Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-12, 14:58
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Κατανάλωση σε BMW 316I E90 μοντέλο 2009

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση σχετικά με θέμα κατανάλωσης σε BMW 316i E90, μοντέλο 2009 με το κινητήρα με τους 122 ίππους.


Το αμάξι είναι αγορασμένο καινούργιο, και έχει μέχρι στιγμής, 8.000 χιλιόμετρα. Το αμάξι κάνει κυρίως διαδρομές, μέσα στη πόλη.

Παρουσιάστηκε με κατανάλωση της τάξης των 10+ λίτρων/100 χιλιόμετρα, απότομα, με ίδιο στυλ οδήγησης, από 8,5 λίτρα, που ήταν καινούργιο. Επίσης υπάρχει ένα θέμα με την απόκριση του γκαζιού, έχω την αίσθηση ότι είναι πιο σφιχτό, δηλαδή σαν να καθυστερεί στην επιτάχυνση.

Στο συνεργείο που κάνω service, μου είπανε για update στο λογισμικό εγκεφάλου.

Έχει παρουσιαστεί σε άλλον που έχει το ίδιο αμάξι; Παρακαλώ για τις γνώμες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-12, 15:34
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
το οτι το αμαξι καιει περισσοτερο δεν εχει σχεση με το update ,
πηγαινε να κανεις μια διαγνωση πρωτα να δεις τι σφαλματα θα σου βγαλει
__________________
E30 325 M50 SOLD
E30 318 M40 R.I.P
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-12, 16:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλη ειναι η καταναλωση μια χαρα. Διαφορες τετοιες μπορει να οφειλονται σε πολλους ξεχωριστους παραγοντες οπως η ποιοτητα της βενζινης ακομα κι απ το ιδιο βενζιναδικο, η καθαροτητα του φιλτρου αερα της μηχανης, τα μπουζι, ακομα και η ορεξη του οδηγου στην ιδια διαδρομη να το παει λιγο πιο νευρικα ή γρηγορα απο αλλη φορα που το πηγαινε πιο χαλαρα. Μην αγχωνεσαι, 122 αλογα για τοσα κιλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για την καταναλωση ειδικα μεσα σε πολη. Εγω με τον ασσο με τα 115 μουλαρια βλεπω περιπου 10-10.3 κι ειμαι ευχαριστημενος για πολη. Φαντασου ο κατασκευαστης εδινε επισημα 10.5. Οσο για την αποκριση στο γκαζι νομιζω πως το εχεις συνηθισει τ αμαξι και σου φαινεται οτι δεν 'αρπαει'. Ισως και σ αυτο να φταιει η βενζινη αλλα συνηθως ειναι ιδεα μας.
Μετα το Update εγκεφαλου δε νομιζω οτι θα καταλαβεις και πολλα πραγματα. Αυτα γινονται συνηθως για μικροδιορθωσεις σε λειτουργιες των ηλεκρονικων και του μοτερ που δε γινονται αισθητα απ τον οδηγο, δε γινεται δηλαδη καποια βελτιωση.
Τωρα τι να σου πω, αλλαξε βενζιναδικο, βαλε καμια αλλη εγγυημενα καλη βενζινη και δοκιμασε να δεις, κανε και το update και το βλεπεις πως παει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-12, 11:15
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
9,7 είχα εγώ με το ίδιο αμάξι μέσα στην πόλη
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-12, 08:43
Το avatar του χρήστη ΘΕΜΗΣ
ΘΕΜΗΣ Ο χρήστης ΘΕΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-01-2011
Μηνύματα: 7
ΘΕΜΗΣ is on a distinguished road
καλημερα φιλε εγω με BMW Ε90 316ι 2007 65.000 χλμ. εχω καταναλωση 7.8 -8.1 lt.
και εκτος 6,7 . Πριν αλλαξω μπουζια ειχα 9,3 - 9,8 lt
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-12, 14:27
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
E90 316i του 2007 8,8lt/100km το μεγαλύτερο ποσοστό εθνική οδό αλλά πάνω από το όριο των 120km/h με 3 άτομα = 250kg συνολικό φορτίο (είμαι βαρύς)
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-12, 20:55
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
Ακόμα και μέσα στην πόλη βλέπεις σε διαφορετικές διαδρομές μεγάλες διαφορές σε καταναλώσεις. Στο δικό μου αν κινούμαι μόνο σε δρόμους με κίνηση σταμάτα-ξεκίνα και φανάρια κυρίως στον Πειραιά για παράδειγμα βλέπω κατανάλωση 10.2 με 10.5. Σε πιο ανοιχτές διαδρομές πχ Πειραιά - Ιλιον όπου θα βγείς και λίγο Κηφισσό ή Θηβών πάμε στο 9.2 με 9.6. Σε εκτός Αθήνας το με φυσιολογική οδήγηση είμαι στο 7.5 με 8. Έχω δει και 6.3 σε διαδρομή Καλαμάτα - Αθήνα και πίσω όταν έστρωσα το αμάξι (κανείς δε με πιστεύει ) Όλα τα παραπάνω είναι σχεδόν ακριβή καθώς έχουν μετρηθεί και σε γέμισμα με γέμισμα. Οπότε μια χαρά είσαι αν κυκλοφορείς μόνο σε πόλη με κίνηση.... τί να κάνουμε...βαριά καρότσα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-12, 21:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εγω το καλυτερο που εχω δει ειναι 7.3 πριν αρκετα χρονια, μια φορα και για λιγο. Συνηθως σε εθνικες παιζω γυρω στο 8-9. Πολη πανω απο 10.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-12, 00:18
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw_trelamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση σχετικά με θέμα κατανάλωσης σε BMW 316i E90, μοντέλο 2009 με το κινητήρα με τους 122 ίππους.


Το αμάξι είναι αγορασμένο καινούργιο, και έχει μέχρι στιγμής, 8.000 χιλιόμετρα. Το αμάξι κάνει κυρίως διαδρομές, μέσα στη πόλη.

Παρουσιάστηκε με κατανάλωση της τάξης των 10+ λίτρων/100 χιλιόμετρα, απότομα, με ίδιο στυλ οδήγησης, από 8,5 λίτρα, που ήταν καινούργιο. Επίσης υπάρχει ένα θέμα με την απόκριση του γκαζιού, έχω την αίσθηση ότι είναι πιο σφιχτό, δηλαδή σαν να καθυστερεί στην επιτάχυνση.

Στο συνεργείο που κάνω service, μου είπανε για update στο λογισμικό εγκεφάλου.

Έχει παρουσιαστεί σε άλλον που έχει το ίδιο αμάξι; Παρακαλώ για τις γνώμες σας.
Ναι έχει παρουσιαστεί και λύση κατα την γνώμη μου είναι η χρήση super αμολυβδης με ταυτοχρονη αλλαγη πολλαπλασιαστών και μπουζί
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-12, 11:48
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ο ασσος ειναι αλλο αμαξωμα (μπερλινα-χατσμπακ), με σχετικα βαρυ σασι και κυριως με χειροτερη αεροδυναμικη (drag coefficient) απότι τα σενταν οχηματα όπως λ.χ. η σειρα 3.
κατα την αποψη μου η σειρα 3 Ε90 δεν "πιανεται" στα ταξιδια αφου μπορεις να δεις πολυ χαμηλη καταναλωση. Βεβαια το συγκεκριμενο οχημα εχει παρα πολύ καλο συντελεστη αεροδυναμικης!
τα νουμερα που αναφερεστε μου φαινονται λιγο μεγαλα οσον αφορα στην καταναλωση της 316i...

Εγω διαθετω την Ε90 320i με τον πολλαπλο ψεκασμο (Ν46Β20) και μπορω να πω οτι οσον αφορα στην καταναλωση του οχηματος ειμαι αρκετα ευχαριστημενος εντος αλλα κυριως εκτος πολης!
Πιο συγκεκριμενα, εντος πολης, με αρκετη προσπαθεια από μερους μου (αλλά χωρις πολλες υπερβολες) βλεπω καταναλωση της ταξης 9.3 με 9.4 (συνήθης διαδρομη απο αγιο δημητριο προς αγια παρασκευη σε ωρες κινησης δλδ 8 με 16:30)
Εαν συνδυαστει αυτη η καθημερινη μου πορεια με καποια διαδρομη στην παραλιακη π.χ. προς σαρωνιδα ή στον κηφισσο τοτε η καταναλωση κυμαινεται στα 8.5 λτ/100κμ
Όταν βγαινω αττικη οδο με πολύ προσπαθεια σε οριζοντια διαδρομη με 6η στο σασμαν και χωρις επιταχυνσεις αλλα με πληρη σταθερη ταχυτητα βλεπω 4.9λτ/100κμ.
Σε σχετικα μεγαλα ταξιδια (π.χ. 4ωρων) με υψηλη ταχυτητα διατηρημένη στα 150-160 κμ/ωρα η καταναλωση είναι στα 7.4λτ/100κμ.
Μιας κ αναφερθηκε από αλλους φιλους ο ασσος ισως θα μπορουσα να αναφερω κ εγω σαν παραδειγμα μια διαδρομη που εκανα συχνα για 4χρονια με ένα συγχρονο χατσμπακ που διεθετα πριν, με κινητηρα 1.6λτ euro4 με 115ιππους με μεταβλητο χρονισμο των βαλβιδων. Η διαδρομη ηταν αθηνα->δημο μαλακασιου και περιελαμβανε στροφες λαμιας-δομοκου-καταρας. Η καταναλωση μου ηταν γυρω στο 7.4λτ/100κμ κ η χρονικη διαρκεια περιπου 4ωρες κ 10’
Με την 320i το εκανα σε κατι λιγοτερο από 4 ωρες κ παντου διατηρουσα πολύ υψηλες ταχυτητες, ακομα και στις στροφες του δομοκου. Η καταναλωση μ ηταν 8.0λτ/100κμ (για την ακριβεια κ η μανικα του βενζιναδικου εδειξε 8.06λτ/100κμ). Στην επιστροφη που προτιμησα να παω γρηγορα αλλα σιγουρα πιο χαλαρα απότι στο ανεβασμα, εκανα 4ωρες και 10’ όπως ακριβως με το προηγουμενο οχημα μου με την καταναλωση μου να γραφει 7.6λτ/100κμ!
Συμπερασματικα, εκτιμω προσωπικα ότι το αμαξι δεν καιει για την χωρητικοτητα που διαθετει και αυτό μαλλον οφειλεται σχεδον σιγουρα στον καλο συντελεστη αερδουναμικης που διαθετει το μοντελο Ε90 αλλα και στο 6αρι σασμαν του.
Φυσικα το να συγκρινεις 2 οχηματα είναι κατι το λαθος μιας κ ακομα-ακομα κ το διαφορετικο πελμα των ελαστικων παιζει το ρολο του (στην προκειμενη περιπτωση εγω ειχα τα ιδια ελαστικα στην ιδια διασταση 225/45/17) για να μην πω και για το καυσιμο διαφορετικων πρατηριων (νοώντας παντα τη νοθευση ή μη αυτου) ή την τυχον κινηση που θα βρεις μπροστα σου κ τον αριθμο των προσπερασματων που θα υποχρεωθεις να κανεις!
αλλα αναφερθηκα σε αυτό για να δωσω μια αναφορα κατοπιν προσωπικης εκτιμησης…
Φιλικα παντα,
λευτερης

υγ: κουρασα λιγο κ ζητω συγγνωμη! απλα αναφερθηκα στο παραδειγμα μου ωστε να δωσω μια ταξη μεγεθους...ισως επραξα λαθος! ελπιζω να μην παρεξηγηθω!
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 12-03-12 στις 11:54
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.