Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 21-10-07, 23:25
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jonmedic Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ρε παιδια αμφιβαλλω οτι ενα 0-40 η 5-30 κανει για Μ42...το καλοκαιρι θα γινεται νερακι αυτο...εγω μια ζωη 10-40 χειμωνα η 15-50 και 10-60 βαζω καλοκαιρι...στις 6000 και 7000 στροφες το 0-40 σιγα μην κραταει πιεση....Τα λεπτα λαδακια ειναι για κρυα κλιματα και για μειωση καταναλωσης ...Αν εισαι γκαζιαρης θελει πιο χοντρο λαδακι ...
Το ξαναειπαμε και το ξαναλεω.

Το καλοκαιρι δεν γινεται νερακι τιποτα. Ο κινητηρας εχει μια Χ θερμοκρασια λειτουργιας που ειναι ΠΟΛΥ παραπανω απο του περιβαλλοντος και επηρρεαζεται ελαχιστα απο αυτην. Γι'αυτο εχουμε και θερμοστατη. Το μονο που μας νοιαζει ειναι το ψυχρο ιξωδες, και δεν νοιαζει καν εμας γιατι οτι και να βαλουμε δεν βλεπουμε ποτε κρυο. Μονο αυτοι που βλεπουν -10 και κατω το σκεφτονται αυτο.

Επισης, στις πολλες στροφες η πιεση ανεβαινει δραματικα ακομα και 0W20 να βαλεις. Αν βαλεις πολυ χοντρο, απλως ανοιγει συνεχως η βαλβιδα εκτονωσης, τιποτα παραπανω. Κακο δεν κανει, αλλα δεν κανει και κανενα καλο. Κανενας κινητηρας δεν θα σε αφησει να ανεβασεις πανω απο ορισμενα bar πιεση λαδιου γιατι πολυ απλα θα προκαλεσεις ζημια. Συνηθως εχεις ιδια πιεση λαδιου απο 4000 στροφες και πανω σε συνχρονο ΜΕΚ γιατι βαζουν γερες αντλιες ωστε να εχουν πιεση στις λιγες στροφες και στις ψηλες βαζουν την βαλβιδα εκτονωσης να κανει παιχνιδι, και καλα κανουν.

Δεν εχει καμια σημασια αν εισαι γκαζιαρης η οχι. Ενα καλο 5W30 η 0W40 λαδι αντεχει πιο πολυ θερμοκρασια απο την θερμοκρασια που θα αντεξει ο κινητηρας σου ετσι και αλλιως. Για παραδειγμα και αν δεν κανω λαθος, ενα Castrol Edge 0W30 (ακομα πιο ψιλο) αντεχει ως και 185 βαθμους κελσιου περιπου. Δεν θα αντεξει ποτε τετοια θερμοκρασια το μοτερ. Ισα ισα που ενα πιο πυκνο λαδι αργει να φτασει σε κρισιμα σημεια και ειναι πιθανο να κανει ζημια, ειδικα αν το 'πατας' κρυο.


Οσο για την πιεση, συγκεκριμενα για Μ40 μοτερ η BMW δινει 0,5-2 bar ρελαντι και 2-4 bar εν κινησει. Και προτεινει 5W40 λαδι. Ε με απειραχτη αντλια λαδιου και πολλα χιλιομετρα στην πλατη του, με 40 βαθμους εξω και με Motul BMW Specific 5W30 στον κινητηρα ειχα 1,5 bar ρελαντι και 4,2 εν κινησει. Και ψιλοτερο λαδι, και 40αρα στεγνη εξω, και πληρως ζεστος κινητηρας με A/C αναμμενο.

Ο μ@λ@κ@ς που εγραψε οτι το ταδε αμαξι παιρνει αυτο το λαδι στο βιβλιαρακι που ισως να σας εδωσαν οταν το αγορασατε, ηξερε γιατι το εγραφε. Τα λοιπα ειναι 'καγκουριες' του καθε μαστρο-μητσου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 21-10-07 στις 23:28
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 21-10-07, 23:32
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46-31 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω με την σειρα μου θα ηθελα να αναφερω και να ρωτησω παραλληλα αν για 2,2 μοτερ εξακυλινδρο (Μ54) το 5-30w της valvoline ειναι καλο και σωστο για αυτον τον κινητηρα,δεδομενου οτι μετα απο 8000χλμ συμπληρωσα 700 περιπου γραμμαρια.

Ποιο Valvoline? Το Synpower mxl προτεινεται και θα ειναι ενταξει για τον κινητηρα σου.

Η καταναλωση λαδιου σου ειναι στα φυσιολογικα πλαισια. Ισως την μειωσεις με πιο ποιοτικα (και ακριβοτερα) λαδια. Για τον δικο σου κινητηρα το Castrol Edge 0W40 θεωρειτε πλεον οτι καλυτερο. Με το που βγηκε πηρε εγκριση απο την BMW και μπηκε σε ολες τις λιστες της, και απο χαρακτηριστικα ειναι αρκετα μπροστα.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 22-10-07, 09:57
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Συμφωνώ με τον God και το ξαναλέω...δείτε τη λίστα με τα λάδια που προτείνει η BMW...μάλλον ξέρουν καλύτερα από εμάς!!! Τώρα ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει...αλλά με δικό του ρίσκο.

Χρησιμοποιώ αρκετό καιρό σε όλες τις BMW μας (και το MINI) Castrol ΤΧΤ 5W-30 LL-04 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στην επόμενη αλλαγή μάλλον θα βάλω Edge Sport 0W-40.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 26-10-07, 14:21
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Αναγκάζομαι να το λέω πότε πότε....επί τη ευκαιρία της δημοσίευσης του Fanis και όχι προς αυτόν, ότι είναι πρακτικά αδύνατον η απλή δοκιμή ενός λαδιού σε ένα αυτοκίνητο να αποτελέσει ένδειξη για την καλή ποιότητα του λαδιού. Κάθε αυτοκίνητο είναι άλλο, με άλλο παρελθόν, άλλη χρήση κλπ. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι τα λάδια είναι τα ίδια (ίδιας προέλευσης και προδιαγραφών που δεν είναι γιατί υπάρχουν μικρές μεταβολές) ποιος κοινός χρήστης είναι σε θέση να αποφασίσει με τρόπο αντικειμενικό για το αν το λάδι είναι καλό ή όχι???.... απλά χρησιμοποιώντας το....!!
Με ποια κριτήρια, ότι μπορεί να ακούγεται λιγότερο ή ότι μοιάζει να στροφάρει καλύτερα? Αυτές οι μη αντικειμενικές παρατηρήσεις πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να συνδέονται με την ποιότητα της λίπανσης και την αντοχή του λαδιού? Και πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να στοιχειοθετήσουν ολοκληρωμένη άποψη για το λάδι.
....έχω το τάδε λάδι και δεν έχω πρόβλημα....: αυτό έλειπε να είχες. Ακόμα όμως κι αν είχες, κάποτε θα χαλάσει ο κινητήρας, το λάδι θα έφταιγε? Οπότε τι αξία έχει να το πεις...
Αν είχες 2 ίδια αυτοκίνητα που τα οδηγούσες το ίδιο και για 100.000χλμ στο καθένα είχες διαφορετικά λάδια τότε μπορεί να έβγαιναν κάποια αξιόλογα συμπεράσματα. Ευτυχώς τα σύγχρονα λάδια είναι τόσο καλά που είναι δύσκολο να φανούν οι διαφορές σε μικρά διαστήματα.
...είχα το τάδε λάδι αλλά λέω να δοκιμάσω το δείνα λάδι...: αυτό δεν είναι αυτοκίνητο, αυτό δεν είναι οδηγός είναι κινητό εργαστήριο μετρήσεων.... Λυπάμαι που το λέω αλλά η αξία των σχολίων μας μετά από αλλαγές λαδιών ελάχιστη αξία έχουν για την πραγματική αξία του λαδιού.... Είναι απλά εντυπώσεις και σαν τέτοιες πρέπει να παίζουν ιδιαίτερα μικρό ρόλο στις αποφάσεις μας. Αν όμως τέτοιες εντυπώσεις ομαδοποιηθούν και υπάρχουν αρκετές πχ πάνω από 50-100 για κάθε λάδι αρχίζει να υπάρχει ικανό δείγμα για ανεπίσημη ενδεικτική άποψη. (ανεπίσημη και ενδεικτική και όχι επίσημη και αποδεικτική γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες που εμπλέκονται και που δεν μπορούμε να ελέγξουμε...)
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 26-10-07, 14:31
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναγκάζομαι να το λέω πότε πότε....επί τη ευκαιρία της δημοσίευσης του Fanis και όχι προς αυτόν, ότι είναι πρακτικά αδύνατον η απλή δοκιμή ενός λαδιού σε ένα αυτοκίνητο να αποτελέσει ένδειξη για την καλή ποιότητα του λαδιού. Κάθε αυτοκίνητο είναι άλλο, με άλλο παρελθόν, άλλη χρήση κλπ. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι τα λάδια είναι τα ίδια (ίδιας προέλευσης και προδιαγραφών που δεν είναι γιατί υπάρχουν μικρές μεταβολές) ποιος κοινός χρήστης είναι σε θέση να αποφασίσει με τρόπο αντικειμενικό για το αν το λάδι είναι καλό ή όχι???.... απλά χρησιμοποιώντας το....!!
Με ποια κριτήρια, ότι μπορεί να ακούγεται λιγότερο ή ότι μοιάζει να στροφάρει καλύτερα? Αυτές οι μη αντικειμενικές παρατηρήσεις πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να συνδέονται με την ποιότητα της λίπανσης και την αντοχή του λαδιού? Και πώς φαντάζεστε ότι μπορεί να στοιχειοθετήσουν ολοκληρωμένη άποψη για το λάδι.
....έχω το τάδε λάδι και δεν έχω πρόβλημα....: αυτό έλειπε να είχες. Ακόμα όμως κι αν είχες, κάποτε θα χαλάσει ο κινητήρας, το λάδι θα έφταιγε? Οπότε τι αξία έχει να το πεις...
Αν είχες 2 ίδια αυτοκίνητα που τα οδηγούσες το ίδιο και για 100.000χλμ στο καθένα είχες διαφορετικά λάδια τότε μπορεί να έβγαιναν κάποια αξιόλογα συμπεράσματα. Ευτυχώς τα σύγχρονα λάδια είναι τόσο καλά που είναι δύσκολο να φανούν οι διαφορές σε μικρά διαστήματα.
...είχα το τάδε λάδι αλλά λέω να δοκιμάσω το δείνα λάδι...: αυτό δεν είναι αυτοκίνητο, αυτό δεν είναι οδηγός είναι κινητό εργαστήριο μετρήσεων.... Λυπάμαι που το λέω αλλά η αξία των σχολίων μας μετά από αλλαγές λαδιών ελάχιστη αξία έχουν για την πραγματική αξία του λαδιού.... Είναι απλά εντυπώσεις και σαν τέτοιες πρέπει να παίζουν ιδιαίτερα μικρό ρόλο στις αποφάσεις μας. Αν όμως τέτοιες εντυπώσεις ομαδοποιηθούν και υπάρχουν αρκετές πχ πάνω από 50-100 για κάθε λάδι αρχίζει να υπάρχει ικανό δείγμα για ανεπίσημη ενδεικτική άποψη. (ανεπίσημη και ενδεικτική και όχι επίσημη και αποδεικτική γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες που εμπλέκονται και που δεν μπορούμε να ελέγξουμε...)

Απόλυτα σωστή άποψη...και να προσθέσω οτι πολύ συχνά υπάρχει και ένα μέγεθος μέτρησης που νομίζουμε οτι είναι αντικειμενικό κριτήριο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και λέγεται θερμοκρασία λαδιού.
Αλλάζεις λάδι και λές ..."πώ πώ, είναι πολύ καλύτερο, δουλεύει -10βαθμούς η θερμοκρασία λαδιού μου"
Και ποιός σου είπε οτι αυτό είναι καλύτερο είτε για το μοτέρ είτε για το λάδι?
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 26-10-07, 16:08
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Kάτι άσχετο-σχετικό...Πόσα λίτρα λάδι παίρνει ο Μ43 σε Ε46 316ι???Ξέρουμε πάνω κάτω???
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 29-10-07, 10:56
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Πολύ σωστός ο Onyx και ο Μιχάλης!

Όλα αυτά που λές δεν τα ξέρω και το σωστό (όπως είπες) είναι κάποιες αντικειμενικές παρατηρήσεις, ότι δλδ. δεν καίει λάδια, το μοτέρ δουλέυει στρωτά κλπ. Τώρα αν είναι καλό το λάδι, πόσο καλό, αν είναι καλύτερο από κάποιο άλλο κλπ. δεν έχω ιδέα!! Για αυτό ακολουθώ την λίστα με τα εγκεκριμένα λάδια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 29-10-07, 12:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόλυτα σωστή άποψη...και να προσθέσω οτι πολύ συχνά υπάρχει και ένα μέγεθος μέτρησης που νομίζουμε οτι είναι αντικειμενικό κριτήριο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και λέγεται θερμοκρασία λαδιού.
Αλλάζεις λάδι και λές ..."πώ πώ, είναι πολύ καλύτερο, δουλεύει -10βαθμούς η θερμοκρασία λαδιού μου"
Και ποιός σου είπε οτι αυτό είναι καλύτερο είτε για το μοτέρ είτε για το λάδι?


Η θερμοκρασια ειναι σχετικο πραγμα. Ενα μοτερ που δουλευει θερμοκρασια λαδιου 100 βαθμους με 10W60 λαδι, σαφως ωφελειτε απο -10 βαθμους θερμοκρασια λαδιου. Ενα μοτερ που δουλευει με 0W40 λαδι στους 70 βαθμους, του βαλεις και κανενα χοντρο λαδι πχ 20W50 και δουλεψει μετα στους 60 σαφως πιο πολυ κακο κανεις παρα καλο, γιατι το λαδι θα ειναι υπερβολικα χοντρο σε αυτη την θερμοκρασια. Αν του βαλεις ενα 0W40 παλι και πεσει 5 βαθμους, τοτε ναι ειναι σχετικα καλο γιατι δουλευει σε καλη θερμοκρασια με σωστο λαδι.

Η θερμοκρασια που παιζει το μοτερ ειναι ενας παραγοντας που προσδιοριζει και το λαδι που θα παρει. Ενα Ν42 παιρνει και 0W30 λαδι γιατι παιζει σε χαμηλες θερμοκρασιες, 60-75 βαθμους. Ενα Μ3 που μπορει να παιξει και 100-120 βαθμους θελει 10W60 λαδι για να διατηρει καλο ιξωδες. Βαζοντας στο πρωτο 10W60 λαδι με καλο θερμικο δεικτη που θα ριξει τη θερμοκρασια του μοτερ στους 50 βαθμους, δεν εχει που δεν εχει και ανοχες σαν μοτερ, το λαδι θα εχει περιπου 6-7πλασιο ιξωδες απ'οτι πρεπει.

Η βελτιωση και η υπερβολη δεν απεχουν και πολυ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kάτι άσχετο-σχετικό...Πόσα λίτρα λάδι παίρνει ο Μ43 σε Ε46 316ι???Ξέρουμε πάνω κάτω???
4,3 ακριβως μαζι με του φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 29-10-07, 13:54
s42performance Ο χρήστης s42performance δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Μηνύματα: 73
s42performance is an unknown quantity at this point
εκαιγα σχεδον οτι και αν εβαζα ιδικα το Castrol 10w40 το καταπεινε το IS μου! τωρα πια βαζω Cyclon X100 10w40 και εχω ηρεμισει δεν λειπει χιλιοστο απο αλαγη σε αλαγη (αλαγη καθε 5000χλμ μαζι με φιλτρο) το Elf ηταν λιγο καλυτερη κατασταση απο Castrol αλλα και παλι.... αν δεν εβαζα Cyclon θα εβαζα ARAL οτι εχω δοκιμασει και δουλεψε λιγο καλα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη s42performance : 29-10-07 στις 13:58
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 17-12-07, 16:42
ΑΝΔΡΕΑΣ 525 Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Μηνύματα: 6
ΑΝΔΡΕΑΣ 525 is on a distinguished road
καλησπερα.....εχω ενα Ε34 525 με Μ 50 vanos kai 250.000 χλμ.χρησιμοποιω valvoline 10-60 VRI. γνωριζει καποιος να μου πει αν ειναι σωστο για τον δικο μου κινητηρα?....σημεωνω δε οτι το αυτοκινητο ταξιδευει συνεχως εξωτερικο και με υψηλες ωριαιες ταχυτητες...ευχαριστω εκ των προτερων......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.