Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-18, 10:08
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Cool Εμπειρία με 116 5d '11

Γενικά πάει καμιά 10ετία που δεν έχω BMW προσπάθησα να πάρω ένα Ε46 fl m-pack που το είχα άχτι (το κουπέ αλλά και το σεντάν μ'αρέσει υπερβολικά και θα βόλευε και την οικογένεια) αλλά μια η βλακεία που βαράει το κόσμο, μία η άτιμη κρίση που εξαφάνισε σχεδόν ότι σοβαρό αμάξι υπήρχε, έπεσα σε ένα Volvo S40.
Και ερχόμαστε στα δικά μας, κάποια στιγμή λοιπόν το 2014 ο αδερφός πήρε ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο 116 5d, να σημειώσω εδώ ότι προσωπικά είχα τη χειρότερη άποψη για τον άσσο γενικά και ειδικά, απλά δε μπορούσα να βρω το γιατί να το προτιμήσει κάποιος αντί για τα μεγαλύτερα αδερφάκια του (αφού ξεπεράσει το οικονομικό). Και ερχόμαστε στο Σ/Κ που μας πέρασε.
Οικογενειακές ανάγκες λοιπόν έφεραν ένα ταξίδι μέχρι τη Καρδίτσα και ενώ στο πήγαινε ήμουν γενικά χαλαρός λόγο κόσμου, στο γύρνα ήμουν μόνος, οπότε εκεί στις στροφές πριν τη Λαμία μπόρεσα να το στρίψω όπως ήθελα. Να σημειώσω ότι το αμάξι είναι τέρμα στοκ με 40.000χλμ στο οδόμετρο. Και εδώ έρχεται η έκπληξη!!! Ρε πως στρίβει έτσι αυτό ? Είχα μπροστά μου ένα Golf V GTI και ενώ στις μικρές ευθείες έφευγε μέσα στη στροφή ο άσσος υπόδειγμα, υπόδειγμα όμως. Σιγουριά, σοβαρό τιμόνι, πληροφόρηση, δεν υπήρχε δράμα, γενικά το πλαίσιο μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν εκεί άκαμπτο και το ένιωθες όλο σαν ένα.
Είναι πιο αποστειρωμένο από το μιατάκι ? Σίγουρα αλλά αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι δεν είναι καν η sport έκδοση και το αμάξι γενικά στρίβει εντυπωσιακά καλά και σίγουρα τρομακτικά καλύτερα από ότι το περίμενα!
Μοναδικό αδύναμο σημείο που βρήκα ήταν τα φρένα (μαθημένος σε μπλε καταστάσεις, hawk blue) και χωρίς να τα σκέφτομαι ιδιαίτερα, η κούρασή τους ήρθε σχετικά γρήγορα. Όχι ανεπαρκή αλλά τακάκι θέλει σίγουρα κάτι πιο επιθετικό και θα είναι όνειρο.
Και αρχίζουν οι σκέψεις τώρα, δηλαδή το 3θυρο το 130 με m-pack πως στο καλό θα είναι ? ? ? ...............

ΥΓ: Αναφορά σε μικρές καταναλώσεις, ησυχία, όμορφο εσωτερικό δε κάνω καν βλέπεται έχω μείνει στα οδηγικά
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMWdakias : 30-05-18 στις 10:11
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-18, 11:04
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Αυτή είναι η μαγεία της BMW σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες.
Από το 116 έως το 130 και από το 316 μέχρι το Μ3 (Ε46) η αίσθηση είναι παρόμοια.
Ο υποψιασμένος οδηγός που ενδιαφέρεται για την οδήγηση μπορεί να ευχαριστηθεί ακόμη και το entry level 116. Δεν χρειάζεται να έχεις το 130 για να πας γρήγορα και με ασφάλεια, απλά στο 130 είναι όλα μερικά επίπεδα πάνω.
Το κακό είναι ότι στα νέα BMW αυτό έχει "χαλάσει" πρέπει να πάρεις ΜPack για να θυμίζει παλιό BMW το αυτοκίνητο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 30-05-18 στις 11:08
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-18, 20:26
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMWdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά πάει καμιά 10ετία που δεν έχω BMW
Και εμείς παίζει να έχουμε καμιά 10ετία να διαβάσουμε τέτοια posts εδώ που θυμίζουν τα παλιά και όσα γουστάραμε (κάποιοι) / γουστάρουμε ακόμα (κάποιοι άλλοι) από τα αυτοκίνητα αυτής της μάρκας.

well done για το thread.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-18, 21:19
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
ωραίο θέμα...μας εφτιαξες την διάθεση!
τον f20 οδηγησες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-18, 10:22
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Βασικά όπως είπα και εγώ πλάκα έπαθα γιατί πραγματικά δε μπορούσα να καταλάβω γιατί στο καλό να το αγοράσει κάποιος και έχω καταλήξει να το γλυκοκοιτάω.
Η εμπειρία μου με BMW ξεκίνησε με Ε21, Ε30 και σταμάτησε στο Ε36. Το 36άρι για να γίνει έτσι, έφαγε χρήμα σε ανάρτηση, συνεμπλοκ, αντιστρεπτικές και ευθυγράμμιση, το 30άρι δε, παίζει να θέλει σοβαρό προϋπολογισμό όχι αστεία και ας είναι προσωπικός έρωτας και καημός γιατί δεν έκανα αυτό που ήθελα όταν το είχα . Τον άσσο τον ένιωθα έτοιμο από το πρώτο στρίψιμο του τιμονιού με αρκετά χλμ και απλά τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι πληρώναμε σε αυτή τη μάρκα και σε αυτά τα αυτοκίνητα. Το 46άρι από όσο θυμάμαι είχε και αυτό ωραία αίσθηση σαν αμάξι απλά δε το έχω οδηγήσει όπως θα ήθελα για να βγάλω τα συμπεράσματά μου

@antonis7_10: Ε87 είναι του αδερφού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμείς παίζει να έχουμε καμιά 10ετία να διαβάσουμε τέτοια posts εδώ που θυμίζουν τα παλιά και όσα γουστάραμε (κάποιοι) / γουστάρουμε ακόμα (κάποιοι άλλοι) από τα αυτοκίνητα αυτής της μάρκας.

well done για το thread.
Εγώ παρόλο που δεν έχω, δυστηχώς, πια BMW δε σταμάτησα να διαβάζω εδώ να σου πω την αλήθεια και σκέψου ότι έγραψα και το thread για να καταλάβεις τι επάθα με τον άσσο
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-18, 21:31
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMWdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παρόλο που δεν έχω, δυστηχώς, πια BMW δε σταμάτησα να διαβάζω εδώ να σου πω την αλήθεια και σκέψου ότι έγραψα και το thread για να καταλάβεις τι επάθα με τον άσσο
Ούτε εγώ πια. Και σε μια διαβολική σύμπτωση μετά το 36άρι οδηγώ πλέον επίσης MX5 (αν και NBFL sporty, όχι NC)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-18, 12:57
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εγώ πια. Και σε μια διαβολική σύμπτωση μετά το 36άρι οδηγώ πλέον επίσης MX5 (αν και NBFL sporty, όχι NC)

xaxaxaxax ωραίος
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.