Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-02-14, 07:16
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Λοιπόν, επειδή στο forum αυτό έχουν αναλύσει παιδιά με μηχανολογικές γνώσεις και πείρα σε βελτιωμένα μοτέρ (πραγματικά βελτιωμένα).

Τα μπουζί, αν δεν υπάρχουν σοβαρές αλλαγές ώστε να απαιτεί το μοτέρ δυνατότερο σπινθήρα (και κυρίως στο θέμα της ψυχρότητας) δεν κερδίζεις τίποτα σε ''μαμά'' μοτέρ.

Ότι και να γράψεις από τα διαφημιστικά brochures στο ίντερνετ, είναι δώρο-άδωρο.

Από την αύξηση αέρα του φίλτρου, κερδίζεις ΜΟΝΟ στην περίπτωση που η εισαγωγή είναι κακοσχεδιασμένη ή με σοβαρούς περιορισμούς στην απόδοση από το εργοστάσιο, που σε αυτοκίνητο 15 ετών και πιο νέο, ΔΕΝ θα βρείς.

Σου ξαναλέω, ο μόνος τρόπος να είδες κάποια διαφορά από αυτά τα πράγματα είναι το αυτοκίνητο σου να είχε ΧΑΣΕΙ 10-15 άλογα (που γίνεται):
-Με φίλτρο μη αλλαγμένο για 40-50000χλμ (έχω δεί άλφα 155 με 120.000μίλια με φίλτρο που δεν πρέπει να είχε αλλαχτεί ποτέ, το φιλτροκούτι ήταν γεμάτο χώμα).
-Τα μπουζί να είχαν καταστραφεί (εύκολα).
-Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης απλά συμπλήρωνε λάδι όταν άναβε το λαμπάκι (αν νομίζετε ότι δεν συμβαίνει σε κάποιους....)...

Από εκεί και πέρα, σου λέω, μην συνεχίζεις να λές λάθος πράγματα, για να το πούμε ευγενικά.

Υ.Γ. Τα OEM μπουζί για το μοτέρ σου, εκτός από τα αντίστοιχα Bosch BOSCH FGR7DQP είναι τα NGK BKR6EQUP, τετράκιδα με αντοχή πάνω από 50.000χλμ (εκεί αλλάζονται περίπου) και καλύπτουν με ΑΣΦΑΛΕΙΑ τις απαιτήσεις πιο ''απαιτητικών'' κινητήρων όπως οι Ν42-Ν46Β20, και οι Μ54 Β22-Β30.

Σου ξαναλέω...μοιάζει με τον άνθρωπο που πήρε ταλαίπωρο όχημα, το πήγε για σέρβις και επειδή πηγαίνει σχεδόν όπως καινούριο, νομίζει ότι....πετάει.

Χωρίς παρεξηγηση...είναι για να σκεφτείς εσύ τι έγινε στην πραγματικότητα. Όχι τι νομίζεις και χαίρεσαι άδικα. Η επίγνωση της πραγματικότητας, είναι καμμιά φορά καλύτερη από τις ελπίδες (που χωρίς αυτές δεν ζούμε βέβαια).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-02-14, 07:43
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
3199 NGK Laser Platinum premium Spark Plug ακόμα μια επιλογή.

Οι τετρακίδες τελικά γιατί βγαίνουν αφού δεν υπάρχει βελτίωση στην ιπποδύναμη όπως λες? Κάπου εδώ διαφωνούμε.

Αυτά από τον κατασκευαστή

INCREASED PERFORMANCE
IMPROVED FUEL ECONOMY

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 20-02-14 στις 07:47
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-02-14, 07:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν έχει καμιά σχέση με την αύξηση ισχύος.

Επειδή τα μπουζί της μάνας του (όπως λέμε), είναι άψογα και δίνουν ικανοποιητικότατη καύση, δεν πρόκειται να δείς αύξηση ισχύος ποτέ.

Φίλε μου, πίστευε ότι θέλεις. Είναι δικό σου δικαίωμα να μην μάθεις....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-02-14, 07:53
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δώσω και τον αντίλογο όχι πως θα πείσω συγκεκριμένα άτομα που πολύ το αμφιβάλλω, αλλά ένεκα "επίθεσης" θα σχολιάσω περεταίρω.

Κ & Ν φίλτρο αέρα : Περισσότερο οξυγόνο συνεπάγεται περισσότερα καύσιμα άρα περισσότερη υποδύναμη
Bosch Platinum +4: Τα κανονικά spark plugs λόγο σχεδιασμού ανάβουν 7 στις 8 φορές. Αυτό το spark plug λόγο καινοτόμου σχεδιασμού και χρήση πλατίνας, ανάβει 8 στις 8 φορές.

Με απλά μαθηματικά για το spark plug
118 bhp 7/8
x---------8/8

x=135 bhp



Αλλιώς εάν δεν χρησιμοποιήσεις όλη την υποδύναμη έχεις καλύτερη κατανάλωση στα καύσιμα αφού τα κανονικά spark plugs δεν ανοίγουν 1/8 φορές άρα πάει χαμένη η βεζίνη.

Air filter 5 bhp

Σύνολο 140 bhp

Για το λάδι δεν θα κάνω σχόλια απλά βοηθά την μηχανή. Δεν είπα πουθενά ότι θα αλλάζουμε λάδι κάθε 30,000 χλμ. Εννοείτε ότι κάθε 10,000 θα γίνεται η αλλαγή.
Τι είναι αυτό το παραμύθι??
Ποιός σου είπε οτι δεν ανάβει το μπουζί μία στις 7? ξέρεις αν δεν ανάψει το μπουζί,
στο διαγνωστικό βλέπεις την έλλειψη σπινθήρα και τον κύλινδρο αστοχίας..
Είχα μία τέτοια αστοχία σε 318000 χιλιόμετρα...
Και ξέρεις πολλά μονοκύλινδρα να σβήνουν 10 φορές το λεπτό στο ρελαντί?
Εγώ δεν ξέρω κανένα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-02-14, 08:33
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Εγώ πιστεύω φίλε μου ότι δεν λες παπάτζες, απλά το αυτοκίνητό σου πριν του βάλεις τα καλούδια που του έβαλες, ήταν σε αθλία κατάσταση και τώρα νομίζεις ότι έχεις πάρει ιπποδύναμη. 'Ο,τι ακριβώς σου λέει ο Dim77. Ό,τι σου είπαν όλα τα παιδιά παραπάνω. ισχύει για τη μη αύξηση ιπποδύναμης από την εν λόγω "βελτίωση". Δεν στα λένε για να σου πάνε κόντρα.

Έχεις μετρήσει ποτέ το αυτοκίνητό σου στο δρόμο;;; Πχ έχεις κάνει ένα 40-160, 80-120 με 4η ή 5η και να συγκρίνεις τα νούμερά σου με αυτά που υποτίθεται ότι έχει από τον κατασκευαστή; Με +15hp που λες οι διαφορές σε σχέση με τα εργαστασιακά νούμερα είναι παραπάνω από εμφανής.

ΥΓ: Όσο για τα μπουζί και το 1/8 στις φορές δεν ανάβουν, θα νομίζαμε όλοι ότι οδηγάμε κάτι σαν ψαρότρατα.
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 20-02-14 στις 08:37
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-02-14, 09:17
Το avatar του χρήστη nikos e46
nikos e46 Ο χρήστης nikos e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Μηνύματα: 18
nikos e46 is on a distinguished road
'Exω την εντύπωση οτι με τα πράγματα που έβαλες στο μοτέρ σου ζωντάνεψες τα 118 άλογα που έχεις.Παρόμοια συντήρηση έκανα και εγώ στο δικό μου και κατάλαβα διαφορά στην απόδοση.Σε καμία περίπτωση όμως δεν αυξήθηκε η ιποδύναμη του αυτοκινήτου.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-02-14, 11:59
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Βρε παιδια τι ασχολειστε ακομη???Ειναι προφανεστατο οτι ο ανθρωπος ΔΕΝ θελει να μαθει!!!Ζει στον Μεσαιωνα της αυτοκινησης και δεν εχει προβλημα μ'αυτο.Ειναι κριμα γιατι ειναι νεος ανθρωπος που ομως εχει κλειδωμενο μυαλο ηδη.Ο καθενας το βιολι του λοιπον....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-02-14, 13:09
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Παιδιά εγώ τον πιστεύω γιατί και εγώ με λάδια ,μπουζί και μανιτάρι πήρα +215 άλογα στο 316!

αν και δεν παίζει ρόλο φοράω και κάτι ψιλολόγια όπως σαλιγκαρι , εκκεντροφορο κλπ

__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-02-14, 13:23
BATMAN Ο χρήστης BATMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-11-2013
Μηνύματα: 2
BATMAN is on a distinguished road
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας αλλα οι περισσότεροι και με το δίκιο σας μου λέτε να μην πειραξω τίποτα γιατι θα έχετε περάσει λογικά κάμποσα στάδια μετατροπων αλλα εγω το αμαξι το εχω 5 μήνες και ειμαι 19 χρόνων οπότε οι καθένας στην ηλικία μου θα κοίταγε λίγο την βελτίωση ώστε να δει κάποια διαφορα στο αμαξι του η γνωστή "καυλα του 19χρονου".Ευχαριστω και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-02-14, 14:02
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Μπορεί να έχετε δίκαιο και να μην αύξησα την ιπποδύναμη απλά να την επανάφερα. Αλλά και πάλι το αυτοκίνητο έχει ζωντανέψει με αυτές τις μικροαλλαγές. Και ναι δεν είχα χάσει service αλλά πως ζωντάνεψε αφού τα mama εξαρτήματα ήταν καινούργια (λόγο τακτικού service) και απλά τα αντικατέστησα με performance εξαρτήματα? Τα performance εξαρτήματα θέλετε να πείτε ότι δεν αυξάνουν την ιπποδύναμη, απλά αυξάνουν την επιτάχυνση (και την κατανάλωση λόγο περισσότερης ζήτησης) χωρίς να αυξάνουν την ιπποδύναμη?

Και ναι εάν ο σπινθήρας είναι πιο δυνατός και διαρκεί και περισσότερο δεν θα έχουμε πιο γρήγορη επαναφορά των εμβόλων άρα και μεγαλύτερη ιπποδύναμη? Δεν ξέρω δεν είμαι μηχανικός ούτε μηχανολόγος μηχανικός και ποτέ δεν ασχολήθηκα με μετατροπές (turbo supercharger ή nitro).

Τα 6-8 και μία αστοχία τα διάβασα και δεν γνωρίζω εάν αληθεύει. Απλά το θεώρησα δεδομένο. Μία δοκιμή στο δυναμόμετρο θα με έβγαζε από την απορία αυτή.

Τι άλλο να πω. Εσείς δηλαδή δεν θα κάνατε αυτές τις μετατροπές για να έχετε καλύτερο performance εννοώντας την επιτάχυνση άρα και την αύξηση της ιπποδύναμης που εσείς διαφωνείτε χωρίς να κάνουμε ακριβές μετατροπές? Η αλλιώς καλύτερη 1-2 2-3 3-4 σε επιτάχυνση? ( έχω αύτόματο τετρατάχυτο)

Δεν ξέρω να σας απαντήσω. Εσείς είστε οι ειδικοί.

Και κάτι ακόμα. Η ιπποδύναμη μετρήθηκε για RON95 βεζίνης. Εάν βάλω RON98 δεν θα αυξηθεί και η ιπποδύναμη.

To supercharger τι κάνει δεν βάζει περισσότερο αέρα? Δηλαδή το φίλτρο αέρα εάν αφήνει περισσότερο αέρα να περάσει δεν θα δώσει περισσότερη ιπποδύναμη?

Βατμαν παρακαλώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 20-02-14 στις 14:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.