Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-09, 12:27
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Λαμπάκι αντισπίν σε Ε39

Στην 520i Ε39 μου άναψε το λαμπάκι του αντισπίν (μόνο τέτοιο έχω, δεν έχω ESP).
Δεν ξέρω ακριβώς πότε έγινε γιατί συνήθως το πατάω εγώ αλλά κάποια στιγμή κατάλαβα ότι είναι αναμμένο μόνο του και δεν σβήνει αν πατήσω το κουμπάκι.
Το Σάββατο το έπλυνα και με ένα ελαφρά υγρό πανάκι καθάρισα και το χώρο του κινητήρα.
Την Κυριακή το πρωί το πίεσα το αυτοκίνητο σε στροφές με το σύστημα εκτός. Την Κυριακή το απόγευμα το πρόσεξα (δεν ξέρω πότε άναψε).
Τι μπορεί να φταίει;; Έχει ασφάλεια δική του να ψάξω στις διάφορες φανερές και κρυφές ασφαλειοθήκες;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-09, 12:29
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Το abs λειτουργει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-09, 12:51
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το abs λειτουργει?
Χμμ...Αν δεν λειτουργούσε δεν θα άναβε στο καντράν?

Οντως μοιάζει σαν το γνωστό πρόβλημα στον εγκέφαλο του ΑΒS στα Ε39...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-09, 13:39
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Επίσης να προσθέσω ότι την Παρασκευή άλλαξα δίσκους, τακάκια και σιαγόνες χειροφρένου. Μήπως πειράχτηκε κανένα καλωδιάκι ή αισθητήρας...
Το ABS νομίζω λειτουργεί αλλά θα το δοκιμάσω πάλι για σιγουριά.

Ποιο είναι το γνωστό πρόβλημα;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-09, 13:53
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο είναι το γνωστό πρόβλημα;;
Στα Ε39,αμα ψάξεις και στο φορουμ αλλά και σε σελίδες του εξωτερικού,άπειροι,έχουν πάθει βλάβη στον εγκέφαλο ΑΒS...Σε αυτά και κάποια πρώτα Ζ3...

Tα συμπτώματα:
Ανάβουν τα λαμπάκια του ΑBS ΑSC και χειρόφρενο μόνιμα...




Γι'αυτό λέω ότι μάλλον μπορεί να μην κατατάσεται το πρόβλημα σου σε αυτήν την κατηγορία (και το εύχομαι) γιατί το κόστος είναι μεγάλο...Πάνω απο 500 ευρώ...

Eλπίζω να είναι κανένας αισθητήρας...Γραμμή για το συνεργείο σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 30-11-09 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-09, 10:22
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Δεν ανάβουν λαμπάκια άλλα εκτός του αντισπίν.
Το ABS λειτουργεί κανονικά.
Πετάω κωλιές οπότε το αντισπίν δεν λειτουργεί (οπότε λογικό το ότι είναι αναμμένο το λαμπάκι).
Ασφάλειες που κοίταξα και πίσω και στο ντουλαπάκι μοιάζουν όλες καλά.
Αύριο θα το πάω να το βάλουν στο διαγνωστικό να δούμε τι παίζει.... αλλά καλό είναι να πηγαίνεις προετοιμασμένος και για αυτό ρωτάω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-09, 10:57
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Το γνωστο προβλημα.Καμμενη η πλακετα του abs-antispin.Kατα 99%. 1% να ειναι καποιος αισθητηρας.
Αν σου βγαλει προβλημα το abs ( κι εγω αλλαξα στο δικο μου), μην παρεις ανταλλακτικο απο την επισημη αντιπροσωπια.
Παρ' το εσυ, κανονικα απο καταστημα που πουλαει ανταλλακτικα bmw.To περασμα ειναι 2 λεπτα.Ουτε ρυθμισεις ουτε τιποτε.
Κοστος στην αντιπροσωπεια 780 ευρω χωρις! τα περαστικα, αγορα εκτος, γνησιο φυσικα και καινουριο 400 ευρωπουλα.Περαστικα20 ευρω.
Και σε μενα οταν καηκε, ποτε επιανε το abs ποτε οχι.Οποτε αν τσαρουχωνεις μην το εμπιστευεσαι.Κατα τα αλλα καμμια επιδραση στο αυτοκινητο.
Κλασσικο προβλημα στα Ε39.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-09, 09:07
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Έψαξα στο διαδίκτυο και βλέπω ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές παθήσεις.
Η μία είναι σε συνδυασμό με τα λαμπάκια του ABS που μπορεί να προέρχεται από αισθητήρες σε ρόδες, πλακέτα κλπ ενώ η άλλη που έχει μόνο λαμπάκι αντισπίν αφορά σε λιγότερα πράματα.
Εμένα όπως διαπίστωσα έχει κοπεί η ντίζα (στις πρώτες Ε39 με την ντίζα στο γκάζι είχε ντίζα και για τον αυτόματο πιλότο και για το αντισπίν. Όλα αυτά καταργήθηκαν με την κατάργηση της ντίζας γκαζιού). Αν είναι μόνο αυτό τότε το κόστος θα πρέπει να είναι πολύ μικρό (κόστος ντίζας <7€ στο bmwfans.info).
Θα την αγοράσω, θα την αλλάξω και θα δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-09, 18:40
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε.
Βρήκα και αγόρασα την ντίζα (σε μαγαζάκι με ανταλλακτικά BMW που εντελώς τυχαία βρήκα σήμερα δίπλα στον οδοντίατρο και που την είχε γιατί είχε παραγγείλει για το δικό του δύο.. έτσι εξηγείται και γιατί με το που το βλέπει από μακριά προτού του εξηγήσω καλά καλά τι είναι, μου λέει ξέρω τι είναι, έχω). Έβγαλα τελείως τον μηχανισμό (καλώδιο που είχα βγάλει από μέρες και 2 βίδες, προσοχή μην μας φύγει τίποτα προς τα κάτω). Άνοιξα ένα μικρό καπάκι (μισοσπασμένα τα μεντεσεδάκια και πιαστράκι και κολλημένο άρα είχε ξανακόψει ντίζα και είχε αλλαχτεί ξανά) αφαίρεσα το παλιό, έβαλα το καινούργιο, έριξα και ολίγον σπρέι τεφλόν μέσα στο πλαστικό γρανάζι και στην ντίζα κι από τις δύο μεριές, έκλεισα το καπάκι, έκανα πατέντα (με σύρμα γύρω από το μηχανισμό) για να μένει κλειστό, πέρασα την άλλη άκρη, στερέωσα την άλλη άκρη, τοποθέτησα πάλι το μηχανισμό με τις 2 βίδες, έβαλα το καλώδιο, ρεγουλάρισα την τάση με το ρεγουλατόρο και τέρμα. Ανοίγω διακόπτη το λαμπάκι ανάβει για έλεγχο και μετά σβήνει! Τώρα πάλι ανάβει όποτε πατήσω το κουμπάκι!
Όλα καλά! ....και φτηνά, 10 ευρώ μου πήρε για την ντιζούλα και μισή ώρα από τη ζωή μου! Είχα χάσει περισσότερο χρόνο από τη ζωή μου από το φόβο μου σε πολύ βροχερές και γλυστερές στροφές....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-09, 22:58
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
τι κωδικο εχει η ντιζα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.