Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-16, 19:38
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Αναλογία αέρα/καυσίμου σε κινητήρα n43b20

Πριν κάποιους μήνες μου άναψε λαμπάκι για αισθητήρα νοξ. Ψάχνοντας και διαβάζοντας για την λειτουργία του είδα πως η βλάβη του δεν επιτρέπει στον κινητήρα να δουλέψει σε κατάσταση φτωχού μίγματος(λ>1) και δουλεύει στοιχειομετρικά με αποτέλεσμα αυξημένη κατανάλωση και ρύπους. Έκανα μετρηση στο μίγμα μέσω των δεδομένων που δίνει η ecu και όντως το αμάξι δούλευε με λ=1 σε ομαλή λειτουργία.

Λόγω υψηλού κόστους ανταλλακτικού προσπάθησα να καταργήσω τον αισθητήρα νοξ απο την ecu σε έναν προγραμματιστή και το μόνο που κατάφερα ήταν να μην εμφανίζεται η βλάβη του νοξ καθώς το αυτοκίνητο δούλευε πάλι στοιχειομετρικά(λ=1)

Έκανα λοιπόν επαναφορά του εργοστασιακού λογισμικού, το οποίο είναι και πρόσφατα ενημερωμένο απο την bmw, άλλαξα τον χαλασμένο αισθητήρα νοξ και έκανα επαναφορά στα δεδομένα του εγκεφάλου και ενημέρωση του για αλλαγή νοξ. Το αποτέλεσμα είναι μετά απο 20-30 χιλιόμετρα που έχω κάνει να μην εμφανίζεται κάποια βλάβη στην ecu αλλα η αναλογία αέρα καυσίμου παραμένει στοιχειομετρική.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να επηρεάζει τη λειτουργία του κινητήρα και να μην τον αφήνει να δουλέψει με λ>1 όπως και είναι σχεδιασμένος να δουλεύει; Εγώ υποψιάζομαι τον καταλύτη που βρίσκεται πριν τον αισθητήρα νοξ αλλά φαντάζομαι θα άναβε ένδειξη βλάβης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-16, 17:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Χωρίς φορτίο δεν νομίζω οτι μπορείς να δείς σωστές ενδείξεις στον Λ...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-16, 17:56
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Τις ενδείξεις τις βλέπω μέσω ενός αντάπτορα που συνδέω στη θύρα obd του οχήματος και παρακολουθώ τις τιμές που μου δείχνει εν κινήσει. Μάλιστα μου δείχνει και την τιμή του Λ που δίνει εντολή η ecu(command)
αλλά και αυτή που μετράει ο αισθητήρας Λ (measured)
Οι τιμές που βλέπω είναι σε κατάσταση ήπιας επιτάχυνσης afr=14,7 και σε πλήρη επιταχυνση κοντά στο afr=12,5 και νομίζω στιγμιαία μπορεί να πέσει και πιο κάτω κοντά στον κόφτη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-16, 17:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anthropas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις ενδείξεις τις βλέπω μέσω ενός αντάπτορα που συνδέω στη θύρα obd του οχήματος και παρακολουθώ τις τιμές που μου δείχνει εν κινήσει. Μάλιστα μου δείχνει και την τιμή του Λ που δίνει εντολή η ecu(command)
αλλά και αυτή που μετράει ο αισθητήρας Λ (measured)
Οι τιμές που βλέπω είναι σε κατάσταση ήπιας επιτάχυνσης afr=14,7 και σε πλήρη επιταχυνση κοντά στο afr=12,5 και νομίζω στιγμιαία μπορεί να πέσει και πιο κάτω κοντά στον κόφτη.
Ξέρω οτι γίνομαι κουραστικός..
Αλλά μετρούσες και στο παρελθόν και έβλεπες κάτι διαφορετικό?
Ανέβαινε ο λ στο 1,8 και στο 2,5?
Και ποιόν κοιτάζεις, τον bank1 ή τον bank 2??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-16, 21:09
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Καθόλου κουραστικός δε γίνεσαι φίλε και σε ευχαριστώ που προσπαθείς να με βοηθήσεις. Δυστυχώς πριν εμφανιστεί το πρόβλημα με τον nox δεν το είχα μετρήσει αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα άρθρο που εξηγεί την λειτουργία φτωχού μίγματος και έχει ως παράδειγμα το δικό μου μοτερ. Εκεί δείχνει πως σε κατάσταση φτωχού μίγματος δουλεύει με air fuel ratio απο 18 εως 28 ενώ όταν γεμίσει ο καταλύτης οξείδια δουλεύει χοντρικά κοντά στο 12 για να τον καθαρίσει. Επισυνάπτω και το άρθρο που εξηγεί τη λειτουργία φτωχού μίγματος πολύ αναλυτικά
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 855.pdf (408,0 KB, 17 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-16, 15:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Διάβασα το άρθρο με προσοχή..
Δεν μου δημιουργεί κάποια απορία, είναι ξεκάθαρο..
Βέβαια νομίζω έχεις παρεξηγήσει μερικά πράγματα..
Διάβασα και το εγχειρίδιο του αισθητήρα λ που φοράει το αυτοκίνητο σου..
Ο οποίος μπορεί να μετρήσει απο λ=0,7 μέχρι σκέτο οξυγόνο (άρα περίπου 16-20).
Η τιμή που βλέπεις είναι μιλιαμπέρ, και περνάνε μέσω χάρτη χαρτογράφισης στην DME.
Στην στοιχειομετρική, η τιμή που πρέπει να βλέπεις είναι 0. Αν βάλεις εξωτερικό μετρητή
καυσαερίων θα έχει λ=2!! (όχι δεν κάνω λάθος 2)
Στο φτωχό μείγμα πρέπει να βλέπεις απο 0 μέχρι 1. Οσο πιο κοντά στο 1, τόσο
πιο φτωχό είναι το μείγμα. Αυτό λογικά θα το δείς μόνο σε άφημα του πετάλ.
Και στο πλούσιο να βλέπεις αρνητικά νούμερα..
Δηλαδή, όταν εξωτερικός μετρητής δίνει λ=0,7 εσύ πρέπει να βλέπεις -2 μέχρι 0.
Απο την χαρτογράφηση καθορίζεται φυσικά και αν το λ=0,7 είναι -2 μέσα στο διαγνωστικό, αν το λ=0,8 είναι -1,5 στο διαγνωστικό κλπ
Δείγμα λαμβάνει κάθε 100ms και κάνει διόρθωση. Βλέπεις τον μέσο όρο των καύσεων.
Οι τιμές του λ που κοιτάζεις δεν είναι οξυγόνο,
Νομίζω πρέπει να βρείς μια παρατεταμένη ανηφόρα, να έχεις μια ταχύτητα μεγαλύτερη στο κιβώτιο, και να δείς τι μέτρηση θα σου δώσει.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-16, 20:56
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες. Οπότε καταλαβαίνω πως θα πρέπει να κάνω μια μέτρηση καυσαερίων σε συνεργείο για να δω τις πραγματικές ενδείξεις του Λ και όχι τις τιμές που μου δείχνει απο την obd.
Επίσης να επισημάνω πως οι μετρήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής torque pro για android και ενός bluetooth adapter που συνδέω στην obd.
Τις τιμές για το afr που μου δίνει δεν ξέρω από που τις διαβάζει(φαντάζομαι απο τον λ) αλλά συγκριτικά με χαλασμένο αισθητήρα nox και μετά με τον καινούριο δεν άλλαξαν καθόλου. Επίσης δεν παρατηρώ τον κύκλο μεταξύ φτωχού μίγματος και πλούσιου (LNT regeneration) όπως λέει το άρθρο.
Σε εξειδικευμένο συνεργείο της bmw, που παρεπιπτόντως ήταν το μόνο που βρήκα άνθρωπο που ήξερε ακριβώς πως λειτουργεί ο αισθητήρας νοξ, έκανε reset σε όλες τις αποθηκευμένες βλάβες και παραμέτρους του εγκεφάλου και σαν επόμενο βήμα μου πρότεινε τον επαναπρογραμματισμό του μήπως έχει γίνει κάτι λάθος απο εκεί. Όταν το πάω θα κάνουμε πρώτα μέτρηση στα καυσαέρια μήπως και δουλεύει όντως φτωχά αλλά εγώ βλέπω λάθος παραμέτρους.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και θα ενημερώσω όταν έχω κάποια εξέλιξη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-16, 13:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anthropas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες. Οπότε καταλαβαίνω πως θα πρέπει να κάνω μια μέτρηση καυσαερίων σε συνεργείο για να δω τις πραγματικές ενδείξεις του Λ και όχι τις τιμές που μου δείχνει απο την obd.
Επίσης να επισημάνω πως οι μετρήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής torque pro για android και ενός bluetooth adapter που συνδέω στην obd.
Τις τιμές για το afr που μου δίνει δεν ξέρω από που τις διαβάζει(φαντάζομαι απο τον λ) αλλά συγκριτικά με χαλασμένο αισθητήρα nox και μετά με τον καινούριο δεν άλλαξαν καθόλου. Επίσης δεν παρατηρώ τον κύκλο μεταξύ φτωχού μίγματος και πλούσιου (LNT regeneration) όπως λέει το άρθρο.
Σε εξειδικευμένο συνεργείο της bmw, που παρεπιπτόντως ήταν το μόνο που βρήκα άνθρωπο που ήξερε ακριβώς πως λειτουργεί ο αισθητήρας νοξ, έκανε reset σε όλες τις αποθηκευμένες βλάβες και παραμέτρους του εγκεφάλου και σαν επόμενο βήμα μου πρότεινε τον επαναπρογραμματισμό του μήπως έχει γίνει κάτι λάθος απο εκεί. Όταν το πάω θα κάνουμε πρώτα μέτρηση στα καυσαέρια μήπως και δουλεύει όντως φτωχά αλλά εγώ βλέπω λάθος παραμέτρους.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και θα ενημερώσω όταν έχω κάποια εξέλιξη
Οι τιμές που βλέπεις είναι λογικά απο τον χάρτη της DME.
Ο Nox είναι μετά, και δεν εμπλέκεται ακόμα και αν χαλάσει, παρά μόνο σε ενημέρωση
και ύπαρξη καυσαερίων.
Φυσικά και δεν θα σε αφήνει η DME για φτωχό μείγμα, αλλά κατά τα άλλα καμία διαφορά στην απόδοση.
Το ματζαφλέρι που χρησιμοποιείς είναι ενα καλό παιγνιδάκι αλλά μέχρι εκεί αν μου επιτρέπεις..
Ενα σοβαρό διαγνωστικό όπως αυτό που έχω και κάνει 900 έτσι για την πλάκα
είναι άλλου είδους εργαλείο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-16, 13:19
Extacy156 Ο χρήστης Extacy156 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Μηνύματα: 26
Extacy156 is on a distinguished road
φιλε επειδη χρησημοποιω και εγω το torque pro ποιες ενδείξεις μετρας?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-16, 02:26
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Extacy156 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε επειδη χρησημοποιω και εγω το torque pro ποιες ενδείξεις μετρας?
Έβγαλα ένα screenshot για να τα δεις πιο κατανοητά
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Screenshot_2016-10-28-02-05-04.jpg (262,7 KB, 25 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.