Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-11, 23:36
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
εμπροσθιοι δισκοι

καλησπερα φιλοι μου θελω να αλαξω τους εμπροσθοιους δισκους οπως αναφερει και ο τιτλος
στο 36ρι μου 316...τι εχετε να μου προτεινετε?...για καινουργιους παντα...ευχαριστω προκαταβολικα.
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-11, 23:39
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Νίκο άν τους αλλάξεις θα βάλεις πάλι τους ίδιους...είναι δοκιμασμένο. όσοι έβαλαν τρυπιτούς ή χαραχτούς του έβγαλαν κ τελικά έβαλαν μαματους πάλι....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-11, 23:41
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλυτερα μαμα BMW δισκους. Κι εγω ειχα βαλει αφτερμαρκετ Zimmermann στις ιδιες διαστασεις παντα και νορμαλ οχι χαρακτους κλπ και τωρα που ξαναλλαξα εβαλα μαμα BMW. Ειναι οι καλυτεροι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-11, 00:14
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
ok ευχαριστω παιδια!παω αυριο στα ανταλακτικα bmw!
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-11, 00:38
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
....τωρα που ξαναλλαξα εβαλα μαμα BMW. Ειναι οι καλυτεροι
Και γιατί να μην είναι δηλαδή?
Παρατηρώ μια διαρκή αμφισβήτηση των πάντων..
Γιατί δεν τιμάτε και δεν εμπιστεύεστε το αμάξι που πήρατε (σαν σύνολο εννοώ..)
Ψαχνόμαστε για καλύτερα φρένα, καλύτερη ανάρτηση, καλύτερη αισθητική, καλύτερα ανταλλακτικά και ότι άλλο ''καλύτερο'' μας έρχεται στο νου λες και τα δικά μας ή τα δικά του μάλλον είναι μάπα και χρειάζονται οπωσδήποτε βελτίωση…
Για ηρεμήστε ρε παιδιά έχετε στην κατοχή σας αυτοκίνητα των 40,50,70+ χιλιάδων ευρώ και τους συμπεριφέρεστε λες και είναι της τάξεως των 10,12,15 χιλιάδων.
Τα υποτιμάτε πρώτα από όλους εσείς οι ίδιοι με αυτή την νοοτροπία του να του βάλλω κάτι καλύτερο. Γιατί δηλαδή θα πρέπει ένα ανταλλακτικό μιας μάρκας να είναι καλύτερο από το ΟΕΜ που μελετήθηκε, τσεκαρίστηκε και εγκρίθηκε από την μαμά BMW?
Γιατί δεν πιστεύετε στο έργο τους? Γιατί αυτή η δυσπιστία για τα ΟΕΜ ανταλλακτικά? Γιατί να θεωρείτε ότι είναι υπερτιμημένα σε σχέση με την απόδοση και την ποιότητά τους..?? Γιατί προσβάλλετε το αυτοκίνητό σας και το υποβιβάζετε σε κατώτερη θέση..? Αν δεν σας καλύπτουν και πάνω από όλα δεν εμπιστεύεστε την ενδεδειγμένη και πεπατημένη οδό των ΟΕΜ ανταλλακτικών γιατί τα πήρατε και δεν παίρνατε κατευθείαν ένα φτηνό κορεάτικο και με τα επιπλέον χρήματα της διαφοράς να το κάνετε τούμπανο στα aftermarket καλύτερα προιόντα..? Ποιος σας λέει ότι τα χιλιάδες προιόντα που κυκλοφορούν είναι καλύτερα από τα δικά σας, από αυτά που έχετε ήδη και που οι άλλοι τα ζηλεύουν?
Και γιατί ψάχνετε στα χαμένα την στιγμή που υπάρχουν έτοιμες, μελετημένες, προσεγμένες, πιστοποιημένες και λειτουργικά άψογες λύσεις από διάφορους βελτιωτικούς οίκους που ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με το δικό σας μοντέλο..?
Άραγε στις άλλες μάρκες το ίδιο γίνεται? Δηλαδή αν είχατε αγοράσει Porsche ή Merc ή κάποια άλλη αντίστοιχη μάρκα το ίδιο θα κάνατε ή μήπως τώρα αισθάνεστε ότι είστε σε κατώτερη από αυτούς θέση με την επιλογή της μπέμπας σας…?
Δεν αγοράσατε σήμα ρε παιδιά, αμάξι πήρατε και μάλιστα από τα καλά του είδους… μην χαζοψάχνεστε και πετάτε χρήμα στο πουθενά…

Υ.Γ. ΔΕΝ αναφέρομαι σε άτομα που έχουν βελτιώσει την απόδοση του κινητήρα τους.
Αυτοί έχουν υποχρέωση να ψάχνουν για κάτι αποδοτικότερο από το μαμά.. Αλλοίμονο..
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-11, 00:50
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Γιατι το οποιοδήποτε αυτοκίνητο δεν ειναι φτιαγμένο για τον καθ'εναν ξεχωριστά, αλλα για τον μεσο χρηστη ενος συγκεκριμένου target group. Οταν βελτιώνεις ενα αυτοκίνητο δεν το υποβιβάζεις, ίσα-ισα, το κάνεις καλύτερο εκει που θεωρείς εσυ οτι θελει βελτίωση.. Το διαμορφώνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Κάποιος που κυνηγάει το αυτοκίνητό του σε στροφές πχ δεν τον ικανοποιεί η εργοστασιακή ανάρτηση, γι'αυτο την αλλάζει. Κατα την άποψη και τις ανάγκες του, η aftermarket είναι καλύτερη απο την εργοστασιακή. Για αυτον που το αμαξι το εχει για χαλαρες βολτες και δεν θελει να εχει σφιχτή αισθηση το αμαξι του, θεωρεί την εργοστασιακή καλυτερη..

Δεν συμφωνώ με τη λογική οτι μονο τα κορεάτικα θελουν αλλες βελτιώσεις. Ούτε οτι πρεπει να ψαχνομαστε για after market προϊόντα αφού εχουμε βελτιώσει τον κινητήρα, το αντίθετο μαλλον, κατ'εμε πρεπει πρωτα να βελτιωθεί το στήσιμο, φρενα, τιμονι, πλαίσιο του αυτοκινήτου, και μετα ο κινητήρας.. (Δεν μιλαω για τις οδηγικές ικανότητες, ειναι αυτονόητο)

ΥΓ: Ποιος ειπε οτι δεν υπαρχουν βελτιωσεις για Porsche και Ferrari?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-11, 00:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Βασικα εγω εψαχνα κατι αντιστοιχα καλο με τους μαμα αλλα οχι σε τετοια τιμη που ζηταγαν στα ανταλλακτικα της BMW καθως θεωρησα οτι ειναι υπερβολικα ακριβα. Γι αυτο εψαξα και βρηκα ενα καλο συνεργειο φρενων που μου εβαλε δισκους απο εναν, ουσιαστικα, υποκατασκευαστη της BMW, καθως η Zimmermann κατασκευαζει φρενα για τη BMW. Δηλαδη σα να εβαλα ιδιους (σχεδον) δισκους αλλα οχι με την τιμη και τη σφραγιδα της BMW.
Στην πορεια ειδα οτι οχι οτι ηταν για πεταμα, η επικινδυνοι ή κατι αλλο, απλα δεν επιαναν τα υψηλα στανταρ των μαμα δισκων, τους φερομουν κι εγω σκληρα στα φρενα κι ηρθε φυσικα η ωρα αλλαγης τους καθως δεν ειχαν αρπαξει ουτε στραβωσει παρα τη σκληρη χρηση, μονο οτι ειχαν φαγωθει κι ειχαν κανει αυλακι. Μετα εψαξα και βρηκα μια ακρη με φτηνα ανταλλακτικα και πηρα μαμα στην ιδια χαμηλη τιμη σα να τα παιρνα απο e bay απο Γερμανικη αντιπροσωπια (160€ κι οι 2). Εδω οι αντιπροσωπειες ισως να ζηταγανε και 2πλασια τιμη...
Με το συνδυασμο φρενων που ειχα πριν (Zimmermann δισκοι, Textar τακακια) το μονο παραπονο ηταν το σφυριγμα και τιποτα αλλο, λειτουργησαν αψογα σε ολη τους τη ζωη.
Με το συνδυασμο που εχω τωρα (μαμα δισκοι, Ferodo τακακια) δεν εχω ουτε σφυριγμα.

Μακη μακαρι να ειχα αυτοκινητο 40, 50, 70 χιλ ευρω! Ειναι ενα απ τα (ισως απιαστα) ονειρα μου! 21.300 το χα παρει καινουριο στη Γερμανια και μετα απο 2 χρονια που το φερα Ελλαδα με εκτελωνισμους, πινακιδες κλπ χαρατσια μου πηγε συνολο 25.500 περιπου. Μακαρι να μπορουσα να χα οχι 40, εστω 30 χιλ ευρω αμαξι!

Για τα ανταλλακτικα παντως, καποια μπορουν να αντικατασταθουν με αφτερμαρκετ εφαμιλλα των μαμα με ιδια ισως και καλυτερη ποιοτητα σε μικροτερη τιμη φυσικα. Τα τακακια ειναι ενα παραδειγμα. Καποια αλλα ισως οχι, καθως για παραδειγμα, ειχα αλλαξει υαλοκαθαριστηρες με Bosch (καλη μαρκα, οχι Κινεζικους), και ακομα και οι Bosch αποδειχτηκαν κατωτεροι των μαμα. Σχετικα ειναι και αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-11, 01:06
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε Ε36 ίσα ίσα που συμφωνώ…
Απλά λέω γιατί τόση δυσπιστία στα ΟΕΜ?
Και κάτι άλλο, δεν ήθελα να μειώσω την αξία των κορεάτικων με αυτά που έγραψα πρίν αλλά να τονίσω την υπεροχή και εξειδίκευση που προσφέρετε στα ΒΜW από πιστοποιημένους και αξιόλογους βελτιωτικούς οίκους που κάνουν άπειρες δοκιμές και μελέτες πριν βγάλουν στην αγορά ένα προιόν που απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε ένα αμάξι.
Κοστούμι κομένο και ραμμένο για πάρτη του..
Γιατί να μπαίνουμε στην διαδικασία να ψάχνουμε 18.000 μάρκες αμορτισέρ και ελατηρίων και δισκοπλακών και τακακιών κτλ και να κάνουμε μόνοι μας ημιτελώς και ημιμαθώς επιλογές και δοκιμές και να μην εμπιστευτούμε για την παραμετροποίηση του οχήματός μας την ίδια πχ την BMW Performance..?
Είναι δυνατόν όσες και αλλαγές και εγκαταστάσεις προϊόντων που κυκλοφορούν στο εμπόριο και να κάνουμε να μπορέσουμε να αντιπαρατεθούμε στην γνώση και στις δοκιμές που έκανε πχ ένας βελτιωτικός οίκος για κάποιους μήνες μέχρι να καταλήξει σε μια ανάρτηση..??

Υ.Γ. Γίάννη δεν απευθυνόμουν σε εσένα προσωπικά. Νομίζω οτι με το λίγο που σε ξέρω σε καταλαβαίνω και αποδέχομαι τον τρόπο σκέψης σου...
Μιλάω γενικά για όσους ψάχνονται συνέχεια.. Βλέπεις σου λέει ο άλλος αλλάζω τακάκια... Τί να βάλω..? Όχι ποια είναι οικονομικά και αποδοτικά ή με λιγότερη βρώμα αλλά... Ποιά είναι καλύτερα..? Και λεω εγω τώρα... Γιατί ρε φίλε αυτά που έχεις δεν σε ικανοποιούν ακρετά ή μήπως μας διακατέχει το σύνδρομο του φτωχού ή μάλλον ζηλιάρη συγγενή?
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Makis_ : 03-03-11 στις 01:15
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-11, 01:17
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Μα αυτά που ειναι απο οίκους δεν ειναι ΟΕΜ! Γι'αυτο αναφέρθηκα στα εντελώς εργοστασιακά ανταλλακτικά Αλλιώς το ιδιο λεμε!

Επίσης πολλοί οίκοι χρησιμοποιούν προϊόντα απο άλλες εταιρείες (ας πουμε, ενας Χ οίκος μπορει τα κιτ φρενων του να κατασκευαζονται απο τη brembo/AP/nissin/wilwood κλπ). Όσο για την BMW Performance, αν καποιος τα εχει τα χρήματα, τοτε μια χαρά! Πολλα προϊόντα της απ'οτι εχω δει όμως, και πανάκριβα ειναι, και δεν βγαίνουν για παλαιότερα μοντέλα (πχ. το παιδι εδω ρωταει για Ε36)

Γι'αυτο υπαρχουν και τα fora, για να μην κανουμε λαθεμένες επιλογές, οπως σωστά λες, αλλα να διαβάζουμε και άλλες απόψεις για το τι δουλεύει και τι όχι!

ΥΓ: Επισης μπορει καποιος να σκέπτεται να ασχοληθεί επαγγελματικά με τη βελτίωση, και να ''χτίζει'' μόνος του το αυτοκίνητό του Σπάνιο βέβαια, αλλα συμβαίνει
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-11, 01:29
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Λάθος δική μου έκφραση..
Εννοούσα τα δοκιμασμένα και μελετημένα απο έγκυρες και δυνατές στο χώρο ομάδες τεχνικών για το συγκεκριμένο αμάξι.
Και φυσικά δεν λέω να τα σκάμε με κάθε ευκαιρία στην αντιπροσωπεία για ΟΕΜ
Πχ εγω σε λίγο αλλάζω λάδια.
Δεν θα πάω να τα χρεωθώ 19 ευρώ το λίτρο στην ανιπροσωπεία.
Θα εμπιστευτώ όμως την ΒΜW και θα πάρω τον ανίστοιχο τύπο Castrol για να βάλλω και θα κοιτάξω να το βρω όσο φθηνότερα γίνεται..
Καταλαβαίνεις τι εννοώ..? Δεν βγαίνω να πω αλλάζω λάδια τί να βάλω για καλύτερα? Θεωρώ οτι η BMW μου δίνει τα καλύτερα και μένει να ψάξω να τα βρω φθηνότερα.. Δεν αμφισβητώ την ποιοτική επιλογή της μαμά εταιρίας... Αυ
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.