Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-10-13, 18:33
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το "αξιζει να τους ξαπλωσεις κατω" πιστευω πως το σκεφτηκες καλα πριν το γραψεις.
Ασχημη συμπεριφορα για σενα σημαινει γδαρμενος, αναπηρος,η νεκρος.

Ευτυχως που πιο πανω μιλησα για σωφρονες οδηγους/αναβατες.

Πρόσφατη εμπειρία με μια κυρία που εστριψε απο την μεσαία λωρίδα της παραλιακής σε στενο,έχοντας παρκαρισμένο παράνομα ακριβώς λίγο πιο πριν στην αριστερή λωρίδα αυτοκίνητο,εγω δίπλα της όλη την ώρα στην αριστερή,εστριψε πάνω μου κυριολεκτικά,αναβοντας φλας κλασσικά την ώρα που εστριβε το τιμόνι,επειδη τότε βόλευε,πρώτα είδα την ρόδα της να στρίβει πάνω μου και μετα το φλας..
Με πέταξε κάτω,σύρθηκα καμία 10αρια μέτρα,η μηχανη χτυπησε παρκαρισμένο,φώναζε το σκοτωσα το παιδι,και μόλις είδε ότι είμαι καλα με έκανε αρνητική δήλωση,και μου ζητούσε διακανονισμό 50-50,που φυσικα δεν δέχτηκα..
Είναι κλασική περίπτωση που έχω βιώσει ΠΑΡΑ πολλές φορές κοντα 20 χρόνια σε δίτροχο..
Συγνώμη για το άτακτο κειμενο,αλλα το θυμάμαι και συνχιζομαι..
Απολογισμός μελανιες,σπασμένο κάτω φαιρινγκ,κενά στα ρουλεμαν ψαλιδιου και ρόδας + εκδορες στο άνω φαιρινγκ..με γεια μας.
Έχω μισο χρόνο που το τελείωσα το μηχανάκι..
Και παλι καλα που ήταν μόνο υλικές ζημιές..
Όταν κάνω όντως παράνομη διείσδυση σε ακινητοποιημένα απο την κίνηση οχήματα με χαμηλή ταχύτητα και ο ελληναρας μπροστα έχει πιάσει δυο λωρίδες και ενω έχει χώρο να κινηθεί για να περάσω,δεν κουνιέται επιδεικτικά και με κοιτάει και με μίσος-φθόνο..ποιος φταίει;;εγω που δεν ενοχλω;;
Η καμία φορα αν με πιάσει καμία μπόρα και προσπαθω να φτάσω έγκαιρα στον προορισμό μου για να καλυφθω,επειδη μπορει να με έχει πιάσει απροετοιμαστο και κανένας ελληναρας δεν μου δίνει προτεραιότητα αλλα κοιτάει να με προσπεράσει κιόλας λες και αυτός θα βραχει...
Πολλα με ΠΑΡΑ πολλα κακά παραδείγματα..
Όπως φυσικα υπάρχουν και για την αντίθετη πλευρά του διτροχου..κανεις δεν είναι αλαθητος,αλλα σχεδόν κανένας δεν δίνει την δέουσα προσοχή-προστασία-κατανόηση σε ένα δίτροχο περισσότερο..επειδη ισχύει και στα αυτοκίνητα..

Ουφ..ξεθυμανα..
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-13, 21:06
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το "αξιζει να τους ξαπλωσεις κατω" πιστευω πως το σκεφτηκες καλα πριν το γραψεις.
Ασχημη συμπεριφορα για σενα σημαινει γδαρμενος, αναπηρος,η νεκρος.

Ευτυχως που πιο πανω μιλησα για σωφρονες οδηγους/αναβατες.
Όταν κάποιοι δεν ανησυχούν για την ζωή τους και οδηγούνε έτσι με τα μηχανάκια, πες για ποιον λόγο πέρα από τις τύψεις μου να ανησυχήσω εγώ.
Πες μου...ποιο δικαστήριο δεν θα με δικαιώσει όταν εγώ τηρώ τον κ.ο.κ και αυτοί ποντάρουν μόνο στο ότι θα φοβηθώ και θα τους προσέχω και για αυτό δεν σέβονται τίποτα.

Μιλάω για συγκεκριμένη κατηγορία μηχανόβιων...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-13, 21:17
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Επειδη είναι άνθρωπος σαν και σένα,παιδι κάποιου σαν και σένα ή μπορει και παιδι σου..
Βλακείες κάνουμε όλοι..αλαθητος κανένας..το να βοηθήσεις με οποιονδήποτε τροπο κάποιον σε κάνει καλύτερο άνθρωπο.
Αυτο και μόνο έπρεπε να είναι αρκετό.
Και προς θεού μην το πάρεις προσωπικά..απλα συζήτηση κάνουμε..εκφερουμε γνώμες..φιλικά πάντα..
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-13, 21:48
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Ρε παλικάρια,τι μίσος είναι αυτό που έχετε ορισμένοι με τις μοτοσυκλέτες???Απαγορεύεται η διήθηση το γνωρίζουμε.Σκεφτείτε όμως τι θα γινόταν αν το πρωί που πάτε στη δουλειά σας αντί για τις δεκάδες μοτοσυκλέτες που σας προσπερνάνε να κάθονταν όλοι ο ένας πίσω από τον άλλον τι θα γινόταν???
Η μοτοσυκλέτα συμβάλλει στη μείωση του κυκλοφοριακού,είναι πιο φιλική προς το περιβάλλον και κερδίζεις χρόνο από τη ζωή σου.Το ότι υπάρχουν κάποιοι που είναι προκλητικοί,δε σημαίνει πως είναι η πλειοψηφία έτσι.Και οδηγοί αυτοκινήτων υπάρχουν προκλητικοί,αδιάφοροι που ενώ εσύ είσαι από πίσω πετάει το τσιγάρο από το παράθυρο και δεν τρέχει και τίποτα.Σημαίνει πως είναι όλοι ίδιοι???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-13, 21:53
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Δεν είναι το πρόβλημα η διήθηση.
Το πρόβλημα είναι ότι το θεωρούν λωρίδα κυκλοφορίας και πάνε με διπλάσια ταχύτητα από ότι κινούνται οι κανονικές λωρίδες, αν θελήσεις με φλας να αλλάξεις λώρίδα και έρχεται 50 μέτρα πίσω θα παίξει φώτα, θα κορνάρει, θα σε βρίσκει κτλπ, ότι περνάνε με μεγάλη ταχύτητα χωρίς να υπολογίζουν αν κάνεις μικρή τιμονιά(παραμένοντας στην λωρίδα σου) να αποφύγει κάποιο εμπόδιο.

Αυτά τα κάνουν μεγάλο ποσοστό μοτοσυκλετιστών.
Συνήθως όχι οι συνειδητοποιημένοι μηχανόβιοι, αλλά οι ταλιμπάν οι υπόλοιποι.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-13, 21:56
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι το πρόβλημα η διήθηση.
Το πρόβλημα είναι ότι το θεωρούν λωρίδα κυκλοφορίας και πάνε με διπλάσια ταχύτητα από ότι κινούνται οι κανονικές λωρίδες, αν θελήσεις με φλας να αλλάξεις λώρίδα και έρχεται 50 μέτρα πίσω θα παίξει φώτα, θα κορνάρει, θα σε βρίσκει κτλπ, ότι περνάνε με μεγάλη ταχύτητα χωρίς να υπολογίζουν αν κάνεις μικρή τιμονιά(παραμένοντας στην λωρίδα σου) να αποφύγει κάποιο εμπόδιο.

Αυτά τα κάνουν μεγάλο ποσοστό μοτοσυκλετιστών.
Συνήθως όχι οι συνειδητοποιημένοι μηχανόβιοι, αλλά οι ταλιμπάν οι υπόλοιποι.
δε διαφωνώ πως αυτό γίνεται,αλλά καλύτερα να μην ανοίξουμε συζήτηση πόσοι δίτροχοι και τετράτροχοι ταλιμπάν υπάρχουν στο δρόμο γιατί θα έρθουν τα χριστούγεννα και ακόμα θα συζητάμε...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-10-13, 22:03
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Δεν είναι το θέμα αν είναι περισσότεροι με αμάξια. Προφανώς και είναι αφού τα 4τροχα είναι περισσότερα.
Το απίστευτο που μου ανεβάζει το αίμα στον κεφάλι είναι ότι δεν καταλαβαίνουν πως με τον τρόπο που οδηγούν λίγο να τους ακουμπήσεις(χωρίς να φταις κιόλας) και θα χτυπήσουν πολύ άσχημα.
Λες και δεν νοιάζονται για το κεφάλι τους...τι να πω...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-13, 22:12
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι το θέμα αν είναι περισσότεροι με αμάξια. Προφανώς και είναι αφού τα 4τροχα είναι περισσότερα.
Το απίστευτο που μου ανεβάζει το αίμα στον κεφάλι είναι ότι δεν καταλαβαίνουν πως με τον τρόπο που οδηγούν λίγο να τους ακουμπήσεις(χωρίς να φταις κιόλας) και θα χτυπήσουν πολύ άσχημα.
Λες και δεν νοιάζονται για το κεφάλι τους...τι να πω...
αυτό γίνεται μόνο στην Ελλάδα και σε τριτοκοσμικές χώρες.Είναι λανθασμένη η νοοτροπία μας ως έθνος...Οσοι έχουν οδηγήσει στο εξωτερικό,και είναι πολλοί σε αυτό το φόρουμ,θα έχουν δει τη συμπεριφορά των εκεί μοτοσυκλετιστών...Εκεί οι σωστοί είναι το 95 τοις εκατό.Στο Ελλάντα είναι μόλις το 5% και αν...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-13, 14:08
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Δυστυχως η επικινδυνη οδηγηση απο τους αναβατες μηχανων ειναι πολυ περισσοτερη αναλογικα με τους οδηγους αυτοκινητων.
Σε ανθρωπους που δεν σεβονται οι ιδιοι τη ζωη τους δεν καταλαβαινω γιατι περιμενουν να τη σεβαστει ο αλλος.
Οδηγηση μηχανης σημαινει 10 φορες περισσοτερη συνεση και προσοχη απ'οτι οδηγηση αυτοκινητου.
Οποιος δεν συμπεριφερεται ετσι αργα η γρηγορα θα την παθει και θα του φταιει πανω απ'ολα το ιδιο του το κεφαλι.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-13, 15:59
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως η επικινδυνη οδηγηση απο τους αναβατες μηχανων ειναι πολυ περισσοτερη αναλογικα με τους οδηγους αυτοκινητων.
Σε ανθρωπους που δεν σεβονται οι ιδιοι τη ζωη τους δεν καταλαβαινω γιατι περιμενουν να τη σεβαστει ο αλλος.
Οδηγηση μηχανης σημαινει 10 φορες περισσοτερη συνεση και προσοχη απ'οτι οδηγηση αυτοκινητου.
Οποιος δεν συμπεριφερεται ετσι αργα η γρηγορα θα την παθει και θα του φταιει πανω απ'ολα το ιδιο του το κεφαλι.
δυστυχως δεν αποδεικνυεται στατιστικα αυτο για να το χρησιμοποιησουμε ως βαση στη συζητηση μας. ισως μπερδευεσαι απο το γεγονος οτι ο οδηγος αυτοκινητου οταν κανει καποια "μαγκια" εχει τα σιδερα και τους αεροσακους να τον προστατευσουν, δε συμβαινει ομως το ιδιο και για τα διερχομενα οχηματα, μηχανακια, περαστικους που βρισκονται κοντα του οσο αυτος ειναι "μαγκας".

σιγουρα στη μηχανη εισαι πιο εκτεθειμενος, δεν παει να πει οτι στατιστικα οι μηχανοβιοι οδηγουν πιο επικυνδυνα και δεν τηρουν βασικους κανονες ασφαλειας σε μικροτερο ποσοστο απο τους οδηγους αυτοκινητων. Στην τελικη ποσοι δεν φορανε ζωνη και δεν γνωριζουν οτι ο αεροσακος σκοτωνει? Ποσοι ανεγκεφαλοι τραυματιζονται σοβαρα σε συντομες διαδρομες αγνωωντας τους κανονες ασφαλειας και οτι στατιστικα δειχνουν ακριβως το αντιθετο? ειτε οδηγος 2τροχου ειτε 4τροχου ειναι θεμα νοοτροπιας.



Εγω αυτο που θελω να τονισω με αυτο το μηνυμα ειναι οτι αναμενω αυξηση των ατυχηματων λογω κρισης. Και κυριως αυξηση των στατιστικων ατυχηματων σε οδηγους 2 τροχων. Ο λογος ειναι απλος: Η μετακινηση με μικρο 2τροχο (μεχρι 200κυβικα) ειναι απιστευτα πιο οικονμικη σε σχεση με το αυτοκινητο. Αν συνδυασουμε και το κερδος στο χρονο τοτε βρισκουμε ενα ελκυστικο πακετο. Πολυς κοσμος που στρεφεται στις μηχανες και τα μηχανακια-σκουτερ τον τελευταιο καιρο το κανει πρωτα απο αναγκη, και οχι συνειδητοποιημενα. Πιστεψτε με, πολλοι απο τους νεους οδηγους μηχανης δεν εχουν ιδεα οτι η διηθηση ειναι παρανομη. Δεν ξερουν πως να στριψουν. Δεν ξερουν πως να τοποθετησουν το σωμα τους πανω στη μηχανη. Δεν ξερουν πως να φρεναρουν. Δεν ξερουν ποιες ειναι οι νεκρες γωνιες. Δεν ειχαν ιδεα πως να οδηγησουν αμαξι σωστα, θα οδηγησουν μηχανη σωστα? Κι ομως αυτοι τωρα παιρνουν μηχανακι, οι πιο μαγκες παιρνουν μηχανη, και σε μεγαλο ποσοστο ολοι τους την ειδαν επαναστατες των ιδεων τους , ισως το ριξαν και λιγο στην κουλτουρα ή αρεσκονται να πλασαρονται σαν πλεον μηχανοβιοι. Ειναι το πακετακι του μη συνειδητοποιημενου που δεν ξερει οτι το φθαρμενο μπροστινο μπορει να σε σκοτωσει, ή μαλλον δε μπορει να κρινει καν ποτε ειναι φθαρμενα τα λαστιχα του.

Και ανακαλυψαν ξαφνικα ολοι τα κρανη χωρις σαγονι! Μην γνωριζοντας οτι η πιθανοτητα επαφης κατω απο τη μυτη σε περιπτωση πτωσης ειναι 30% .

Εδω ο αλλος λεει πουλησα 2000€ το αμαξι και μου φτανουν για το διπλωμα και την αγορα του παπιου. Εξοπλισμο λεει θα παρει με την αποσβεση που θα κανει απ τις βενζινες και ισως βολευτει με ενα παλιο του γνωστου του.

Μπειτε στα φορουμ για 2τροχα να δειτε ποιοι αγοραζουν αυτη την περιοδο 2τροχα, και τι μυαλα κουβαλανε.





Οδηγαω αμαξι και μηχανη καθημερινα. Για τον πιο γνησιο μηχανοβιο η οδηγηση ειναι πρωτα απολαυση και μετα μετακινηση. Πλεον γενιεται η κατηγορια μηχανοβιος απο αναγκη.



edit Και για να ειμαι και κοντα στον τιτλο του θεματος: Η διηθηση ειναι παρανομη και ο καθενας παιρνει το ρισκο του οταν το κανει. Κι εγω το κανω αλλα γνωριζω οτι ειναι παρανομη. Το πα και πριν , ειναι απιστευτο το ποσοι δεν εχουν ιδεα οτι ειανι παρανομη η διηθηση. Φυσικα και το κρατος εχει κενο στη νομοθεσια για υτο, κι ακομα χειροτερα οι αστυνομια λειτουργει υποσυνειδητα στο να μην πιστευει ο μεσος ανενημερωτος μηχανοβιος στο οτι η διηθηση ειναι παρανομη
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 25-10-13 στις 16:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.