Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-02-10, 17:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
asteris στο compact θα μπει η αναρτηση; Που θα την αλλαξεις, μπορεις να μου στειλεις πμ;
(ψιλοασχετο) Το compact τι κινητηρα εχει;..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-05-10, 23:18
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σημερα ειχα μια δυσαρεστη εμπειρια με τα συμβατικα λαστιχα μου. Το ειχα τ αυτοκινητο αφημενο σε παρκινγκ μια μερα και το μεσημερι που πηγα να το παρω διαπιστωσα ευτυχως πριν ξεκινησω πως το πισω δεξι ηταν πιτα!
Επειδη τα λαστιχα τα εχω αλλαξει απο εργοστασιακα rft σε συμβατικα ειχα κι ενα κιτ επιδιορθωσης κομπρεσερακι με αφρο. Αφου το συνδεσα με το σκασμενο λαστιχο, δουλεψε το κομπρεσερακι, πηρε ολο τον αφρο μεσα αλλα τζιφος, τιποτα! Το λαστιχο εκει, κλατα! Επειδη η ωρα ηταν περασμενη και δε βρηκα βουλκανιζατερ ή καταστημα με ειδη αυτοκινητου ανοικτο να παρω αλλον εναν αφρο μηπως και δεν εφτασε ενα μπουκαλακι, αναγκαστηκα και φωναξα οδικη βοηθεια, φορτωθηκε τ αμαξι σε φορτηγο και πηγε στο πλησιεστερο ανοικτο βουλκανιζατερ. Διαπιστωθηκε πως ειχα πατησει μια βιδα ΝΑ με το συμπαθειο απ τη μεσα πλευρα του λαστιχου που το ειχε σκισει αρκετα ωστε ο αφρος και ο αερας να διαφευγουν και να μη φουσκωνει το λαστιχο. Μου ειπαν πως δε θα κολλαγε το μπαλωμα μ ολο τον αφρο μεσα στο λαστιχο κι αν το καθαριζαν ακομα κι επειδη ηταν κι αρκετα φαγωμενο και μεγαλο το σκισιμο μου εβαλαν ενα μεταχειρισμενο.
Επειδη και τα υπολοιπα λαστιχα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση αποφασισα λοιπον να τα αλλαξω. Επισης πηρα τη μεγαλη αποφαση και ισως ρισκο να ξαναγυρισω σε rft. Αυτα που θελω να βαλω ειναι τα Bridgestone Potenza RE 050 A RFT και ΜΟΝΟ αυτα! Ο λογος ειναι πως ειναι τα μοναδικα λαστιχα που υπαρχουν στην αγορα και εχουν τις προδιαγραφες που ζηταω, οι οποιες ειναι ακριβως αυτες που δινει το εργοστασιο γι αυτα τα λαστιχα με αυτες τις διαστασεις και γι αυτο το αυτοκινητο και δεν θελω να ξαναπειραματιστω με διαφορετικα σε κανενα τομεα λαστιχα.
Τα λαστιχα ειναι 205/50/17 89V μπροστα και 225/45/17 91V πισω.
Για την ακριβεια βγαζει και η Pirelli σ αυτες τις διαστασεις κ με ιδιους δεικτες αλλα τα ειχε 1ης τοποθετησης και ηταν επιεικως απαραδεκτα. Ακομα Goodyear και Dunlop δεν ηθελα να βαλω, κοιταξα και για Continental SSR αλλα δεν εβγαζαν αυτα που ηθελα εγω. Οποτε κατεληξα στη Bridgestone κι αφου ειχα διαβασει πως θα εβγαζαν νεας γενιας πιο μαλακα.
Εκανα μια αναζητηση στο ιντερνετ και βρηκα σε ενα σαιτ με 730€ συνολο και τα 4 με ΦΠΑ και μεταφορικα, περιπου την ιδια τιμη μ εδωσε κι ενα λαστιχαδικο στη γειτονια μου.
Επειδη ειμαι ακομα στο ψαξιμο αλλα θελω να τ αλλαξω συντομα μπορειτε να μου δωσετε καποιο σαιτ που ξερετε εσεις ή να μου προτεινετε καποιο λαστιχαδικο 'σωστο' με καλες τιμες; Οποιος μπορει να βοηθησει, ευπροσδεκτες οι προτασεις του!
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-10, 12:55
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τελικα τα παρηγγειλα απο βουλκανιζαντερ της γειτονιας μου που ειναι εμπορος Bridgestone.
Το μαλλι θα παει 750€ (με τις υγειες μου!). Ειχα βρει τα ιδια στο ιντερνετ με 730€.
Το θεμα ειναι οτι αυτοι οι συνδυασμοι διαστασεων και δεικτων στην Ελλαδα αποδειχτηκαν καρασπανιοι! Καταφερε ο ανθρωπος να εντοπισει μολις 5 ελαστικα (2 μπροστινα και 3 πισω) σε ολη την Ελλαδα και θα μου τα φερει απο Θεσσαλονικη που ειναι εκει τωρα γιατι στην Αθηνα δεν υπηρχε δειγμα! Η επομενη λυση ηταν ν ανεβω δεικτη σε W που δεν το ηθελα αλλιως μεσω ιντερνετ και παραπανω αναμονη. Αυριο ή μεθαυριο που θα τα βαλω θα σας πω πρωτες εντυπωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-10, 15:40
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα τα παρηγγειλα απο βουλκανιζαντερ της γειτονιας μου που ειναι εμπορος Bridgestone.
Το μαλλι θα παει 750€ (με τις υγειες μου!). Ειχα βρει τα ιδια στο ιντερνετ με 730€.
Το θεμα ειναι οτι αυτοι οι συνδυασμοι διαστασεων και δεικτων στην Ελλαδα αποδειχτηκαν καρασπανιοι! Καταφερε ο ανθρωπος να εντοπισει μολις 5 ελαστικα (2 μπροστινα και 3 πισω) σε ολη την Ελλαδα και θα μου τα φερει απο Θεσσαλονικη που ειναι εκει τωρα γιατι στην Αθηνα δεν υπηρχε δειγμα! Η επομενη λυση ηταν ν ανεβω δεικτη σε W που δεν το ηθελα αλλιως μεσω ιντερνετ και παραπανω αναμονη. Αυριο ή μεθαυριο που θα τα βαλω θα σας πω πρωτες εντυπωσεις.
η δυσκολία αφορά στο ότι είναι RFT τα ελαστικά...
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-10, 01:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σημερα τ απογευμα ηρθαν τα λαστιχα και τα φορεσα. Ακομα ειναι νωρις βεβαια για ασφαλη συμπερασματα αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αρκετα καλες. Βασικα ειχα ετοιμαστει ψυχολογικα για ξυλα-κουτσουρα που θα εκαναν τ αμαξι να τριζει τα κοκκαλα του αλλα καμια σχεση! Ισως αυτα τα νεα Bridgestone rft ειναι οντως νεας και βελτιωμενης γενιας λαστιχα με πιο μαλακη και καλη γομα. Σιγουρα ειναι πιο σκληρα απ τα συμβατικα Conti. που ειχα πριν αλλα πολυ πιο μαλακά σε σχεση με τα πρωτης τοποθετησης rft Pirelli που ειχε απ το εργοστασιο. Σε λακουβες και σαμαρακια δεν κοπαναει και ειναι αρκετα μαλακο για rft.
Ειναι ομως πιο θορυβωδη σε σχεση με τα συμβατικα, ισως να φταιει και η αλλη χαραξη του πελματος.
Κατι αλλο που ενιωσα αμυδρα ομως γιατι δεν τον ζοριζω, θελω να τα στρωσω καμια 500αρια χμ να πατησουν, ειναι οτι το αυτοκινητο 'στεκεται' καλυτερα, 'παταει' πιο σιγουρα, περιοριστηκαν και αλλο οι κλισεις και το τιμονι σα να εγινε λιγο πιο βαρυ και αμεσο. Βασικα μετα το στρωσιμο των ελαστικων θελω να ξαναπαω για ελεγχο ζυγοσταθμισης, ευθυγραμμισης και μετα θα κρινω αν αξιζαν οντως τα λεφτα τους. Παντως μου φαινεται πως αυτο το αυτοκινητο με αυτη την αναρτηση 'δουλευει' καλυτερα με rft λαστιχα. Θα δειξει μετα απο λιγο καιρο.
Επισης δεν τα εχω δοκιμασει ακομα σε βρεγμενο. Τα Conti που ειχα πριν ηταν υποδειγματικα ακομα και σε πλυμμηρες, οσο ειχαν αυλακια, γιατι τελευταια τα καραφλιασα!
Με την παροδο των χιλιομετρων θα σας κραταω ενημερους σε αυτο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-05-10, 16:03
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
σίγουρα τα δυναμικά χαρακτηριστικά είναι καλύτερα με rft στο αμάξι σου αλλά και επειδή έβαλες τα συγκεκριμένα ελαστικά που στο στεγνό είναι πολύ καλά. όμως κοπανάνε πάρα πολύ σε σχέση με rft dunlop sp sport που έχω εμπειρία
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-10, 14:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Χτες βραδυ και μετα απο τη λασποβροχη στην Αθηνα εκανα αρκετα χιλιομετρα στους απαραδεκτους δρομους μας και μπορω να πω πως για φρεσκα αστρωτα λαστιχα ανταπεξηλθαν πολυ καλα. Στην αρχη και πριν γεμισουν οι δρομοι νερα που ειχε σκετη γλιτσα, που και που το DTC εκανε δουλιτσα αλλα ποτε δεν ενιωσα να γλιστραω επικινδυνα. Μετα που οι δρομοι ηταν γεματοι λασποβρωμονερα δεν ενιωσα ουτε μια στιγμη υδρολισθηση ή γλιστρημα, τα λαστιχα ηταν απλα αψογα στα νερα.
Να σημειωσω, πως ειδα τα ξημερωματα τουλαχιστον 5 ατυχηματα, το ενα απ αυτα πολυ σοβαρο. Δυστυχως ηταν οι συνθηκες οι χειροτερες στους δρομους, βροχη με χωμα και ωρα που ολοι γυρναγαν απο ξενυχτι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.