Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-12-05, 17:25
Το avatar του χρήστη GS1821
GS1821 Ο χρήστης GS1821 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Μηνύματα: 165
GS1821 is on a distinguished road
Mιχάλη ,μιάς που είμαι στο χωρο (ταχι) αν θες μπορώ να σου πώ γιατι στην ΕΛΛΑΔΑ παιρνουν μόνο ΜERCEDES TAXI .Kαι ακουσε τον με συντομία έχουν γίνει τουλαχιστον 3 επαφες με την αντιπροσωπεια για την προμήθεια ΤΑΧΙ (Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ έγινε στους ολυμπιακούς ) το κόστος για full extra αυτοκίνητα ανερχόταν στην έκδοση 530d σε 65000-72000 !!!
Αντιστοιχα η merc μας έδωσε για full extra
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-12-05, 17:33
Το avatar του χρήστη GS1821
GS1821 Ο χρήστης GS1821 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Μηνύματα: 165
GS1821 is on a distinguished road
....sorry συνεχιζω....
Η merc μας έδωσε για την Ε270 (full extra) τιμη 40000 ευρω μαζι με ζάντες 17 ΑMG (κοστος 4000) έκπτωση στο αυτόματα κιβώτιο και πολλά πλεονεκτήματα στα service .
Και φαντάσου οτι υπήρχαν πολλοί που ενδιαφέρονταν για 7αρες!! Μετα απο αυτό καταλαβαίνεις γιατι κυκλοφορούν πολλές mercedes taxi.(πληροφοριακά η 7αρα 730d έκανε 90000€) όταν την S class την παίρνεις με 65000€ .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-12-05, 17:36
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Δεν διαφωνω με αυτα που λες.
Εσυ αφου εισαι στο χωρο αυτο θα ξερεις πολλα.
Ο μονος λογος που αγοραζουν ΜΒ ειναι οτι στο full extra τα BMW ειναι πιο ακριβα;Το οτι μπορει να παιζετε καποια κομπινα για να τα τσεπωνουν καποιοι δεν περναει απο το μυαλο σου;Γιατι η BMW να μην θελει να δωσει αμαξια για TAXI στην Ελλαδα και στις αλλες ευρωπαικες χωρες να δινουν;
Μικρα απλα ερωτηματα τιποτα παραπανω. ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-12-05, 17:54
Το avatar του χρήστη GS1821
GS1821 Ο χρήστης GS1821 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Μηνύματα: 165
GS1821 is on a distinguished road
Mε λίγα λόγια για να μην κουράζουμε και τα παιδια που διαβασαν ένα τhread για μια κόντρα και τώρα διαβαζουνε για τα ΤΑΧΙ .
Πιστεύω οτι η ΒΜW στην ελλάδα δεν θέλει να μπεί στον χώρο του ΤΑΧΙ πιθανόν να μην μπορεί κιόλας .Στο κομμάτι των extra εχεις απόλυτο δίκιο η ΜΒ κάνει το εξής βγάζει μια εκδοση ΤΑΧΙ μειωμένου κόστους στην συνέχεια σου δίνει και ένα φυλλαδιακι με τα εχτρα πχ ζαντες ,βοηθηματα , εξατμίσεις κλπ . Και επειδή ολοι η επαγγελματιες είναι καυλομένοι αρχιζουν και βάζουν τις παναγιας τα μάτια πάνω όταν ερχεται η ωρα του κοστολογιου σου λέει η ΜΒ αν έχεις άλλους 5-6 που θέλουν το ιδιο αυτοκινητο μείωση 50% στα αξεσουαρ και ετσι βλέπετε και κυκλοφορούν κατι τερατακια ταχι στους δρόμους .Καν μην πιάσω και λέω για την εξυπηρετηση που υπάρχει στα service της ΜΒ και τις εκπτώσεις .Πιστευω οτι είναι καθαρά θέμα πολιτικής της κάθε εταιρείας..
Αυτα και sorry για το οff topic
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-12-05, 18:47
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Ο κυριοτερος λογος που στην Ελλαδα δεν υπαρχουν BMW ΤAXI ειναι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει τεχνικη υποστηριξη σε κινητηρες diesel για BMW οσο για Merc. και κανενας σοβαρος επαγγελματιας δεν θα ρισκαρει να πηγαινει το αυτοκινητο του (ειδικα αν εχει δωσει 40.000) σε συνεργειο που δεν εχουν πειρα απο diesel...στα Μerc δεν ειναι ετσι αφου ενα πολυ μεγαλο πελατολογιο ειναι diesel (ΤΑΧΙ)...υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα αρκετα το αλλαξαμε το θεμα...το οτι υπαρχουν δυνατα TAXI ειναι γιατι πλεον υπαρχουν και αρκετα δυνατοι κινητηρες diesel και δεν πρεπει να ειναι παραλογο να τσαγιαζουν πολλους απο εμας...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-12-05, 23:26
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Ο κυριοτερος λογος που στην Ελλαδα δεν υπαρχουν BMW ΤAXI ειναι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει τεχνικη υποστηριξη σε κινητηρες diesel για BMW οσο για Merc. και κανενας σοβαρος επαγγελματιας δεν θα ρισκαρει να πηγαινει το αυτοκινητο του (ειδικα αν εχει δωσει 40.000) σε συνεργειο που δεν εχουν πειρα απο diesel...στα Μerc δεν ειναι ετσι αφου ενα πολυ μεγαλο πελατολογιο ειναι diesel (ΤΑΧΙ)...υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα αρκετα το αλλαξαμε το θεμα...το οτι υπαρχουν δυνατα TAXI ειναι γιατι πλεον υπαρχουν και αρκετα δυνατοι κινητηρες diesel και δεν πρεπει να ειναι παραλογο να τσαγιαζουν πολλους απο εμας...
Eτσι μπραβο τουτος ειναι ο σωστος ο λογος......
Και εμεις οταν ηταν ο καιρος για αλλαγη το ειχαμε ψαξει........και πραγματικα ειχα φαει τα αυτια του πατερα μου γαι Βmw αλλα στην συνεχεια ΜΒ ηταν καλυτερη λυση για ολα τα παραπανω.........
Παρολα αυτα ομως καλυτερη σαν λυση βγηκε το skoda....
και παραταυτα να πω οτι και αυτο παει καλουτσικα στο δρομο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-12-05, 09:18
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
καλώς ήρθες στο κλάμπ αυτών που την πιει από ταξί.....
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-12-05, 14:16
Το avatar του χρήστη BMW5S
BMW5S Ο χρήστης BMW5S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 242
BMW5S is on a distinguished road
e34 vs 270cdi

Για αυτούς που έχουν στεναχωρηθεί με την αναμέτρηση με Ε270CDI έχω να πω τα εξής . Ε34 εναντίον Ε270CDI σημειώσατε 1.
__________________
ALWAYS TRUE ALWAYS BMW!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-12-05, 22:03
Το avatar του χρήστη Kowalski
Kowalski Ο χρήστης Kowalski δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μηνύματα: 178
Kowalski is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW5S
Για αυτούς που έχουν στεναχωρηθεί με την αναμέτρηση με Ε270CDI έχω να πω τα εξής . Ε34 εναντίον Ε270CDI σημειώσατε 1.
Συγνώμη για το αλλά στο garage σου, αυτό το 5άρι με τα 240 κοντέρ και 6400 σ.α.λ. τι κινητήρας είναι? ( πες μου ότι έχει και 4η στο κιβώτιο να κοπώ τώρα! ).

Καλά του έκανες του 270 CDI πάντως. Εγώ σήμερα στην Αττική οδό κόλλαγα σε ένα ίδιο να δω τι θα γίνει αλλά αυτός αν και άδειος δεν έκανε τίποτα. Οπότε τον άφησα κι έφυγα συγχισμένος που δεν το τσέκαρα να δω τι κάνω με αυτό ( μάλλον θα τον έπινα λογικά ). Εμένα δεν με ενοχλεί να με περνά ΤΑΧΙ ( πως να μη με περάσει άλλωστε με 40 κιλά ροπή? ) ούτε αν είναι SKODA ή ΜΒ. Με ενοχλεί το στυλάκι των μισών και βάλε επαγγελματιών οδηγών MB που θεωρούν ότι θα σε περάσουν μόνο και μόνο με τη μάρκα του αυτοκινήτου. Βλέπεις, στο χωριό που μεγάλωσαν ( κι εγώ από χωριό είμαι άλλωστε ) δεν ήξεραν άλλη μάρκα από Μερσεντέ.
Αντιθέτως, εκτιμώ απεριόριστα όσους ξέρουν τις δυνατότητες του αυτοκινήτου τους, όποιο κι αν είναι αυτό. Ή που θα κάνουν δεξιά να περάσεις ήρεμα, ή που θα πατήσουν μια γκαζιά και θα σου πετάξουν από το παράθυρο τα κυάλια.

Συμπερασματικά from my point of view, δεν είναι θέμα BMW, MERCEDES, OPEL κ.λ.π. Είναι όλα θέμα οδηγού και παιδείας. ( τα ράσα δεν κάνουν τον παππά )


Φιλικά
Γιάννης
__________________
When i'm good, i'm good. When i'm bad, i'm better!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-12-05, 23:24
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
1) Τα diesel έχουν κάνει τρομερή πρόοδο τα τελευταία 5-6 χρόνια, ειδικά μετά την εμφάνιση του common rail συστήματος τροφοδοσίας.

2) Αν επιτρεπόταν στην Αθήνα και ήθελα αυτοκίνητο, θα αγόραζα μια 120d. Εύκολα (έτσι έχω διαβάσει) πάει 200 αλογάκια.

3) Ένα βράδυ πριν 2 χρόνια, αργάμιση ήταν, στα δεύτερα φανάρια της εθνικής στο Δαφνί προς Ελευσίνα, εντελώς άδειος ο δρόμος χειμώνας γαρ, είμαι δίπλα σε ταρίφα με ΜΒ C200D ή C220D (καινούριο τότε) δε θυμάμαι αλλά νομίζω το πρώτο. Μόλις ανάβει το πράσινο, τα δίνει όλα και φυσικά με πιάνει στον ύπνο και πετάγεται μπροστά, αλλά σιγά σιγά αρχίζω και τον φτάνω, σαν πολύ ελαφρύτερη η Ε30, και στη κατηφόρα που ακολουθεί τον φτάνω και τον περνάω αργά αργά από δεξιά. Είχα περάσει τα 200 ( ο Μ40 στις κατηφόρες κάνει θαύματα!!!!! χε χε χε) και τότε τον βλέπω να κόβει, κάνω και εγώ το ίδιο (πλησίαζε και η δεξιά στροφή και δεν είχα διάθεση για βουτιές στη θάλασσα) και με φτάνει πάλι. Ένας νεαρός το οδηγούσε, χαιρετιστήκαμε και συνεχίσαμε κανονικά πλέον. Αλλά ο τρόπος που ξεκολλάνε τα ντίζελ είναι μοναδικός. Α! Αυτή είναι και η μοναδική "κόντρα" που έχω κάνει. Και πιο πολύ από περιέργεια να δω τα ψωμιά της γριάς μου!


Αυτά!
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.