Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 01-04-11, 21:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν αμφισβητω αυτο που λες ως γεγονος απλα πιστευω οτι κατι αλλο εχει συμβει. Απο το να μη γεμισε τελειως το ρεζερβουαρ εως και να εχανε η αντλια δεν ξερω εικασιες κανω...
Οπως αναφερεις ποιο πανω με τεταρτη -πεμπτη και 70 χιλ /ωρα σε ενα δρομο διαμαντι (νεα οδος) Θεσσαλονικη - βεροια βγαζει 4,6 lit/100, πως ειναι δυνατο με ταχυτητα μονιμη στα 105 (πιλοτος) σε δρομο με αρκετες ανηφοριες να γραψει 3,8 lit/100.
Τεσπα η ουσια δεν ειναι εκει οπως και να εχει οση οικονομια και αν γινεται 68χιλ/διωρο δεν αντιπροσωπευει ουτε στο ελαχιστο πραγματικες συνθηκες οδηγησης.
Αρα εκ των πραγματων η ενδειξη ειναι πλασματικη, οπως πλασματικες ειναι και οι τιμες που δινουν οι εταιρειες για τις καταναλωσεις....
Nino,
Σε κατάλαβα, αλλά και να το αμφισβητούσες, δεν υπάρχει πρόβλημα..
Το παράδοξο είναι οτι τα λίτρα που έβαλα με τα λίτρα κατανάλωσης που μετρούσε το BC
είναι σχεδόν ταυτόσημα.. 3,8 τα έβγαλα εγώ, 3,9 έδειχνε το BC..
Δεν πάω ρε μουρλέ απο τον καινούριο δρόμο στη Βέροια.. Απο τη Χαλκιδόνα πάω!!
Αν πάω απο τον καινούριο με 70 θα κοιμηθώ!!!
Είπαμε μαζόχα, αλλά έχω και όρια..
Στα περι πλασματικής κατανάλωσης, έχω αντίρρηση..
Καταρχήν οι τιμές που δίνουν οι εταιρίες, είναι με μια μέθοδο.
Για να υπάρχει κοινή αναφορά σε όλους, από όλους.
Πράγμα που σημαινει πως αν το Α καίει 5 και το Β 5,5 το Α είναι πιο οικονομικό..
Κατα δεύτερον, μπορεί ένα όχημα 2000 κυβικών να πάει με 140 και να λές οτι είναι
λίγα, αλλα σε ένα όχημα 1000 κυβικών στα 140 λές ότι είσαι στις τελικές..
Περί συγκεκριμένης κατανάλωσης του μοτέρ μου..
Με 105 και πέμπτη είμαι πάνω στη μεγιστη ροπή. Με 90 είμαι κάτω απο τη μέγιστη ροπή.
Πότε καιω περισσότερο καυσιμο??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 01-04-11, 21:27
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Ρε μάγκες, ο άνθρωπος έγραψε την εμπειρία του σχετικά με την κατανάλωση που παρατήρησε κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης που ανέφερε.
Ούτε επίδειξη για τη σωστή επιλογή του αυτοκινήτου του ήθελε να κάνει,
Ούτε ιονιστή καυσίμου προσπαθεί να σας πουλήσει,
Ούτε να δείξει πόσο μάγκας και γνώστης είναι στην οδήγηση,
Ούτε σκοπό είχε να σας πείσει να πουλήσετε τα Yaris, Augo, Smart και ta υβριδικά σας για να πάρετε valvetronic.

Δεν καταλάβαίνω προς τι αυτός ο αντίλογος λοιπόν..Και ναι εγώ τον πιστεύω για ένας κινητήρας με ροπή στις μεσαίες στο ταξίδι ρολάρει και δεν χρειάζεται να ζοριστεί όπως ένα χιλιαράκι ή 1.4. Από προσωπικού, το 205 GTI 1.9 που είχα κάποτε έκαιγε πολύ λιγότερο στο ταξίδι (νορμάλ οδήγηση) από το 1.3 μάζντα 121 του αδερφού μου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 01-04-11, 21:35
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε μάγκες, ο άνθρωπος έγραψε την εμπειρία του σχετικά με την κατανάλωση που παρατήρησε κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης που ανέφερε.
Ούτε επίδειξη για τη σωστή επιλογή του αυτοκινήτου του ήθελε να κάνει,
Ούτε ιονιστή καυσίμου προσπαθεί να σας πουλήσει,
Ούτε να δείξει πόσο μάγκας και γνώστης είναι στην οδήγηση,
Ούτε σκοπό είχε να σας πείσει να πουλήσετε τα Yaris, Augo, Smart και ta υβριδικά σας για να πάρετε valvetronic.

Δεν καταλάβαίνω προς τι αυτός ο αντίλογος λοιπόν..Και ναι εγώ τον πιστεύω για ένας κινητήρας με ροπή στις μεσαίες στο ταξίδι ρολάρει και δεν χρειάζεται να ζοριστεί όπως ένα χιλιαράκι ή 1.4. Από προσωπικού, το 205 GTI 1.9 που είχα κάποτε έκαιγε πολύ λιγότερο στο ταξίδι (νορμάλ οδήγηση) από το 1.3 μάζντα 121 του αδερφού μου..
ΧΆΧΑ..ρε συ μη τρελαίνεσαι... δεν είπε κανείς ότι δεν πιστεύει τον Παναγιώτη. Μία παρέα είμαστε και συζητάμε.Αν τα ξέραμε όλα δε θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του φόρουμ...
σαφώς και μας περιέγραψε την εμπειρία του και μάλλιστα είνα παράδειγμα προς μίμηση, γιατι εγώ όταν ήρθα αθήνα την τελευτάια φορά έκαψα 90 ευρώ βενζίνη για 600 χιλιόμετρα απόσταση...βέβαια δεν έχω βαλβετρόνικ , αλλα είναι τρελή διαφορά...!!!
Χαλάρωσε!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 01-04-11, 21:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Να γράψω και για μια φορά που κατέβηκα Θεσσαλονίκη-Αθήνα σε 2 ώρες και 20 λεπτά
με το 535 και έκαψα 200 λίτρα καυσιμο??
Στα λίτρα όλοι κάνουν την πάπια, στα διόδια μου λένε οτι κατέβηκα και μάζευα χαρτάκια
για να ταιριάξω τις ώρες..!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 01-04-11, 21:48
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε μάγκες, ο άνθρωπος έγραψε την εμπειρία του σχετικά με την κατανάλωση που παρατήρησε κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης που ανέφερε.
Ούτε επίδειξη για τη σωστή επιλογή του αυτοκινήτου του ήθελε να κάνει,
Ούτε ιονιστή καυσίμου προσπαθεί να σας πουλήσει,
Ούτε να δείξει πόσο μάγκας και γνώστης είναι στην οδήγηση,
Ούτε σκοπό είχε να σας πείσει να πουλήσετε τα Yaris, Augo, Smart και ta υβριδικά σας για να πάρετε valvetronic.
Ε, μα αφού έκανα την καλύτερη επιλογή αυτοκινήτου EVER!!!
Τώρα που το λές, έχω ιονιστή περασμένο, ποιός θέλει?? 1500 ευρώ μόνο..
Μάγκας είμαι, εννοείτε, όπως και οδηγάρα πρώτη!!
Φανερωθήτε ρεεεεεε, εσείς με τα γιάρις μέσα στο BMW φόρουμ!!!!
Φίλε +1 απο εμένα για το γέλιο που έριξα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 01-04-11, 21:49
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
XAXAXAAXA πρεπει να ειναι και ποιο μακρια απο τον καινουργιο δρομο,ασε που θελει και διοδια (σωστα δεν λεω?)
Τωρα οταν λεω ειναι πλασματικες οι τιμες που δινουν οι εταιρειες τι εννοω!
Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενες συνθηκες , ενα ατομο εως 75 κιλα,τεποζιτο μισογεματο,σε πιστα με ουριο ανεμο(χαχαχαχα),παραθυρα κλειστα,κλειστος κλιματισμος μεχρι και μουσικη μπορει να μη παιζει.. και ταχυτητα 90-100 χιλ με εκτη.
Τιμες και χρονοι στο στιβο μαχης των εντυπωσεων ειναι...
Στο δικο μου τωρα προχθες πηγα μια βολτουλα μεχρι χαλκιδα και επιστροφη με ταχυτητα που δεν ξεπερασε τα 120 ειδα στο bc 8.2 9πολυ καλα) μεσα στη πολη ομως εχει 13+ για πλακα..μησπου πω 14
ποιος κυκλος πολης που λεει η bmw και...μαντολες νουμερα.

Χαλκηδονα... τι μου θυμισες τωρα...


ΥΓ. Να υποψιαστω οτι γιναμε αξιοζηλευτοι εμεις οι φτωχοι τετρακυλινδροι με τους "βλαβητρονικ"....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nino x3 : 01-04-11 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 01-04-11, 21:57
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, μα αφού έκανα την καλύτερη επιλογή αυτοκινήτου EVER!!!
Τώρα που το λές, έχω ιονιστή περασμένο, ποιός θέλει?? 1500 ευρώ μόνο..
Μάγκας είμαι, εννοείτε, όπως και οδηγάρα πρώτη!!
Φανερωθήτε ρεεεεεε, εσείς με τα γιάρις μέσα στο BMW φόρουμ!!!!
Φίλε +1 απο εμένα για το γέλιο που έριξα..
Ε, μα μόνο το ΣΔΟΕ δε σου έστειλαν ρε Παναγιώτη για hackαρισμένο BC...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 01-04-11, 22:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
XAXAXAAXA πρεπει να ειναι και ποιο μακρια απο τον καινουργιο δρομο,ασε που θελει και διοδια (σωστα δεν λεω?)
Τωρα οταν λεω ειναι πλασματικες οι τιμες που δινουν οι εταιρειες τι εννοω!
Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενες συνθηκες , ενα ατομο εως 75 κιλα,τεποζιτο μισογεματο,σε πιστα με ουριο ανεμο(χαχαχαχα),παραθυρα κλειστα,κλειστος κλιματισμος μεχρι και μουσικη μπορει να μη παιζει.. και ταχυτητα 90-100 χιλ με εκτη.
Τιμες και χρονοι στο στιβο μαχης των εντυπωσεων ειναι...
Στο δικο μου τωρα προχθες πηγα μια βολτουλα μεχρι χαλκιδα και επιστροφη με ταχυτητα που δεν ξεπερασε τα 120 ειδα στο bc 8.2 9πολυ καλα) μεσα στη πολη ομως εχει 13+ για πλακα..μησπου πω 14
ποιος κυκλος πολης που λεει η bmw και...μαντολες νουμερα.

Χαλκηδονα... τι μου θυμισες τωρα...
nino..
Ο αδερφός μου που το είχε το αυτοκίνητο, είχε μέση κατανάλωση 11,2 (κάπου εκει, πάντως πάνω απο 11).. Και όλα εκτός πόλης..
Εγώ είμαι στο 8,3 μέσα στην πόλη, και κάπου στα 7 εκτός..
Αλλά ο αδερφός είναι αντιοικονομικός οδηγός..
Πλακώνει τέρμα γκάζι, για να φτάσει πίσω απο φορτηγό, και στο τέλος να φρενάρει..
Αφήνει καμια 40 μέτρα, ξαναπλακώνεται, ξαναφρενάρει..
Ακατοίκητο τελείως..
Πάει Θεσσαλονίκη Γιάννενα με 17 λίτρα/100 (ινσίγκνια 1,6 Τ) σε 1 ώρα και 40 λεπτά,
και το γυρνάω το βράδυ με μέση 7,8 σε 1 ώρα 45..
Σε κάθε στροφή πέφτει στα 80, και μετά ανοίγει στα 170..
Μιλάμε αίσχος..
Εγώ στροφές-ευθειες με 140.. φρένο δεν πατάω..
Αυτός αλλάζε τακάκια στο Ε46 κάθε 25.000 και εγώ έχω περάσει τα 50.000 και θα τα αλλάζω
στα 75.000 απο ότι βλέπω..
Για εμένα, αυτό και μόνο, δείχνει διαφορά κατανάλωσης 3/1

Υ.Γ. Με βαλβτρόνικ καις τόσα??????????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 01-04-11, 22:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, μα μόνο το ΣΔΟΕ δε σου έστειλαν ρε Παναγιώτη για hackαρισμένο BC...
Α χα χα χα.. το συνεχίζεις ρε?? χα χα χα χα...
Θετική σε κανα δίμηνο, στη χρωστάω...
Χα χα χα χα χα ...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 01-04-11, 22:48
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αδερφός μου που το είχε το αυτοκίνητο, είχε μέση κατανάλωση 11,2
Αλλά ο αδερφός είναι αντιοικονομικός οδηγός..
Πλακώνει τέρμα γκάζι, για να φτάσει πίσω απο φορτηγό, και στο τέλος να φρενάρει..
Αφήνει καμια 40 μέτρα, ξαναπλακώνεται, ξαναφρενάρει..
Ακατοίκητο τελείως..
Από τους ίδιους γονείς ή τον υιοθετήσατε? Θα σας δούμε και στο "πάμε πακέτο"...???
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.