Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-01-21, 03:01
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Σε ευχαριστω φιλε μου για την εμπειρια σου...και γω πιστευω πως διαφορα μεγαλη δεν θα εχει...και δεν θα το εκανα αν ο δισκος-πλατο δεν εχρηζε αντικαταστασης.
Απλα αφου ετσι κι αλλιως θα αλλαξω δισκο-πλατο, ημουν περιεργος να δω αυτη η διαφορα των 2 κιλων περιπου τι αισθηση θα εκανε...η αληθεια ειναι πως για να δεις διαφορα πρεπει να ελαφρυνει αρκετα περισσοτερο, αλλα εκει εχουμε πολλα απο τα αρνητικα που ανεφερθηκαν παραπανω σε μεγαλο βαθμο που επηρεαζει την νορμαλ ηρεμη οδηγηση...πραγμα που δεν αξιζει αντικειμενικα.
Το συγκεκριμενο εγχειρημα ειναι ενα απο τα πολλα που εχω ακουσει να γινονται ανα τα ετη για ''βελτιωση'' εργοστασιακου επιπεδου και οχι με πειραματα και γι αυτο ακριβως το λογο ηθελα μια συγκεκριμενη εμπειρια απο καποιον που να το εχει κανει.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-21, 13:19
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 922
Straight six will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τετρακυλινδρα ε36 με μονης μαζας (πχ μ40) ειναι αντιστοιχα 9,973+5,58=15,53 kg συνολικα... το μ42 με διπλης μαζας ειναι αντιστοιχα 12,25+5,036=17,286 kg συνολικα
τα 3,1 κιλα για βολαν ειναι τεραστια μειωση βαρους...ζυγιζει ακριβως το 1/4...εκει οσα αναφερει ο rapid προφανως και εχουν πολυ μεγαλυτερη επιδραση...

Εγω παντως δε θα εμπαινα ποτε στη διαδικασια να αγορασω καινουριο βολαν καθαρα λογο κοστους...απλα επειδη ετσι κι αλλιως το σετ δισκου-πλατω ειναι στανταρ λεφτα...τοτε θα μπορουσα να βρω ενα μεταχειρισμενο βολαν μονης σε καλη κατασταση....αντε στη χειροτερη να του εκανα και ενα φρεσκαρισμα σε κανα τορνο να ελαφρυνει και αλλο λιγο και να ειναι εντελως ισιο και να το τοποθετουσα..το μονο που αλλαζει ειναι οι βιδες που ειναι κοντυτερες για το μονης...η ολη ''βελτιωση'' δηλαδη να μου εβγαινε μαξ 100 ευρω διαφορα απο την απλη αντικατασταση.

Το δικο μου βολαν, προκειται να εμπαινε σε rallye 16v. Εντελως εργοσατσιακο χωρις καγκουριες κλπ σε παρα πολυ καλη κατασταση. Ακομα με τα τασια ειναι φαντασου. Ειναι λιγο ελαφρωμενο το αμαξι. Σε αποκριση και στροφαρισμα θα εχει μεγαλη διαφορα θεωρω. Μεχρι εκει ομως. Θελω να του κανω καποιες επεμβασεις ουσιας αφου θα το εχω σαν 2ο. Με φοβιζει το θεμα με τα κινουμενα μερη. Απο UK εννοειται, παει στις 220 λιρες. Θα δουμε
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-21, 15:31
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
μηπως γνωριζεις ποσο ζυγιζει το μαμα?
εγω δεν θα το εκανα στη θεση σου οχι γιατι φφοβαμαι μη χαλασω η φθειρω κατι, απλα επειδη απ οσο ξερω το εργοστασιακο του που ειναι ηδη μονης μαζας ειναι αρκετα ελαφρυ και θα χασεις απο καθημερινη ανετη οδηγηση...δηλαδη στις χαλαρες αλλαγες που δεν τις κανεις τοσο γρηγορα οι στροφες θα πεφτουν πολυ γρηγορα και θα πρεπει να αλλαζεις συνεχεια γρηγορα για να ματσαρονται σωστα οι στροφες χωρις να εχεις κομπιασμα σε καθε χαλαρη αλλαγη... στο 206 1,6 16v 110 αλογα που ειχα (το αναφερω γιατι εχει πολλα κοινα απο το μοτερ του rallye) το βολαν του ηταν αρκετα ελαφρυ με αποτελεσμα στις χαλαρες αλλαγες να μην προλαβαινω να κανω αλλαγη χωρις να πεσουν τοσο οι στροφες ωστε να μου κανει κομπιασμα...επρεπε δηλαδη οι αλλαγες να ειναι ψιλογρηγορες συνεχως. στα χαμηλα κυριως συνεβαινε αυτο που περιγραφω καθως οι σχεσεις ειναι πιο ''κοντα'' οσο λιγοτερες ειναι οι στροφες....στις τερμα αλλαγες οπου υπαρχει περιθωριο περιπου 2000 στροφων να πεσουν εκει δεν υπαρχει προβλημα....αλλα στα χαμηλα εκει που απο 2000 πχ πεφτεις στις 1500 ειναι μικρο το περιθωριο των 500 στροφων ωστε να το προλαβεις....δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος καθως ειναι λιγο δυσκολο να το περιγραψω...γενικα παντως απο το βολαν που εχει το 318ις μου αρεσει πολυ για ανετη οδηγηση αλλα για γρηγορες αλλαγες και κυνηγημα γενικοτερα ειναι λιγο βαρυ....πιο πολυ για τις αλλαγες ταχυτητων και οχι για το ποσο αρπαζει με νεκρα για να γινει το revmatch....εκει ειναι μια χαρα η αποκριση του.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-21, 17:58
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 922
Straight six will become famous soon enough
Το δικό μου εργοστασιακό είναι στα 5,7 κιλα
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.