Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-12-05, 12:21
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Λογικο δεν ειναι?!?!?!?!?!
Στα 5άρια Ε39 που βασικά ασχολούμαι και γουστάρω ο 2.8 ψιλοθάβεται σε όλα τα forum.
Το θέμα είναι ότι στα Ε39 υπάρχει ο 3.0lt που ΔΕΝ παίζεται συγκριτικά. (2.8lt= 69hp/cc , 3.0lt=77.5 hp/cc) και γι'αυτό είχα την εντύπωση ότι ΔΕΝ λέει.
Στα Ε46 π.χ που υπάρχει 3.0lt πάλι κανείς δεν αναφέρει τον 2.8.
Στα Ε36 εν τη απουσία 3.0lt , ο 2.8 φαίνεται να πλεονεκτεί έναντι του 2.5.

Μη νομίζεις πάντως ότι όλοι οι μεγαλύτεροι κινητήρες πλεονεκτούν π.χ. στα Ε39 o 3.5 (235 hp) θεωρείται χειρότερος από τον 3.0 (231 hp)...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-05, 20:34
Το avatar του χρήστη vagelisp
vagelisp Ο χρήστης vagelisp δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2005
Μηνύματα: 217
vagelisp is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
[COLOR="Navy"]
και σαν κερασακι στην τουρτα βαλε και ενα διαφορικο με 345 μπλοκε και τελος...
Το 345 είναι πολύ "κοντό". Το φοράνε μόνο 316-318is(M42). Το 318is (Μ44) φοράει 338 και τα 325 - 328 φοράνε 315 ελεύθερο είτε S 315 μπλοκέ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-05, 23:16
Το avatar του χρήστη NotiS
NotiS Ο χρήστης NotiS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Μηνύματα: 145
NotiS is on a distinguished road
Απ'οτι εχω διαβασει το E36 318is φοραει 3,45:1 απο το εργοστασιο και σαν επιλογη για πιο κοντο βαζουνε 3,90:1.
Το 325i φοραει 3,15:1 οπως ειπες.
Το 328i ομως φοραει 2,93:1.
Και στις δυο παραπανω 6κυλινδρες για κοντο διαφορικο προτεινουν το 3,46:1.

Διαφορικο 3,46:1 (ελευθερο) φοραω στο δικο μου 325i.
Πολυ νευρο σε 3η και 4η ταχυτητα αλλα σαν αποτελεσμα η 1η και η 2α ειναι αρκετα κοντες (ειδικα η 1η).
Η 4η ανοιγει πολυ ζωντανα μεχρι τα 190 και απο κει και περα με 5η στο κοντερ εχω δει μεχρι 335χλμ με το αμαξι να ειναι λιγες στροφες πριν τον κοφτη.

Σαν ενδιαμεση λυση αντι για 3,46:1 βγαινει και 3,23:1 που φορουσε η αυτοματη Μ3.
__________________
Coventry University Mechanical Engineering student.
IMech Affiliate member.

''We spend the best years of our life to study in this cloudy, cold and miserable country...''

BMW E36 325i ///M Power

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NotiS : 08-12-05 στις 23:22
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-05, 01:35
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
Το 325i στην Ε36 εβγαινε κανονικα μεχρι το τελος της γενιας Ε36 με μονο Vanos (οπως και το 328i) και αργοτερα στην Ε46 με διπλο.
Απο το 95' και μετα που λες αρχισε να βγαινει
στην εκδοση Μ52 με μονο Vanos. Πριν το 95' εβγαινε σαν Μ50ΤU χωρις Vanos (με την καλη εισαγωγη).


ΜΜΜ επειμενω γιατι το κοιταξα οτι ο 25αρης εβγαινε μεχρι το 95 με εξαιρεση
σε τετραποτο εως το 97...
παντος δεν νομιζω να αξιζει να βαλει τον 25ρι χωρις βανος γιατι βγαζει κατι λιγοτερο απο 170αλογα...

ακομα το 28 ειναι με μονο vanos σιγουρα?

οσο για τα διαφορικα εχω να προστεσω σε αυτα που ειπατε οτι ενα 316 φοραει πιο μακρη απο το 345 του Μ42 is...
εχω οδηγησει is με διαφορικο απο 25αρι ( 315) και ηταν αλλο αυτοκινητο...ειδηκα στις χαμηλες σερνοτανε...σερνετε που σερνετε ο Μ42 μεχρι τις 3-4χιλιαδες...

ερωτηση:τα σασμαν ειναι ιδια απο 316 εως 328???

και τελος jianno 318is απαντησε μας επιτελους να μην σπαμε αλλο το κεφαλι μας...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-05, 02:32
Το avatar του χρήστη nikosm3
nikosm3 Ο χρήστης nikosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2005
Μηνύματα: 208
nikosm3 is on a distinguished road
re melodic το μπερδεψες τον ανθρωπο μια λες εγω στη θεση σου θαβαζα 28αρι και μετα λες εγω δε θαβαζα 28αρι....τεσπα...εγω παντως θα εβαζα κατι εξακυλινδρο και οχι παλι τετρακυλινδρο...καλο το is αλλα επειδη τα περισσοτερα μοτερ που κυκλοφορουν ειναι γερμανικα ...εχω ακουσει πολλα προβληματα σαυτα...και επισης οτι ειναι απο τους πιο μαμημενους κινητηρες.παντως καλυτερα ενα 2λιτρακι αν οχι 25.!!!!αλλος ηχος αλλα αλογα και μικροτερη καταναλωση βενζινης απο το is!!

φιλικα Νικος
__________________
καλοκαιρινές διακοπές για πάντα!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-12-05, 02:33
Το avatar του χρήστη nikosm3
nikosm3 Ο χρήστης nikosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2005
Μηνύματα: 208
nikosm3 is on a distinguished road
μελοντικ υπαρχει 25αρι '97αρι τεκμηριωμενο!!!
__________________
καλοκαιρινές διακοπές για πάντα!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-05, 08:34
Το avatar του χρήστη p_sE36
p_sE36 Ο χρήστης p_sE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2004
Μηνύματα: 183
p_sE36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Εδώ οι απόψεις διίστανται ....

Υπάρχει αυτό που λένε : There is no replacement for displacement, κοινώς τα παραπάνω κυβικά δίνουν "άλλον αέρα" στη μπέμπα σου, αλλα στα χρήματα που λές.. δε κοιτάς και τη λύση του κομπρέσσορα? Ρώτα και τον Μηνά.... το is του κυριολεκτικά ΞΥΡΙΖΕΙ με τον κομπρέσσορα... και έχει 200 αλογάκια.
Eγω πάντως θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για κομπρέσορ, αξιοπιστο εργαλείο, και δεν μπλέκεις με μεταχειρισμενα μοτέρ 10ετίας με ποιός ξερει πόσα χιλιόμετρα, κατάσταση κλπ, ενω το δικό σου το ξέρεις, το βελτιώνεις και ξερεις τι έχεις και τι περιμένεις, μενεις και στο ίδιο βάρος, γλυτώνεις και απο δηλωσεις και νομικα θέματα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-12-05, 10:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από p_sE36
Eγω πάντως θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για κομπρέσορ, αξιοπιστο εργαλείο, και δεν μπλέκεις με μεταχειρισμενα μοτέρ 10ετίας με ποιός ξερει πόσα χιλιόμετρα, κατάσταση κλπ, ενω το δικό σου το ξέρεις, το βελτιώνεις και ξερεις τι έχεις και τι περιμένεις, μενεις και στο ίδιο βάρος, γλυτώνεις και απο δηλωσεις και νομικα θέματα...
ΕΤΣΙ !!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-12-05, 13:44
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Eγω παλι το βλεπω πολυ αρνητικο το κομπρεσορ.
Παντως δεν ειναι τελικα τοσο καλη λυση οσο λενε.
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-12-05, 16:49
Το avatar του χρήστη NotiS
NotiS Ο χρήστης NotiS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Μηνύματα: 145
NotiS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
παντος δεν νομιζω να αξιζει να βαλει τον 25ρι χωρις βανος γιατι βγαζει κατι λιγοτερο απο 170αλογα...

ακομα το 28 ειναι με μονο vanos σιγουρα?
Μαλλον καπου εχεις μπερδευτει.
Το E36 325i παντα με 192 αλογα εβγαινε ειτε ειχε VANOS ή οχι.
170 αλογα εβγαζε το προηγουμενο Ε30 325i που ηταν 12βαλβιδο.
Η μονη διαφορα που εκανε το VANOS στο εξακυλινδρο μοτερ του 325i και 328i ειναι λιγο καλυτερη ροπη στα μεσαια και καλυτερη οικονομια καυσιμου οχι ιπποδυναμη. Το κακο ομως με τα μοτερ που εχουν Vanos (Non M50TU) ειναι οτι εχουν διαφορετικη πολλαπλη εισαγωγης που ειναι λιγο πιο φιμωμενη απο πλευρας χαρακτηριστικων ροης αερα για τον σκοπο αυξησης της ροπης στα μεσαια.


Γι'αυτους τους λογους ενα μοτερ 325i χωρις Vanos ειναι πιο βελτιωσιμο λογω καλυτερης πολλαπλης εισαγωγης και γιατι μπορουν να βρεθουν πιο ευκολα αγριοτεροι εκκεντροφοροι μιας και δεν εχει μεταβλητο χρονισμο και οι δικοι του μπορουν ευκολα να γινουν reprofiled.
__________________
Coventry University Mechanical Engineering student.
IMech Affiliate member.

''We spend the best years of our life to study in this cloudy, cold and miserable country...''

BMW E36 325i ///M Power
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.