Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-04-09, 22:55
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Το θέμα είναι ότι τα facelift ρίχνουν τις τιμές των προγενέστερων μοντέλων καλώς ή κακώς...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-09, 23:09
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι τα facelift ρίχνουν τις τιμές των προγενέστερων μοντέλων καλώς ή κακώς...
Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο... Και γενικώς τα κοιτώ και ενημερώνομαι...
Αλλά πόσοι πωλούν το αυτοκίνητό τους, στην τριετία - τετραετία;;

Υ.Γ. Μεγάλε, ωραία τα μαγιώ...
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-09, 23:18
Το avatar του χρήστη giannis_E-46
giannis_E-46 Ο χρήστης giannis_E-46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Μηνύματα: 594
giannis_E-46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι τα facelift ρίχνουν τις τιμές των προγενέστερων μοντέλων καλώς ή κακώς...
να αλλαξουμε νοοτροπια και να μην αλλαζουμε αυτοκινητο καθε 2 χρονια αλλα να το κραταμε τουλαχιστον 5 χρονια η και περισσοτερο. μας εχουν κανει σκυλακια οι αυτοκινητοβιομηχανιες και το μαρκετινγκ και αλλαζουμε συνεχεια μοντελα χωρις να το εχουμε αναγκη χωρις να εχει αλλαξει η τεχνολογια νομιζοντας πως το καινουργιο ειναι καλυτερο του προηγουμενου. ακομα και στο θεμα του περιβαλλοντος η λυση δεν ειναι να αγορασουμε ολοι υβριδικα η αυτοκινητα με χαμηλους ρυπους αλλα να σταματησουμε την νοοτροπια της υπερκαταναλωσης αυτοκινητων τα οποια συσσορευονται στο πλανητη με οτι συνεπειες εχει αυτο...........
__________________
το τσιγαρο ειναι θανατος αργος αλλα ποιος βιαζεται να πεθανει........................................... ....[
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-09, 23:20
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Εγώ ξέρω αρκετούς που στην διετία το αλλάζουν
Ακόμη και νωρίτερα!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-09, 23:21
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παντως εγω σ αυτο το Ε 92 δεν ειδα καμια διαφορα και δεν συμφωνω κιολας με την τακτικη του facelift.Πιστευω πως και στο Ε46 η αλλαγη στα μοντελα μετα το 2002 δεν ηταν και τοσο ομορφη (γνωμη μου).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-09, 23:29
Το avatar του χρήστη giannis_E-46
giannis_E-46 Ο χρήστης giannis_E-46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Μηνύματα: 594
giannis_E-46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξέρω αρκετούς που στην διετία το αλλάζουν
Ακόμη και νωρίτερα!
καλα σιγουρα τα αλλαζουν και νωριτερα. αλλα μετα μην απορειτε γιατι γινετε facelift τοσο συχνα? και αν συνεχισουμε με αυτο το ρυθμο θα αλλαζει το φαναρι καθε χρονο χρωματισμο οι προβολεις θα κατεβενουν πιο κατω και θα νομιζουμε πως αλλαξε το μοντελο
__________________
το τσιγαρο ειναι θανατος αργος αλλα ποιος βιαζεται να πεθανει........................................... ....[
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-04-09, 00:37
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Εγώ πάντος δεν είδα διαφορά. Και σιγά μην κάθεται να ασχοληθεί κάποιος με το facelift. Κόλπο είναι που ευνοεί του μαντράδες κυρίως: "Έλα τωρα ρε μεγάλε, γιατί να πας να πάρεις το άλλο που σου δίνει ο μπαρμπα-κώτσος 1000 euro φθηνότερα, αυτό που σου πουλάω εγώ είναι το "καλό" το facelift"
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-04-09, 23:05
Kaminia Ο χρήστης Kaminia δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 72
Kaminia is an unknown quantity at this point
Για μενα ολα τα facelift της ΒΜW τα τελευταία χρόνια (με κάποιες εξαιρέσεις ίσως), δείχνουν φθηνά σε ποιότητα και αν κρίνω απο γνωμες κατόχων που έχω συζητήσει είναι κιολας, ειδικά οι τελευταίες παρτιδες προτου αλλαξει το μοντέλο (ή έτσι τα φερνει η αντιπροσωπεια).

Γερμανικό αμάξι στο τέλος με υλικά από Ισπανια,Τσεχία κλπ με αστοχίες υλικών κλπ δεν νοείται όταν αρχικά όλα είναι Γερμανικά.Στις προδιαγραφές υλικών προφανώς δεν παίζει μόνο ρόλο το κόστος κατασκευής,αλλά και το κέρδος ή να το πουλάμε φθηνά σε κάποιες αγορές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kaminia : 28-04-09 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-04-09, 23:53
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Ενώ τα πρώτα πρώτα θες να μας πεις είναι καλά....?
Για να ξέρουθμε δηλαδή, αστοχίες υλικών σε αμάξια BMW facelift 1η φορά ακούω μετά από κυριολεκτικά 28 χρόνια που βρίσκομαι μέσα σε BMW
Παιδιά να προσέχομε τι λέμε....
Άλλο δεν μου αρέσει και άλλο υλικά από Ισπανία και Τσεχία και μάλιστα που δεν είναι καλά...
Και πώς ξέρεις ότι στα πρώτα είναι Γερμανικά?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-04-09, 06:59
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω κι εγω αλλα απο την αλλη η BMW οφειλει να σεβεται λιγο παραπανω τους πελατες της κι οχι να προχωρα σε facelift καθε 2-3 χρονια
H ΒΜW εταιρία είναι, και η κάθε κερδοσκοπική εταιρία έχει ως σκοπό το κέρδος. Δεν τους νοιάζει και ιδιαίτερα αν χάσει την αξία του ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο το οποίο αγόρασες πριν Χ μήνες/χρόνια. Με αυτή την λογική δεν θα έπρεπε ποτέ να βγάζει καινούργιο αυτοκίνητο γιατί πάντα κάποιος που θα έχει αγοράσει ένα κοντά στην παρουσίασή του καινούργιου θα χάσει μέρος από την αξία του.

Εν τω μεταξύ καλό θα ήταν να ξανασκεφτείς και αυτό που είπες γιατί η BMW είναι ίσως η μοναδική εταιρία που κρατά μοντέλο ίδιο για 3-4 χρόνια, 7-9 χρόνια με το facelift του. Οι περισσότερες εταιρίες όχι απλώς κάνουν αλλαγές κάθε χρονιά αλλά στα 2 χρόνια το πολύ αλλάζουν και παντελώς το αυτοκίνητο. Και δεν μιλάω για φτηνά αυτοκίνητα όπως τα Hyundai, αλλά βλέπε Volvo, Saab, Mercedes και λοιπές high-end εταιρίες. Επίσης αν κάνεις μία έρευνα αγοράς θα δεις ότι τα BMW είναι από τα πολύ λίγα αυτοκίνητα που κρατούν σχετικά υψηλή αξία μεταπώλησης, ακόμα και σε μοντέλα 20ετίας που σε άλλους κατασκευαστές είναι αδιανόητο να πάρεις αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας ακόμα και αν στο χάριζαν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kaminia Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα ολα τα facelift της ΒΜW τα τελευταία χρόνια (με κάποιες εξαιρέσεις ίσως), δείχνουν φθηνά σε ποιότητα και αν κρίνω απο γνωμες κατόχων που έχω συζητήσει είναι κιολας, ειδικά οι τελευταίες παρτιδες προτου αλλαξει το μοντέλο (ή έτσι τα φερνει η αντιπροσωπεια).

Γερμανικό αμάξι στο τέλος με υλικά από Ισπανια,Τσεχία κλπ με αστοχίες υλικών κλπ δεν νοείται όταν αρχικά όλα είναι Γερμανικά.Στις προδιαγραφές υλικών προφανώς δεν παίζει μόνο ρόλο το κόστος κατασκευής,αλλά και το κέρδος ή να το πουλάμε φθηνά σε κάποιες αγορές.
Δεν ξέρω από που σου ήρθε αυτό φίλε μου, αλλά δεν έχει καμία σχέση το facelift με το που παράγονται τα μέρη και τα ανταλλακτικά του αυτοκινήτου. Απλώς υποτίθεται ότι είναι ένα "φρεσκάρισμα" με λίγες διαφορές στην εμφάνιση και (κυρίως στις παλαιότερες BMW) νέους κινητήρες. Επιπλέον η BMW και η κάθε BMW δεν κάθεται να κάνει διαλογή ανταλλακτικών όταν παράγει ένα αυτοκίνητο, έχει συγκεκριμένο logistics και όλα τα ανταλλακτικά που θα μπουν είναι εφάμιλλα (στην πράξη ολόιδια και από τον ίδιο προμηθευτή στο 99,9% των περιπτώσεων). Επίσης αν και γνωρίζω τις περισσότερες εταιρίες από τις οποίες προμηθεύεται τον εξοπλισμό της η BMW και φυσικά δεν είναι όλες Γερμανικές, καμία τους όμως δεν είναι Ισπανική ή Τσέχικη. Αν θυμάσαι ονομαστικά μία οποιαδήποτε Ισπανική/Τσέχικη εταιρία ή και αν δεν θυμάσαι ονομασία έστω κάποιο οποιοδήποτε ανταλλακτικό συγκεκριμένου μοντέλου που να ήταν Τσέχικης/Ισπανικής προέλευσης, πες μου το σε παρακαλώ γιατί θέλω να το κοιτάξω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 29-04-09 στις 07:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.