθαρά, με στιβαρό και κοφτό μπάσο. Για πηγή θα μπει απαραιτήτως pioneer. Ότι συμβουλές έχει να αναφέρει ο καθένας είναι καλοδεχούμενες αλλά παρακαλώ να αναφέρετε τιμές, watt, τυχόν μετατροπές στο αυτοκίνητο για τοποθέτηση, αλλά και μάρκες που χρησιμοποιήσατε.

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου (hatchback), είχα μπροστά ένα διαιρούμενο σετ της DLS στις πόρτες και δύο 12άρια subwoofer της Cadence πίσω. Επίσης είχα αφαιρέσει την εταζέρα πίσω και είχα τοποθετήσει 2 οβάλ ηχεία στις πίσω ταπετσαρίες τα οποία έπαιζαν πολύ χαμηλά από την πηγή. Όλα τα άλλα ήταν οδηγούμενα από ενισχυτές και γενικά είχα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.

μπορεις να βαλεις τα διαιρουμενα μαμα που εχει βγαλει η bmw μπρος χωρις πολλες τρυπες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-09, 11:54
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Μα έχει ήδη μπροστά κάτω στα πόδια ένα midbass απ ότι είδα κι ενα tweeter στις πόρτες αυτό εννοείς; Αλήθεια αυτά πως θα παίζουν με μια καλή πηγή; Αν οδηγηθούν με ενισχυτή κι αναλάβει τα μπάσα το sub θα παίξουν καλά ή θα μπουκώνουν? Συνήθως τα εργοστασικά ηχεία στα αυτοκίνητα δεν είναι για πολλά πολλά αλλά δεν μπορώ και να πω μιας και η πηγή που έχει τώρα δεν είναι ότι καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-09, 12:12
Το avatar του χρήστη NIKOS Z3
NIKOS Z3 Ο χρήστης NIKOS Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 942
NIKOS Z3 will become famous soon enough
πολυ σωστα ολα τα παραπανω εγω θα προτεινα κορνες αντι των twiter να μπουν κορνες beima μιας που παιzει και ενυσχιτης!
__________________
www.myspace.com/pontikospaint
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-09, 12:14
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Arrow

εμενα απο το εργοστασιο εχει ηχοσυστημα εχει 10 ηχεια στην καμπυνα (2 στα ποδια,4 στις μπροστα πορτες,4 στις πισω)κ woofer φορετο μεσα στα πισω καθησματα harman kardon.φοραω το rcd της bmw κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.βρες ενα τετοιο (βαζω μια φωτο μου να δεις ποιο λεω)χωρις να εχεις πολλα τρυπηματα που πιστευω οτι σε αμαξια οπως τα bmw δεν πανε υπερβολες κ doorpanel...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg KANTRAN CARBON.JPG (160,4 KB, 198 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-09, 12:41
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Ενισχυτές όντως υπάρχουν ένας δικάναλος που θα οδηγήσει τα μπροστινά κι ένας τετρακάναλος που οδηγούσε τα δύο 12άρια τα οποία όμως έχω πουλήσει. Door panel και εκτεταμένες μετατροπές δεν θέλω να κάνω επειδή αυτά τα κάνω μόνος μου αλλά πλέον δεν έχω ώρα και δεν θα πάω να πληρώσω να μου το φτιάξουν. Ίσως βάλω μόνο τον τετρακάναλο να οδηγεί τα ηχεία μπροστά και τα άλλα 2 κανάλια γεφυρωμένα σε ένα subwoofer. Ένας φίλος μου έχει ένα 15ιντσο και παίζει πολύ καλά γι αυτό και σκέφτομαι προς το 15άρι. Γεμάτο και στιβαρό μπάσο με δύναμη. Έχει όμως και πυκνωτή και κάνει πολύ καλή δουλειά και σκέφτομαι να βάλω κι εγώ έναν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-09, 18:13
Το avatar του χρήστη joseph
joseph Ο χρήστης joseph δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Μηνύματα: 513
joseph will become famous soon enough
Φιλε πισω υπαρχει τροπος να μπουνε οβαλ ηχεια χωρις να κοψεις λαμαρινα, εχω βαλει εγω με βαση προσθηκη ειδικα για 36αρι, χωρις να φαινετε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-09, 19:20
marioboni Ο χρήστης marioboni δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 112
marioboni is on a distinguished road
δεν χρειάζεται να κόψεις λαμαρίνα για να βάλεις 16άρι.Απλά κόβεις το πλαστικό το έξω για 16άρι.Βάζεις και έναν αποστάτη που κυκολφορεί στο εμπόριο και είσαι τζετ.Αν το κάνεις μερακλίδικο δεν θα φανεί τίποτα.Κανένα 13άρι δεν συγκρίνεται με 16άρι.Δεν αξίζει

για σαμπ...θες χαλαρά τα διπλά λεφτά απο 3θυρο.Και με τίποτα σε κλειστή κούτα.Θες κανα 50-60 λίτρα για το σαμπ σου 12άρι η 15-άρι....αν πας σε 2 τότε θα είσαι κομπλέ αλλα θα χάσεις πορτμπαγκαζ

για τα οβάλ πίσω υπάρχουν επίσης προσθήκες να βάλεις ότι θες

τώρα για όλα αυτά το καλύτερο θα ήταν ένας 4κάναλος για τα ηχεία και ένα ψηφιακός μονοκάναλος(για χαμηλότερη κατανάλωση) για το σαμπ.Μαζι με αυτά μια καλή μπαταρία ήχου ή μια Bosch Silver πχ και 35mm καλώδιο ρέυματος(έχω περάσει 50mm για να είμαι καλυμένος).Με καλή μπαταρία δεν χρειάζεσαι τον πυκνωτή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-09, 19:40
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Εγώ έβαλα καλό ηχοσυστηματάκι στο δικό μου Ε36:

- 4 x Beyma 8M100 8-inch

- 2 x κόρνες Beyma CP - 22

- Ενισχητής U.S. Amps XT 1600.4 τετρακάναλος 1600 Watt

- Subwoofer Interfire 15-inch διπλοπηνικό

- Πηγή Pioneer

Τα μπροστινά ηχεία μπήκαν σε πολυεστερικές θήκες που καλήφθηκαν με δερματίνη και εφαρμόστηκαν στις εργοστασιακές ταπετσαρίες. Ούτε τρίξημο ούτε τίποτα.

Το αυτοκίνητο παίζει αρκετά δυνατά για τους μέσα και κανονικά για τους έξω.

ΠΜ μου αν θές κάτι άλλο. Είμαι περιοχή Αθήνας (Ελευσίνα) και απο Παρασκευή που θα είμαι πίσω σπίτι θα μπορώ να στο δείξω αν είσαι κοντά απο τα μέρη μου.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.