Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 09-03-11, 22:22
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
Εκεί που είχε σβήσει η φλογα από προηγούμενο θέμα, πάλι φωτιές μου ανάψατε.... χαχα. filipcon η 320 σου τί μοντέλο είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-03-11, 23:28
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί που είχε σβήσει η φλογα από προηγούμενο θέμα, πάλι φωτιές μου ανάψατε.... χαχα. filipcon η 320 σου τί μοντέλο είναι?
ειμαστε 2 οι ενδιαφερομενοι ! ! !
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-03-11, 00:00
filipcon76 Ο χρήστης filipcon76 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 34
filipcon76 is on a distinguished road
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί που είχε σβήσει η φλογα από προηγούμενο θέμα, πάλι φωτιές μου ανάψατε.... χαχα. filipcon η 320 σου τί μοντέλο είναι?
1994..ταχει τα χρονακια της δεν λεω
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-03-11, 00:16
filipcon76 Ο χρήστης filipcon76 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 34
filipcon76 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλά, μην το βάλεις και στοίχημα αυτό ακόμα. Εγώ μόλις έβαλα και έχω πολλές επιφυλάξεις μέχρι την τελική ρύθμιση κτλ αλλά όχι απλώς δεν έκοψε αλλά σε μερικά σημεία που είχα "κενά" λόγω του εκκεντροφόρου δουλεύει και πιο γλυκά. Βέβαια όπως είπα εγώ μόλις το έβαλα, αλλά μόλις κάνω την τελική ρύθμιση στα 1000χλμ θα πάω να το δυναμομετρήσω στο ίδιο δυναμόμετρο που πάω πάντα.

Όσον αφορά το ποιά μοτέρ μπαίνει, τα σοβαρά συστήματα μπαίνουν μόνο σε ότι έχει εγκέφαλο (ECU OBD 1 και πάνω) και τα υγρής έγχυσης μόνο σε ότι έχει αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου και άνω (αυτά είναι καλύτερα αλλά πρέπει ο προγραμματιστής να έχει @@ και είναι ακριβότερα). Εγώ όμως προσωπικά δεν θα τα πρότεινα ποτέ για "ειδικά" (βλέπε: πολυπετάλουδα) μοτέρ.

Τα "χαλάει το μοτέρ γιατί είναι ξηρό" κτλ είναι πολύ απλά και επιστημονικά αποδείξιμες μπαρούφες που μπορώ να τις εξηγήσω αναλυτικότατα σε όποιον...φοβάται. Αυτό ίσχυε κάποτε, όταν υπήρχαν καρμπυρατές και σούπερ βενζίνη μόνο. Δεν είπαμε ότι δεν έχει κατά αλλά να μην λέμε και ότι κάπου κάποιος άκουσε και έγινε ράδιο-αρβύλα.
Αναλογα με το τι πληρωνεις παιρνεις..οταν πηγα για τον πρωτο ελεγχο στην εγκατασταση,κουβεντιασα λιγο με τον ειδικο..μπορεις να βαλεις εγκατασταση απο 200 ευρω(μιλαω εκτος ελλαδος) μεχρι 2000 ευρω..η διαφορα ειναι πως η απλη εγκατασταση των 200 ευρω φευγεις με εγυηση 1 μηνα,ενω στις εγκαταστασεις απο 1200 ευρω και πανω εχεις εγγυηση απο 2 μεχρι 3 χρονια!αυτο τα λει ολα.ο κουνιαδος μου εχει μια τετοια φτηνη εγκατασταση σε ενα ΑΛΜΕΡΑ και καθε 15 ειναι στο συνεργειο..
Επομενως παιζει ρολο σοβαρο και ΤΙ εγκατασταση θα βαλεις..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-03-11, 15:25
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα όσοι λιγότεροι έχουμε υγραέριο στο αυτοκίνητο τόσο καλύτερο είναι. Μην το ακριβείνουν κιόλας. Εμένα ρε παιδιά δεν μου σβήνει όταν αλλάζω ταχύτητα, ούτε κανένα πρόβλημα μου δημιουργεί.
Το ότι ο Έλληνας έχει ένα θέμα μόλις πας να του αλλάξεις την καθημερινότητα, το έχει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν θα δοκιμάσουν κάτι καινούργιο και αποδοτικό.
Όσον αφορά τα ταξί που διάβασα πριν, επειδή ο πατέρας μου είχε 27 χρόνια ταξί και βγήκε σε σύνταξη, ένας σοβαρός λόγος που παίρνουν πετρέλαιο, είναι γιατί με τις μηχανές αυτές οι περισσότεροι έβγαζαν περίπου 850.000-1.000.000 χλμ (μιλάω για ταξί αθήνας, όσο και να ακούγεται υπερβολικό-το δικό μας μοτέρ παρέδωσε πνεύμα στα 1.130.000-Toyota Corona), ενώ η βενζίνα έβγαζε στα ταξί περίπου 350.000-500.000, σχεδόν τα μισά. Συν του ότι η τιμή του πετρελαίου τότε δεν ήταν σχεδόν ίση με τη βενζίνη, αλλά στο μισό και ίσως και μικρότερη.
Εγώ πάντως με το υγραέριο είμαι πολύ ευχαριστημένος και με το να οδηγώ οικονομικά δεν νομίζω ότι θα έριχνα την κατανάλωση κατά 40-50%.
Το Corona του θείου μου έχει 1.500.000χλμ(στο κιλκις,βλέπε αγοραίο)και δεν κάνει κιχ!!Τότε που είχαμε ξεμείνει από βενζίνες,έβγαλε από το λέβητα και έβαλε για να έρθει χαλκιδική και το άτιμο εκτός του ότι είναι σχετικά αθόρυβο για πετρέλαιο είναι τσακμάκι!
Off topic τέλος.
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-08-11, 15:37
Greg328i Ο χρήστης Greg328i δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-06-2010
Μηνύματα: 18
Greg328i is on a distinguished road
ο πατερας μου εδω και 1,5+ χρονο εχει υγραεριο σε Ε36 316
εκτος του οτι δν παρουσιαστηκε κανενα απολυτως προβλημα το αμαξι με 160.00χλμ
δουλευει ρολοι.αφου εγινε το πειραμα και ειχε επιτυχια εβαλα και γω σε Ε46 318
εδω και 3 μηνες εκει που φουλαρα με 100euro για τα ιδια χιλιομετρα τωρα δινω 45!
προβλημα δν υπαρχει κανενα ουτε στις αλλαγες ουτε στο ρελαντι
μειωση της αποδοσης αν υπαρχει ειναι τελειως ανεπαισθητη (για μενα τουλαχιστον),
εγω που εχω το αμαξι για τις καθημερινες δουλειες και εκδρομες το σκ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο καταναλωση και απο αποδοση.
τωρα αν θες το αμαξι για να βγαινεις το βραδι και να οργωνεις πανω κατω τν παραλιακη και να κυνηγας τα 106 προφανως και δν σε αφορα η μετατροπη σε υγραεριο.
επιχειρηματα του τυπου ''μετα απο τις 5.000 στροφες δν αποδιδει'' ή ''αυξανεται η θερμοκρασια λαδιου και νερου'' εκτος απο αβασιμα ειναι και ανοητα.
εγω βαζω υγραεριο για οικονομια - γτ να παω το αμαξι πανω απο τις 5.000 στροφες?
και υστερα οτι και να καιει το αυτοκινητο αμα το πηγαινεις ταπες προφανως και θα αυξησει θερμοκρασια.
με ταχυτητες μεχρι 140 αντε 160 που το παω εγω ουτε μυρισε ουτε αναψε ουτε καηκε.
αφηστε να μιλανε καλυτερα αυτοι που το εβαλαν και το δοκιμασαν και το δουλεψαν και αφηστε τις φιλοσοφιες
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-08-11, 18:02
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Greg328i Εμφάνιση μηνυμάτων
επιχειρηματα του τυπου ''μετα απο τις 5.000 στροφες δν αποδιδει'' ή ''αυξανεται η θερμοκρασια λαδιου και νερου'' εκτος απο αβασιμα ειναι και ανοητα.
εγω βαζω υγραεριο για οικονομια - γτ να παω το αμαξι πανω απο τις 5.000 στροφες?
Στην πράξη και να θες οικονομία σε συνδυασμό με "που και που καμία γκαζιά" και σε ενοχλεί το 2-5% που θα χάσεις στις ψηλές από το υγραέριο, απλώς βάζεις στον εγκέφαλο του υγραερίου μετά από Χ στροφές (π.χ. 5000) να γυρνά αυτόματα σε βενζίνη. Αυτομάτως το αυτοκίνητο εώς 5000 στροφές ψεκάζει υγραέριο και μόλις τις ξεπεράσει γυρνά σε βενζίνη χωρίς καμία απολύτως αίσθηση από μεριάς του οδηγού. Όλα τα νέα (καλούτσικα και άνω) συστήματα το έχουν σαν ρύθμιση. Problem solved (και σιγά το πρόβλημα!).
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-08-11, 02:44
Greg328i Ο χρήστης Greg328i δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-06-2010
Μηνύματα: 18
Greg328i is on a distinguished road
δν διαφωνω μαζι σου αντιθετα λεμε το ιδιο πραγμα.
για μενα δν ειναι καν προβλημα και οπως ειπα ειναι και αβασιμο
ποιος ειναι ο αλλος που καταλαβαινει διαφορα αποδοσης 2%??θα τρελαθουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-08-11, 06:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Greg328i Εμφάνιση μηνυμάτων
δν διαφωνω μαζι σου αντιθετα λεμε το ιδιο πραγμα.
για μενα δν ειναι καν προβλημα και οπως ειπα ειναι και αβασιμο
ποιος ειναι ο αλλος που καταλαβαινει διαφορα αποδοσης 2%??θα τρελαθουμε..
Δεν είναι 2%, είναι 10%+..
Και υπάρχουν πολλοί που καταλαβαίνουν την διαφορά, για αυτό και τα συστήματα
εμπλέκονται σε αλλαγή μόνο στην πτώση στροφών, και όχι στο ανέβασμα..
Αλλά όλα καλά... η οικονομία προφανώς και είναι χαοτική απο όσα βλέπω..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-08-11, 12:09
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι 2%, είναι 10%+..
Και υπάρχουν πολλοί που καταλαβαίνουν την διαφορά, για αυτό και τα συστήματα
εμπλέκονται σε αλλαγή μόνο στην πτώση στροφών, και όχι στο ανέβασμα..
Αλλά όλα καλά... η οικονομία προφανώς και είναι χαοτική απο όσα βλέπω..
10% δεν είναι σε καμία περίπτωση γιατί αν είχα 10% απώλεια ισχύος θα ήταν αδύνατον να πιάσω την τελική μου ταχύτητα...και την πιάνω. Δυναμομετρημένο το δικό μου η απώλεια είναι μηδαμινή. Θα ανεβάσω και τις δυναμομετρήσεις κάποια στιγμή. Αν έχει 10% απώλεια ισχύος ένα αυτοκίνητο από την χρήση υγραερίου, ε κάτι δεν πάει καλά.

Επίσης αυτό με την πτώση στροφών μάλλον είναι ανάλογο του συστήματος. Το δικό μου εμπλέκεται σε ότι στροφές του πεις, ανέβασμα ή κατέβασμα, και το έχω βάλει να εμπλέκεται στο ρελαντί χωρίς καμία απολύτως αίσθηση. Επίσης στο ανέβασμα το έχω βάλει (και άλλοι πολλοί) να γυρνάει σε βενζίνη στις 5000 στροφές χωρίς την παραμικρή αίσθηση, ούτε όταν ξαναγυρνά στο υγραέριο πέφτοντας κάτω από 5000 στροφές ξανά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.