Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-03-11, 22:49
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafias Εμφάνιση μηνυμάτων
  1. Ποιόν ακριβώς διαφήμησα και δεν το κατάλαβα;
  2. Δεν παρακολουθώ το forum το τελευταίο εξάμηνο καθόλου λόγω υποχρεώσεων. Ωστόσο θεώρησα υποχρέωση μου να κάνω μια ενημέρωση, γιατί και εγώ για να το βάλω ήθελα γνώμες. Τι εννοείς περί φόρων; Αν εννοείς για την τιμή του υγραερίου δεν με αφορά γιατί είμαι 40 χλμ απο τα σύνορα με Βουλγαρία.
  3. Εγγύηση έχω, και τα τεχνικά θέματα στο παιχνίδι είναι.... ή κερδίζεις η χάνεις. Είχα 2 διασταυρωμένες γνώμες θετικές, μέσω άτόμου που ασχολείται με τον χώρο, εσύ τι θα έκανες;
1)Παρερμήνευση. φαίνεται τόσο καλογραμμένο που είναι λές και γίνεται διαφήμηση...
2)καλά έκανες και μας ενημέρωσες για να δούμε τελικά τί θα "βγεί" αυτό το υγραέριο.
-Δέν λέω περί φόρων αλλα περι προβλημάτων...
3) δέν ξέρω τί θα έκανα μιας και την παλέυω ακόμη με την βενζίνη. άν κινούσα το αμάξι καθημερινά και έκανα πάρα πολλά χλμ ίσως να το σκευτόμουν και τελικά να το τοποθετούσα....
Η πορεία θα δείξει άν το άτομο που ασχολήθηκε ήταν σωστά ενημερωμένο...και κατα συνεπεια και η όλη ιστορία...
ελπίζω να είναι όλα οκ και να σε βγάλει ασπροπρόσωπο...
ΥΓ. δέν είναι ειρωνικό το μήνημα μου... απλά λίγο λάθος διατυπωμένο!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-11, 22:59
jo65947 Ο χρήστης jo65947 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Μηνύματα: 34
jo65947 is on a distinguished road
+1 και απο μενα..
ευχαριστω για τις πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-03-11, 09:20
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Παρερμήνευση. φαίνεται τόσο καλογραμμένο που είναι λές και γίνεται διαφήμηση...
2)καλά έκανες και μας ενημέρωσες για να δούμε τελικά τί θα "βγεί" αυτό το υγραέριο.
-Δέν λέω περί φόρων αλλα περι προβλημάτων...
3) δέν ξέρω τί θα έκανα μιας και την παλέυω ακόμη με την βενζίνη. άν κινούσα το αμάξι καθημερινά και έκανα πάρα πολλά χλμ ίσως να το σκευτόμουν και τελικά να το τοποθετούσα....
Η πορεία θα δείξει άν το άτομο που ασχολήθηκε ήταν σωστά ενημερωμένο...και κατα συνεπεια και η όλη ιστορία...
ελπίζω να είναι όλα οκ και να σε βγάλει ασπροπρόσωπο...
ΥΓ. δέν είναι ειρωνικό το μήνημα μου... απλά λίγο λάθος διατυπωμένο!!!!!
Αφου έγραψες "θρεντ του φορου" αντί φόρουμ(forum), που να καταλάβω!
Αν και δεν συμμετέχω στο forum μου αρέσει να γράφω αναλυτικά κάποια πράγματα που γνωρίζω ή έχω κάνει, έτσι ώστε να βοηθάνε τους υπόλοιπους. Το υγραέριο ήμουν έτοιμος να το βάλω πρίν απο 2 χρόνια, όταν είχε προτοανοίξει θέμα εδω μέσα για αυτό, τότε κόστιζε γύρω στο 0.40 το λίτρο!
Άν κάνεις 5.000-10.000 τον χρόνο, η βενζίνη και στα 2,5 ευρώ παλεύεται...
Για τα τεχνικά προβλήματα οι γνώμες ποικίλουν... ο χρόνος θα δείξει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πνεύμονας ρε παιδιά τι είναι;

Μέσω μπεκ δεν ψεκάζεται το υγραέριο;
Ο πνέυμονας είναι μια συσκευή (μοιάζει λίγο με μικρή τουρμπίνα) που μετατρέπει το αέριο σε υγρό έτσι ώστε να ψεκαστεί απο τα μπέκ.
Σε κάποια καινούργια αυτοκίνητα που ψεκάζουν αέριο καύσιμο έτσι κι αλλιώς, δεν χρησιμοποιείται πνέυμονας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-03-11, 11:37
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Μιας και παρακολουθώ σε καθημερινή βάση το φόρουμ, παρατήρησα ότι υπάρχει μεγάλη δυσπιστία για το υγραέριο. Εγώ πάντως, αν εξαιρέσει κανείς τον πρώτο μήνα που επισκέφθηκα το συνεργείο 4 φορές για να το ρυθμίσω, δεν έχω κανένα πρόβλημα και απολαμβάνω την α;πόλυτη οικονομία στο πορτοφόλι μου. Σίγουρα έχει μειωθεί η απόδοση, όχι όμως αισθητά, αλλά δεν γίνεται να τα έχεις όλα. Και οικονομία και γρήγορο αυτοκίνητο; Καθένας κάνει τις επιλογές του.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-03-11, 21:57
Το avatar του χρήστη giannismp
giannismp Ο χρήστης giannismp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Μηνύματα: 16
giannismp is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafias Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ακριβώς...

Αν δείς αυτά που έγραψα για την κατανάλωση, όσο πατούσα το γκάζι και οδηγούσα γρηγορότερα, η ψαλίδα μεταξύ κατανάλωσης βενζίνης και αερίου άνοιγε. Ίσως αν το σκίσω να ανέβει κι άλλο δραματικά η κατανάλωση (αν πχ φτάσει στα 15 λίτρα καήκαμε).

Προφανώς κάποιος άλλος πνέυμονας θα διατηρεί μικρότερη την ψαλίδα αυτή, δεν θα είναι τόσο οικονομικός όταν σέρνεσαι, αλλά στα γκάζια θα σου κρατάει χαμηλότερη κατανάλωση (απο τα 15 π.χ μπορεί να στα κάνει 13)

Δηλαδή ένας πνέυμονας που θα καίει απο 8 μέχρι 15, και ο άλλος απο 10 μέχρι 13 με λίγα λόγια...

Έτσι υποθέτω...

Θα δώσω το όνομα του συστήματος, τώρα δεν έχω την μπέμπα κοντά μου.


rapid_fast ευχαριστώ
πρωτα απο ολα καλησπερα μιας και ειμαι καινουργιος εδω, φιλε mafias καλη επιλογη. εχω βαλει το ιδιο στο 46 αρι μου εδω και 1 χρονο και εχω κανει 19000 χιλιομετρα χωρις προβλημα. τωρα τι ειναι ο πνευμονας απο οτι ξερω οταν συμπιεζετε το αεριο στην δεξαμενη γινετε υγρο. ο πνευμονας αναλαμβανει την μετατροπη του σε αεριο. δεν νομιζω να υπαρχει μικρο η μεγαλος . ελπιζω να βοηθησα .
μονο μια ρυθμηση στα 1500χιλιομετρα.
__________________
τα γκαβα τα πουλια ο θεος τα κανει φωλια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-03-11, 22:27
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannismp Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα απο ολα καλησπερα μιας και ειμαι καινουργιος εδω, φιλε mafias καλη επιλογη. εχω βαλει το ιδιο στο 46 αρι μου εδω και 1 χρονο και εχω κανει 19000 χιλιομετρα χωρις προβλημα. τωρα τι ειναι ο πνευμονας απο οτι ξερω οταν συμπιεζετε το αεριο στην δεξαμενη γινετε υγρο. ο πνευμονας αναλαμβανει την μετατροπη του σε αεριο. δεν νομιζω να υπαρχει μικρο η μεγαλος . ελπιζω να βοηθησα .
μονο μια ρυθμηση στα 1500χιλιομετρα.
Κοίτα όντως το υγραέριο είναι υγρό στην δεξαμενή, αλλά μήπως φέυγει σαν αέριο; Γιατί εφόσον το αμάξι λειτουργεί με υγρό ψεκασμό βενζίνης, τότε λογικό δεν είναι να θέλει και το αέριο σε υγρό; Γιατί έχω ακούσει οτι σε κάποια καινούργια μοτέρ που και η βενζίνη γίνεται αέριο, εκεί δεν θέλουνε πνέυμονα... Τώρα για μεγάλος η μικρός δεν ξέρω, πάντως σίγουρα υπάρχουν πνέυμονες με διαφορετικές ιδιότητες... Αναμένω να μας διαφωτήσει και κάποιος που ξέρει καλύτερα...

Εμένα αυτός μου είπε οτι δεν χρειάζεται ρύθμιση ... και να το πάω προληπτηκά αν θέλω... εγώ έτσι αλλιώς θα πάω γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος απο την κατανάλωση... σήμερα ξαναγέμισα και έβγαλα κατανάλωση 12 λίτρα ενώ το κοντέρ είχε 8,4... ίσως παίζει θέμα και με ένα συγκεκριμένο βενζινάδικο... θα ενημερώσω όταν είμαι σίγουρος.

Εσύ τι μοτέρ έχεις και τι καταναλώσεις;;;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-03-11, 23:45
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πνεύμονας ρε παιδιά τι είναι;

Μέσω μπεκ δεν ψεκάζεται το υγραέριο;
Ναι, μέσω μπεκ αερίων στα κοινά συστήματα ή αυτά που λέμε 4ης γενεάς - ότι δεν είναι direct injection δηλαδή που μπαίνουν 5ης γενεάς.

Ο πνεύμονας (ή converter ή vaporizer) είναι μία συσκευή η οποία (με απλά λόγια και σε γενικές γραμμές) μετατρέπει το παγωμένο και πανύψηλης πίεσης υγρό LPG σε αέριο ατμοσφαιρικής πίεσης και του σηκώνει την θερμοκρασία μέσω ζεστού νερού, το οποίο το παίρνει από το κύκλωμα ψυκτικού υγρού του κινητήρα (συνήθως από τους σωλήνες του καλοριφέρ παίρνουν).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafias Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα όντως το υγραέριο είναι υγρό στην δεξαμενή, αλλά μήπως φέυγει σαν αέριο; Γιατί εφόσον το αμάξι λειτουργεί με υγρό ψεκασμό βενζίνης, τότε λογικό δεν είναι να θέλει και το αέριο σε υγρό; Γιατί έχω ακούσει οτι σε κάποια καινούργια μοτέρ που και η βενζίνη γίνεται αέριο, εκεί δεν θέλουνε πνέυμονα... Τώρα για μεγάλος η μικρός δεν ξέρω, πάντως σίγουρα υπάρχουν πνέυμονες με διαφορετικές ιδιότητες... Αναμένω να μας διαφωτήσει και κάποιος που ξέρει καλύτερα...

Εμένα αυτός μου είπε οτι δεν χρειάζεται ρύθμιση ... και να το πάω προληπτηκά αν θέλω... εγώ έτσι αλλιώς θα πάω γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος απο την κατανάλωση... σήμερα ξαναγέμισα και έβγαλα κατανάλωση 12 λίτρα ενώ το κοντέρ είχε 8,4... ίσως παίζει θέμα και με ένα συγκεκριμένο βενζινάδικο... θα ενημερώσω όταν είμαι σίγουρος.

Εσύ τι μοτέρ έχεις και τι καταναλώσεις;;;
Δεν φεύγει σαν αέριο, ο πνεύμονας το κάνει αέριο και τα μπεκ το ψεκάζουν σε αέρια μορφή.

Στα άμεσου ψεκασμού μοτέρ δεν μπαίνει πνεύμονας, μπαίνει σύστημα που ψεκάζει το LPG σε υγρή μορφή.

Υπάρχουν διάφοροι πνεύμονες, πάνε ανάλογα με την παροχή, την ιπποδύναμη του οχήματος, την πίεση του κυκλώματος, την ποιότητα/μάρκα και άλλα πολλά. Είναι πολύ σημαντικό να είναι καλός ο πνεύμονας γιατί α) δεν χαλάει εύκολα και β) παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο στην απόδοση και καλή λειτουργία μαζί με τον προγραμματισμό. Ακομά χωρίζονται σε υποπίεσης (μηχανικοί) και ηλεκτρονικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-03-11, 23:54
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πνεύμονας (ή converter ή vaporizer) είναι μία συσκευή η οποία (με απλά λόγια και σε γενικές γραμμές) μετατρέπει το παγωμένο και πανύψηλης πίεσης υγρό LPG σε αέριο ατμοσφαιρικής πίεσης και του σηκώνει την θερμοκρασία μέσω ζεστού νερού, το οποίο το παίρνει από το κύκλωμα ψυκτικού υγρού του κινητήρα (συνήθως από τους σωλήνες του καλοριφέρ παίρνουν).

Δεν φεύγει σαν αέριο, ο πνεύμονας το κάνει αέριο και τα μπεκ το ψεκάζουν σε αέρια μορφή.

Στα άμεσου ψεκασμού μοτέρ δεν μπαίνει πνεύμονας, μπαίνει σύστημα που ψεκάζει το LPG σε υγρή μορφή.

Υπάρχουν διάφοροι πνεύμονες, πάνε ανάλογα με την παροχή, την ιπποδύναμη του οχήματος, την πίεση του κυκλώματος, την ποιότητα/μάρκα και άλλα πολλά. Είναι πολύ σημαντικό να είναι καλός ο πνεύμονας γιατί α) δεν χαλάει εύκολα και β) παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο στην απόδοση και καλή λειτουργία μαζί με τον προγραμματισμό. Ακομά χωρίζονται σε υποπίεσης (μηχανικοί) και ηλεκτρονικοί.
Thanks για την ενημέρωση....
και μόλις πρίν απο 10 λεπτά έψαχνα κάποια άρθρα και κατάλαβα πώς γίνεται το κόλπο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.