Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 11-07-05, 09:49
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Έχω πρόβλημα...

Ναι, είναι μεγάλο το πρόβλημα.
Χθες το βραδάκι, είμαι με τον Κουμπάρο στο σπίτι μου.
Έχω ψηθεί να βάλω το σκαφάκι μπροστά, να ακούσουμε τον κινητήρα του να δουλεύει (δεν έχει ξαναπάρει μπροστά). Να μην τα πολυλέω, αρχίζει η επιχείρηση. Βάζουμε το μικρό ρεζερβουάρ από το αμαξάκι, πατέντα με το λάστιχο του νερού (της βεράντας) για την υδρόψυξη του κινητήρα, μίζες. Ξεβιδώνω το μπουζί (με το μπουζί σφιγμένο, ο κινητήρας δεν μπορεί να γυρίσει λόγω της υψηλής συμπίεσης) και αρχίζουμε. Λοιπόν, μετά από κάποιες ενέργειες, το ΕΡΓΑΛΕΙΟ παίρνει μπροστά. Ο Χριστός και η Παναγία, δουλεύει φουλ πλούσιο μίγμα, το μπουζί ξεσφιγμένο (να φεύγει καύσιμο και συμπίεση από την κεφαλή), άστρωτο και κάνει ένα απίστευτο ήχο. Η ένταση του ήχου στο ρελαντί είναι σαν ένα RGV τέρμα γκάζι!!! Ουρλιάζω στον κουμπάρο για να αφήσει το γκάζι σε εμένα και να πιάσει το σωλήνα της υδρόψυξης (δεν μπορούμε να ακούσουμε τίποτα από το θόρυβο!!!). Του ρίχνω κάτι γκαζιές. Μιλάμε για το στροφάρισμα!!! Μετά από λίγο το σβήνω, πρωτού τελειώσει το καύσιμο (και στεγνώσει το εμβολοχιτώνιο). Έχω παγώσει, γελάω σαν ηλίθιος, δεν ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς. Οι γείτονες κοιτάνε με μεγάλη απορεία.

Που θα το πάω αυτό το πράγμα??? Το βλέπω και φοβάμαι τώρα.

ΥΓ: Ο κινητήρας κάνει σαν 3 CR 250 μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-07-05, 08:44
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
καλα ρε φιλε ποσα αλογα βγαζει αυτο το πραμα?
Και οντως που θα το πας?
βαλε πισω δυο χερουλια να το κανεις μινι jet ski
πολυ θα θελα να το δω οταν γκαζωσει στο νερο. Καλα ειναι τοσο τερας??
και φαινεται μια κουτσουλια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-07-05, 10:17
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasmkiii
καλα ρε φιλε ποσα αλογα βγαζει αυτο το πραμα?
Και οντως που θα το πας?
βαλε πισω δυο χερουλια να το κανεις μινι jet ski
πολυ θα θελα να το δω οταν γκαζωσει στο νερο. Καλα ειναι τοσο τερας??
και φαινεται μια κουτσουλια
Βγάζει τα ταπεινά 7 άλογα.
Κοίτα, με μήκος 1.22 και φάρδος 0.38, δεν θα το έλεγα και κουτσουλιά...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-07-05, 19:21
Το avatar του χρήστη Eric36
Eric36 Ο χρήστης Eric36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μηνύματα: 51
Eric36 is on a distinguished road
Αυτό είναι το μόνο θερμικό απο τα τ\κ που έχω.Το σασί είναι της Mugen 1\10 και το μοτέρ είναι 15αρη Novarossi (black).Το αμάξι παλιότερα έτρεχε σε αγώνες της Ε.Μ.Ε μέχρι που καταργήθηκε η συγκεκριμένη κατηγορία.Το lexan είχε καεί και έχει ξαναβαφτεί (άλλο M3 για τις διαστάσεις του σασί δεν έβρησκα), γι αυτό είναι λίγο χάλια.
Η κεφαλή του μοτέρ έχει ''κατέβει'',οι θυρίδες εισαγωγής έχουν τροχιστεί και το φίλτρο αέρα ειναι της K&N.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg m1.jpg (55,0 KB, 24 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg m2.jpg (87,8 KB, 23 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg m3.jpg (54,6 KB, 17 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-07-05, 17:38
TNT Ο χρήστης TNT δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 65
TNT is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eric36
Αυτό είναι το μόνο θερμικό απο τα τ\κ που έχω.Το σασί είναι της Mugen 1\10 και το μοτέρ είναι 15αρη Novarossi (black).Το αμάξι παλιότερα έτρεχε σε αγώνες της Ε.Μ.Ε μέχρι που καταργήθηκε η συγκεκριμένη κατηγορία.Το lexan είχε καεί και έχει ξαναβαφτεί (άλλο M3 για τις διαστάσεις του σασί δεν έβρησκα), γι αυτό είναι λίγο χάλια.
Η κεφαλή του μοτέρ έχει ''κατέβει'',οι θυρίδες εισαγωγής έχουν τροχιστεί και το φίλτρο αέρα ειναι της K&N.
Φιλε Eric σε ποιο μαγαζι γινονται αυτες οι κατεργασιες κεφαλης και θυριδων?Μεφτιαξες ασχημα!Τις εκανες μονος σου?Κοστος?Γινονται σε οποιαδηποτε μαρκα μοτερ?Εχω ROSSI 115R21!Ειδες διαφορα στην αποδοση?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-07-05, 16:57
Το avatar του χρήστη Eric36
Eric36 Ο χρήστης Eric36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μηνύματα: 51
Eric36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TNT
Φιλε Eric σε ποιο μαγαζι γινονται αυτες οι κατεργασιες κεφαλης και θυριδων?Μεφτιαξες ασχημα!Τις εκανες μονος σου?Κοστος?Γινονται σε οποιαδηποτε μαρκα μοτερ?Εχω ROSSI 115R21!Ειδες διαφορα στην αποδοση?
Βασικά με βοήθησε τότε ένας φίλος που ήξερε απο μοτέρ μοτοσυκλετών.Δε κόστισε τίποτα αρκεί να χεις ένα dremmel ή ενα δράπανο ρυθμιζόμενης ταχύτητας με τις κατάληλες μύτες για τρόχισμα.Στη κεφαλή,σε πρώτη φάση αφερείς τη φλάτζα. Εάν τη βάλεις σε τόρνο για ''κατέβασμα'' θέλει μεγάλη προσοχή γιατι παίζεις με τα χιλιοστά και μπορεί να έχεις αντίθετα αποτελέσματα (να ''βαρέσει'' πιστόνι κτλ.). Το φίλτρο είναι απο Γερμανία.Πάντως γενικώς την όλη φάση τη ρισκάρεις,είναι λεπτοδουλειά.Όσο για απόδοση να σου πω την αλήθεια δε το έχω χρονομετρήσει σε σχέση με πριν αλλά γενικώς ''δίνει'' λίγο παραπάνω στο ξεκίνημα και στη δευτέρα ταχύτητα. Πρίν αρκετά χρόνια η PARIS είχε κάτι έτοιμους ''φτιαγμένους'' αλλά για 1/8. Πάντως μη ρωτήσεις σε μαγαζί για αυτη τη δουλειά...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-07-05, 11:55
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Αυτα ειναι τα δικα μου τερατακια.
Μ3 GTR και τα μυαλα στα καγκελα!!!
Το μαυρο ηταν πρωην πορτοκαλοκιτρινο
Είναι της Bburago, που τα φτιάχνεις μόνος σου??? Έχω κ εγώ, αλλά το έχω κάνει τέρας, με bodykit από πυλό μοντελισμού!! Αξίζει, δοκξιμάστε τα!!!! Εμένα αυτό είναι το χόμπυ μου!! Έχω προς το παρόν ένα Ιμπρεζα, 2 Μ3 GTR, 1 850i, 1 325i cabrio(μιλάμε αυτό είναι ΤΕΖΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τούμπανο)!!! Θέλω τώρα ένα Celica
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-11-05, 16:43
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Πλησιαζω τα χιλια κομματια σιγα σιγα!

__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-12-05, 12:39
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Mόλις πάω Αθήνα θα κάνω τον Compact πλούσιο!!!

(ΥΓ: Τα ακριβά δεν τα πειράζω...)
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-12-05, 13:17
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer Ο χρήστης ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Μηνύματα: 588
ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer is on a distinguished road
Εγώ έχω ένα ηλεκτροκίνητο 1/18 αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί έχω 2 χρόνια να ασχοληθώ. έτρεχα και σε αγώνες
__________________
New pics:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...o=view&id=1615

---Πουλήθηκε---
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.