Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-04-11, 15:37
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μπήκαν μπουζί Brisk LGS που είναι "και καλά" καλύτερα για αυτοκίνητα με LPG. Λέω "και καλά" γιατί υποτίθεται πως είναι καλύτερα και όντως το αυτοκίνητο δουλεύει λίγο καλύτερα μα είχα λιώσει και τα προηγούμενα εγώ. Μπουζί για LPG βγάζει η Bosch και η Brisk και βλέπω να ακολουθούν και άλλες. Αμφιβάλλω αν κάνουν πραγματική διαφορά (θεωρητικά κάνουν) μα η αγορά να κινείται...
Άλλαξα και εγώ μπουζί στο δικό μου και έβαλα τα NGK-LPG 1. Όχι οτι είδα καμια διαφορά, αλλά μιας και πήγα να αλλάξω το φιλτράκι μου είπε ο μάστορας οτι έπρεπε να τα είχα αλλάξει απο την αρχή που το πέρασα. Τεσπα, αφού θα άλλαζα που θα άλλαζα μπουζί σε 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα τα άλλαξα τώρα. Μου είπε οτι με τα απλά μπουζί "ζορίζονται" οι πολλαπλασιαστές και οτι με αυτά που είναι για LPG δουλεύουν νορμάλ. Ισχύει κάτι τέτοιο???
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-11, 15:59
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zgouriazmenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλαξα και εγώ μπουζί στο δικό μου και έβαλα τα NGK-LPG 1. Όχι οτι είδα καμια διαφορά, αλλά μιας και πήγα να αλλάξω το φιλτράκι μου είπε ο μάστορας οτι έπρεπε να τα είχα αλλάξει απο την αρχή που το πέρασα. Τεσπα, αφού θα άλλαζα που θα άλλαζα μπουζί σε 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα τα άλλαξα τώρα. Μου είπε οτι με τα απλά μπουζί "ζορίζονται" οι πολλαπλασιαστές και οτι με αυτά που είναι για LPG δουλεύουν νορμάλ. Ισχύει κάτι τέτοιο???
Θεωρητικά ναι, χρειάζεται υψηλότερη τάση για να δώσει σπίθα το μαμά μπουζί με χρήση LPG. Τα μπουζί για LPG έχουν μικρότερο διάκενο ή σχεδιασμό που "πετάει" την σπίθα εμπρός.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-11, 15:42
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικά ναι, χρειάζεται υψηλότερη τάση για να δώσει σπίθα το μαμά μπουζί με χρήση LPG. Τα μπουζί για LPG έχουν μικρότερο διάκενο ή σχεδιασμό που "πετάει" την σπίθα εμπρός.
Μάλιστα... Άρα στέκει το ενδεχόμενο να την άρπαξε ο πολλαπλασιαστής μου....
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-11, 17:05
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zgouriazmenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα... Άρα στέκει το ενδεχόμενο να την άρπαξε ο πολλαπλασιαστής μου....
O πολλαπλασιαστής είναι ηλεκτρονικό εξάρτημα, δεν "αρπάει", είτε δουλεύει είτε όχι. Και όταν έχει πρόβλημα, 99% σημαίνει ότι δεν δουλεύει καν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.