Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-05-11, 19:46
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
μπουλόνια έβαλες πιό μακρυά ή άφησες τα ίδια;
άσχετα απο τα μπουλόνια εάν θές να τις αφήσεις βάλε και τις μπροστά γιατί χαλάει πολύ η γεωμετρία του όπως το έχεις τώρα,κατα τα άλλα εάν η προσθήκη είναι σωστή και το χειλάκι που έχει εφαρμόζει σωστά στη ζάντα(ομοίως και απο τη μέσα πλευρά στο μουαγιέ) και δέν πλέει δέν θα έχεις ποτέ πρόβλημα,εγώ το έχω με προσθήκες πάνω απο δέκα χρόνια,κανένα πρόβλημα
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-05-11, 23:16
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι με αύξηση του μετατροχίου πίσω θα έλεγα καλά ''μούτρα''.

Αφού έβαλες αποστάτες πίσω καλό θα ήταν (φαντάζομαι) να βάλεις και εμπρός. (Edit: αφού η λύση να βγάλεις τις προσθήκες δεν θα σε ενδιαφέρει )

Πήγαινε Θάνο τουλάχιστον για ευθυγράμμιση. Άλλαξες περισσότερο τη γεωμετρία από όσο νομίζεις.
+1. Πως είναι δυνατόν αυξάνοντας πίσω μετατρόχιο να το ''γυρίζεις'' πιο εύκολα ?!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-05-11, 23:57
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
+1. Πως είναι δυνατόν αυξάνοντας πίσω μετατρόχιο να το ''γυρίζεις'' πιο εύκολα ?!
+11

οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι Θανο, βαλε και μπροστα !
μην φοβασαι,δεν θα χαλασει κατι !
εγω πανω απο χρονο τους εχω μπρος-πισω και μονο θετικα εχω να πω σχετικα με το πατημα το τουτου μου....!
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-05-11, 00:48
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι με αύξηση του μετατροχίου πίσω θα έλεγα καλά ''μούτρα''.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
+1. Πως είναι δυνατόν αυξάνοντας πίσω μετατρόχιο να το ''γυρίζεις'' πιο εύκολα ?!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fz21 Εμφάνιση μηνυμάτων
+11
+oo..

Μεγαλυτερο μετατροχιο πισω απο μπροστα = υποστροφη

Καπου πριν αναφέρθηκε πως αν μπουν μπροστά θα γινει σιγουρα ζημια.. Γιατι αυτο? Καποια τεκμηριωμενη απαντηση εχουμε?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-05-11, 01:49
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
παιδια ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για το ενδιαφερον...θα γινουν δοκιμες και με τις αλλες δυο πορσθηκες που εχω γι τους μπροστινους τροχους και θα δω διαφορες. Παντως δε καταλαβαινω γιατι να μη "ντριφταρει" το αμαξι καλυτερα? Απο θεμα μουτρα παντως μεχρι στιγμης δε δειχνει κατι τετοιο. Πρεπει να μπουν και οι τεσσερις αποστατες απανω κ να δω πως συμπεριφερεται...μετα να κρινω πως μου αρεσε πιο πολυ και να παω να κανω μια καλη ευθυγραμμιση....οπου εκει θα βελτιωθει κατα πολυ η οδηγικη συμπεριφορα φανταζομαι....καποια προταση επ αυτου?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-05-11, 10:16
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Θάνο.
Χοντρικά θα στα πώ.
Μεγαλύτερο μετατρόχιο στον άξονα σημαίνει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης (απλά μετά ίσως είναι πιο απότομο).
Όταν μεγαλώνεις την πρόσφυση σε έναν άξονα (σε ένα ισορροπημένο αυτοκίνητο), ο άλλος άξονας χάνει πάντα πρώτα την πρόσφυση.

Τα σωστά βήματα ποιά είναι (αφού επιμένεις να θές αποστάτες που εγώ δεν θα έβαζα):

Αποστάτες πίσω. Ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει για βρούβες η παλιά).
Δοκιμές.
Αποστάτες και μπροστά. Ξανά ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει πάλι για βρούβες η προηγούμενη).
Βγάζεις κάτι. Ξανά ευθυγράμμιση.

Αφού μεταβάλλοντας τη γεωμετρία κάθε φορά (τη συνολική) ακυρώνεις την προηγούμενη ευθυγράμμιση.

Αφού θέλεις τους αποστάτες, βάλε και μπροστά και φυσικά θα βάλεις μπουλόνια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ μακρύτερα (π.χ. 7mm) που ελπίζω να το έχεις ήδη κάνει στους πίσω τροχούς και ...κάνε ευθυγράμμιση.

Προσοχή με τα μπουλόνια γιατί σε βλέπω να παριστάνεις τον Nigel Mansel 1991 Portugese GP:
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-05-11, 10:32
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
χαχαχα...ρε τρελε ενοειται οτι εχω βαλει τα μεγαλυτερα μπουλωνια.απλα ξεχασα να το αναφερω πιοπριν......ευχαριστω δημητρακη για τα στοιχεια.....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-05-11, 14:04
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο.
Χοντρικά θα στα πώ.
Μεγαλύτερο μετατρόχιο στον άξονα σημαίνει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης (απλά μετά ίσως είναι πιο απότομο).
Όταν μεγαλώνεις την πρόσφυση σε έναν άξονα (σε ένα ισορροπημένο αυτοκίνητο), ο άλλος άξονας χάνει πάντα πρώτα την πρόσφυση.

Τα σωστά βήματα ποιά είναι (αφού επιμένεις να θές αποστάτες που εγώ δεν θα έβαζα):

Αποστάτες πίσω. Ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει για βρούβες η παλιά).
Δοκιμές.
Αποστάτες και μπροστά. Ξανά ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει πάλι για βρούβες η προηγούμενη).
Βγάζεις κάτι. Ξανά ευθυγράμμιση.

Αφού μεταβάλλοντας τη γεωμετρία κάθε φορά (τη συνολική) ακυρώνεις την προηγούμενη ευθυγράμμιση.

Αφού θέλεις τους αποστάτες, βάλε και μπροστά και φυσικά θα βάλεις μπουλόνια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ μακρύτερα (π.χ. 7mm) που ελπίζω να το έχεις ήδη κάνει στους πίσω τροχούς και ...κάνε ευθυγράμμιση.

Προσοχή με τα μπουλόνια γιατί σε βλέπω να παριστάνεις τον Nigel Mansel 1991 Portugese GP:
Δημήτρη γιατι να κανει ευθυγραμμιση εναν εναν αξονα ξεχωριστα ??? για ποιο λογο ?

εγω ας πουμε οταν χαμηλωσα εκει που ηθελα και ειχα ενα θεματακι εβαλα 4 αποστατες μπρος πισω ιδιους,εκανα μια ευθυγραμμιση και τελος !
ουτε χαλασε κατι ουτε τπτ...!
ειδα τεραστια διαφορα στο πατημα που να πω την αληθεια δεν την περιμενα με τπτ και με λιγα λογια μονο θετικες εντυπωσεις εχω...ααα ουτε ξεκολαει αποτομα τωρα αν και εχω και τις αντιστρεπτικες μου στην πιο σκληρη ρυθμιση !
αυτα...
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-05-11, 14:14
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν εννοώ να κάνει ευθυγράμμιση σε έναν άξονα. Η ευθυγράμμιση γίνεται γενικά.

Απλά κάθε τι που αλλάζει (και εδώ αλλάζει κάθε φορά το ένα μετατρόχιο), θέλει ''γενική'' ευθυγράμμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-05-11, 14:23
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εννοώ να κάνει ευθυγράμμιση σε έναν άξονα. Η ευθυγράμμιση γίνεται γενικά.

Απλά κάθε τι που αλλάζει (και εδώ αλλάζει κάθε φορά το ένα μετατρόχιο), θέλει ''γενική'' ευθυγράμμιση.
νομιζα πως εννουσες να βαλει πισω προσθηκες-να κανει ευθηγραμμιση
μετα να βαλει μπροστα προσθηκες-να κανει ευθηγραμμιση...
σαν να του ελεγες ενα ενα.
αυτο καταλαβα...λαθος μου !
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.