Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-08, 22:19
Το avatar του χρήστη sakatis
sakatis Ο χρήστης sakatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 390
sakatis is on a distinguished road
"σταματημα" της μηχανης

τον τελευταιο καιρο, καθως πηγαινω στον δρομο με νορμαλ ταχυτητεσ...μου χει παρουσιασει το εξης: κανει ενα βουτηγμα, κομπιασμα, σταματημα η μηχανη και αναβει για 1 δευτερολεπτο το λαμπακι της μπαταριας στο καντραν.
Ειναι σαν να σταματαει για απειροελαχιστο χρονο ο κινητηρας...καπου ακουσα οτι μπορει να ειναι ο ρυθμιστης στροφων...Εχει κανεις παθει κατι παρομοιο?
(αυριο θα το παω συνεργειο. το αμαξι ειναι Ε46)
__________________
ΚΩΣΤΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-08, 22:47
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Έγω είχα πάθει κάτι παρόμοιο,έπεφταν ξαφνικά σταδιακά οι στροφές του κινητήρα και έσβηνε.
Αντικατάσταση παλμοδότη αριθμού στροφών στροφαλοφόρου άξονα και στον εκκεντροφόρο άξονα εισαγωγής..σούμα 220ευρώ σε εξουσιοδοτημένο τον Οκτώβρη του 2006
Ε46 316ι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-08, 00:51
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakatis Εμφάνιση μηνυμάτων
τον τελευταιο καιρο, καθως πηγαινω στον δρομο με νορμαλ ταχυτητεσ...μου χει παρουσιασει το εξης: κανει ενα βουτηγμα, κομπιασμα, σταματημα η μηχανη και αναβει για 1 δευτερολεπτο το λαμπακι της μπαταριας στο καντραν.
Ειναι σαν να σταματαει για απειροελαχιστο χρονο ο κινητηρας...καπου ακουσα οτι μπορει να ειναι ο ρυθμιστης στροφων...Εχει κανεις παθει κατι παρομοιο?
(αυριο θα το παω συνεργειο. το αμαξι ειναι Ε46)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγω είχα πάθει κάτι παρόμοιο,έπεφταν ξαφνικά σταδιακά οι στροφές του κινητήρα και έσβηνε.
Αντικατάσταση παλμοδότη αριθμού στροφών στροφαλοφόρου άξονα και στον εκκεντροφόρο άξονα εισαγωγής..σούμα 220ευρώ σε εξουσιοδοτημένο τον Οκτώβρη του 2006
Ε46 316ι
190€ με εργασία.

Σακάτη δες τα thread Μου.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-08, 00:16
Το avatar του χρήστη sakatis
sakatis Ο χρήστης sakatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 390
sakatis is on a distinguished road
Το πρωι επισκεφτηκα την αντιπροσωπεια και μου ειπε ο τυπος που δουλευει στο συνεργειο πως αυτο οφειλεται στο οτι καπου κανει σωμα το ρευμα και δεν μπορει να κανει κυκλο το ρευμα και για αυτο αναβει και το λαμπακι της μπαταριας.!!! ψιλομπακαλιστικη η εξηγηση, με μπερδεψε παντως η λογικη του και επισης μου ειπε πως τετοιου ειδους βλαβη δεν τις εμφανιζει το διαγνωστικο...και οντως δεν την εμφανισε το διαγνωστικο...

Τι να πω ρε γμτ, εχω μπερδευτει και δεν μπορω να καταλαβω τι σκατα ειναι αυτο και γιατι το κανει...

@oldcarskickass : τι να δω στα threads σου? εψαξα οσο μπορουσα στα ποστς σου και δεν βρηκα κατι παρομοιο, βοηθησε με αν θες στελνοντας μου τα λινκ. Ευχαριστω!
__________________
ΚΩΣΤΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-08, 00:24
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρωι επισκεφτηκα την αντιπροσωπεια και μου ειπε ο τυπος που δουλευει στο συνεργειο πως αυτο οφειλεται στο οτι καπου κανει σωμα το ρευμα και δεν μπορει να κανει κυκλο το ρευμα και για αυτο αναβει και το λαμπακι της μπαταριας.!!! ψιλομπακαλιστικη η εξηγηση, με μπερδεψε παντως η λογικη του και επισης μου ειπε πως τετοιου ειδους βλαβη δεν τις εμφανιζει το διαγνωστικο...και οντως δεν την εμφανισε το διαγνωστικο...

Τι να πω ρε γμτ, εχω μπερδευτει και δεν μπορω να καταλαβω τι σκατα ειναι αυτο και γιατι το κανει...

@oldcarskickass : τι να δω στα threads σου? εψαξα οσο μπορουσα στα ποστς σου και δεν βρηκα κατι παρομοιο, βοηθησε με αν θες στελνοντας μου τα λινκ. Ευχαριστω!

Το ίδιο έκανε και της μητέρας μου το 316 Ε46 προ - facelift, το ίδιο πρόβλημα και με το λαμπάκι της μπαταρίας ΑΛΛΑ
1)άναψε και μόνιμα το λαμπάκι του κινητήρα
2)το διαγνωστικό έβγαλε βλάβη αυτά που είπε ο φίλος παραπάνω

Αν το ρεύμα δε μπορούσε να κάνει κύκλο δε θα έπαιρνε το αμάξι ΚΑΘΟΛΟΥ μπροστά, τι χαζομάρες είναι αυτά;

Ωραία, σου είπε αυτά που σου είπε (που μ@λ@&#$#$#$)@#*$ σου είπε αλλά τέλος πάντων) δεν έκανε τίποτα στο αμάξι δεν έψαξε να βρει ΠΟΥ κόβεται το κύκλωμα;


Το λαμπάκι της μπαταρίας πάντως σημαίνει ότι το ΔΥΝΑΜΟ δεν δίνει ρεύμα.

Το αμάξι πόσα χλμ έχει;

Έχεις κάνει ποτέ συντήρηση στο δυναμό;

Υ.Γ.: συγνώμη για την απάντηση την προηγούμενη αλλά τότε βιαζόμουν!το μήνυμα καλό
είναι να μην το αναφέρω εδώ καθώς μιλάει για ένα συνεργείο και δε θέλω και άλλα infractions!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-08, 01:01
Το avatar του χρήστη sakatis
sakatis Ο χρήστης sakatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 390
sakatis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο έκανε και της μητέρας μου το 316 Ε46 προ - facelift, το ίδιο πρόβλημα και με το λαμπάκι της μπαταρίας ΑΛΛΑ
1)άναψε και μόνιμα το λαμπάκι του κινητήρα
2)το διαγνωστικό έβγαλε βλάβη αυτά που είπε ο φίλος παραπάνω

Αν το ρεύμα δε μπορούσε να κάνει κύκλο δε θα έπαιρνε το αμάξι ΚΑΘΟΛΟΥ μπροστά, τι χαζομάρες είναι αυτά;

Ωραία, σου είπε αυτά που σου είπε (που μ@λ@&#$#$#$)@#*$ σου είπε αλλά τέλος πάντων) δεν έκανε τίποτα στο αμάξι δεν έψαξε να βρει ΠΟΥ κόβεται το κύκλωμα;


Το λαμπάκι της μπαταρίας πάντως σημαίνει ότι το ΔΥΝΑΜΟ δεν δίνει ρεύμα.

Το αμάξι πόσα χλμ έχει;

Έχεις κάνει ποτέ συντήρηση στο δυναμό;

Υ.Γ.: συγνώμη για την απάντηση την προηγούμενη αλλά τότε βιαζόμουν!το μήνυμα καλό
είναι να μην το αναφέρω εδώ καθώς μιλάει για ένα συνεργείο και δε θέλω και άλλα infractions!!!
90.000 χλμ εχει.
συντηρηση δυναμο δεν νομιζω, τουλαχιστον οσο το εχουμε εμεις στα χερια μας σιγουρα οχι, απο το book service δεν μπορω να καταλαβω κατι τετοιο γιατι ειναι ολα στα γερμανικα.
Ημουν βιαστικος, και του ειπα οτι θα περασω αλλη στιγμη για πιο εκτεταμμενο ελεγχο.
Αν ειναι οντως ετσι ποσο περιπου θα στοιχησουν τα ανταλλακτικα, και αν θες πες τα μου ακριβως ποια ειναι.

Το διαβασα το thread που ελεγες για το αμαξι της μητερας σου, αλλα ειχε τα ιδια συμπτωματα πριν της βγαλει την βλαβη αυτη? εννοω, της ειχε κανει σταματηματα, κοψιματα το αμαξι?

Ευχαριστω.
__________________
ΚΩΣΤΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-04-08, 01:06
Thronos Ο χρήστης Thronos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 673
Thronos will become famous soon enoughThronos will become famous soon enough
Εμενα παντως την εκανε αυτη την ιστορια που λες και στο διαγνωστικο ο μετρητης αερος μονο εδιξε βλαβη,δες μηπως φταιει αυτο.Βεβαια εκανα μετατροπη και τα αλλαξα ολα μετα οποτε δε μπορω να πω με σιγουρια αν τον αλλαζα θα εφτιαχνε το αμαξι,παντως αλλο προβλημα δεν εμφανισε εκτος απο το μετρητη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thronos : 24-04-08 στις 01:08
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-04-08, 01:10
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakatis Εμφάνιση μηνυμάτων
90.000 χλμ εχει.
συντηρηση δυναμο δεν νομιζω, τουλαχιστον οσο το εχουμε εμεις στα χερια μας σιγουρα οχι, απο το book service δεν μπορω να καταλαβω κατι τετοιο γιατι ειναι ολα στα γερμανικα.
Ημουν βιαστικος, και του ειπα οτι θα περασω αλλη στιγμη για πιο εκτεταμμενο ελεγχο.
Αν ειναι οντως ετσι ποσο περιπου θα στοιχησουν τα ανταλλακτικα, και αν θες πες τα μου ακριβως ποια ειναι.

Το διαβασα το thread που ελεγες για το αμαξι της μητερας σου, αλλα ειχε τα ιδια συμπτωματα πριν της βγαλει την βλαβη αυτη? εννοω, της ειχε κανει σταματηματα, κοψιματα το αμαξι?

Ευχαριστω.
Για το δυναμό rebuilt δε νομίζω να θες.

Πάντως είναι εύκολο να δεις αν δίνει το σωστό ρεύμα.

Πάρε ένα πολύμετρο βάλτο στην ένδειξη DC και βάλτο στους δυο πόλους της μπαταρίας όσο το αμάξι δουλεύει, κανονικά πρέπει να έχεις σαν ένδειξη περίπου 13+ volt.

Αλλιώς πρέπει να έχει πρόβλημα ή να έχουν φαγωθεί τα καρβουνάκια του, να έχει πρόβλημα χοντρό το δυναμό δε νομίζω και τα καρβουνάκια κάνουν γύρω στα 20 - 30€.

Επίσης όταν ενεργοποιείς τίποτα ενεργοβόρο - προβολείς πχ - βλέπεις κανένα σύμπτωμα πτώσης τάσης; Πεσμένα φώτα στο εσωτερικό πχ; Αν όχι τότε μάλλον δεν είναι το δυναμό.
Αλλά δεν είναι τίποτα, όπως είπα, να το ελεγξεις.
Ναι το Ε46 είχε κοψίματα, μπουκώματα και δεν κράταγε ρελαντί (έσβηνε).
Γενικά το αμάξι ήταν ένα κλικ πιο κάτω παντού στο γκάζι του, δλδ πρέπει να δούλευε ΠΟΛΥ μπουκωμένο.
Το αν είναι όντως έτσι δλδ αν θες αισθητήρες στροφάλου και εκκεντροφόρου εννοείς;

Εγώ έδωσα μαζί με εργασία 190€.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-04-08, 08:27
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Το λαμπάκι της μπαταρίας που ανάβει όταν ο κινητήρας δουλεύει σημαίνει κατά 99% δυναμό!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-08, 08:52
Το avatar του χρήστη sakatis
sakatis Ο χρήστης sakatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 390
sakatis is on a distinguished road
@Strax: και για τι κοστος μιλαμε περιπου? σαν ανταλλακτικο εννοω..
__________________
ΚΩΣΤΑΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.