Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-12, 11:31
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Thumbs up ΡΕΛΑΝΤΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Παράθεση:
ΣΕ ΜΙΑ Ε46 , 316 / 2001 ΕΔΩ ΚΑΙ 8 -9 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ , ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ 300 ΜΕΧΡΙ 900 ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ... ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ , ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙ Η ΛΥΧΝΙΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ . ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΡΕΛΑΝΤΙ .....ΓΙΑ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ , ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΣΕ ΕΔΕΙΞΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ Λ2 , ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ ....ΗΣΥΧΑΣΑ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ...ΟΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ . ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΠΑΛΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ Λ2 ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΗΔΗ. !!!!!! Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..!!
ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ....... ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ !!!....ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΠΕΡΘΕΡΜΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΩΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ .....Κ.Λ.Π.
ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΗΠΙΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ.
ΣΤΟ ΚΤΕΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΩΣΤΟ ......
ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ , ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Σε μια Ε46 316/2001 εδώ και 8-9 μήνες δεν έχω σταθερό ρελαντί, ανεβοκατεβαίνει από 300 μέχρι 900 στροφές όταν σταματάω... όχι πάντα αλλά μου συμβαίνει αρκετές φορές την ημέρα με αποτέλεσμα να ανάβει η λυχνία του μοτερ. Άλλαξα το ρυθμιστή του ρελαντί... για 2 ημέρες πήγε καλά, μετά πάλι τα ίδια. Στη συνέχεια το διαγνωστικο έδειξε αισθητήρα καυσαερίων Λ2, τον άλλαξα... Ησύχασα για 10 μέρες περίπου ... όπου ξαφνικά άρχισε και πάλι τα ίδια. Το διαγνωστικό πάλι συνεχίζει να δείχνει βλάβη στον αισθητήρα Λ2 που έχω αλλάξει ήδη.

Μου έχουν πεοτείνει να αλλάξω το θερμοστάτη. Κάποια ασφάλεια υπερθερμαίνεται και δεν στέλνει στον εγκέφαλο σωστά δεδομένα κλπ.
Σημειώστε οτι το πρόβλημα είναι ελαφρώς ηπιότερο όταν λειτουργεί ο κλιματισμός. Στο ΚΤΕΟ που πέρασα το μίγμα βρέθηκε σωστό.
Εαν έχετε κάποια γνώμη θα με βοηθήσετε, σας ευχαριστω

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρούς και ελληνικούς χαρακτήρες. Το αναφέρει στους κανόνες του forum.
Το επόμενο μήνυμα σου σε κεφαλαία θα διαγραφεί
Driftakos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driftakos : 31-08-12 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-12, 12:03
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
αρχικά κάνε μία αναζήτηση στο forum. θα βρεις αρκετά θεματάκια, όπως πχ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...EB%E1%ED%F4%DF

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...EB%E1%ED%F4%DF
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-12, 12:32
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε ....Ο αισθητήρας εκκεντροφόρου αν φταίει , όπως διάβασα κάπου στο φόρουμ , γιατί δεν φαίνεται στο διαγνωστικό ? εγω θα κάνω την αλλαγή αυτή , μήπως ησυχάσω ..!!! και βλέπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-12, 12:48
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Εντελώς φιλικά, θα σου έλεγα πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή να πας και σε άλλο μάστορα και ηλεκτρολόγο. μπορεί να έχουν κάποια επιπλέον ιδέα τι μπορεί να φταίει.

νομίζω οτι τον αισθητήρα εκκεντροφόρου το διαγνωστικό δεν τον βλέπει (αλλά και πάλι μπορεί να νομίζω λάθος)

επίσης, μην πληρώνεις ανταλλακτικά για δοκιμές. συμφώνησε με το μάστορα τη στιγμή που δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει να μην πληρώνεις τα ανταλλακτικά αν αποδειχθεί οτι δεν έφταιγε αυτο (και φυσικά να σου βάλει το παλιό πάνω)

όταν στο κτέο μέτρησες καυσαέρια, το ρελαντί σου ήταν σταθερό ή οχι? αν μπορείς μέτρησε καυσάερια όταν κάνει το πρόβλημα.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-12, 13:15
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
το πρόβλημα είναι οτι αυτό δεν το κάνει συνεχώς !!!! οταν 'ημουνα στο κτεο , απλά ήταν αναμένη η ένδειξη ( πρόβλημα κινητήρα) , ο μηχανικός στο κτεο μου είπε να αλλάξω αισθ. λ. Αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι , όταν άλλαξα την πρώτη φορά τον ρυθμιστή ρελαντί για μερικές μέρες ήταν εντάξει, το ίδιο συνέβη όταν 'αλλαξα και τόν αισθ. λ2. !!! κάποιο άλλο όργανο λοιπόν τα μπερδεύει στην συνέχεια .!!!! που όμως δεν το βρίσκει το διαγνωστικό !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-12, 14:18
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Απορία. Δηλαδή δέχεσαι να σου αλλάζουν τους αισθητήρες και να πληρώνεις τόσα χρήματα;
Από τη στιγμή που αλλάζεις έναν αισθητήρα και δεν διορθώνεται το πρόβλημα, σημαίνει ότι ο δικός σου αισθητήρας δεν είχε πρόβλημα. Άρα γιατί να στον αλλάξουν; Τη δική του αμάθεια και δική του λάθος διάγνωση, καλείσαι να την πληρώσεις; Μην το δέχεσαι και κυρίως μην σε πιάνουν κορόιδο. Αυτός έτσι όπως πάει θα σου αλλάξει και μοτέρ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-12, 14:26
Το avatar του χρήστη κμβ
κμβ Ο χρήστης κμβ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 136
κμβ is on a distinguished road
Νομιζω οτι ειναι αισθητηρας στροφαλου!!! Ειχα παρομοιο προβλημα και δεν του εδινα σημασια, Τελικα εμεινα στην παραλιακη!!!! Οταν ζεσταθηκε το μοτερ εσβησε ο κινητηρας εν κινηση!!! Οταν κρυωνε επαιρνε παλι μπρος και μετα απο λιγο παλι τα ίδια. Πηγαινε καπου που να ξερουν να μην ταλαιπωρείσαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-12, 16:40
Το avatar του χρήστη κμβ
κμβ Ο χρήστης κμβ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 136
κμβ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κμβ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι ειναι αισθητηρας στροφαλου!!! Ειχα παρομοιο προβλημα και δεν του εδινα σημασια, Τελικα εμεινα στην παραλιακη!!!! Οταν ζεσταθηκε το μοτερ εσβησε ο κινητηρας εν κινηση!!! Οταν κρυωνε επαιρνε παλι μπρος και μετα απο λιγο παλι τα ίδια. Πηγαινε καπου που να ξερουν να μην ταλαιπωρείσαι!!!
μολις βρηκα την αποδειξη.
αλλαγη θερμοστατη ηταν τελικα η βλαβη που με αφησε στο δρομο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-12, 19:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petrosarch Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια Ε46 316/2001 εδώ και 8-9 μήνες δεν έχω σταθερό ρελαντί, ανεβοκατεβαίνει από 300 μέχρι 900 στροφές όταν σταματάω... όχι πάντα αλλά μου συμβαίνει αρκετές φορές την ημέρα με αποτέλεσμα να ανάβει η λυχνία του μοτερ.
Εαν έχετε κάποια γνώμη θα με βοηθήσετε, σας ευχαριστω
Εχεις πρόβλημα σε κολάρο ή σωλήνα υποπίεσης..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-12, 09:55
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
καλημέρα ....καλη εβδομάδα να έχουμε. Φίλε rapid fast δεν θα έπρεπε το διαγνωστικό να δείχνει βλάβη σωλήνα υποπίεσης η κολλάρο ? Τρείς φορές έγινε διάγνωση ( σε διαφορετική χρονική στιγμή) και τις 3 φορές εδειξε αισθητήρα λ. !!!! Αλλαξα τον λ .......πηγε καλά στην αρχή...( σκέφθηκα ότι επιτέλους βρέθηκε !!! ) .....και μετα απο 15 - 20 μέρες άρχισε πάλι τα ίδια μέχρι σήμερα. Εχετε υπ' οψιν κάποιον καλό και έντιμο μηχανικό να παω , κοντα στην Καλλιθέα? Εννοώ να κάνει επιτέλους μια σωστη εκτίμηση . Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.