Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-04, 22:26
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Arrow Μοντελισμός

Είπα να ανοίξω αυτό το thread για να έχουμε όλα τα σχετικά με τον μοντελισμό θέματα.

Λοιπόν, σήμερα πήγα και είδα το σκαφάκι μου! Έχω πάθει ένα μικρό σοκ, μιας και είναι ένα τέρας και μισό. Το δε μοτεράκι, είναι σκέτη κάυ*beep*λα. Η εξάτμιση, είναι μεγέθους παπιού! Το carbon-fibre body, με τρέλανε. Κανόνισα για τα servo του. Στο πηδάλιο θα βάλω ένα 15 κιλών, και ταχύτητας 0.13sec. Στο δε γκάζι, θα βάλω ένα 5 κιλά και ταχύτητας 0.15sec. Στη ρύθμιση του καυσίμου, θα βάλω ένα απλό (3 κιλά).

Και για να εξηγήσω για τι τύπου βαρκάκι μιλάμε. Είναι αγωνιστικό, κλάσης FSR-V, με κινητήρα 0.90 (η πιο γρήγορη κατηγορία στον κόσμο). Το σκαρί είναι όλο ανθρακονημάτινο με εποξική ρητίνη. Το μοτεράκι είναι της εταιρείας CMB, και είναι το 91RS. Είναι 2004 μοντέλο και είναι το πιο δυνατό και αξιόπιστο μοτέρ σε αυτή την κατηγορία (και το πιο ακριβό δυστυχώς). Αποδίδει 7 άλογα στις 26.000 στροφές. Έχει ρεζερβουάρ χρητικότητας 3.5 λίτρων (πίνει το εργαλείο, πίνει!!!) και έχω βάλει και ένα μικρό ρεζερβουάρ σταθερής παροχής καυσίμου της CMB. Aυτό είναι για να μην μένει από καύσιμο το μοτέρ, όταν στρίβει με πολλά g. Του έχω πάρει και ανθρακονημάτινη αεροτομούλα!

Από επιδόσεις. Αναμένουμε τα 80 μίλια να είναι πραγματικότητα. Για g δεν ξέρω ακριβή νούμερα, αλλά πιστεύω τα 5+ είναι super εφικτά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-04, 23:09
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Thumbs up

alexk πολυ καλο το thread και προτεινω να βαζουμε και φωτο.Εγω απο Τ/Κ δεν εχω κατι αξιολογο.Εχω 8 Τ/Κ αλλα ειναι ολα ηλεκτρικα.Εχω πολλα στατικα μοντελα 652 αυτοκινητα 1/18 γυρω στις 70 μηχανες,καμια 20αρια νταλικες μερικα αεροπλανα, μερικες φιγουρες και ενα τρενο!Τα συλλεγω απο το 1986!Βαζω και μια φωτο!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2002.JPG (13,0 KB, 30 εμφανίσεις)
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-04, 00:34
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Να αναφέρω το ένα από τα 2 θερμικά αυτοκινητάκια μου.

Είναι 1/8, formula,. Σασσί Serpent Vector, και κινητήρα Nova Mega 21. Full racing εξατμισούλα. Ο κινητήρας αποδίδει 2.5 ίππους στις 40.000 στροφές.
Έχει 0-100 σε 1.2sec και πλευρική επιτάχυνση 7g (σύμφωνα με τον κατασκευαστή).

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-04, 01:41
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Αυτα ειναι τα δικα μου τερατακια.
Μ3 GTR και τα μυαλα στα καγκελα!!!
Το μαυρο ηταν πρωην πορτοκαλοκιτρινο,κοινως χρωμα μπορδελε .Ετσι αποφασισα να το βαψω σε μαυρο,ετσι για να κανουν και αντιθεση με το "εργοστασιακο" Alpine White.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg picture012.jpg (46,0 KB, 41 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg picture013.jpg (38,1 KB, 36 εμφανίσεις)
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-04, 20:50
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Το τερατάκι...

Λοιπόν, αυτό είναι το μικρό μου σκαφάκι.
Στα τελευταία στάδια κατασκευής του. Ηλεκτρικά λείπουν και είναι προς τοποθέτηση. Στις γιορτές θα το περάσω βερνικάκι και θα στρώσω τον κινητήρα. Λέω να του βάλω αυτοκολλητάκι καρώ σημαία (όπως έχω στην compact).

Για το μέγεθός του, γιατί δεν φαίνεται μάλλον στην photo, είναι 1.20m μήκος
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg boat_01.jpg (77,1 KB, 51 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg boat_03.jpg (75,1 KB, 24 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-04, 20:55
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
wOW !!!!! Τσαμπουκά παπόρ μεγάλε ε?
Και είναι και από κέβλαρ. Εχε υπόψη σου ότι τα επόμενα Boeing &Χ& θα έχουν φτερά από κέβλαρ.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-04, 20:58
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
TEΡΑΣ ΤΟ ΣΚΑΦΑΚΙ!
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-04, 21:04
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Να και το δικό μου. Όχι για μη λέτε ότι εγώ δεν έχω τέτοιο παιχνίδι ........
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 16.jpg (24,1 KB, 28 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1.JPG (15,5 KB, 35 εμφανίσεις)
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-04, 10:45
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Axion Man> Παντελή thanks!. Πρέπει να σε εντάξουμε και εσένα στον θερμικό μοντελισμό! Να ρίχνουμε και καμμιά γκαζιά βρε αδερφέ.

Doctor> Δημήτρη ωραίο το εργαλείο!!! Λοιπόν, είπαμε θα το φέρεις στην συνάντηση ε? Και θα το βάλουμε μπροστά με σπέσιαλ καύσιμο Tornado, 25% νίτρο. Ξέρεις, μπορείς να βάλεις λάστιχα δρόμου. Υπάρχουν για το δικό σου (με ελαφρυά χάραξη). Τα είδα πριν τρεις μέρες και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Άλλωστε τα καρφιά που φοράει κανονικά, σε άσφαλτο φθείρονται πάρα πολύ. Α εννοείτai ότι θα ξεκαπνίσουμε το CMB μοτεράκι του σκάφους, all together.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-04, 17:08
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk
Axion Man> Παντελή thanks!. Πρέπει να σε εντάξουμε και εσένα στον θερμικό μοντελισμό! Να ρίχνουμε και καμμιά γκαζιά βρε αδερφέ.

Doctor> Δημήτρη ωραίο το εργαλείο!!! Λοιπόν, είπαμε θα το φέρεις στην συνάντηση ε? Και θα το βάλουμε μπροστά με σπέσιαλ καύσιμο Tornado, 25% νίτρο. Ξέρεις, μπορείς να βάλεις λάστιχα δρόμου. Υπάρχουν για το δικό σου (με ελαφρυά χάραξη). Τα είδα πριν τρεις μέρες και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Άλλωστε τα καρφιά που φοράει κανονικά, σε άσφαλτο φθείρονται πάρα πολύ. Α εννοείτai ότι θα ξεκαπνίσουμε το CMB μοτεράκι του σκάφους, all together.
Φίλε μου Αλεξ καλησπέρα. Φυσικά και υπάρχουν λάστοιχα δρόμου για το μοντέλο. Στήνεται και η ανάρτηση χαμηλότερη και του βάζεις και καπάκι Scooby. Όμως, δεν έχω παρέα για άσφαλτο. Συνήθως παίζω μόνος σε αλάνες (sic δε τη μπορώ τη μοναξιά, μου έφαγε τα σκώτια sic ). Θα το έχω μαζί μου, ας το βάλουμε μπρος κιας του κουρέψουμε τα καρφάκια. Δε πειράζει. Ασε που αν η πίστα είναι στενή, εγώ θα μπω με το μοντέλο :p
Απο κει και μετά είναι απλά θέμα παρέας. Αμα έχουμε παρέα για να παίζουμε και street λάστοιχα και ότι θες μεγάλε μου. Υπομονή μέχρι τις 12/12
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.