Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-20, 23:56
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Φρενα Ε36 - Ε46

Καλησπερα σε ολους! Πρεπει να αλλαξω δισκους-τακακια σε 318is ε36.
Επι τη ευκαιρια λοιπον θα ηθελα αν μπορω να αναβαθμισω λιγο τα φρενα μου.
Ιδανικα θα ηθελα να βαλω 300αρηδες δισκους μπροστα απο ε46 εναντι των 286 που εχω τωρα και πισω 294αρηδες αεριζομενους απο ε46 εναντι των 280 μη αεριζομενων που εχω τωρα.
Θα ηθελα να ρωτησω για αυτη την αλλαγη τι χρειαζεται.
Αν εχω καταλαβει σωστα τοτε για μπροστα οι δαγκανες ειναι ιδιες αλλα αλλαζει το μπραγκετο και το φαρδος στο τακακι.
Επισης αν εχω καταλαβει σωστα πισω πρεπει να αλλαζει και η δαγκανα και το μπραγκετο και το τακακι.
Οποτε παω για πισω δαγκανες μαζι με τα μπραγκετα απο ε46 ενω μπροστα πρεπει απλα να βρω μπραγκετα απο ε46.
Θα ηθελα να με διαφωτισει καποιος που εχει ασχοληθει με τον τομεα των φρενων γιατι απο οτι ειδα υπαρχουν πολλες παραλλαγες.
Εχω βρει τρυπητους δισκους brembo που βγαινουν στις διαστασεις που θελω σε αρκετα καλη τιμη.
Ενω αν απλα αντικαταστησω στις ηδη υπαρχουσες διαστασεις του αυτοκινητου βγαινουν τρυπητοι μονο για εμπρος και χαραχτοι για εμρος-πισω που δε μου αρεσουν τοσο.
Σας ευχαριστω για την οποια πληροφορια.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-20, 12:03
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Άδικος κόπος. Δε θα δείς σπουδαία (καμιά) διαφορά.
Πιο μεγάλη διαφορά στην αντοχή στη σκληρή χρήση θα δείς με σωληνάκια φρένων υψηλής πίεσης.

Αν εμπρός έχεις ίδιες δαγκάνες με Ε46 ως διλιτρο (286 δίσκο παίρνουν), και πίσω θα ήταν καλά οι 279(αν θυμάμαι) αεριζόμενοι από 318 Ε46).

Τα φρένα του Ε46 είναι για 200 κιλά παραπάνω όχημα από το δικό σου. Δεν τίθεται θέμα δύναμης και αντοχής.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-20, 13:56
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους! Πρεπει να αλλαξω δισκους-τακακια σε 318is ε36.
Επι τη ευκαιρια λοιπον θα ηθελα αν μπορω να αναβαθμισω λιγο τα φρενα μου.
Ιδανικα θα ηθελα να βαλω 300αρηδες δισκους μπροστα απο ε46 εναντι των 286 που εχω τωρα και πισω 294αρηδες αεριζομενους απο ε46 εναντι των 280 μη αεριζομενων που εχω τωρα.
Θα ηθελα να ρωτησω για αυτη την αλλαγη τι χρειαζεται.
Αν εχω καταλαβει σωστα τοτε για μπροστα οι δαγκανες ειναι ιδιες αλλα αλλαζει το μπραγκετο και το φαρδος στο τακακι.
Επισης αν εχω καταλαβει σωστα πισω πρεπει να αλλαζει και η δαγκανα και το μπραγκετο και το τακακι.
Οποτε παω για πισω δαγκανες μαζι με τα μπραγκετα απο ε46 ενω μπροστα πρεπει απλα να βρω μπραγκετα απο ε46.
Θα ηθελα να με διαφωτισει καποιος που εχει ασχοληθει με τον τομεα των φρενων γιατι απο οτι ειδα υπαρχουν πολλες παραλλαγες.
Εχω βρει τρυπητους δισκους brembo που βγαινουν στις διαστασεις που θελω σε αρκετα καλη τιμη.
Ενω αν απλα αντικαταστησω στις ηδη υπαρχουσες διαστασεις του αυτοκινητου βγαινουν τρυπητοι μονο για εμπρος και χαραχτοι για εμρος-πισω που δε μου αρεσουν τοσο.
Σας ευχαριστω για την οποια πληροφορια.
Είναι ανεπαρκές το φρένο στο is ?
Ποιος ο λόγος που θες να προχωρήσεις σε αυτή τη μετατροπή, εμφάνιση ή λειτουργικότητα ?
Η μεγαλύτερη διαφορά που θα δεις σε φρένο είναι αρχικά ένα καλό (όχι της σειράς) τακάκι, πχ Hawk HP+
Δίσκους θα σου πρότεινα να αποφύγεις τρυπητούς χαρακτούς κτλπ κτλπ γιατί στο τέλος της μέρας φρου φρου και αρώματα είναι παρά κέρδος στην απόσταση ακινητοποίησης ή λειτουργίας. Στο προηγούμενο βάλε και ότι στραβώνουν, σπάνε πιο εύκολα και τρωνε και περισσότερο τακάκι. Ένας σοβαρός και αξιόπιστος δίσκος θα σε βολέψει μια χαρά (προσωπικά από τους Brembo της σειράς έχω τις χειρότερες εντυπώσεις).
Αν το θέμα είναι αισθητικό βάλε τα 300ρια ακόμα και τρυπητά, θα γεμίσει ωραία και η ζάντα και σίγουρα θα αντέχουν και περισσότερο ξύλο σε σχέση με τα δικά σου.
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-20, 15:08
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Δεν εχω κανενα παραπονο απο τα φρενα του is ...Εξαλλου ακομα και το 325 που ειναι 50αλογα παραπανω και βαρυτερο αυτα φοραει... ομως εφοσον αλλαζω δισκους ετσι κι αλλιως θα ηθελα να βαλω λιγο μεγαλυτερους κυριως λογω εμφανισης για να γεμισουν και καλυτερα οι 18αρες ...πισω βεβαια θεωρω πως καλυτερο θα ηταν να ειναι αεριζομενοι περαν της διαμετρου
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-20, 13:18
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω κανενα παραπονο απο τα φρενα του is ...Εξαλλου ακομα και το 325 που ειναι 50αλογα παραπανω και βαρυτερο αυτα φοραει... ομως εφοσον αλλαζω δισκους ετσι κι αλλιως θα ηθελα να βαλω λιγο μεγαλυτερους κυριως λογω εμφανισης για να γεμισουν και καλυτερα οι 18αρες ...πισω βεβαια θεωρω πως καλυτερο θα ηταν να ειναι αεριζομενοι περαν της διαμετρου
Ε βάλε τα μεγαλύτερα τότε και θα είσαι σούπερ.
Αν και να ξέρεις οι 18άρες δε γεμίζουν εύκολα (οι 18άρες LM συγκεκριμένα που ψάχνω για το Mazda θέλουν 370 ), στο οικογενειακό (S40) φοράω 323 σε 17άρα και φαίνονται ακόμα μικρα...
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-20, 14:47
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Εγω σκεφτομαι και το μη αναρτωμενο βαρος που θα αυξηθει κι αλλο (οπως και το κοστος) και γι αυτο δε θελω να το παρακανω. Αλλιως θα εβαζα φρενα απο 330 κομπλε.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-20, 14:49
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Και στην ουσια για μπροστα χρειαζομαι μονο ενα μπραγκετο για να βγει πιο εξω η δαγκανα....πισω βεβαια θελω κομπλε δαγκανα-μπραγκετο.
Μηπως ξερει κανεις αν μπορω να φτιαξω καπου σε καποιο μηχανουργειο ενα μπραγκετο για μπροστα? Γιατι να βρω μπραγκετο μονο του δε νομιζω να πουλαει κανενας.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.