Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-10, 15:01
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Talking Parking Distance Control πρόβλημα και απορίες!

Χαιρετώ την όμορφη παρέα ! Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ (απο όταν μου καρφώθηκε η επιθυμία να αποκτήσω μια μπέμπα). Οι εντυπώσεις θετικότατες, η βοήθεια σας σε απορίες (καθότι άσχετος και διαβάζοντας τα ανοιχτά θέματα) ανεκτίμητη. Έτσι λοιπόν, αφού πήρα έναν μεταχειρισμένο άσσο (116ι, 1/07, 30.000 χλμ) σε τιμή ξεφτίλα απο Γερμανία, και τακτοποίησα τα γραφειοκρατικά με τελωνεία κτλ, πιάσαμε τις λεπτομέρειες που θεώρησα δευτερεύουσες στον έλεγχο που έκανα όταν την αγόραζα.

Φτάνοντας στο θέμα λοιπόν. Στο νέο μωρό όλα δουλεύουν ρολόι (cruise control, αισθητήρες φώτων-βροχής, εξτρα πακέτο φωτισμού, κλιματισμός), αλλα επειδή κανείς δεν είναι τέλειος, παίρνω ένδειξη στην όπισθεν, οτι το PDC (λέγε με Parctronic) έχει βλάβη, και δεν βγάζει κιχ.
Αν το πάω στο Σπανό, η γενικά σε εξουσιοδοτημένο, απο πόσο μέχρι πόσο θα πάει το μαλλί για να το φτιάξει ;

Δευτερεύουσες απορίες : 1.Οι ζάντες αλουμινίου μαμα 16" πόσο έχουν ; Η μία έχει μια γερή γρατζουνιά και σκέφτομαι να την αλλάξω
2. Τι λάδια παίρνει το αυτοκίνητο ; Έχω ακούσει νούμερα απο 0-30W εώς 5-40 και άκρη δε βγάζω.
3. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ, έστω να κατεβάσω το βιβλίο του αυτοκινήτου; Γιατί με το γερμανικό δεν πρόκειται να βγάλω σοβαρή άκρη, και αν μου καεί καμια ασφάλεια θα γελάμε.

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες και καλώς σας βρήκα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 18-04-10 στις 15:14
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-10, 15:38
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Πρωτα απ'όλα καλως ηρθες
Να ξεκινησουμε αναποδα.Κανε ενα search για λαδια εδω και θα βρεις πολλες απαντησεις.Απλα προς το παρον κρατα οτι λαδια βαζεις οποια μαρκα θες,αρκει να ειναι εγκεκριμενα απτην BMW και προδιαγραφων LL04

Τωρα για το pdc,εχεις το εργοστασιακο ή καποιο aftermarket??Παντως οτι και να σου πουμε εδω,θα ειναι μονο θεωριες...Μπορει απο εναν αισθητηρα του pdc,μπορει και ο εγκεφαλος του pdc...καλυτερα θα ηταν να πας στον Σπανο που λες,και να το τσεκαρουν ωστε να εχεις μια σιγουρη εικονα για το που ακριβως ειναι το προβλημα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-10, 15:55
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απ'όλα καλως ηρθες
Να ξεκινησουμε αναποδα.Κανε ενα search για λαδια εδω και θα βρεις πολλες απαντησεις.Απλα προς το παρον κρατα οτι λαδια βαζεις οποια μαρκα θες,αρκει να ειναι εγκεκριμενα απτην BMW και προδιαγραφων LL04

Τωρα για το pdc,εχεις το εργοστασιακο ή καποιο aftermarket??Παντως οτι και να σου πουμε εδω,θα ειναι μονο θεωριες...Μπορει απο εναν αισθητηρα του pdc,μπορει και ο εγκεφαλος του pdc...καλυτερα θα ηταν να πας στον Σπανο που λες,και να το τσεκαρουν ωστε να εχεις μια σιγουρη εικονα για το που ακριβως ειναι το προβλημα
Καλώς σας βρήκα ! Το είχα δεί αυτό με την προδιαγραφή της BMW , αλλα ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι... Ευχαριστώ που μου το θύμισες.

Το pdc είναι το εργοστασιακό και μόνο πίσω. Ναι δεν περιμένω να μου πείτε λεπτομέρειες γιατι έτσι κι αλλιώς χέρι δε βάζω(χειρότερα θα τα κάνω), απλά αν γνωρίζει κάποιος απο τι μέχρι τι ποσό να περιμένω να ακούσω, μην μού ρθει ξαφνικό το κουστούμι και είμαι νεος για να παθαίνω εμφράγματα. Μήπως στην τελική τα λεφτά που θα χρειαστούν δεν δικαιολογούν την αξία του να το φτιάξω. (μία απο τα ίδια και για την απορία μου με πόσο πάει το μαλλί στις ζάντες).

Αυτό που μου είπαν, οτι αν ένας αισθητήρας έχει βγεί off , ο εγκέφαλος κόβει το κύκλωμα, ισχύει ;

Για το βιβλίο έχω γυρίσει ανάποδα όλο το ίντερνετ και βρίσκω μόνο 128i +135i coupe

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 18-04-10 στις 16:00
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-10, 16:25
Atsa linos Ο χρήστης Atsa linos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Μηνύματα: 213
Atsa linos is on a distinguished road
καλσπερα καλως ορισες δεν νομιζω να παιρνουν ακριβα στον σπανο για to pdc εκει να το πας αφου ειναι μανισιο αν σου μιλησουν για αντικατασταση του τοτε αλλαξε δρομο ,,,,,,,,
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-10, 20:25
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα ! Το είχα δεί αυτό με την προδιαγραφή της BMW , αλλα ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι... Ευχαριστώ που μου το θύμισες.

Το pdc είναι το εργοστασιακό και μόνο πίσω. Ναι δεν περιμένω να μου πείτε λεπτομέρειες γιατι έτσι κι αλλιώς χέρι δε βάζω(χειρότερα θα τα κάνω), απλά αν γνωρίζει κάποιος απο τι μέχρι τι ποσό να περιμένω να ακούσω, μην μού ρθει ξαφνικό το κουστούμι και είμαι νεος για να παθαίνω εμφράγματα. Μήπως στην τελική τα λεφτά που θα χρειαστούν δεν δικαιολογούν την αξία του να το φτιάξω. (μία απο τα ίδια και για την απορία μου με πόσο πάει το μαλλί στις ζάντες).

Αυτό που μου είπαν, οτι αν ένας αισθητήρας έχει βγεί off , ο εγκέφαλος κόβει το κύκλωμα, ισχύει ;

Για το βιβλίο έχω γυρίσει ανάποδα όλο το ίντερνετ και βρίσκω μόνο 128i +135i coupe
Βρε εσυ καλα τα λες,αλλά προσπαθω να σου πω οτι δεν ειμαστε αφ'ενος mentalist για να ξερουμε που ειναι ακριβως το προβλημα,και αφέτερου δεν εχουμε τιμοκαταλογο ανταλλακτικων κ εργασιας για την εκαστοτε βλαβη

Πηγαινε εκει,να το βαλουν σε διαγνωστικο και αναλογως τι θα σου δειξει θα σου πουν και το κοστος.Δε νομιζω οτι σε υποχρεωνει κανεις να το φτιαξεις και επιτοπου!

__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-04-10, 19:47
Το avatar του χρήστη NINJA2
NINJA2 Ο χρήστης NINJA2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μηνύματα: 183
NINJA2 is an unknown quantity at this point
Καλως ηρθες φιλε.
Καπου στο μενου ρυθμιζης αποσταση και ενταση ηχου !
__________________
BMW 116i CBR 1000 RR 08 KONICA MINOLTA
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-10, 10:27
xrictod Ο χρήστης xrictod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2009
Μηνύματα: 28
xrictod is on a distinguished road
Λοιπόν φίλε,
κ εγω πήρα 116 από Γερμανία πριν 1 χρόνο ακριβώς.
Ηρθα Ελλάδα για τα γραφειοκρατικά κ ξαφνικά ειχα το ίδιο πρόβλημα. κιχ το μηχανημα.
Εκανα υπομονή κ μετά από 1 μήνα ξαναγύρισα Γερμανία (τότε δουλευα προσωρινά εκεί.. )
Πήγα λοιπόν στον έμπορο ο οποίος ήταν κ εξουσιοδοτημενος επισκευαστης κ ο οποίος όταν το αγόρασα μου είπε όταν επιστρέψεις πέρνα να κάνουμε εναν ελεγχο για να δουμε αν ολα ειναι οκ λογω ακινησίας (1 μηνα δηλαδη πριν το παρω εγω.. ) και του ανέφερα το πρόβλημα.
Αποτέλεσμα; Είχε καεί ενας από τους 8 αισθητήρες.
Μου αλλάξανε κ τους 8! Μου αλλάξανε κ την κεντρική μονάδα!! Εννοείτε κ βάψιμο στο χρωμα του προφυλακτήρα. Μου το πλύνανε κ μέσα-έξω.. (Ούτε καινούριο δεν ήταν έτσι πραγματικά. Μου έκανε εντύπωση.!!!!) Εννοείτε οτι τις 2 ημέρες που χρειαστηκαν για την επισκευή μου είχανε δωσει αυτοκίνητο αντικατάστασης 320!!!! Κ όταν πήγα να το πάρω από ευγένεια ρώτησα "πόσο?" κ η απάντηση ήταν ένα χαμόγελο κ ένα συγνώμη για την ταλαιπωρία..!! Από τότε δεν εβγαλε τιποτα. Σκυλι ο ασσος..
Τί Σπανους κ Αδαμίδηδες με λέτε τώρα..! 20 30 ευρώ θέλουν μόνο για διάγνωση. Κ αν ξαναπάρω Μπεεμβε από Γερμανια θα φέρω... (κ σύντομα μάλλον..)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
pdc


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.