Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-12-04, 23:54
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Φίλε sxint, αυτά τα 1/18 είναι πυραυλάκια. Βλέπω ότι το έχεις και τουμπανάκι!
Να το χαίρεσαι! Φερ'το άν είναι στη συνάντηση, να κάνουμε παιχνίδι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-12-04, 20:18
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Το τερατάκι

Σήμερα είδα έξω από ένα κατάστημα μοντελισμού στην Καλλιρόης, ένα monster truck (τηλ/νο για να μην μπερδευτούμε κι'όλας) το οποίο είχε 2 κινητήρες!!! Το χάζευα κάμποση ώρα, ενώ αυτοί το έστρωναν. Τα είχε όλα διπλά, κινητήρες, λαιμούς, εξατμίσεις, ρεζερβουάρ, συμπλέκτες ...
Είχε περίεργο ήχο (ενδιαφέρον θα έλεγα) από τα δύο μοτεράκια. Τα μοτέρ ήταν 26άρια (δηλαδή γύρω στα 3,9 κ.εκ.). Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το φίλτρο αέρα, που ήταν κοινό και έβγαζε δύο λαιμούς, ένα για κάθε κινητήρα, και ήταν σε στύλ, τριπετάλουδης εισαγωγής αμερικάνικου κινητήρα.

Πιστεύω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να ρυθμίσεις όμοια τα 2 μοτεράκια. Το θέμα είναι και τι γίνεται όταν αρχίσουν οι απώλειες ισχύος των μοτέρ, με τη χρήση. Το ένα μπορεί να φρενάρει το άλλο φοβάμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-12-04, 22:24
Vanatorul
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Τί μου προτείνετε...

Εδώ και καμμιά χρονιά και στην απέλπιδα προσπάθεια κάτι αυτοκινητιστικό να φτιαχτεί από τα χέρια μου (καθ' ότι για την αγορά αυτοκινήτου έχω ακόμα 1 χρόνο) σκέφτηκα να ασχοληθώ με τον μοντελισμό. Μέχρι τώρα έχω φτιάξει μόνο πλαστικά μοντελάκια (αεροπλάνα) και είπα να ασχοληθώ με τον μηχανοκίνητο.
Τι έχετε να μου προτείνετε σαν μια εξαιρετική αρχή και αν μπορείτε πείτε μου περίπου και έναν προϋπολογισμό του κόστους. Επίσης αν είχατε να μου προτείνετε και κανά δύο μαγαζιά με τα σχετικά θα το εκτιμούσα. Μένω Καλλιθέα και από κανένα δύο που έχω περάσει δεν μπορώ να πω ότι έχω μείνει εμβρόντητος από την ποιότητα του καταστήματος.
Μήτσος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-12-04, 23:02
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk
Δημήτρη τι να πώ?
Απλά είσαι άπαικτος...
Τι να πεις φίλε AlexK. Είμαι α-παικτος, γιαυτό δε μπορώ να βάλω μπρός το rc μου. καλά και έχω ένα φίλο που θα με βοηθήσει. :p
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-12-04, 08:36
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
ελα απο εδω!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vanatorul
Εδώ και καμμιά χρονιά και στην απέλπιδα προσπάθεια κάτι αυτοκινητιστικό να φτιαχτεί από τα χέρια μου (καθ' ότι για την αγορά αυτοκινήτου έχω ακόμα 1 χρόνο) σκέφτηκα να ασχοληθώ με τον μοντελισμό. Μέχρι τώρα έχω φτιάξει μόνο πλαστικά μοντελάκια (αεροπλάνα) και είπα να ασχοληθώ με τον μηχανοκίνητο.
Τι έχετε να μου προτείνετε σαν μια εξαιρετική αρχή και αν μπορείτε πείτε μου περίπου και έναν προϋπολογισμό του κόστους. Επίσης αν είχατε να μου προτείνετε και κανά δύο μαγαζιά με τα σχετικά θα το εκτιμούσα. Μένω Καλλιθέα και από κανένα δύο που έχω περάσει δεν μπορώ να πω ότι έχω μείνει εμβρόντητος από την ποιότητα του καταστήματος.
Μήτσος
ελα και μια βολτα απο το μαγαζι μας!!
θα μεινεις εκπληκτος με την ποιοτητα του καταστηματος!!
και υπαρχει και εκπτωση στα μελη του club!!!
φιλικα Κωνσταντινος.

www.racemodels.gr
lantzis1@otenet.gr
ιασωνιδου και τριπολεως 33 ελληνικο
210-9607277
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη compact : 11-12-04 στις 08:42
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-12-04, 12:57
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vanatorul
Τι έχετε να μου προτείνετε σαν μια εξαιρετική αρχή και αν μπορείτε πείτε μου περίπου και έναν προϋπολογισμό του κόστους. Επίσης αν είχατε να μου προτείνετε και κανά δύο μαγαζιά με τα σχετικά θα το εκτιμούσα. Μένω Καλλιθέα και από κανένα δύο που έχω περάσει δεν μπορώ να πω ότι έχω μείνει εμβρόντητος από την ποιότητα του καταστήματος.
Μήτσος
Κατ'αρχάς, από καταστήματα στην περιοχή σου.
Προτείνω το κατάστημα του Κώστα (compact) ανεπιφύλακτα. Επίσης, ένα καλό είναι στην αργυρούπολη (που πάω εγώ), αλλά δεν σου το προτείνω μιας και είναι για αγωνιστικές καταστάσεις (αγωνιστικά αυτοκίνητα).

Κατά δεύτερον, το κόστος, εξαρτάται κι'όλας από το τι ζητάς. Πρώτη ερώτηση είναι "θερμικό ή ηλεκτρικό???".
Δεύτερη ερώτηση, πόσο καλό θέλεις να είναι. Λόγω της εμπειρίας μου (άν πρόκειται για θερμικό), δεν θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι εξαιρετικά ακριβό, μιας και δεν θα έχεις την εμπειρία να το συντηρείς και να το ρυθμίζεις όπως αρμόζει. Συνήθως, όσο πιο "εξωτική" είναι η τεχνολογία των θερμικών, είναι και πιο δύσκολη η συντήρηση και η ρύθμιση, ώστε να λειτουργεί σωστά. Αυτό έρχεται με την εμπειρία (και αυτό το λέω, έχοντας απλό θερμικό thunder tiger για 6 χρόνια και μόλις το Σεπτέμβρη πήρα full αγωνιστικό). Όμως, είμαι της άποψης να πάρεις κάτι καλό από την αρχή για να μην το πληρώσεις στη συνέχεια 2 και 3 φορές παραπάνω. Και αυτό έχει να κάνει με τις βελτιώσεις που θα μπεις στην πρίζα να κάνεις (εδώ να δείτε τι έχω πάθει). π.χ. είναι πολύ προτιμότερο να πάρεις ένα θερμικό που έχει και καλά αμορτισέρ και διτάχυτο σασμάν ... από την αρχή, και να πληρώσεις επιπλέον 150 ευρώ, παρά να δώσεις στη συνέχεια επειδή θα τα θέλεις, 400 ευρώ. Γνώμονας επιλογής σου θα ήταν καλό να είναι η ποιότητα της κατασκευής και όχι τόσο το κόστος (στη σωστή αναλογία). Έτσι, θα αποκτήσεις ένα μοντέλο που θα σου αρέσει (θα πληρώσεις κάτι παραπάνω) και θα ευχαριστιέσαι.

Αυτό με τις βελτιώσεις πρόσεξέ το, είναι γλυκό... Ένα μικρό παράδειγμα. Άν πάμε μία μέρα παρέα να παίξουμε και ένας άλλος, επειδή στο δικό του έχει διτάχυτο και σε περνάει σε τελικές, θα σε χαλάσει και θα θέλεις διτάχυτο ή εξάτμιση ή ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-12-04, 13:52
Vanatorul
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk
Κατ'αρχάς, από καταστήματα στην περιοχή σου.
Προτείνω το κατάστημα του Κώστα (compact) ανεπιφύλακτα. Επίσης, ένα καλό είναι στην αργυρούπολη (που πάω εγώ), αλλά δεν σου το προτείνω μιας και είναι για αγωνιστικές καταστάσεις (αγωνιστικά αυτοκίνητα).

Κατά δεύτερον, το κόστος, εξαρτάται κι'όλας από το τι ζητάς. Πρώτη ερώτηση είναι "θερμικό ή ηλεκτρικό???".
Δεύτερη ερώτηση, πόσο καλό θέλεις να είναι. Λόγω της εμπειρίας μου (άν πρόκειται για θερμικό), δεν θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι εξαιρετικά ακριβό, μιας και δεν θα έχεις την εμπειρία να το συντηρείς και να το ρυθμίζεις όπως αρμόζει. Συνήθως, όσο πιο "εξωτική" είναι η τεχνολογία των θερμικών, είναι και πιο δύσκολη η συντήρηση και η ρύθμιση, ώστε να λειτουργεί σωστά. Αυτό έρχεται με την εμπειρία (και αυτό το λέω, έχοντας απλό θερμικό thunder tiger για 6 χρόνια και μόλις το Σεπτέμβρη πήρα full αγωνιστικό). Όμως, είμαι της άποψης να πάρεις κάτι καλό από την αρχή για να μην το πληρώσεις στη συνέχεια 2 και 3 φορές παραπάνω. Και αυτό έχει να κάνει με τις βελτιώσεις που θα μπεις στην πρίζα να κάνεις (εδώ να δείτε τι έχω πάθει). π.χ. είναι πολύ προτιμότερο να πάρεις ένα θερμικό που έχει και καλά αμορτισέρ και διτάχυτο σασμάν ... από την αρχή, και να πληρώσεις επιπλέον 150 ευρώ, παρά να δώσεις στη συνέχεια επειδή θα τα θέλεις, 400 ευρώ. Γνώμονας επιλογής σου θα ήταν καλό να είναι η ποιότητα της κατασκευής και όχι τόσο το κόστος (στη σωστή αναλογία). Έτσι, θα αποκτήσεις ένα μοντέλο που θα σου αρέσει (θα πληρώσεις κάτι παραπάνω) και θα ευχαριστιέσαι.

Αυτό με τις βελτιώσεις πρόσεξέ το, είναι γλυκό... Ένα μικρό παράδειγμα. Άν πάμε μία μέρα παρέα να παίξουμε και ένας άλλος, επειδή στο δικό του έχει διτάχυτο και σε περνάει σε τελικές, θα σε χαλάσει και θα θέλεις διτάχυτο ή εξάτμιση ή ...
Φίλε ήσουν κατατοπιστηκότατος. Αν θες μου στέλνεις σε privat περίπου την διεύθυνση του μαγαζιού του Κώστα. Για θερμικό σκεπτόμουν και εγώ. Και πάλι σε ευχαριστώ. Μήτσος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-12-04, 17:01
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Όπως ανέφερε και ο Κώστας
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact
www.racemodels.gr

ιασωνιδου και τριπολεως 33 ελληνικο
210-9607277
Θερμικό ε? Ωραία!!!
Αύριο άν έρθεις στη συνάντηση, μιλάμε και από κοντά να σε κατατοπίσω όσο μπορώ, να δείς και το δικό μου αυτοκινητάκι. Από όσο ξέρω θα φέρει και ο Κώστας το δικό του (Μ3 GTR 1/10). Πολύ ωραίο και με φανταστικό πάτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-12-04, 00:02
Vanatorul
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk
Όπως ανέφερε και ο Κώστας
Θερμικό ε? Ωραία!!!
Αύριο άν έρθεις στη συνάντηση, μιλάμε και από κοντά να σε κατατοπίσω όσο μπορώ, να δείς και το δικό μου αυτοκινητάκι. Από όσο ξέρω θα φέρει και ο Κώστας το δικό του (Μ3 GTR 1/10). Πολύ ωραίο και με φανταστικό πάτημα.
Λυπάμαι και που δεν ήρθα και που δεν το είδα νωρίτερα για να σου απαντήσω. Έδινα σήμερα εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ για το πτυχίο μου και όπως καταλαβαίνεις μου ήταν ψιλοαδύνατο να περεβρεθώ. Πάντως θα τα πούμε σε κάποια συνάντηση να είσαι σίγουρος. Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Μήτσος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-12-04, 00:05
Vanatorul
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact
ελα και μια βολτα απο το μαγαζι μας!!
θα μεινεις εκπληκτος με την ποιοτητα του καταστηματος!!
και υπαρχει και εκπτωση στα μελη του club!!!
φιλικα Κωνσταντινος.

www.racemodels.gr
lantzis1@otenet.gr
ιασωνιδου και τριπολεως 33 ελληνικο
210-9607277
Σε ευχαριστώ. Ελπίζω τώρα που ξεμπέρδεψα με τις εξετάσεις μου να μου δωθεί λίγος χρόνος να βολτάρω λιγάκι, οπότε θα περάσω.
Μήτσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.