Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-11-13, 16:04
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχουν το ιδιο παχος μπορει. Απλα χρειαζεται τους αποστατες(carrier).
Σωστά, οι 300Χ22 μπαίνουν, αλλά θα πρέπει πάλι να αλλάξει τα carrier (αποστάτες, βάσεις, κτλ) των δαγκάνων, που είναι πολύ ακριβά για τα να πάρεις καινούργια/γνήσια. Δεν μπαίνουν "κουμπώνω και τελείωσα". Αν είναι να βάλει κάποιος τα carrier, παίρνει ολόκληρη τη δαγκάνα μτχ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-13, 16:19
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά, οι 300Χ22 μπαίνουν, αλλά θα πρέπει πάλι να αλλάξει τα carrier (αποστάτες, βάσεις, κτλ) των δαγκάνων, που είναι πολύ ακριβά για τα να πάρεις καινούργια/γνήσια. Δεν μπαίνουν "κουμπώνω και τελείωσα". Αν είναι να βάλει κάποιος τα carrier, παίρνει ολόκληρη τη δαγκάνα μτχ.
ή κάνει κατασκευή σε ένα μηχανουργείο και προσαρμόζει τις δικές του δαγκάνες με όχι εξωφρενικό κόστος...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-13, 16:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και χωρίς σπουδαίο νόημα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-13, 17:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή κάνει κατασκευή σε ένα μηχανουργείο και προσαρμόζει τις δικές του δαγκάνες με όχι εξωφρενικό κόστος...
Ποτέ των ποτών δεν κάνουμε ιδιοκατασκευές-καγκουριές σε τυχαία μηχανουργεία μέρη του αυτοκινήτου που έχουν να κάνουν με την ασφάλειά μας, πόσο μάλλον στα φρένα. Υπάρχουν συγκεκριμένα υλικά με πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές για την κατασκευή αυτών των μερών, το να πας σε μηχανουργό να στα φτιάξει από ένα κομμάτι ατσάλι/αλουμίνιο "ό,τι κάτσει" είναι φλερτ με τον χάρο. Και εννοείται πως επ'ουδενή λόγο δεν πειράζεις υπάρχων εξάρτημα με σκοπό να του αλλάξεις διαστάσεις, μηχανικά το ξέσκισες, έχουν πάει οι αντοχές του βόλτα και μάλιστα πολύ μακρυά. Δεν είναι ένας και δύο που σε φρεναρίσματα τους έχουν σπάσει αντάπτορες, σωληνάκια, αποστάτες και λοιπές χειροποίητες καγκουριές και έχουν βρεθεί αγκαλιά με κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-13, 18:33
Το avatar του χρήστη diosak
diosak Ο χρήστης diosak δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-04-2013
Μηνύματα: 37
diosak is on a distinguished road
Κατάλαβα...No money no honey...θα μείνω στα ίδια λοιπόν!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-13, 18:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος, να κάνεις την αλλαγή.
Τα φρένα επαρκούν για το βάρος και επιδόσεις ακόμα καλύτερες.

Μέχρι και στο 320 (2.2 Μ54Β22) έμπαιναν ακριβώς τα ίδια αεριζόμενα εμπρός και πίσω 286χ22 και 276χ19.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-11-13, 21:48
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diosak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,

μέχρι τι διάσταση δίσκου χωράει σε 16άρες ζάντες?
Τώρα το E46 316i φοράει 286x22 εμπρός και 276x19 πίσω. Νομίζω οι μπροστά είναι και αεριζόμενοι.
Θέλουν όμως αλλαγή και σκέφτομαι μήπως βάλω λίγο μεγαλύτερους.
Φίλε μου πλην 320 valvetronic όλα τα 316-318 sedan,coupe,compact πίσω φορανε 280 χ 10...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-13, 21:49
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτέ των ποτών δεν κάνουμε ιδιοκατασκευές-καγκουριές σε τυχαία μηχανουργεία μέρη του αυτοκινήτου που έχουν να κάνουν με την ασφάλειά μας, πόσο μάλλον στα φρένα. Υπάρχουν συγκεκριμένα υλικά με πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές για την κατασκευή αυτών των μερών, το να πας σε μηχανουργό να στα φτιάξει από ένα κομμάτι ατσάλι/αλουμίνιο "ό,τι κάτσει" είναι φλερτ με τον χάρο. Και εννοείται πως επ'ουδενή λόγο δεν πειράζεις υπάρχων εξάρτημα με σκοπό να του αλλάξεις διαστάσεις, μηχανικά το ξέσκισες, έχουν πάει οι αντοχές του βόλτα και μάλιστα πολύ μακρυά. Δεν είναι ένας και δύο που σε φρεναρίσματα τους έχουν σπάσει αντάπτορες, σωληνάκια, αποστάτες και λοιπές χειροποίητες καγκουριές και έχουν βρεθεί αγκαλιά με κάτι.
θα κάνεις την κατασκευή με υλικά που προβλέπονται.Δε θα βάλεις ότι να ναι.Θα ψαχτείς πρώτα.Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό να βάλεις μια βάση να βγαίνει η δαγκάνα πιο έξω για να χωρέσει ο δίσκος.
Εφαρμόζεται χρόνια σε μοτοσυκλέτες εντούρο όταν μετατρέπονται σε sm βάζοντας μεγαλύτερο δισκο εμπρός και δεν υπάρχουν θέματα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-11-13, 23:44
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Να πω κι εγώ και ας με βρίσει ο God; Και στα 30άρια όταν βάζουνε μεγαλύτερα φρένα (ή και 4πίστονες από RX-7) φτιάχνουν αποστάτες. Κι εγώ φαντάζομαι ότι δεν τους κάνουν από ό,τι υλικό να 'ναι αλλά από κατάλληλο. Βέβαια κι εγώ φοβάμαι αυτό που λέει ο God, αλλά τόσοι το κάνουν, κάτι θα ξέρουν.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-11-13, 05:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κάνεις την κατασκευή με υλικά που προβλέπονται.Δε θα βάλεις ότι να ναι.Θα ψαχτείς πρώτα.Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό να βάλεις μια βάση να βγαίνει η δαγκάνα πιο έξω για να χωρέσει ο δίσκος.
Εφαρμόζεται χρόνια σε μοτοσυκλέτες εντούρο όταν μετατρέπονται σε sm βάζοντας μεγαλύτερο δισκο εμπρός και δεν υπάρχουν θέματα...
Κανείς δεν μπορεί να "ψαχτεί" με "την εμπειρία", "το μάτι", κτλ. Για να φτιαχτεί ένα τέτοιο εξάρτημα χρειάζονται πολλές ώρες προσομειώσεων και έπειτα δοκιμών ενός σχεδίου, το οποίο σχέδιο το φτιάχνει ένας που παίρνει τα δεκαπλάσια από μένα και σένα για να κάνει μόνο αυτή την δουλειά. Το να τον ακυρώνεις εσύ πηγαίνοντας σε ένα μηχανουργό, ο οποίος δεν θα ασχοληθεί καθόλου ούτε για το τι κάνει αυτό που του λες να φτιάξει, και να του λες πως θέλεις να φτιάξεις κάτι χωρίς κανένα σχεδιασμό και χωρίς να έχεις ιδέα από αντοχή υλικών, πόσο μάλλον να υπολογίσεις και ανάπτυξη δυνάμεων, δεν είναι και πάρα πολύ σοφό.

Στην πράξη δε, πολύ ψάξιμο που θα πέσει - σε έναν τυχαίο μηχανικό θα πάνε το 99.9%, σε ένα τυχαίο μηχανουργείο θα το στείλει, με τυχαία υλικά που θα έχει ρετάλια θα το φτιάξει και εκεί τελειώνει το όλο θέμα. Σιγά μην κάτσει ο άλλος να κάνει διατριβή για να βάλει 10 χιλιοστά μεγαλύτερες δισκόπλακες σε έναν κ@βλ...νο.

Τέλος, είναι εντελώς άκυρη η σύγκριση Enduro με αυτοκίνητο. Δεν υπάρχει απλά διαφορά μεταξύ των αναπτυσσόμενων δυνάμεων, αλλά η διαφορά είναι ολόκληρες κλίμακες. Όχι πως εκεί το εγκρίνω, αλλά λέμε τώρα, για την ιστορία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κι εγώ και ας με βρίσει ο God; Και στα 30άρια όταν βάζουνε μεγαλύτερα φρένα (ή και 4πίστονες από RX-7) φτιάχνουν αποστάτες. Κι εγώ φαντάζομαι ότι δεν τους κάνουν από ό,τι υλικό να 'ναι αλλά από κατάλληλο. Βέβαια κι εγώ φοβάμαι αυτό που λέει ο God, αλλά τόσοι το κάνουν, κάτι θα ξέρουν.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Κι εγώ επειδή έχω δει τέτοιο E30 που φόρεσε αποστάτες για να βάλει μεγάλα φρένα από κάποιο Renault, έσπασαν σε απότομο φρενάρισμα και έφυγε στα βράχια, γι'αυτό φωνάζω, αλλά ποιός μ'ακούει. Κι αν ήταν ο μόνος, το λες τυχαίο λάθος, αλλά μόνο ο πρώτος δεν ήταν. Τόσοι έχουν πετσοκοφτεί επειδή έκαναν καγκουρομετατροπές, αλλά και οι υπόλοιποι δεν μαθαίνουν.

Αν ήταν τόσο απλά και εύκολα τα πράγματα, έχω μηχανουργείο "πριβέ", το αυτοκίνητο το φτιάχνω μόνος μου, θα του είχα βάλει δίσκους από Actross με κόστος 20€. Δεν είναι τυχαίο που φοράω τα μαμά του 325 και τίποτα πειραγμένο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 14-11-13 στις 05:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.