Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-05, 17:01
jianno 318is Ο χρήστης jianno 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-05-2005
Μηνύματα: 25
jianno 318is is on a distinguished road
318is σε 328 ?

Ειμαι κατοχος ενος 318is coupe κ ψαχνομαι να το κανω 2,5 η 2,8 γιατι λογο του οτι δεν εχει δυναμη απο χαμηλα με κουραζει.Ετσι λοιπον απευθυνθηκα στο συνεργειο μου (PIT STOP SERVICE στη χαλκηδονα) για μια καλη μετατροπη.Το θεμα ειναι οτι βρεθηκε 2,8 μετατροπη αλλα ειναι διλλημα γιατι ναι μεν περιπου ιδια αλογα με το 2,5 αλλα τελειως διαφορετικες ροπες.Βεβαια ολα κρινονται στο οικονομικο το οποιο ειναι στα 1,000 ευροπουλα διαφορα.5,000 το 2,8 και 4,000 το 2,5.Εχω μπερδευτει αρκετα και πραγματικα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο και το χρημα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-05, 18:21
Το avatar του χρήστη DaRk_AnGeL
DaRk_AnGeL Ο χρήστης DaRk_AnGeL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 215
DaRk_AnGeL is on a distinguished road
Εδώ οι απόψεις διίστανται ....

Υπάρχει αυτό που λένε : There is no replacement for displacement, κοινώς τα παραπάνω κυβικά δίνουν "άλλον αέρα" στη μπέμπα σου, αλλα στα χρήματα που λές.. δε κοιτάς και τη λύση του κομπρέσσορα? Ρώτα και τον Μηνά.... το is του κυριολεκτικά ΞΥΡΙΖΕΙ με τον κομπρέσσορα... και έχει 200 αλογάκια.
Άν παρόλαυτα εμένεις στην ιδέα της ατμόσφαιρας, για να έχεις εγγυημένα αποτελέσματα με τις ευλογίες της μαμάς BMW.... θα πρότεινα το 28άρι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-05, 18:30
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
εγω στην θεση σου θα εβαζα το 28 αν δεν ειχα προβλημα στα λεφτα...

πες μας ομως τι περιλαμβανει η μετατροπη...και ποιο κινητηρα εχεις τον Μ42 η τον Μ44...
σου ζητησαν τα ιδια λεφτα απο Μ42 σε 325 η σε 328...
γιατι κανονικα αν φορας τον Μ42 και θελεις να το κανεις 25αρι ειναι πιο
<<απλη διαδικασια>> οπως και απο μ44 σε 28...

ενω απο Μ42 σε 28 και Μ44 σε 25 ειναι πιο πακετο και κανονηκα πρεπει να ειναι αλλη τιμη...

εγω εχω τον Μ42 και για να βαλω τον 325(αν τους τον παω εγω) μου ζητησαν μολις 350ευρο σε συνεργειο ΒΜW για εργασια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-05, 14:48
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ

Δες αυτό που σου λέει ο melodic , όσον αφορά τον τύπο του μοτέρ 42 ή 44, έχει απόλυτο δίκιο. Αν και μάλλον τον Μ42 εννοεί ο μηχανικός σου.

Δες μετά και την κατάσταση του κινητήρα (χλμ φθορές κτλ...) η τιμή δεν είναι ο ποιό καθοριστικός παράγοντας.

Αν είναι και τα δύο μοτέρ σε καλή κατάσταση και ίδιας χρονολογίας το θέμα είναι δικό σου. Εγώ πάντως ΔΕΝ θα έβαζα 2.8 γιατί :
1) σαν κινητήρας έχει καταργηθεί (δεν ήταν και ο καλύτερος της BMW)
2) έχει πρόβλημα στις εκπομπές CΟ σε σχέση με τον 2.5
3) είναι ευκολότερο να δηλώσεις μετατροπή από 1.8 σε 2.5 από ότι σε 2.8

Το supercharger το προτιμώ σαν λύση
όπως και την atm βελτίωση (εκκεντροφόροι κτλ)
Αν το μοτέρ σου ήταν ήδη 6cyl π.χ. 2.0lt θα έλεγα να κάνεις την μετατροπή. Από 4cyl 1.8 η μετατροπή σε 6cyl θα αλλάξει όλη την κατανομή βάρους και την συμπεριφορά και δεν πολυσυμφωνώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-05, 00:36
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road

Αν είναι και τα δύο μοτέρ σε καλή κατάσταση και ίδιας χρονολογίας το θέμα είναι δικό σου. Εγώ πάντως ΔΕΝ θα έβαζα 2.8 γιατί :
1) σαν κινητήρας έχει καταργηθεί (δεν ήταν και ο καλύτερος της BMW)
2) έχει πρόβλημα στις εκπομπές CΟ σε σχέση με τον 2.5
3) είναι ευκολότερο να δηλώσεις μετατροπή από 1.8 σε 2.5 από ότι σε 2.8


Μμμμ ολα αυτα τα εχω ακουσει αλλα απο 2 γνωστους μου που εχουν 28αρι δεν αντιμετοπιζουν το παραμικρο...μηπως ειναι τελικα μονο φημες...το λεω γιατι εχω ψιλοοδηγησει και 25 κ 28 και το 28 ειναι αλλου....
εχω ακουσει ακομα οτι το 3.2 εχει προβληματικο σασμαν κτλλλλ ενω το 286 ειναι πιο αξιοπιστο μπλααα...ειναι αληθεια αυτα?

ακομα το 25 εβγαινε μεχρι το 95 αρα ψαχνεις για μοτερ 10ετιας πλεον ενω το 28 ηταν στην παραγωγη μεχρι το 99...!!!!


Το supercharger το προτιμώ σαν λύση
όπως και την atm βελτίωση (εκκεντροφόροι κτλ)
Αν το μοτέρ σου ήταν ήδη 6cyl π.χ. 2.0lt θα έλεγα να κάνεις την μετατροπή. Από 4cyl 1.8 η μετατροπή σε 6cyl θα αλλάξει όλη την κατανομή βάρους και την συμπεριφορά και δεν πολυσυμφωνώ.[/QUOTE]


συμφωνω με τα πρωτα αλλα οσο για την κατανομη βαρους ειναι σωστα αλλα αν συνδιαστουν με ψαλιδια ελατηρια και αλλα τα συναφη θα ειναι οκ πιστευω....

ps εχω την εντυπωση οτι ο 28 ειναι λιγο πιο ελαφρης απο τον 25...???

και σαν κερασακι στην τουρτα βαλε και ενα διαφορικο με 345 μπλοκε και τελος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melodic : 08-12-05 στις 00:39
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-05, 00:41
Το avatar του χρήστη NotiS
NotiS Ο χρήστης NotiS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Μηνύματα: 145
NotiS is on a distinguished road
Ιδια μοτερ ειναι απλα το 28αρι ειναι πιο φιμωμενο. Το 25αρι εβγαινε μεχρι το τελος της γενιας Ε36.
Δεν μας ειπες τι χρονολογια ειναι το μοτερ που θες να βαλεις (κωδικο μοτερ?) και αν εχει Vanos (μονο/διπλο) η οχι.
__________________
Coventry University Mechanical Engineering student.
IMech Affiliate member.

''We spend the best years of our life to study in this cloudy, cold and miserable country...''

BMW E36 325i ///M Power
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-05, 00:48
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NotiS
Ιδια μοτερ ειναι απλα το 28αρι ειναι πιο φιμωμενο. Το 25αρι εβγαινε μεχρι το τελος της γενιας Ε36.
Δεν μας ειπες τι χρονολογια ειναι το μοτερ που θες να βαλεις (κωδικο μοτερ?) και αν εχει Vanos (μονο/διπλο) η οχι.
Φιλε Notis δεν νομιζω το 25αρι να εβγαινε μετα απο το 96...
επισης και παλι δεν νομιζω να υπαρχει 25αρι με διπλα βανος
και 28αρι με μονο...

στο ε46 το 25 εχει διπλα βανος...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-05, 03:06
Το avatar του χρήστη NotiS
NotiS Ο χρήστης NotiS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Μηνύματα: 145
NotiS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
Φιλε Notis δεν νομιζω το 25αρι να εβγαινε μετα απο το 96...
επισης και παλι δεν νομιζω να υπαρχει 25αρι με διπλα βανος
και 28αρι με μονο...

στο ε46 το 25 εχει διπλα βανος...

Το 325i στην Ε36 εβγαινε κανονικα μεχρι το τελος της γενιας Ε36 με μονο Vanos (οπως και το 328i) και αργοτερα στην Ε46 με διπλο.
Απο το 95' και μετα που λες αρχισε να βγαινει στην εκδοση Μ52 με μονο Vanos. Πριν το 95' εβγαινε σαν Μ50ΤU χωρις Vanos (με την καλη εισαγωγη).
Απο την γενια Ε36 μονο το Μ3 ειχε διπλο Vanos.

Ρωτησα να μας πει ο φιλος για να καταλαβω τι μοτερ σκοπευει να αγορασει γιατι εχουν καποιες διαφορες τα πρωτης γενιας Μ50ΤU με τα υπολοιπα Μ52 και Μ54.
Θα μπορουσε καλλιστα να βαλει και απο Ε46 αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμβατο σαν μετατροπη.
__________________
Coventry University Mechanical Engineering student.
IMech Affiliate member.

''We spend the best years of our life to study in this cloudy, cold and miserable country...''

BMW E36 325i ///M Power
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-05, 12:01
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
ΣΥΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟΣ

Αν και επιμένω ότι γενικά ΔΕΝ πολυσυμφωνώ να μπεί 6cyl μετατροπή στο is , πρέπει να παραδεχθώ ότι το 2.8 σαν μοτέρ μάλλον είναι προτιμότερη λύση από το 2.5.

Μετά από "ιντερνετική" έρευνα και γενικό "ψάξιμο" κατέληξα ότι το 2.8 πρέπει να είναι το καλύτερο (μετά το Μ3) στην Ε36 σειρά.
Ενδεικτικά αναφέρω το περιδικό Total BMW (τεύχος Νοεμβρίου) που σε συνοπτική παρουσιάση όλων των BMW γράφει για τα Ε36 :"The M3 is the obvious selection...but the 328i is the best all rounder..."

Άρα φίλε αν αποφασίσεις την αλλαγή κινητήρα και καταφέρεις να το δηλώσεις βάλε το 2.8.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-05, 12:06
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS
πρέπει να παραδεχθώ ότι το 2.8 σαν μοτέρ μάλλον είναι προτιμότερη λύση από το 2.5.

Μετά από "ιντερνετική" έρευνα και γενικό "ψάξιμο" κατέληξα ότι το 2.8 πρέπει να είναι το καλύτερο (μετά το Μ3) στην Ε36 σειρά.
Ενδεικτικά αναφέρω το περιδικό Total BMW (τεύχος Νοεμβρίου) που σε συνοπτική παρουσιάση όλων των BMW γράφει για τα Ε36 :"The M3 is the obvious selection...but the 328i is the best all rounder..."
.
Λογικο δεν ειναι?!?!?!?!?!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.