Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-12, 01:44
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Κροατία με Ε92 – Από τη κόλαση (Κόσοβο) στο παράδεισο (Ντουμπρόβνικ)

Σκοπός ήταν να πάω για Πρωτοχρονιά στο Ντουμπρόβνικ με την οικογένεια μου και την οικογένεια του ξαδέρφου μου. Τα αμάξια μας ήταν ένα Ε92 320 και ένα Χ3 2.0

Η διαδρομή έπρεπε να είναι μέσο Αλβανίας αλλά επειδή δεν τη γούσταρε ο ξάδερφος μου αποφασίσαμε να πάμε μέσο ΠΓΔΜ, Κοσόβου, Σερβίας, Μαυροβουνίου και Βοσνίας Ερζεγοβίνης φυσικά όλα σερί. Η επιστροφή μετά από αυτά που τραβήξαμε στο Κόσοβο είχε Αλβανία.

Αυτό το thread είναι ελπίζω ένας ταξιδιωτικός οδηγός που ελπίζω να φανεί χρήσιμος σε όποιον άλλο τρελό θέλει να τραβήξει αυτά που θα διαβάσετε (όσοι δεν έχετε κάτι καλύτερο να κάνετε).

Βγάλαμε πράσινη κάρτα και ξεκινήσαμε από Κέρκυρα με το πρώτο καράβι για Ηγουμενίτσα και 08.00 το πρωί στις 29/12 φύγαμε από εκεί για Ευζόνους. Η διαδρομή στην ΠΓΔΜ καλή όπως έχω γράψει και σε άλλα thread. Απλά στα διόδια δώστε μισό Ευρώ και αν θέλουν παραπάνω δώστε ένα Ευρώ και θα πάρετε και ρέστα μερικές φορές. Στη διασταύρωση για Σκόπια μην συνεχίσετε για Βελιγράδι αλλά πάρτε το δρόμο για Σκόπια και μετά πάρτε το δρόμο για Κόσοβο και Πρίστινα.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-12, 01:44
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Κόσοβο

Στα σύνορα με το Κόσοβο είχε μεγάλη ουρά για έλεγχο διαβατηρίων και αποσκευών και δεν φτάνει αυτό, αλλά κάποιοι τύποι μόνιμοι εκεί πέρα σε πλησίαζαν αν κατέβαινες από το αμάξι και κοίταζαν προκλητικά εσένα και το αμάξι. Το λάθος τους ήταν ότι είμαι σε μεγάλη φόρμα αυτό τον καιρό και λίγο ήθελα να αρπάξω κανέναν από το λαιμό αλλά με παρότρυνση των υπολοίπων αυτό δεν έγινε. Μόλις δώσαμε τα διαβατήρια μου είπαν ότι η πράσινη κάρτα δεν ισχύει στο Κόσοβο και με έστειλαν σε μια παράγκα της Ένωσης ασφαλιτικών εταιρειών Κοσόβου να βγάλω άλλη με κόστος 30 Ευρώ για 15 ημέρες. Το χειρότερο είναι ότι έχασα μια ώρα.
Συνέχισα για Πρίστινα και εν ολίγοις σας λέω ότι επικρατεί ένα χάος. Δεν υπάρχει καμία υποδομή, ούτε δρόμοι, ούτε σήμανση, ούτε διάθεση αποβλήτων ούτε τίποτα παρά μια απίστευτη κίνηση. Για τουλάχιστον 2 ώρες οδηγούσαμε σιγά σιγά μέχρι τη Πρίστινα και ακόμα παραπέρα. Στη δε Πρίστινα και μόνο μέσα στη πόλη ήταν λίγο καλύτερα αλλά πάλι τραγικά και με πολύ νέφος και βρώμα στον αέρα αφού παντού και όλοι έκαιγαν τα σκουπίδια τους στην άκρη του δρόμου.

Το μόνο που βλέπεις είναι στρατιωτικές φάλαγγες, σκουπίδια παντού μα παντού, Αλβανικές σημαίες, Μουσουλμανικούς τάφους στη μέση του πουθενά και τζαμιά.
Είδα όμως μέσα σε όλο αυτό το σκηνικό ένα ολοκαίνουργιο cayenne!!! Πως είναι δυνατόν μην με ρωτήσετε. Επίσης, είδα το Ελληνικό στρατόπεδο της KFOR στο αριστερό χέρι λίγο μετά την είσοδο στη χώρα.









Μετά τη Πρίστινα και με κατεύθυνση για Σερβία άρχισαν οδοφράγματα του ΝΑΤΟ. Γαλλικά και Αμερικάνικα, οι στρατιώτες φιλικοί αλλά έχασα πολύ ώρα για άλλη μια φορά. Στο τέλος όλων σε Αμερικάνικο οδόφραγμα έδωσα όλα τα χαρτιά του αυτοκινήτου και όσο τα έλεγχε ένα στρατιώτης έπιασα κουβέντα με ένα άλλο που είχε πάει Κέρκυρα, μου έλεγε ότι είναι πολύ ευχαριστημένος εκεί γιατί είναι επικίνδυνα αλλά έχει καλά λεφτά, επίσης μου είπε ότι 500 μέτρα αργότερα έχει μπλόκο ανταρτών και δεν θα με αφήσουν να περάσω. Τον ρώτησα αν μπορώ να προσπαθήσω και μου είπε βεβαίως, πάω λοιπόν στο μπλόκο με το αμάξι και βγαίνουν από μια καλύβα καμιά 15αριά τύποι. Με σταματούν και μου λένε δεν περνάτε κτλ κτλ

Αρχίζουμε εμείς να γκρινιάζουμε του στυλ έχουμε παιδιά κτλ κτλ αλλά αυτοί ανένδοτοι. ΟΚ λέω έτσι είστε? Που μπορούμε να κατουρήσουμε λέμε? Πηγαίνετε στο χωράφι λένε. Έτσι και κάνουμε (μόνο εγώ και ο ξάδερφος φυσικά έξω από τα αμάξια, οι άλλοι μέσα κλειδωμένοι) και ξεμοναχιάζουμε έναν αντάρτη, του δίνουμε 20 Ευρώ και ένα πακέτο Marlboro, τον βάζουμε στο Χ3, πάμε πίσω και περνάμε το Αμερικάνικο και Γαλλικό οδόφραγμα με τον αντάρτη μέσα προς έκπληξη των στρατιωτών. Ο τύπος μας ανέβασε στα βουνά σε χωματόδρομους και μας πέρασε πίσω από το μπλόκο των ανταρτών και 500 μέτρα πριν τους Σέρβους στρατιώτες και Αστυνομικούς. Αχ κακόμοιρο Ε92 που ακολούθησες το Χ3 στα βουνά…

Ουφ λέω πέρασε και αυτό, αμ δε…
Είχε ένα STOP στη μέση του πουθενά, το περνάω και σταματάω στο επόμενο STOP 200 μέτρα πιο μετά που εκεί ήταν οι Σέρβοι. Με σταματάνε και μου λένε γιατί δεν σταμάτησες στο πρώτο STOP? Μα δεν υπήρχε ψυχή τους λέω. 50 Ευρώ πρόστιμο μου λένε (σε Σέρβικα χρήματα)!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω λέω από μέσα μου για το στοπ στη μέση του πουθενά και αρχίζουμε πάλι τα γνωστά: Έχουμε παιδιά και κλαίνε με όλα αυτά τα όπλα κτλ κτλ. Μας λένε έτσι είναι εδώ, εμείς ζούμε με αυτά κάθε μέρα. Αρχίζουμε τα οι Έλληνες είναι φίλοι με τους Σέρβους κτλ κτλ ώσπου αλλάζουν κουβέντα και λένε ότι αφού ήρθαμε εδώ από περιοχή που δεν αναγνωρίζουν (Αλβανικό Κόσοβο) δεν μπορούμε να περάσουμε και πρέπει να πάμε 150 χιλιόμετρα πίσω.
Πάλι τα ίδια: τι θα κάνουμε? Τα παιδιά πεινάνε, κλαίνε, οι Έλληνες φίλοι κτλ κτλ ώσπου μας ζητάνε τις ταυτότητες μας. Τις δώσαμε, γράψανε τα στοιχεία και ότι δεν είχαμε διαβατήριο (ώστε να δικαιολογήσουν την είσοδο μας) και άρα αφού δεν ξέρουν από πού ήρθαμε μπορούμε να περάσουμε.
Στις ερωτήσεις που πάω φυσικά δεν είπα Κροατία γιατί ακόμα εκεί θα ήμουν αλλά Μαυροβούνιο, δεν το πίστεψαν και άρχισαν να ρωτάνε που και πως στο Μαυροβούνιο και εκεί με έσωσε ο σχεδιασμός που είχα κάνει και ήξερα όλες τις πόλεις και τα αξιοθέατα του Μαυροβουνίου.

H είσοδος στο Σερβικό Κόσοβο πολύ καλύτερη από το Αλβανικό, εκεί είχαν στοιχειώδη υποδομή και καθαριότητα αλλά περάσαμε γρήγορα και είπα του ξαδέρφου μου ότι στο γυρισμό θα πάμε από Αλβανία αντί Κόσοβο και θα πει και ένα τραγούδι.

Μου πήρε δεν ξέρω και εγώ πόσες ώρες να διασχίζω το Κόσοβο με όλα αυτά που τράβηξα…
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-12, 01:46
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all




__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-12, 01:47
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Μαυροβούνιο (Μαύρο βουνό = Montenegro)

Το Μαυροβούνιο είναι ένας παράδεισος, πολιτισμένη και πανέμορφη χώρα με υπέροχα σπίτια και μνημεία (όπως και η Κροατία). Πρέπει με την είσοδο να αγοράσετε Βινιέτα. Τα σύνορα ήταν σε ορεινό τμήμα γεμάτο απέραντα δάση με χιονισμένα έλατα. Ο κόσμος άψογος και η χώρα πάμφθηνη παρά το ότι έχουν Ευρώ. Βενζίνη 1,25 Ευρώ, μια σακούλα κρουασάν, σοκολάτες και αναψυκτικά 3,15 Ευρώ, μπότες γυναικείες δερμάτινες έξω γούνα μέσα 35 Ευρώ και 3 Εσπρέσσο 1,80 Ευρώ



Είναι η επιλογή μου για μελλοντικό ταξίδι αφού είδα και πολλές ταμπέλες για χιονοδρομικά κέντρα. Δυστυχώς είχε βραδιάσει και είχα φρικάρει από το Κόσοβο με αποτέλεσμα να μην το διασκεδάζω. Ο δρόμος εδώ με καλό οδόστρομα μετά από το γκάστρωμα του Κοσόβου αλλά ορεινός, με χαμηλές θερμοκρασίες και με στροφές με αποτέλεσμα η ταχύτητα να είναι πάλι χαμηλή. Κακή εντύπωση μου έκανε ότι στη μέση του πουθενά, στα χιονισμένα βουνά και βράδυ έβλεπες ανθρώπους να περπατάνε όχι και πολύ στην άκρη του δρόμου, που να πήγαιναν δεν κατάλαβα, το μόνο που ξέρω είναι ότι από τύχη δεν πάτησα κανέναν.
Η πρωτεύουσα Ποντγκορίτσα πεντακάθαρη, ήσυχη και πολιτισμένη
Νάτο και το μπλόκο… μέσα στο σκοτάδι πετάχτηκε ένας Αστυνομικός και χωρίς πλάκα είπα ΤΟΝ ΕΦΑΓΑ… φουλ φρένα το Ε92, τα χειμερινά 16άρια μου να στριγκλίζουν και μου λέει -αφού σταμάτησα- πήγαινε στο περιπολικό που είναι ο άλλος να πληρώσεις πρόστιμο γιατί πήγαινες με 88 σε δρόμο με όριο 50.
Βγαίνω στους -10 και πάω στο περιπολικό, μου λέει διάφορα ακαταλαβίστικα και του λέω how much? (το πρόστιμο βρε και εσείς, όλο στο λάδωμα το μυαλό σας) βγάζω 20 Ευρώ και λέω 20 OK? Παιδιά δεν θα ξεχάσω ποτέ πως τα κοίταξε, τα βούτηξε από το χέρι, τα τράβηξε με δύναμη και μου λέει μες τη τρελή χαρά Buy buy ciao

Τώρα πια ήταν 9 το βράδυ και μετά από όλη τη μέρα οδήγηση είχα αρχίσει να φρικάρω, κούραση αλλά και υπομονή. Πολύ ορεινό στροφιλίκη βρε παιδί μου, μέσα στο απόλυτο σκοτάδι.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-12, 01:48
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Βοσνία Ερζεγοβίνη

Εδώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι για κάνα μισάωρο που οδήγησα όλος μας όλος ο δρόμος είχε ένα πράμα σα χαλίκι με αλάτι για χιόνια μαζί με αποτέλεσμα σε μια δεξιά απότομη κατηφορική να φύγει ελεγχόμενα το Ε92 αλλά πρόλαβα να ειδοποιήσω το ξάδελφο μου με το walkie talkie ώστε να μπει με το Χ3 πιο σιγά.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-12, 01:48
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Κροατία

Μόλις έφτασα στα σύνορα με Κροατία μες στις 10 το βράδυ ώρα Ελλάδος σκέφτηκα ότι σώθηκα, αμ δε… τις ίδιες λαλακίες και αυτοί στα σύνορα, που πας? Σε ποιο ξεν/χείο? Που είναι η κράτηση? Στο λαπτοπ λέω και σώθηκα γιατί δεν είχαν χρόνο να ψάχνω το λαπτοπ στο πορτπαγκαζ ώσπου με άφησαν να περάσω.

Κοντά στα σύνορα είναι το Ντουμπρόβνικ, μέχρι εκεί ο δρόμος επαρχιακός αλλά αρκετά φαρδύς, με ΑΨΟΓΟ οδόστρωμα και τρομερή σήμανση.

Η άφιξη μου στο ξεν/χείο πολύ αργά το βράδυ κατά τις 23.30 ώρα Ελλάδας αλλά με αποζημίωσε γιατί ήταν όχι σούπερ αλλά απλά η τελειότητα.

Δεν λέω πολλά γιατί είναι οδικό thread, απλά ότι οι τιμές δεν είχαν σχέση με Ελλάδα και ότι είχε από πρόγραμμα δραστηριοτήτων όλη μέρα μέχρι δωρεάν είσοδο σε όλες τις υπηρεσίες του σπα. Αν κάποιος θέλει πληροφορίες με pm
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-12, 15:28
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μπράβο για μια ακόμη καταπληκτική αφήγηση (μετά φωτογραφικού υλικού) εκδρομής.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-12, 15:36
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Πετρο δικαιουσαι το τιτλο του Grand Tour Operator.
Επισης εισαι ευλογημενος που εχεις υπομονετικη γυναικα.
Εμενα θα με ειχε φαει η γκρινια να γυρισουμε θεσσαλονικη κατα την εισοδο μας στο Κοσσοβο.
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-12, 16:23
Το avatar του χρήστη Vasilis M3
Vasilis M3 Ο χρήστης Vasilis M3 δεν είναι συνδεδεμένος
M3 E30...new target CSL!
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μηνύματα: 647
Vasilis M3 has a spectacular aura aboutVasilis M3 has a spectacular aura about
Πολύ ωραίο το trip report σου!

Είναι πολύ όμορφη η Κροατία και θέλω να πάω

Μάλλον με αεροπλάνο βέβαια γιατί με αυτά που είδα και διάβασα...δύσκολο!
__________________
Lunatic ζούμε,με Μ3 να σε δούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-12, 17:25
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πετρο δικαιουσαι το τιτλο του Grand Tour Operator.
Επισης εισαι ευλογημενος που εχεις υπομονετικη γυναικα.
Εμενα θα με ειχε φαει η γκρινια να γυρισουμε θεσσαλονικη κατα την εισοδο μας στο Κοσσοβο.
σε βαθμό που να λές...ελπίζω να με σκοτώσουν οι επόμενοι αντάρτες που θα πετύχουμε


Ο Πέτρος είναι φοβερός!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.