Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-08, 17:57
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
E30 αποριες

Δεν εχω οδηγησει ποτε Ε30 και εχω αρκετες ερωτησεις. Ποιες ειναι οι διαφορες στην αναρτηση και πλαισιο κ.τ.λ μιας 316 με μια Μ3? Φυσικα δεν αναφερομαι σε κινητηρα-φρενα-κιβωτιο-αμορτισερ-ελατηρια οπου εχουν τεραστιες διαφορες .Αναφερομαι κυριως στο πλαισιο και στην διαταξη των αναρτησεων(ψαλιδια,γονατα μκ φερσον κ.τ.λ)

Σκεφτομαι την αγορα μιας 316. Εχω εντοπισει 2-3 σε πολυ καλη κατασταση(ατρακαριστα) και σχετικα φθηνα(3000 ευρο) και θα με ενδιεφερε να κανω μια μετατροπη. Εχω τα εξης στο μυαλο μου

1)ΚΟΝΙ sport με eibach-500 euro
2)Ζαντες 15αρες ελαφρου κραματους(bbs,kosei k.t.l) με λαστιχα σπορ προδιαγραφων- 600 euro
3)Θολομπαρες-Ψαλιδομπαρες(οτι αφορα στο δεσιμο του αυτοκινητου) 300-400 ευρο
4)Φρενα(απο Μ3 ισως ή ακομα καλυτερα απο επωνυμο οικο οπως brembo k.t.l). Εδω θα με ενδιεφερε μια ενδεικτικη τιμη μιας και δεν το εχω ψαξει
5)Κινητηρας. Γνωριζω οτι Μ3 κινητηρας ειναι πανακριβος και ισως υπερβολικα ταλαιπωρημενος,οποτε ακουω προτασεις και ενδεικτικες τιμες μαζι με εργασια

Γνωριζω οτι η Ε30 ειναι εξαιρετικο αμαξι για την χρονολογια που κατασκευαστηκε και οτι ειναι οτι πρεπει για drift. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν ενα βιντεακι στο youtube οπου μια βελτιωμενη Ε30 Μ3 ηταν ταχυτερη απο βελτιωμενο honda S2000(στις στροφες! ). Ξερετε ποιο ειναι το φοβερο? Οτι η δοκιμη εγινε απο το best motoring οπου ειναι γιαπωνεζικη εκπομπη και οπου εχουν συνηθως την ταση να ευνοουν τα γιαπωνεζικα αυτοκινητα. Κριμα που δεν υπαρχει το βιντεακι ακομα στο youtube . Θα προσπαθησω να το βρω παντως
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-08, 18:28
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malakenio Εμφάνιση μηνυμάτων
2)Ζαντες 15αρες ελαφρου κραματους(bbs,kosei k.t.l) με λαστιχα σπορ προδιαγραφων- 600 euro
ΒΒS + λαστιχα 600ευρά (για καινουρια μιλαω) απλως το ξεχνας... Sorry mate
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-08, 18:42
Το avatar του χρήστη teopoulos
teopoulos Ο χρήστης teopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Μηνύματα: 115
teopoulos is an unknown quantity at this point
Αγορασέ το και να εισαι διατεθημενος να δωσεις 10.000 πανω κατω για να πεισ οτι συμπεριφερεται το αυτοκινητο σου αρκετα καλα για να κανεις αυτα που φανταζεσαι!

Για μοτερακι μια καλη λυση ειναι να βαλεις ενα 2,500 cc και 8α εισαι κομπλε!
Για κοστος χωρισ να ειμαι σιγουρος 4000+ αγορα και τοποθετηση!

Αυτα τα ολιγα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-08, 18:50
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Κατ'αρχην ενα οποιοδηποτε μη-Μ3 απο ενα Μ3 Ε30 εχει τεραστιες διαφορες στην αναρτηση. Ολα τα μη-Μ3 εχουν παρομοια με παραλλαγες. Το Μ3 εχει πολυ διαφορετικη και κυριως ειναι 5-μπουλονο. Δεν ταιριαζει τιποτα απο το Μ3 στα απλα, πρεπει να βαλεις κομπλε ολα τα ακρα του η τιποτα. Συν οτι και τα σασι εχουν σημαντικοτατες διαφορες και αρχιζοντας να πετσοκοβεις το αμαξι θα κανεις τα πραγματα χειροτερα αντι καλυτερα.

Μπορεις πολυ φτηνοτερα να βαλεις τα ακρα του 325 (διπλες αεριζομενες δισκοπλακες 260μμ μπροστα και συμπαγεις δισκοι πισω). Δεν χρειαζεται κατι παραπανω το Ε30 αν βαλεις καλους δισκους και τακακια. Τα φρενα απο Μ3 δεν μπαινουν και οσοι εβαλαν φρενα απο επωνυμους οικους απογοητευτικαν γιατι μπλοκαρουν πανευκολα οι τροχοι και πας σουρτος. Σινεμπλοκ μπορεις να βαλεις απο Μ3 αφου θα το χαμηλωσεις, καθως ειναι εκκεντρα.

Για δεσιμο δεν χρειαζεται κατι το τρομερο. Μια θολομπαρα μπροστα και ισως μια πισω αν το θελεις καθαρα για drift αρκει με το παραπανω. Αν παλι θελεις κατι πιο εξτρα μπορεις να βαλεις ενα κιτ αντιστρεπτικων Eibach η H&R.

Οι τιμες που γραφεις μου φαινονται παρα μα παρα πολυ αισιοδοξες. Καλα τα αμορτισερ/ελατηρια, τετοια τιμη για καινουργια ζαντολαστιχα δεν παιζει με τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-08, 20:14
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχην ενα οποιοδηποτε μη-Μ3 απο ενα Μ3 Ε30 εχει τεραστιες διαφορες στην αναρτηση. Ολα τα μη-Μ3 εχουν παρομοια με παραλλαγες. Το Μ3 εχει πολυ διαφορετικη και κυριως ειναι 5-μπουλονο. Δεν ταιριαζει τιποτα απο το Μ3 στα απλα, πρεπει να βαλεις κομπλε ολα τα ακρα του η τιποτα. Συν οτι και τα σασι εχουν σημαντικοτατες διαφορες και αρχιζοντας να πετσοκοβεις το αμαξι θα κανεις τα πραγματα χειροτερα αντι καλυτερα.

Μπορεις πολυ φτηνοτερα να βαλεις τα ακρα του 325 (διπλες αεριζομενες δισκοπλακες 260μμ μπροστα και συμπαγεις δισκοι πισω). Δεν χρειαζεται κατι παραπανω το Ε30 αν βαλεις καλους δισκους και τακακια. Τα φρενα απο Μ3 δεν μπαινουν και οσοι εβαλαν φρενα απο επωνυμους οικους απογοητευτικαν γιατι μπλοκαρουν πανευκολα οι τροχοι και πας σουρτος. Σινεμπλοκ μπορεις να βαλεις απο Μ3 αφου θα το χαμηλωσεις, καθως ειναι εκκεντρα.

Για δεσιμο δεν χρειαζεται κατι το τρομερο. Μια θολομπαρα μπροστα και ισως μια πισω αν το θελεις καθαρα για drift αρκει με το παραπανω. Αν παλι θελεις κατι πιο εξτρα μπορεις να βαλεις ενα κιτ αντιστρεπτικων Eibach η H&R.

Οι τιμες που γραφεις μου φαινονται παρα μα παρα πολυ αισιοδοξες. Καλα τα αμορτισερ/ελατηρια, τετοια τιμη για καινουργια ζαντολαστιχα δεν παιζει με τιποτα.
Oι τιμες σε ζαντολαστιχα και αμορτισερ-ελατηρια ειναι οσο λεω για μενα. Σε αυτα που δεν ξερω δεν εγραψα τιμη. Βασικα δεν ξερω αν οντως μπορει να γινει το αμαξι οπως το φανταζομαι. Μηπως θα ηταν καλυτερα να παω σε Ε36 316(εχω οδηγησει 318ιs) που εχει και καλο πλαισιο και ακομα και μαμα εχει καλο κρατημα? Το θεμα ειναι οτι αυτη και αν θελει πολλα λεφτα για να την βελτιωσεις(γιατι απο 15αρια ζαντολαστιχα θα παω σε 17αρια , ο 2.5αρης ή 2.8αρης κινητηρας θα μου στοιχισει 6000+ ευρο και γενικα θα θελω και φρενα παλι και αναρτηση και οτι θα εβαζα και στην Ε30)

Δηλαδη αν παρω μια Ε36 316 με 8-9000 ευρο, θα πρεπει να βαλω αλλα 10.000 για να την κανω οπως θελω ,ενω με την Ε30 πιστευω πως θα δωσω 3.000 για το αμαξι και αλλα 6.000 για τις μετατροπες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-08, 20:44
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Αν θες τη γνωμη μου ψαξε για καμια καλη μετατροπη σε Ε30 που θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο μιας και εχει πληρωσει ο αλλος τα εξτρα αντι για σενα. για 318is η 325 πας... αυτα απο μενα
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-08, 23:27
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malakenio Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι τιμες σε ζαντολαστιχα και αμορτισερ-ελατηρια ειναι οσο λεω για μενα. Σε αυτα που δεν ξερω δεν εγραψα τιμη. Βασικα δεν ξερω αν οντως μπορει να γινει το αμαξι οπως το φανταζομαι. Μηπως θα ηταν καλυτερα να παω σε Ε36 316(εχω οδηγησει 318ιs) που εχει και καλο πλαισιο και ακομα και μαμα εχει καλο κρατημα?
Φιλε μου, αμφιβαλλω. Και οχι για τις τιμες που αν και εγω παιρνω πραγματα πολυ φτηνοτερα και απο εμπορους μου φαινονται υπερβολικα αισιοδοξες, αλλα για το οτι θελεις σε Ε30 να βαλεις καινουργιες BBS/Kosei κτλ ζαντες. Το Ε30 φοραει 4Χ100 με οφσετ 20-28μμ. Δεν βγαζει κανενας κατασκευαστης καμια ζαντα που να μπαινει κουτι, εκτος απο την ACE και ενα δυο σχεδια Borbet που εχουν απομεινει, ισως και κανενα Keskin σε 17". Τωρα αν εννοεις να βαλεις καινουργιες ζαντες και να βαλεις αποστατες την στιγμη που ψαχνεσαι τοσο με το κρατημα και την αναρτηση του αυτοκινητου ειναι κατι που θεωρω ακραιως αντιφατικο.

Επισης ξεκινα να λογαριαζεις και τις τυχον φθορες του αυτοκινητου. Απο κρεμαργιερες, αντλιες (ειδικα ελενχο στην αντλια φρενων), ακρομπαρα-ημιμπαρα, τυχον φουσκες, φλαντζες, ρουλεμαν, συνδεσμους κεντρικου, βασεις μοτερ-σασμαν, σωληνακια-μαρκουτσακια κτλ που θα θελουν αντικατασταση. Αυτα πολυ πιθανον και να σου πανε παραπανω απ'οσα υπολογιζεις μονο για βελτιωσεις, αν θελεις να εχεις ενα αυτοκινητο σε πραγματικα καινουργια κατασταση και οχι ενα που θα του πινεις το αιμα και απ'εξω θα ειναι κουκλα αλλα απο μεσα χαρχαλα.

Το Ε36 ειναι αναμφιβολα μπροστα απο το Ε30 (για αντιστοιχα μοντελα παντα) στο κρατημα αλλα ωντας ενα αρκετα βαρυτερο αυτοκινητο θελει αρκετη παραπανω ισχυ για το ιδιο αποτελεσμα. Συν το οτι τα ανταλλακτικα του ειναι αρκετα εως πολυ ακριβοτερα.

Τωρα ολα εξαρτωνται απο το τι θελεις εσυ. Το τι θα κανεις ειναι καθαρα δικη σου αποφαση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-08, 14:22
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
Εχεις δικιο. Πριν τις βελτιωσεις θα πρεπει να αλλαξω καποια μερη του αυτοκινητου που σιγουρα θα εχουν φθορες. Γνωριζεις καποιο συνεργειο που ειδικευεται σε Ε30 ? Εχω και εγω μηχανικο ,αλλα εχει συνεργειο για γαλλικα αυτοκινητα. Θελω καποιον που να ασχολειται αποκλειστικα με Ε30 ή εστω εχει ασχοληθει αρκετα, για να μπορω να τον εμπιστευτω οτι θα ξερει τι θα κανει και τι θα αλλαξει/βελτιωσει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-08, 15:15
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
καλύτερα να πάρεις έτοιμο 325 με τιμή απο 3000(κωλόφαρδος) εώς 5000(πιθανώς θα είναι και πολύ καλό) παρά να πας σε μετατροπή εσύ....δες χρυσή ευκαιρία!
Αν θές μεγαλύτερο μοτέρ πάνε πάλι σε εξακύλινδρο (μέχρι και μοτέρ απο 735 μπορείς να βάλεις στο Ε30 και να σου βγεί και πιο φτηνά απο τον 25άρη...η κάνα 328 απο 36άρι...) αλλά όχι στο τετρακύλινδρο Μ3....
Πολλοί έχουν βάλει σε αυθεντικά Μ3 σασιά τέτοια μοτέρ...
ΑΛΛΑ να βρείς τον κατάλληλο μηχανικό πρώτα(το πιο δύσκολο)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-08, 15:36
Το avatar του χρήστη teopoulos
teopoulos Ο χρήστης teopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Μηνύματα: 115
teopoulos is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafias Εμφάνιση μηνυμάτων
καλύτερα να πάρεις έτοιμο 325 με τιμή απο 3000(κωλόφαρδος) εώς 5000(πιθανώς θα είναι και πολύ καλό) παρά να πας σε μετατροπή εσύ....δες χρυσή ευκαιρία!
Αν θές μεγαλύτερο μοτέρ πάνε πάλι σε εξακύλινδρο (μέχρι και μοτέρ απο 735 μπορείς να βάλεις στο Ε30 και να σου βγεί και πιο φτηνά απο τον 25άρη...η κάνα 328 απο 36άρι...) αλλά όχι στο τετρακύλινδρο Μ3....
Πολλοί έχουν βάλει σε αυθεντικά Μ3 σασιά τέτοια μοτέρ...
ΑΛΛΑ να βρείς τον κατάλληλο μηχανικό πρώτα(το πιο δύσκολο)
θα συμφωνησω
κοιταξε να παρεισ κατι αρκετα πιο έτοιμο απο 3,16 μαμα και
πιστεψε με θα γλιτωσεισ παρα πολλα λεφτα! παπα πολλα το
λεω απο προσωπικη εμπειρια! ψαξε σε εφημεριδες! παιζουν αρκετα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βελτιωση, e30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.