Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-12-16, 20:55
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μα δεν είπες νερά στο μοτέρ μετά την επισκευή αλλά απλά ότι κάπου χάνετε

εξαέρωση αν δεν γίνει σωστά δεν κάνουν κύκλο τα νερά και τα πετάει μετά από κάπου γιατί βράζουν οπότε θα έχεις και θερμοκρασίες λογικά με κακή εξαέρωση ή δεν θα έχεις καλοριφέρ. Πιάσε ένα μεγάλο κατσαβίδι να καργάρεις καλά την τάπα μήπως είναι από εκεί και μετά αν έχεις θέμα πρέπει να κάνουν έλεγχο κυκλώματος με σβηστό μοτέρ για να δούνε αν υπάρχει διαρροή από κάπου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-12-16, 02:30
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Νομίζω ότι ο φίλος το γράφει καθαρά ότι βρήκε νερά στον κινητήρα, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα να χάνει από κολάρο ή σύνδεσμο!

Πάντως τα νερά είναι ο καρκίνος των E46. Εγώ μετά από 3 παγούρια νερού, 2 ψυγεία και όλα (σχεδόν) τα κολάρα και τους συνδέσμους, εξακολουθώ να χάνω αντιψυκτικό (βλέπω και φωσφοριζέ στάλες στο γκαράζ) αλλά πλέον έχω βαρεθεί... Βάζω νερά και εξαερώνω κάθε 10 ημέρες και τέλειωσα...

Για την εξαέρωση πάντως, πρέπει να γίνεται ξεβιδώνοτας και τη μικρή τάπα στα δεξιά του παγουριού. Γεμίζεις με παραφλού μέχρι να χυθεί από την μικρή τάπα και ταυτόχρονα να μην κάνει φουσκάλες από την μεγάλη. Τότε κλείνεις και τις δύο... Προσοχή στη μικρή κατσαβιδένια τάπα γιατί σπάει για πλάκα... Υπάρχει κάπου στο φόρουμ και η σχετική διαδικασία. Το ότι χάνει η μεγάλη τάπα δεν το έχω ξανακούσει, αλλά δεν μου φαίνετια και απίθανο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-16, 02:34
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Οταν πηγε το καπακι για πλαναρισμα ,το πρεσσαρισε ο ρεκτιφιατζης?
Ρωτησε τον ,ειναι εξτρα κοστος αλλα το κανουν ολοι για τυχον ρηγματα.
Ισως δεν το εχει κανει και χανει το καπακι σου ας φαινεται ενταξει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-16, 09:05
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Φιλε μου δεν τον ρωτησα αν το πρεσσαρε το καπακι ο ρεκτιφατζης...
Τωρα παρακολουθω θερμοκρασια και νερα , παντως 2 μερες τωρα το νερο ειναι ΟΚ.
και η ταπα του κινητηρα , πανω απο τα μπουζι , ειναι καθαρη , δηλαδη δεν εχει αφρους που σημαινει νερο στην μηχανη.
Γιατι μου ξαναεβαζε νερα στη μηχανη μετα την επισκευη ειναι μυστηριο..!!!
Δεν εχω ξεκαθαρη ιδεα ακομα.. το ψαχνω και εγω και ο μηχανικος γιατι και πως...
Μια εξηγηση δικη μου ειναι οτι...το wynns ..που εριξε στο ψυγειο μετα την επισκευη να εκανε δουλεια....δηλαδη να βρηκε το ρηγματακι και να το σφραγισε..!!!!
Παντως πιστευω οτι σε 2-3 μερες θα δειξει...
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.....καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-16, 14:53
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι ο φίλος το γράφει καθαρά ότι βρήκε νερά στον κινητήρα, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα να χάνει από κολάρο ή σύνδεσμο!

Πάντως τα νερά είναι ο καρκίνος των E46. Εγώ μετά από 3 παγούρια νερού, 2 ψυγεία και όλα (σχεδόν) τα κολάρα και τους συνδέσμους, εξακολουθώ να χάνω αντιψυκτικό (βλέπω και φωσφοριζέ στάλες στο γκαράζ) αλλά πλέον έχω βαρεθεί... Βάζω νερά και εξαερώνω κάθε 10 ημέρες και τέλειωσα...

Για την εξαέρωση πάντως, πρέπει να γίνεται ξεβιδώνοτας και τη μικρή τάπα στα δεξιά του παγουριού. Γεμίζεις με παραφλού μέχρι να χυθεί από την μικρή τάπα και ταυτόχρονα να μην κάνει φουσκάλες από την μεγάλη. Τότε κλείνεις και τις δύο... Προσοχή στη μικρή κατσαβιδένια τάπα γιατί σπάει για πλάκα... Υπάρχει κάπου στο φόρουμ και η σχετική διαδικασία. Το ότι χάνει η μεγάλη τάπα δεν το έχω ξανακούσει, αλλά δεν μου φαίνετια και απίθανο...
Οπως είσαι μέσα στο μοτέρ απο κάτω....
Κοίτα τέρμα κάτω δεξιά στο ψυγείο νερού..
Εχει έναν αισθητήρα.. Πράσινος είναι..
Απο εκεί στα χάνει..
Και τα χάνει μόνο όταν κάνει αποθέρμανση το μοτέρ
(όταν σβήνεις το μοτέρ, ανεβαίνει στο εσωτερικό κυκλωμα η θερμοκρασία / πίεση και αυτή η βλακεία χάνει νερό.. και το χάνει μόνο τότε.. Μετά σταματάει όταν πέσει η πίεση..)
και επειδή η θέση είναι τέτοια, δεν κάνει σημαδι, γιατί στάζει κάτω..!!
Οπως κοιτάς το αμάξι απο μπροστά, αριστερά δεν βλέπεις το νερό??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-12-16, 02:53
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως είσαι μέσα στο μοτέρ απο κάτω....
Κοίτα τέρμα κάτω δεξιά στο ψυγείο νερού..
Εχει έναν αισθητήρα.. Πράσινος είναι..
Απο εκεί στα χάνει..
Και τα χάνει μόνο όταν κάνει αποθέρμανση το μοτέρ
(όταν σβήνεις το μοτέρ, ανεβαίνει στο εσωτερικό κυκλωμα η θερμοκρασία / πίεση και αυτή η βλακεία χάνει νερό.. και το χάνει μόνο τότε.. Μετά σταματάει όταν πέσει η πίεση..)
και επειδή η θέση είναι τέτοια, δεν κάνει σημαδι, γιατί στάζει κάτω..!!
Οπως κοιτάς το αμάξι απο μπροστά, αριστερά δεν βλέπεις το νερό??
Bingo... Δεν το έχω σηκώνσει για να το δω, αλλά όπως το βλέπω ναι αριστερά το βλέπω (κεντροαριστερά για να ακριβολογήσω...). Πάντως ακόμα και πριν το σηκώσω, στοιχηματίζω ότι έχεις δίκιο... ... Ερώτηση: Τι αλλάζω? αν αλλάζω δηλαδή, γιατί με αυτό το αυτοκίνητο έχω μάθει να ζω με το πρόβλημα μου (του)...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 11-12-16 στις 02:55
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-12-16, 04:06
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παντως κατα μεγαλο ποσοστο σφραγιζει για λιγο καιρο με τα σφραγιστικα και μετα ξαναχανει,οποτε εχε το νου σου μην σου ξαναπερασει νερα ....
Αν εξαλειψεις ολα τα υπολοιπα πιθανα με διαρροες και τον αισθητηρα που λεει ο rapid fast.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-16, 11:10
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Ας ελπισουμε οτι θα αντεξει το σφραγισμα. Θα εχω το νου μου στην θερμοκρασια...και βλεπουμε. Να κατεβασω παλι καπακι δεν το βλεπω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-16, 12:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Bingo... Δεν το έχω σηκώνσει για να το δω, αλλά όπως το βλέπω ναι αριστερά το βλέπω (κεντροαριστερά για να ακριβολογήσω...). Πάντως ακόμα και πριν το σηκώσω, στοιχηματίζω ότι έχεις δίκιο... ... Ερώτηση: Τι αλλάζω? αν αλλάζω δηλαδή, γιατί με αυτό το αυτοκίνητο έχω μάθει να ζω με το πρόβλημα μου (του)...
Μόνο τον αισθητήρα... 30-35 ευρώ νομίζω είχε....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-17, 17:34
natsolibre Ο χρήστης natsolibre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2017
Μηνύματα: 15
natsolibre is on a distinguished road
Ακριβώς τό ίδιο θέμα εχω και γω σε ε46 μ43...
Έχω κάνει και σχετικό ποστάρισμα..
Δεν μπορει ο μηχανικός να βρει ακόμα τη διαροή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.