Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 2 > Σειρά 2 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-15, 13:00
Το avatar του χρήστη 745power
745power Ο χρήστης 745power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 59
745power is on a distinguished road
NBT Retrofit σε F22 220i

Καλησπέρα παιδιά, όπως λεεί και ο τίτλος δεν αγόρασα το αμάξι με navigation και τώρα το έχω μετανιώσει. Βλέποντας στα ξένα forum οτι πολλοί έχουν κάνει το retrofit, σκέφτομαι να αγοράσω ένα απο ebay ή ακόμα και απο το bimmerretrofit.com αν χρειαστεί.

Γνωρίζει κανείς κάποιον που να ασχολείται με κωδικοποίηση μιας και θα χρεαστεί για να δουλεύουν όλα. Φυσικά δεν μιλάω να το κάνει δωρεάν καθώς θα αφιερώσει χρόνο.
__________________
There are two kinds of people: Those who like me, and those who can go to Hell
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-15, 15:57
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Φιλε και γω ειμαι χωρις navi, και δεν με ενδιαφερει να σου πω..

Αλλα με 260Hp, 400ροπη remmaped, 5.5sec 0-100>σαν 428i++ ειναι τωρα >>> ηθελα τα οργανακια Sport Dispalys !!!, και οταν ειδα οτι το εδινε εργοστασιακα MONO στο ΝΒΤ_Navi φρικαρα !!!

Τελος παντος μου τη βαρεσε τοσο πολυ, ειδα oτi ξεκλειδωνει και στις μικρες οθόνες, εβαλα στοιχημα οτι θα το φτιάξω, εμαθα το ESYS και basic coding, μπηκα σε φορουμ, συνεργεια εδω γιοκ, ... τελικα τα στησα ολα μονος μου.... με βοηθεια απο εξωτερικο φορουμ, πηρα καλωδιο OBD2, διαβασα 1 μερα και tsaf...Το βρηκα πανευκολο ισως και επειδη ειμαι σε σχετικο κλαδο software telecom...

Σε 10 λεπτα ειχα Sport-Display, start-stop=off, belt ring=off, aircondition=off !!

Το δικο σου ρετροφιτ γινεται ανετα με ESYS, δεν εχω την εμπειρια γι αυτο , ειναι πιο πολυπλοκο απο το να αλλαξεις μερικα values, θελει νεα FA κλπ, αλλα υπαρχουν Εxpert ατομα στο internet εξωτερικο / msn που με $50 μερχι και remotely στο κανουν.....

Εδινα μεχρι και 500 κατοσταρικα για τα σπορτ displays.. Τελικα μου στοιχισε το καλωδιο 20$ EBAY και ειχε και το μισο s/w μεσα σε ενα CD

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 30-03-15 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-15, 16:31
Το avatar του χρήστη 745power
745power Ο χρήστης 745power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 59
745power is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε και γω ειμαι χωρις navi, και δεν με ενδιαφερει να σου πω..

Αλλα με 260Hp, 400ροπη remmaped, 5.5sec 0-100>σαν 428i++ ειναι τωρα >>> ηθελα τα οργανακια Sport Dispalys !!!, και οταν ειδα οτι το εδινε εργοστασιακα MONO στο ΝΒΤ_Navi φρικαρα !!!

Τελος παντος μου τη βαρεσε τοσο πολυ, ειδα oτi ξεκλειδωνει και στις μικρες οθόνες, εβαλα στοιχημα οτι θα το φτιάξω, εμαθα το ESYS και basic coding, μπηκα σε φορουμ, συνεργεια εδω γιοκ, ... τελικα τα στησα ολα μονος μου.... με βοηθεια απο εξωτερικο φορουμ, πηρα καλωδιο OBD2, διαβασα 1 μερα και tsaf...Το βρηκα πανευκολο ισως και επειδη ειμαι σε σχετικο κλαδο software telecom...

Σε 10 λεπτα ειχα Sport-Display, start-stop=off, belt ring=off, aircondition=off !!

Το δικο σου ρετροφιτ γινεται ανετα με ESYS, δεν εχω την εμπειρια γι αυτο , ειναι πιο πολυπλοκο απο το να αλλαξεις μερικα values, θελει νεα FA κλπ, αλλα υπαρχουν Εxpert ατομα στο internet εξωτερικο / msn που με $50 μερχι και remotely στο κανουν.....

Εδινα μεχρι και 500 κατοσταρικα για τα σπορτ displays.. Τελικα μου στοιχισε το καλωδιο 20$ EBAY και ειχε και το μισο s/w μεσα σε ενα CD
Κοίτα γενικά το εχω με υπολογιστές και με προγραμματισμό, οχι σε prof επιπεδο αλλά μπορώ και σκεφτόμουν να το εγκαταστήσω μόνος μου με βοήθεια απο pdf ξένου φόρουμ. Απλά φοβάμαι μην κάνω το αυτοκίνητο τούβλο με κανένα λάθος και μετα τρέχω. Εχω ψάξει αρκετά εδω σε συνεργεία αλλά έχουν μεσάνυχτα. Οσο για το navi θα το αγοράσω γιατι μ'αρεσει η μεγάλη οθόνη και τα επιπλέον χαρακτηριστικά που έχει apps, internet, maps etc. Θα μπορούσες με πμ να μου πεις που βρήκες το πρόγραμμα για το pc?

Ποιό πρόγραμμα έβαλες? Παράλληλο ή remap? Έχω καταλήξει στην br-performance στο βέλγιο που κάνει remap sta 260hp.
__________________
There are two kinds of people: Those who like me, and those who can go to Hell

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 745power : 30-03-15 στις 16:34
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-15, 17:15
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
BR-peerformance. τους εστειλα την ECU, σε 2 μερες την ειχα πισω....

το αμαξι εχει γινει οπλο πλεον και ραβει ιδιως κατι ανυψιαστous γρηγορους ....και με stage 2 intercooler/sport/καταλυτη/τελικο/κλπ πιανει 290-300 αλογα...

το να αλλαξεις 2-3 values γινεται, αλλα ολοκληρο retrofit ειναι ποιο επικυνδινο...
ενα λαθος κουμπι κανει code τα παντα πχ, αντι γι αυτα που θες.......

Συνεργεια , Αντιπορωσοποιες Ελλαδα ξεχνα το , δεν εχουν τετοια software..., ιδιωτη θελει or yourself...

Εχεις ΠΜ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 30-03-15 στις 17:28
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-15, 16:34
Το avatar του χρήστη 745power
745power Ο χρήστης 745power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 59
745power is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
BR-peerformance. τους εστειλα την ECU, σε 2 μερες την ειχα πισω....

το αμαξι εχει γινει οπλο πλεον και ραβει ιδιως κατι ανυψιαστous γρηγορους ....και με stage 2 intercooler/sport/καταλυτη/τελικο/κλπ πιανει 290-300 αλογα...

το να αλλαξεις 2-3 values γινεται, αλλα ολοκληρο retrofit ειναι ποιο επικυνδινο...
ενα λαθος κουμπι κανει code τα παντα πχ, αντι γι αυτα που θες.......

Συνεργεια , Αντιπορωσοποιες Ελλαδα ξεχνα το , δεν εχουν τετοια software..., ιδιωτη θελει or yourself...

Εχεις ΠΜ
Να πω μόνο οτι βρήκα συνεργείο που το κάνει αλλά απαιτεί να αγοράσεις το NBT απο εναν συνεργάτη τους ο οποίος είναι γνωστός στα ξένα φορουμ για retrofit εγκαταστάσεις.
Η τιμή δε 2500, όταν ένα ΝΒΤ στην χειρότερη κοστίζει περι τα 1000 ευρω στο ebay
__________________
There are two kinds of people: Those who like me, and those who can go to Hell
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-15, 15:56
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
stefanos9 εχεις ΠΜ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.