Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 04-10-11, 10:38
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Ελαστικά Potenza RE960AS Pole Position RFT

Θα ήθελα να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για τα Run Flat 3ης γεννιάς της Bridgestone,
ότι μετά από επικοινωνία με την Bridgestone Ελλάς, ότι τα λάστιχα Potenza RE960AS Pole Position RFT δεν προβλεπεται να έλθουν όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά ούτε στην Ευρώπη.
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 04-10-11, 14:11
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για τα Run Flat 3ης γεννιάς της Bridgestone,
ότι μετά από επικοινωνία με την Bridgestone Ελλάς, ότι τα λάστιχα Potenza RE960AS Pole Position RFT δεν προβλεπεται να έλθουν όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά ούτε στην Ευρώπη.
Μου φαίνεται θα περιμένουν κανά χρόνο να ξεστοκάρουν και μετά θα μας τα δώσουν..
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 05-10-11, 14:53
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Εκτίμηση άνεσης οδήγησης από αλλαγή διαφορετικών ελαστικών Run Flat

Έχω παρακολουθήσει τα διάφορα post για τα ελαστικά Run Flat και έχω ενημερωθεί πολύ καλά επάνω στο θέμα Run Flat ή συμβατικά. Θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος. Απευθύνομαι σε αυτούς τους παληούς που χρησιμοποίησαν διαφορετικά λάστιχα Run Flat να μας πουν τις εμπειρίες τους συγκεκριμένα στο θέμα της άνεσης της οδήγησης, (κατά πόσο δηλ. αν είναι δυνατό αυτό σε ποσοστό βελτιώθηκε ή όχι.)
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 06-10-11, 10:24
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Εγώ έχω δοκιμάσει 3 λάστιχα.. Από καλοκαιρινά τα pirelli euforia 1ης τοποθέτησης.. Ήταν ο ορισμός του χάλια λάστιχου.. Φαγώθηκε πολύ γρήγορα, χτύπαγε απίστευτα και στην πιο μικρή λακούβα, από τα μισά του και μετά το αμάξι γλύστραγε συνεχώς σε στεγνό.. Σε βροχή δεν το συζητάω, ήταν κίνδυνος πραγματικός.. Το άλλαξα με conti premium2 και είδα το φως! Πολύ καλό σε άνεση, πολύ πιο ήσυχο στα πολλά χλμ σε ταξίδι, δεν κοπανάει τόσο πολύ και η τιμή μια χαρά με 110€ το κομμάτι..

Το 3ο λάστιχο που δοκίμασα είναι το χειμερινό της continental.. Πάρα πολύ καλό και σε βροχή και στροφές μπορώ να πω ότι με λίγο προσοχή μπορείς να μπεις σε στροφή με νερά με σχεδόν όσα χιλιόμετρα θα μπεις και με στεγνό δρόμο.. Σε χιόνι πολύ καλό αν και το δοκίμασα ελάχιστα..

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα.. Τα λάστιχα που φοράμε χρειάζονται αλλαγή κάθε 15.000-2χρόνια-κτλ χιαστί? Ή τα μπρος πίσω? Ή δεν χρειάζεται να τα αλλάζω θέση?
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 06-10-11, 10:37
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Συνέχεια περί Run flat και άνεσης οδήγησης

Μήπως κανείς έχει φορέσει τα Μichelin Primacy HP ZP;
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 06-10-11, 16:24
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Επειδή αυτή τη στιγμή από το ψάξιμο που έχω κάνει υπάρχουν σε 205/55/16 σε Run Flat μόνον Continental ψάχνοντας βρήκα αυτά τα Υοkohama Advan Sport ZPS .
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Yo...-Sport-ZPS.htm

Όμως δεν έρχονται στην Ελλάδα. Υπάρχουν στον Camskill.

Γνώμες;
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 06-10-11, 20:03
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως κανείς έχει φορέσει τα Μichelin Primacy HP ZP;
Αυτά φοράω τώρα για δεύτερη φορά και είναι πολύ καλά.Όσο για την τοποθέτηση απο μηχανικό όπως τα βάζεις ετσι τ'αφήνεις μέχρι να τ'αλλάξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 06-10-11, 23:59
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω παρακολουθήσει τα διάφορα post για τα ελαστικά Run Flat και έχω ενημερωθεί πολύ καλά επάνω στο θέμα Run Flat ή συμβατικά. Θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος. Απευθύνομαι σε αυτούς τους παληούς που χρησιμοποίησαν διαφορετικά λάστιχα Run Flat να μας πουν τις εμπειρίες τους συγκεκριμένα στο θέμα της άνεσης της οδήγησης, (κατά πόσο δηλ. αν είναι δυνατό αυτό σε ποσοστό βελτιώθηκε ή όχι.)
σε Ε92 με potenza RE050 και dunlop sp sport 01 καμία σχέση. Τα dunlop ήταν τόσο άνετα που κατέβηκα να διαβάσω αν αλήθεια ήταν runflat
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 07-10-11, 19:22
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Επιλογή Run Flat ή συμβατικά ελαστικά

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους στο Forum για τη θετική προσφορά τους όσον αφορά την ενημέρωση επάνω στο θέμα των ελαστικών. Πραγματικά θεωρώ ότι μέσα από την προσωπική εμπειρία προκύπτει πραγματική ενημέρωση επάνω σ΄αυτό το ζήτημα που απασχολεί και θα απασχολήσει αρκετούς και στο μέλον. Καταθέτω και την προσωπική μου άποψη. Το αυτοκίνητο φορούσε από τη μαμά του τα Pirelli Euforia RFT, τα οποία ομολογουμένως είναι τα χειρότερα RFT. Μετά από 37Κ χιλιόμετρα και αφού η κατάσταση με τα λάστιχα είχε φθάσει στο απροχώρητο, μετά βεβαια από ενημέρωση απο το bmw-motorsport και από αλλού, άλλαξα τα λάστιχα και τοποθέτησα σε ένα κατάστημα ελαστικών που εμπορεύεται κυρίως Conti's και με την γνώμη τους τα Michelin Primacy HP ZP (από 195/55/15 σε 205/55/15). Σημειωτέον ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν στην αντιπροσωπία, μου είπαν οτι θα έλθουν μετά 10 μέρες και όχι σε ταχύτητα Η αλλά V με επί πλέον χρέωση) H πρώτη εμπειρία μου είναι πολύ θετική και νοιώθω πολύ ικανοποιημένος. Bέβαια τονίζω και πάλι ότι φορούσα τα χειρότερα ελαστικά.
Συγνώμη για το μεγάλο post, δεν έχω σκοπό να κάνω δαφήμιση, και αν θεωρηθεί ότι γίνεται κάτι τέτοι μπορεί ο admin να μή το δημοσιεύσει.
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 07-10-11, 19:31
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους στο Forum για τη θετική προσφορά τους όσον αφορά την ενημέρωση επάνω στο θέμα των ελαστικών. Πραγματικά θεωρώ ότι μέσα από την προσωπική εμπειρία προκύπτει πραγματική ενημέρωση επάνω σ΄αυτό το ζήτημα που απασχολεί και θα απασχολήσει αρκετούς και στο μέλον. Καταθέτω και την προσωπική μου άποψη. Το αυτοκίνητο φορούσε από τη μαμά του τα Pirelli Euforia RFT, τα οποία ομολογουμένως είναι τα χειρότερα RFT. Μετά από 37Κ χιλιόμετρα και αφού η κατάσταση με τα λάστιχα είχε φθάσει στο απροχώρητο, μετά βεβαια από ενημέρωση απο το bmw-motorsport και από αλλού, άλλαξα τα λάστιχα και τοποθέτησα σε ένα κατάστημα ελαστικών που εμπορεύεται κυρίως Conti's και με την γνώμη τους τα Michelin Primacy HP ZP (από 195/55/15 σε 205/55/15). Σημειωτέον ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν στην αντιπροσωπία, μου είπαν οτι θα έλθουν μετά 10 μέρες και όχι σε ταχύτητα Η αλλά V με επί πλέον χρέωση) H πρώτη εμπειρία μου είναι πολύ θετική και νοιώθω πολύ ικανοποιημένος. Bέβαια τονίζω και πάλι ότι φορούσα τα χειρότερα ελαστικά.
Συγνώμη για το μεγάλο post, δεν έχω σκοπό να κάνω δαφήμιση, και αν θεωρηθεί ότι γίνεται κάτι τέτοι μπορεί ο admin να μή το δημοσιεύσει.
Συγνώμη για το λάθος από 195/55/16 σε 205/55/16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.