Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-11, 20:56
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
OBD2 Scanner

Καλησπέρα,

Πρόσφατα πήρα απο ebay το γνωστό σε πολλούς OBD2 bluetooth adapter με το ELM327 chip για το IS με το Μ44 που έχω (Motronic 5.2, OBDII).

Πράγματι συνδέεται και διαβάζει αρκετές παραμέτρους αλλά επιφανειακούς. Δεν μπορεί για παράδειγμα να "δει" την ένδειξη αερόσακου οδηγού που έχω και νομίζει ότι είναι όλα καλα.

Έτσι, σκοπεύω να πάρω κάτι πιο advanced σε καλώδιο, όχι βέβαια και GT1 orange/yellow head που είναι πανάκριβα, αλλά κάτι πιο οικονομικό αλλά συμβατό με προγράμματα της BMW και όχι generic OBD readers.

Είμαι μεταξύ της λύσης Bmw scanner 1.3.6 ή 1.4.0 όπως αυτό εδώ http://cgi.ebay.com/BMW-1-4-0-Diagno...item3cb710a448
που είναι σειριακής σύνδεσης (1.3.6) ή USB (1.4.0) και συνεργάζεται με εφαρμογές PA soft

και δεύτερον της λύσης DIS compatible σε USB όπως αυτό
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...m=280676749366 που συνεργάζεται με DIS, INPA Ediabas, NCSExpert, SSS (Progman)

Έχει κανείς κάποια εμπειρία έτσι ώστε να προτείνει κάτι; οι τιμές τους είναι πάνω κάτω ίδιες. Με ενδιαφέρει τουλάχιστον στο θέμα των σφαλμάτων να έχω πρόσβαση σε όλους δε με ενδιαφέρει επαναπρογραμματισμός κτλ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-11, 15:11
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Αν δεν σε ενδιαφερη το θεμα προγραματισμου παρε το πρωτο

Το δευτερο υπερτερη σε ολα αλλα ειναι μπελας στο σεταρισμα
Οτι κανει το πρωτο το δευτερο το εχει για χαπι εκτος το θεμα με
Την μοναδα φωτον που χρειαζεσαι το πρωτο για να σεταρεις χιλιομετρα και
Το βιν.. Σε περιπτωση που την αλλαξεις με μια μεταχειρησμενη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-11, 15:14
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Πρόσφατα πήρα απο ebay το γνωστό σε πολλούς OBD2 bluetooth adapter με το ELM327 chip για το IS με το Μ44 που έχω (Motronic 5.2, OBDII).

Πράγματι συνδέεται και διαβάζει αρκετές παραμέτρους αλλά επιφανειακούς. Δεν μπορεί για παράδειγμα να "δει" την ένδειξη αερόσακου οδηγού που έχω και νομίζει ότι είναι όλα καλα.

Έτσι, σκοπεύω να πάρω κάτι πιο advanced σε καλώδιο, όχι βέβαια και GT1 orange/yellow head που είναι πανάκριβα, αλλά κάτι πιο οικονομικό αλλά συμβατό με προγράμματα της BMW και όχι generic OBD readers.

Είμαι μεταξύ της λύσης Bmw scanner 1.3.6 ή 1.4.0 όπως αυτό εδώ http://cgi.ebay.com/BMW-1-4-0-Diagno...item3cb710a448
που είναι σειριακής σύνδεσης (1.3.6) ή USB (1.4.0) και συνεργάζεται με εφαρμογές PA soft

και δεύτερον της λύσης DIS compatible σε USB όπως αυτό
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...m=280676749366 που συνεργάζεται με DIS, INPA Ediabas, NCSExpert, SSS (Progman)

Έχει κανείς κάποια εμπειρία έτσι ώστε να προτείνει κάτι; οι τιμές τους είναι πάνω κάτω ίδιες. Με ενδιαφέρει τουλάχιστον στο θέμα των σφαλμάτων να έχω πρόσβαση σε όλους δε με ενδιαφέρει επαναπρογραμματισμός κτλ.
επιδη λεω να παρω κ γω το elm 327 λεει τιποτα η τσαμπα τα λεφτα? σε κανενα αλλο αμαξι το εχεις συνδεσει να δεις τι παιζει?
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-11, 15:21
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
@MZ3 χτύπησα τελικά το PA Soft. Έχω laptop με Serial Com και XP και θα τσεκάρω όταν έρθει τι ψάρια πιάνει...

Τάκη, για τα χρήματα που κοστίζει αξίζει ναι. Και βέβαια αν το συνδυάσεις με προγράμματα σε κινητό (OBDScope για symbian, Torque για Android) μπορείς να κάνεις ένα ωραίο παιχνίδι με τις ενδείξεις σε ένα ταξιδάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-11, 00:47
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
καλα εκανες γιατι τωρα ειδα οτι εχεις ισ οποτε στρογγυλη φησα και το δευτερο ειναι ακομα περισοτερος μπελας εκτος και αν εχεις στο λαπ τοπ ρσ232 θυρα

το πα σοφτ ειναι πιο ευχρηστο και ενοιτε οτι κανει και προγραματισμους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-11, 17:56
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα εκανες γιατι τωρα ειδα οτι εχεις ισ οποτε στρογγυλη φησα και το δευτερο ειναι ακομα περισοτερος μπελας εκτος και αν εχεις στο λαπ τοπ ρσ232 θυρα

το πα σοφτ ειναι πιο ευχρηστο και ενοιτε οτι κανει και προγραματισμους
Κι εγώ με αυτό το κριτήριο το επέλεξα. To DIS για να εγκατασταθεί σωστά θέλει IBM T30 laptop ή με αρκετό ψάξιμο μέσω VMWARE. Ενώ το PA Soft είναι αρκετά πιο έυκολο..

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μπορείς να κάνεις Pairing έναν νέο εγκέφαλο με το immobilizer σε περίπτωση που το αλλάξεις. Το DIS σίγουρα το κάνει.

Εν αναμονή άφιξης και δοκιμής...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-11, 23:12
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Τελικά φιάσκο..Το 1.3.6 bmw scanner δεν δούλεψε. Το σύνδεσα σε laptop με original Serial Port αλλά τίποτα...Κι εδώ έρχεται η ερώτηση σε όλους του γνώστες ή κάτοχους 318is με Μ44 (δηλαδή με OBD2 system αλλά με στρογγυλή φύσσα 20pin).

- Eκτός από τη στρογγυλή κλασσική τύπου pacman θύρα υπάρχει πουθενά αλλού στο αμάξι νέου τύπου 16pin OBD2 θύρα; (κάτω από το τιμόνι και μέσα στο ντουλαπάκι τίποτα)

-Διάβασα ότι αν στη στρογγυλή φύσσα το Pin15 είναι κατελημμένο τότε είναι σύστημα ADS και θέλει ΜΟΝΟ ADS compatible καλώδιο και χρήση με INPA/EDIABAS software. Ισχύει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-11, 03:13
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Εισαι σηγουρος οτι εκανες την εγγατασταση σωστα;
Στειλε μην απο εκει που το πειρες
Obd2=16 pin
Obd1= στρογγυλη φυσα

Το ads ειναι το τελειωμα του καλοδιου να μην ειναι usb αλλα σειριακη θυρα rs232
Αλλα θα το ξαναψαξω στο λαπτοπ να σου πω σιγουρα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 06-06-11 στις 03:15
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-11, 09:28
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σηγουρος οτι εκανες την εγγατασταση σωστα;
Στειλε μην απο εκει που το πειρες
Obd2=16 pin
Obd1= στρογγυλη φυσα

Το ads ειναι το τελειωμα του καλοδιου να μην ειναι usb αλλα σειριακη θυρα rs232
Αλλα θα το ξαναψαξω στο λαπτοπ να σου πω σιγουρα
Ναι ρε φίλε..δοκίμασα Ο,ΤΙ συνδυασμό γινόταν, σε laptop με RS232 (οχι αντάπτορα USB) και μάλιστα XP 32bit και δεν πήρε χαμπάρι τίποτα..Το δικό μου παρότι έχει στρογγυλή φύσσα ΕΙΝΑΙ OBD2 και όχι OBD1. Φοράει Μ44 με motronic 5.2.

Μου είπαν ότι χρειάζομαι αυτό http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...7629&viewitem=
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-11, 03:37
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Τελικα ads = στρογγυλη φυσα στην ακρη του
Διαγνωστικου
Στειλε μου το λινκ απο που πειρες το 1,3,6 να δω τι γραφει
Παντος καμια ρυθμισει δεν εχεις κανει σωστα η απλα οπως ολα πρεπει να φας ολο το ηντερνετ για να το κανεις να δουλεψει,, αφου στο στειλανε με στρογγυλη φυσα ειναι ads και πρεπει να δουλεψει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.