Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-03-13, 21:29
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Άλλαξα παιδιά την μπαταρία αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτα. Όπως καταλαβαίνετε άρχισε το ψάξιμο. Άρχισα λοιπόν το διάβασμα. Ξέχασα να σας πω ότι παρατήρησα ότι με το κλειδί δεν κλείδωνε η πόρτα του συνοδηγού και κάποια μέρα παρατήρησα ότι δεν κλειδώνει και από μέσα από το κουμπί που είναι στην κονσόλα. Πριν από λίγες σταμάτησε να δουλεύει και το δεύτερο κλειδί δηλαδή τα κουμπιά του , ο τηλεχειρισμός. Είχα βρει ένα λινγκ των Φανάτικς και διαβάζοντας το όλο, έφτασα σύμφωνα με τα συμπτώματα ότι φταίει η πλακέτα GM V(5), ακολούθησα τις οδηγίες τους με τα βίντεο που είχαν. Αυτή η πλακέτα είναι υπεύθυνη για τα παράθυρα (άνοιγμα -κλείσιμο), τις κλειδαριές κλπ. και βρίσκετε πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Άρχισα λοιπόν το ξήλωμα και έφτασα μέχρι την πλακέτα η οποία με δυσκόλεψε, γιατί λόγο της εγχείρησης καρδιάς που έχω κάνει δεν πρέπει να σκύβω και να ζορίζομαι, αλλά σιγά σιγά τα κατάφερα. Αν είσαι καλά δεν είναι δύσκολο. Έβγαλα την πλακέτα την καθάρισα και την ξανάβαλα, αλλά δεν δούλεψε. Έτσι άρχισα να ψάχνω να βρω άλλη. Αποτέλεσμα να πάθω παραλίγο έμφραγμα γιατί ακούτε τιμή καινούργιας σε διάφορες αντιπροσωπείες BMW: από 412€ έως 420€ (γι αυτό λέω κλέφτες Έλληνες) και μεταχειρισμένης από 100€ έως 150€. Πήρα λοιπόν και τον δικό μας Atsa lino να μου βρει γιατί δεν είχε αυτός και περίμενα. Την άλλη μέρα με πήρε και μου είπε ότι βρήκε θα μου την δώσει να την δοκιμάσω και μετά να την πάρω και κανόνισα το απόγευμα να την πάρω. Καπάκι με παίρνει τηλέφωνο έτερος δικός μας A8hnaios και μου λέει ότι και αυτός έχει το ίδιο πρόβλημα και του είπε και κάποιος σε μια BMW που το μπριζόσανε ότι είναι η GM 5. Ξαναπαίρνω το Πέτρο ότι θέλω κι άλλη. Πήγαμε το απόγευμα και ο Πέτρος είχε φέρει τρείς τις δοκιμάσαμε και πήραμε τις δύο. Του A8hnaiou Αντώνη δούλεψε του προγραμμάτισα και το κλειδί και τελείωσε. Εμένα δούλευαν όλα εκτός από τα κουμπιά των κλειδιών. Έτσι την άλλη μέρα το πήγα στον Χρήστο που έχει την BMW τέρμα Θησέως στην Καλλιθέα και μου το έβαλε στο κομπιούτερ και τι λέτε ότι βρήκε; Είχε χαλάσει η κεραία που έπαιρνε σήμα από το κλειδί και έδινε εντολή στις κλειδαριές. Αυτή βρίσκετε στο πίσω κολωνάκι που είναι από την πλευρά του οδηγού. Για να μην πολυλογώ πήρα τον Πέτρο και μου βρήκε μία φτηνότερα από τις τιμές της αγοράς οι οποίες είναι: καινούργια από 290€ και μεταχειρισμένη από 120€ έως 150€. Μου την έβαλε ο Χρήστος την δοκιμάσαμε και δούλευαν όλα κανονικά. Έτσι τελείωσε η περιπέτεια μου. Θέλω να ευχαριστήσω τον Χρήστο Φλ. για την αμέριστη υποστήριξη του και την άψογη δουλειά του και το Πέτρο Atsa lino που με τις άκρες του μου βρήκε τις 2 πλακέτες και τις τιμές του με γλύτωσε από πολλά έξοδα. Αυτά τα έγραψα γιατί το θεώρησα υποχρέωση μου μήπως και κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα να ξέρει που να βαδίσει. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και πιστεύω ότι δεν σας κούρασα...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-13, 22:38
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
Δοκιμασες να κανεις έναν απλό προγραμματισμό στο κλειδη σου πριν ρήξεις τόσα ευρώ;
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-13, 22:47
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Δεν ήταν από προγραμματισμό. Ηταν η κεραία που είχε πάθει και δεν δούλευαν τα κουμπιά των κλειδιών. Το μόνο κακό που έκανα ήταν ότι άνοιξα το ένα κλειδί για μπαταρία...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-17, 09:24
alex46 Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-05-2017
Μηνύματα: 60
alex46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Παρασκευή είπα να αλλάξω την μπαταρία από το κλειδί μου. Πήγα λοιπόν σε γνωστό κατάστημα μπαταριών να αγοράσω και έδωσα στην πωλήτρια τα στοιχεία της μπαταρίας που είναι τα εξής: VL 2020 3V PANASONIC με ρώτησε αν θέλω με λαμάκια ή όχι, της είπα με λαμάκια και πήγε και μου έφερε. Την πλήρωσα 5 € και έφυγα. Όταν πήγα σπίτι και κοίταξα τα στοιχεία είδα ότι έγραφε τα εξής: ML 2020 3V PANASONIC. Έκατσα λοιπόν Στο λαπιτόπι και έψαξα τι διαφορές έχουν μεταξί τους και βρήκα μόνο 2 διαφορές που όμως δεν ξέρω τι σημασία έχουν. Τώρα λοιπόν σας ζαλίζω για να μου πείτε αν είναι να την βάλω την καινούργια ή όχι, θα σας βάλω να τα δείτε και άν δεν σας κουράζω πείτε μου... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μαγγάνιο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες λιθίου (σειρά ML)
[Δεν Μέρη]:
ML2020
Όροι και Προϋποθέσεις Όροι και Προϋποθέσεις

προσδιορισμός
Χαρακτηριστικά απόδοσης Στοιχείο
Ονομαστική Τάση 3 (V)
Ονομαστική Χωρητικότητα 45 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,12 (mA)
Διάμετρος 20 (χιλιοστά)
Πάχος -
Ύψος 2 (χιλιοστά)
Approx.Weight 2.2 (ζ)
JIS -
IEC -
Θερμοκρασία λειτουργίας (βαθμός Γ) -20 - 60


Βανάδιο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες λιθίου (VL σειρά)
[Δεν Μέρη]:
VL2020
Όροι και Προϋποθέσεις Όροι και Προϋποθέσεις

προσδιορισμός
Χαρακτηριστικά απόδοσης Στοιχείο
Ονομαστική Τάση 3 (V)
Ονομαστική Χωρητικότητα 20 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,07 (mA)
Διάμετρος 20 (χιλιοστά)
Πάχος -
Ύψος 2 (χιλιοστά)
Approx.Weight 2.2 (ζ)
JIS -
IEC -
Θερμοκρασία λειτουργίας (βαθμός Γ) -20 - 60
Καλημερα και εγω αλλαξα μπαταρια προχθες στον ρομβο.παρολλο που τους ειχα παρει τηλ για επιβεβαιωση οτι εχουν μπαταρια vl 2020 οταν εστειλα ενα γνωστο μου να την παρει μου εφερε την ml 2020.5 ευρω αγορα και 2 ευρω τοποθετηση σε ηλεκτρονικο.ελεος ζητουσαν 30ε.προγραμματισμος και τελος ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.