Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-11, 04:41
BMW_316i Ο χρήστης BMW_316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-07-2009
Μηνύματα: 9
BMW_316i is on a distinguished road
Προβλημα στο σαζμάν;;;

Παλικαρια Καλημέρα!!!

Προσφατα είχα ενα ατύχημα,με ένα E36 (M43) ευτυχως όχι σοβαρό, μόνο λαμαρίνες ενα αμορτισέρ και ενα ψαλίδι φαγαμε!!!
Στο θεμα μας τώρα: Εκτος των άλλων με το χτύπημα είχε φυγει και ο λεβιές των ταχυτήτων απο την θέση του... τι εννοω;;; ο λεβιές δεν ανταποκρινοταν.. δεν ενιωθες την σκληρότητα του "παω να βαλω ταχύτητα". τελος παντων το αυτοκινητο πηγε σε μηχανικο ο οποίος και τα εφτιαξε όλα! με την παραλαβη, πραγματι ο λεβιες ανταποκρινόταν κανονικά !!! ΑΛΛΑ !!! Το "νεκρο" δεν ηταν ευθεια... κατακορυφα προς τα πανω... ηταν με μια κλίση 20 μοιρες προς το μερος μας - προς το μπουτόν των alarm. αντιστοιχα η πρωτη ηταν στη θεση της νεκρας... η δευτερα... πολύ πολυ πιο πίσω απο το νεκρό το ιδιο κατ' αντιχοιχια στην 3η 4η και 5η! Γενικα σαν να ήταν ολο το σαζμάν πιο πίσω! του το λεω και μου λεει.. επειδη εχει παρει λιγο σασί οταν πας στον λαμαρινά θα στο φερει στα ισα και θα ερθει και το σαζμαν. Παω στον λαμαρινά ο οποιος ειναι και προσωπικός μου φίλος... και μου το βαζει στην καλίμπρα... το αυτοκίνητο ναι μεν μου το έφερε, αλλα το πρόβλημα δεν διορθώθηκε!

Ρε παιδιά τι συμβαίνει;;; μήπως απλα θελει ρεγουλαρισμα; Απο κάτω εχει τπτ... θέσεις ο καθετος αξονας και τον έχει βαλει αρκετα πισω;;; λεω εγω τώρα... δεν ξερω!!

Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-11, 08:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW_316i Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλικαρια Καλημέρα!!!

Προσφατα είχα ενα ατύχημα,με ένα E36 (M43) ευτυχως όχι σοβαρό, μόνο λαμαρίνες ενα αμορτισέρ και ενα ψαλίδι φαγαμε!!!
Στο θεμα μας τώρα: Εκτος των άλλων με το χτύπημα είχε φυγει και ο λεβιές των ταχυτήτων απο την θέση του... τι εννοω;;; ο λεβιές δεν ανταποκρινοταν.. δεν ενιωθες την σκληρότητα του "παω να βαλω ταχύτητα". τελος παντων το αυτοκινητο πηγε σε μηχανικο ο οποίος και τα εφτιαξε όλα! με την παραλαβη, πραγματι ο λεβιες ανταποκρινόταν κανονικά !!! ΑΛΛΑ !!! Το "νεκρο" δεν ηταν ευθεια... κατακορυφα προς τα πανω... ηταν με μια κλίση 20 μοιρες προς το μερος μας - προς το μπουτόν των alarm. αντιστοιχα η πρωτη ηταν στη θεση της νεκρας... η δευτερα... πολύ πολυ πιο πίσω απο το νεκρό το ιδιο κατ' αντιχοιχια στην 3η 4η και 5η! Γενικα σαν να ήταν ολο το σαζμάν πιο πίσω! του το λεω και μου λεει.. επειδη εχει παρει λιγο σασί οταν πας στον λαμαρινά θα στο φερει στα ισα και θα ερθει και το σαζμαν. Παω στον λαμαρινά ο οποιος ειναι και προσωπικός μου φίλος... και μου το βαζει στην καλίμπρα... το αυτοκίνητο ναι μεν μου το έφερε, αλλα το πρόβλημα δεν διορθώθηκε!

Ρε παιδιά τι συμβαίνει;;; μήπως απλα θελει ρεγουλαρισμα; Απο κάτω εχει τπτ... θέσεις ο καθετος αξονας και τον έχει βαλει αρκετα πισω;;; λεω εγω τώρα... δεν ξερω!!

Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας !
Ρε ηγέτη,
όταν το αυτοκίνητο έχει αρπάξει σασί μονόπλευρα, αλλάζουν θέση οι βάσεις κινητήρα.
Ομοίως και του κιβωτίου.
Πήγαινε το αυτοκίνητο σε συνεργείο της προκοπής.
Είναι δυνατόν να σου μοντάρει και να σου παραδώσει επισκευασμένο αυτοκίνητο
με αρπαγμένο σασί?? Και σου άλλαξε το ψαλίδι και σου ευθυγράμισε τον άξονα με στραβό σασί? και μετά το έκανες καλίμπρα??
Αυτό ξεπερνάει κάθε λογική και ήθος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-11, 14:12
BMW_316i Ο χρήστης BMW_316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-07-2009
Μηνύματα: 9
BMW_316i is on a distinguished road
Αυτός μου είπε οτι μου άλλαξε 4 βάσεις κινητήρα. Ο φιλος λαμαρινάς που το ανεβασε ψηλά μου είπε οτι δεν βλεπει να είναι τπτ καινουριο, αλλαγμενο απο θεμα βασεων! Αρα αμα το παω σε ενα συνεργειο φτιαχνεται ετσι;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-11, 18:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
4 βάσεις κινητήρα???
Οποιος γνωρίζει ας πει..
Εγώ νομίζω πρέπει να πάς σε συνεργείο το αυτοκίνητο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-11, 18:27
BMW_316i Ο χρήστης BMW_316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-07-2009
Μηνύματα: 9
BMW_316i is on a distinguished road
Σε χασάπη το πηγα ε;;;; χιχιχιχ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-11, 18:29
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
4 βάσεις κινητήρα???
Οποιος γνωρίζει ας πει..
Εγώ νομίζω πρέπει να πάς σε συνεργείο το αυτοκίνητο..
Όχι φίλε μου δεν συμφωνώ ….
1)Πρώτα θα τον στήσει στα 4 (τον μάστορα) να τον ……. αφού του έβαλε και 4 βάσεις κινητήρα ….. και μετά ....
2)Θα πάει σε συνεργείο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-11, 18:35
BMW_316i Ο χρήστης BMW_316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-07-2009
Μηνύματα: 9
BMW_316i is on a distinguished road
ωραια ολα αυτά!!! Το σαζμαν ερχεται στα ισα του;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-11, 19:57
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Ο κινητήρας έχει 2 βάσεις, 2 συνεμπλόκ στο σασί και άλλα 2 πάνω στον κινητήρα αλλά στην ουσία οι άξονες αυτοί είναι 2 που κρατάνε τον κινητήρα με το σασί, μάλλον τα συνεμπλόκ σου άλλαξε....

Ο κινητήρας κρατιέται απο αυτούς τους άξονες (βάσεις) και η "κόντρα" απο το σασμάν που αυτό με την σειρά του βιδώνεται πάνω στην γέφυρα, εφόσον έχει πάρει σασί πρέπει να ξηλωθούν ΟΛΑ απο κάτω μαζί με το μοτέρ επίσης, να πάει το αμάξι σε καλύμπρα και να έρθει στα ίσια του ΚΑΙ ΜΕΤΑ να μονταριστεί!

Για να είναι στραβές οι ταχύτητες είναι στραβές και οι βάσεις άρα το σασί που βιδώνονται οι βάσεις, εκτός αν η καλύμπρα το έφερε στα ίσα του το σασί και αφήσανε πάνω τις στραβές βάσεις ή και το αντίθετο, να αλλάξανε βάσεις και να μην έγινε σωστή η δουλειά στην καλύμπρα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW_316i Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια ολα αυτά!!! Το σαζμαν ερχεται στα ισα του;;;;;
Θα έρθει όταν έρθει και το σασί στα ίσα του....


Υ.γ. εφόσον δεν έπαθες εσύ τίποτα τα σίδερα φτιάχνονται μην αγχώνεσαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 13-07-11 στις 20:00
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-11, 20:35
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Εγώ θα σου προτείνω να ξεκινήσεις με κάτι πιό απλό για αρχή,πήγαινε να σου γυρίσουν τον επιλογέα 180 μοίρες,εάν τον ξεκούμπωσε απο το κάτω μέρος είναι πάρα πολύ εύκολο να τον βάλει ανάποδα,δέν ξεχωρίζει,εσύ που το δουλέυεις κατάλαβες τη μετακινησή του,κάποιος που δέν το ξέρει καλά μπορεί να μπερδευτεί,έχει γίνει αυτό δέν στο λέω έτσι,ξεκίνα με αυτό και εάν δέν έρθει στα ίσια του προχωράς σε περαιτέρω ενέργειες.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.