Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-19, 19:06
Το avatar του χρήστη xaris75
xaris75 Ο χρήστης xaris75 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Μηνύματα: 11
xaris75 is on a distinguished road
Προβλημα με Ρελαντι BMW E39

Καλησπερα σε ολους
εχω ενα προβλημα με τη BMW μου 520i e39 του 1999
το αμαξι δεν κρατουσε στροφες και ο εδω ιταλος μηχανικος θεωρεισαι σωστο να αποσυνδεσει
το ντεμπιμετρο
Τωρα το προβλημα κατοπιν αλλαγης πολλαπλαστιαστων και μπουζι και γενικο σερβις με επανασυνδεση του ντεμπιμετρου, απο αλλο ιταλο μηχανικο που δουλευε και στην BMW,
ειναι το εξης:δεν κραταει το ιδιο στροφες φτανει στο 0 δε σβηνει, ενω πρωτα εσβηνε, αλλα
δειχνει μπουκωμενο και <χορευει> αρκετα σε καθε φαναρι.
Επισης το κλιματιστικο του δε δουλευει καθως οταν το γεμιζουμε υγρο ξαφνικα κανει ενα μπαμ
και το πεταει εξω...
Αν μπορει καποιος φιλος να βοηθησει γιατι εχω κουραστει με την ολη κατασταση,θελω να κρατησω το συγκεκριμενο μοντελο εχει 227.000Κμ και να το κατεβασω ελλαδα για συλλεκτικο
Ζω και εργαζομαι Ιταλια και θελω να ταξειδεψω το καλοκαιρι με αυτο αν αντεξει...
ευχαριστω πολυ
__________________
xaris
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-19, 23:48
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ένας μάστορας να σου φτιάξει το αυτοκίνητο πάντως έχω ανταλλακτικά απο ε39 απο μοτέρ 2.2 μ54 που αν σου κάνουν στην τιμή τα βρίσκουμε και το κυριότερο είναι ότι μεχρι που κατέβασα τα πράγματα δουλεύαν μια χαρά χωρίς σφάλματα και το αιρκοντίσιον έβγαζε παγάκια

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=33716
το λινκ που έχω αγγελία

σε ηλεκτρολόγο θα σου πεί για το αιρκοντίσιον τι θέλει και για το μοτέρ θέλει μάλλον καθάρισμα το βαρελάκι του ρελαντί (απο εκεί πρέπει να ξεκινήσεις ) και επειδή είναι δίπλα η πεταλούδα γκαζιού ένα καθάρισμα και σε αυτή.

Σφάλματα σου βγάζει το διαγνωστικό;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-19, 23:04
mike3201 Ο χρήστης mike3201 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-06-2019
Μηνύματα: 2
mike3201 is on a distinguished road
Λογικά ίσως είναι η βαλβίδα ρελαντί που μετά από τόσα χιλιόμετρα θα έχει μαζέψει τόσο άνθρακα και θα Θέλει καλό καθάρισμα. Για εμένα ξεκινα από εκεί για το ρελαντί και τα σχετικά .Όσο για τον κλιματισμό ψάξε σε ένα καλό μάστορα που κάνει το κλίμα των αυτοκινήτων και θα βγάλεις άκρη.
Εγώ σε δικό μου ε39 523! Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το κλιματισμό. Άρα ξεκινα από τα απλά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-19, 17:06
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike3201 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά ίσως είναι η βαλβίδα ρελαντί που μετά από τόσα χιλιόμετρα θα έχει μαζέψει τόσο άνθρακα και θα Θέλει καλό καθάρισμα. Για εμένα ξεκινα από εκεί για το ρελαντί και τα σχετικά .Όσο για τον κλιματισμό ψάξε σε ένα καλό μάστορα που κάνει το κλίμα των αυτοκινήτων και θα βγάλεις άκρη.
Εγώ σε δικό μου ε39 523! Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το κλιματισμό. Άρα ξεκινα από τα απλά.
δωσε κανα λινκ απο το realoem να δει ο ανθρωπας και οσοι ενδιαφερονται ,ποια ειναι
η βαλβιδα ρελαντι.οσο για το αλλο που γραφεις,που δεν ειχες προβλημα με τον κλιματισμο,δεν σημαινει κατι.αυριο μπορει να σου καψει την αντισταση του ανεμνηστηρα,την πρωτη σκαλα κλασικα,να μην το παρεις χαμπαρι,και να δουλευεις το κλιμα λογω ζεστης,και μεχρι μεθαυριο,να σου σπασει τον κομπρεσορα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-19, 16:22
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Βαλβίδα μαλον εννοεί την μηχανική την μεγάλη πάνω από την πεταλούδα (που λογικά με έναν καθαρισμό είναι οκ)
Αντίσταση οι ανεμιστήρες είχαν μέχρι το 1999 μετά ήταν παλμικη λειτουργία από τον εγκέφαλο
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.