Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-09, 00:22
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αναρτηση και ελαστικα

Σημερα εκανα αμορτισερομετρηση ενα χρονο μετα απο μετρηση που ειχα κανει λογω ΚΤΕΟ. Τη μετρηση την εκανα διοτι τελευταια νιωθω το αυτοκινητο εντελως 'βαρκα' και να παιρνει μεγαλες κλισεις ακομα και με μικρη ταχυτητα σε ομαλες καμπες. Ακομη το νιωθω εντελως ασαφες, εως επικινδυνο, καμια σχεση οπως ηταν πριν λιγα χρονια καινουριο. Ακομα και ο μηχανικος μου οταν το εκανε μια δοκιμη και με εμενα μεσα, για αλλο λογο, οχι για ελεγχο της αναρτησης, μου ειπε πως νιωθει τ αμαξι πολυ μαλακο.
Να σημειωσω πως πριν τη μετρηση των αμορτισερ ειχε προηγηθει ζυγοσταθμιση, ευθυγραμμιση και ελεγχος πιεσης των ελαστικων και ολα αυτα ηταν καλα αλλα το αυτοκινητο εξακολουθει να ειναι 'βαρκα'.
Τα αμορτισερ εχουν περιπου 51.000χμ, ειναι τα 'μαμα' και αλλαχτηκαν σε επισημη αντιπροσωπεια της Αθηνας και δεν εχω κανει καμια αλλαγη στην αναρτηση, χαμηλωμα, να την σκληρυνω κλπ, ειναι οπως βγηκε απ το εργοστασιο. Η αναρτηση ειναι η νορμαλ και οχι καποια πιο σκληρη οπως πχ η 'Μ'.
Το περιεργο με τη μετρηση ειναι πως μου εβγαλε τα αμορτισερ καλυτερα απο οτι ειχαν μετρηθει περσι στο ΚΤΕΟ κι ας εχω γραψει απο τοτε περιπου 35000χμ! Ειναι αυτο δυνατο;! Ποια μετρηση ειναι η πιο σωστη, ποια να πιστεψω;! Του ΚΤΕΟ ηταν περιπου 70% πανω κατω και του συνεργειου 80% πανω κατω.
Η σημερινη μετρηση εγινε σε συνεργειο γνωστης αλυσιδας γενικων συνεργειων προαστειου της Αθηνας, η περσυνη μετρηση ειχε γινει σε επαρχιακο ΙΚΤΕΟ. Αυριο κιολας ειμαι ετοιμος να παω σε αλλο συνεργειο να τα ξαναμετρησω!

Μετα απο κουβεντα με γνωστο μου, μου ειπε πως ισως για τις μεγαλες κλισεις να φταινε τα ελατηρια. Αυτο ισχυει, δηλαδη τα ελατηρια να θελουν αλλαγη; Αυτο πως το διαπιστωνω;.. Ειναι τα ιδια απο παραλαβης και τ αυτοκινητο εχει γραψει συνολικα πανω απο 151.000χμ σε καθε ειδους δρομους.

Τελος να σημειωσω πως λαστιχα εχω συμβατικα Continental Sport Contact 2 με δεικτη ταχυτητας V και οχι rft οπως ειχε απ το εργοστασιο. Τα λαστιχα τωρα ειναι αρκετα ταλαιπωρημενα, εχουν λιγο 'ψωμι΄ακομα αλλα χρηζουν αλλαγης. Μηπως φταιει και αυτο, δηλαδη τα λαστιχα εχουν φαγωθει και μαλακωσει τοσο ωστε να 'μαγουλιαζουν' πολυ και να παιρνει κλισεις τ αμαξωμα;.. Σιγουρα με την αλλαγη σε συμβατικα απ τη πρωτη στιγμη ενιωσα μειωση της ακαμψιας λογω μαλακοτερων πλαινων σε σχεση με τα εργοστασιακα rft αλλα οχι αυτο το κακο.
Το αμαξι το νιωθω πλεον επικινδυνο, ασαφες, ασταθες και καθολου fun to drive...
Εαν στην επομενη μετρηση βγουν τα αμορτισερ σε κακη κατασταση ή εαν βρεθουν με καποιο τροπο τα ελατηρια ή καποιο αλλο στοιχειο της αναρτησης φθαρμενο, εχω αποφασισει να αλλαξω ολη την αναρτηση με την αντιστοιχη 'Μ' που βαζει η BMW για τη σειρα 1.

Απαντησεις, παρατηρησεις, υποδειξεις για ολα τα παραπανω παρακαλω πολυ ειναι πραγματικα ευπροσδεκτα γιατι με αυτη τη κατασταση ξενερωνω πλεον που το οδηγαω...Ενταξει, μπορει να ειναι αδυναμο και βαρυ αλλα εστριβε καλα...κάποτε, και αυτο ηταν που μ εκανε κι ενιωθα ευχαριστηση, αλλα οχι πια, πλεον με φοβιζει...

ΥΓ Σορυ για το ποστ 'σεντονι'!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-09, 00:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Έλα, μην τρελαίνεσαι..
Στο κτεο, πριν μετρήσει αμορτισέρ, μπορεί να σε πέρασε απο το μηχάνημα που ξεχειλώνει τις αναρτήσεις και παίζει τα αμορτισέρ στα όρια τους..
Και μετά να στα μέτρησε.. Οπότε τα βγάζει πιο χαλαρα...
(έχεις δεί πώς τα τρομπάρουν πρίν κάνουν τοποθέτηση??)
Πάντως τα αμορτισέρ έχουν ζωή απο 35.000 εώς 60.000 χιλιόμετρα..
Μην κοιτας που τα πάμε 200.000 και λέμε έχουν ζωή ακόμα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-09, 09:32
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
80% μέτρηση σχεδόν βγάζουν τα καινούργια αμορτισέρ!

τα νούμερα της μέτρησης δεν μου φαίνονται λογικά, ειδικά της δεύτερης...
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-09, 11:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
80% μέτρηση σχεδόν βγάζουν τα καινούργια αμορτισέρ!

τα νούμερα της μέτρησης δεν μου φαίνονται λογικά, ειδικά της δεύτερης
...
Αυτο λεω κι εγω. Ουτε εμενα μου φαινονται σωστα τα νουμερα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-09, 13:03
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Παντως τα λαστιχα ειναι αιτια να ταλαντωνει το αυτοκινητο.Το παρατηρησα και εγω απο αλλαγη σε συμβατικα απο τα Κουτσουρα RUN-FLAT.
Παντως εχω πολυ καλυτερο κρατημα με τα συμβατικα Continental Sport Contact 3 με δεικτη V !! Το μονο μειονεκτημα ειναι η αισθηση στο τιμονι οπου αλειωθηκε κατα τα αλλα μια χαρα!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-09, 13:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τελικα ισως να φταινε τα ελατηρια και τα ζανφορ, με βλεπω συντομα για αλλαγη ολης της αναρτησης με 'Μ'. Θελω τ αμαξι να γινει παλι σταθερο, στιβαρο και ακριβες σε στροφες και καμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-09, 14:19
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
αντι να βάλεις Μ βάλε μια οποιαδήποτε καλή aftermarket (KW, Bilstein....)

και πιο φθηνά θα σου έρθει και πιο καλή θα είναι...
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-09, 14:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Πιο φτηνα θα βγει σιγουρα μια αφτερ αναρτηση αλλα θελω να βαλω κατι εγγυημενο, δοκιμασμενο και οσο γινεται εργοστασιακο και ολοκληρωμενο συνολο αναρτησης και νομιζω πως η 'Μ' αναρτηση που δινει η BMW γι αυτο το αμαξωμα ειναι η μονη λυση. Στην τελικη δε θελω κατι ακραιο σε χαμηλωμα και σφιξιμο της αναρτησης, ζηταω απλα κατι καλυτερο απ τη 'μαμα' και πλεον 'πεσμενη' αναρτηση χωρις να χασω και απ την ανεση και η 'Μ' ειναι η χρυση τομη για αυτα που εγω ψαχνω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-09, 08:13
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Δοκιμασμένες λύσεις είναι και αυτές που σου αναφέρω.
όσο για το πόσο θα χαμηλώσει και πόσο θα σκληρήνει αυτό είναι θέμα κωδικού ελατηρίου που θα βάλεις.

μέχρι και ρυθμιζόμενες βάζεις με αυτά που θα πληρώσεις για να βάλεις μια Μ.

το κόστος της M προσωπικά το κρίνω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

αμα δεις πόσο έχουν τα ελατήρια μόνο θα καταλάβεις....
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-09, 19:58
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Aναρτηση Μ....
Αμορτισερ 416.00 ευρω
Ελατηρια 450.00 ευρω
Αντιστρεπτικη εμπρος 175.00 ευρω
Αντιστρεπτικη πισω 102.00 ευρω

Μια αντιστοιχη αναρτηση δεν κοστιζει πανω απο 1000 ευρω χωρις τις αντιστρεπτικες?

Η μονη που αξιζει ειναι μια αντιστοιχη της Bilstein ,κυριως λογω της δυνατοτητας επισκευης και ανακατασκευης τους...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.